Forum Forum dla firmKsięgowość

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych

Money.pl / 2007-05-09 14:02
Komentarze do wiadomości: Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych.
Wyświetlaj:
grażyna bernaczek / 87.205.206.* / 2011-04-11 21:26
zakładam działalność gospodarczą pierwszą w życiu jaki koszt poniosę co miesiąc
mdziok / 79.186.4.* / 2011-04-02 23:05
jak mam rozliczyć rachunek za hotel. wykonalem prace dla niemieckiej firmy i spałem w hotelu za który płaciłem z własnej kieszeni. firma niemiecka wróci mi kase za hotel ale musze wystwic im rachunek za ten hotel.czy musze odprowadzić 5,5procent podatku praktycznie z własnej kasy
autorka / 46.18.105.* / 2011-03-11 22:30
witam
Jestem na ryczałcie w lutym zapłaciłam podatek ale od kwoty brutto(składki odliczone) ale w sumie za dużo wpłaciłam. Czy to jakoś sie koryguje czy dopiero w rocznym rozliczeniu? Prosze o pomoc
Różowa / 62.69.198.* / 2011-02-26 18:08
Mam pytanie, może ktoś z Was się orientuje. Jestem na ryczałcie i nie jestem vatowcem. Chciałabym zająć się dropshippingiem. Mam w związku z tym pytanie- jak to wygląda w praktyce?
1.Kiedy hurtownik wystawia mi fakturę?
2.Podatek płacę od obrotu, więc nie tylko od swojej marży ale i od jego zarobku, prawda?
3.Czy płacę podatek od jego kosztów wysyłki? (on wysyła paczkę do klienta)
4. Czy dropshipping jest tak samo jak komis 8% na ryczałcie? Czy wygląda to tak że w ewidencji wpisuję 3% tam gdzie mam swoją normalną sprzedaż i 8,5% z tych zleceń dropshippingu a potem podliczam razem jedno i drugie i razem płacę podatek?


Proszę pomóżcie :)
Pozdrawiam !
uhu / 83.10.140.* / 2011-02-24 19:27
Witam.
Ewidencję ryczałtu prowadzę na podstawie faktur VAT, tylko że od faktur sprzedażowych odejmowałem faktury zakupowe w danym miesiącu i od tego liczyłem ryczałt a ryczałt przy takiej ewidencji liczy się od sumy faktur sprzedażowych. Da się coś teraz z tym zrobić ?!
mosc / 79.191.8.* / 2011-03-10 12:58
korektę ;)
i konkretne wytłumaczenie dla skarbówki ;)
majka86 / 2011-02-10 19:41
Witam. Mam pytanie zakładając firmę elektro-monterską jaka stawka ryczałtu bezie mnie obowiązywać?
zielona2 / 2011-01-17 21:52
Witam!
Mam pytanie i bardzo proszę o odpowiedź.
Jestem na ryczałcie 3%.
Jeżeli rozliczam się z US i wykazuję przychód np.20tys. zł. to na jaką kwotę powinnam mieć rachunki?
Czy muszą to być faktury, czy mogą być tez paragony?
xsch / 79.191.8.* / 2011-03-10 12:55
z tego co wiem to płacisz ryczałt od przychodu w twoim przypadku od 20 tyś i zadne faktury kosztowe nic nie pomoga . jesli jesteś do te vatowcem to do vatu możesz sobie je odliczyć.
Aga1979 / 212.75.100.* / 2011-01-14 16:56
Witam,
Mam pytanie odnośnie działalności pod kodem 63.99.10.0-pozostałe usługi w zakresie informacji. Pod jaką stawkę się klasyfikują, nigdzie nie mogę znaleźć będę wdzięczna za informację.
psssotka / 83.12.65.* / 2010-10-08 12:34
Dzień Dobry, mój mąż zakłada firmę remontowo-budowlaną z dotacji z UP zastanawiamy sie nad odpowiednią formą opodatkowania działalności w tym nad ryczałtem chciałabym się dowiedzieć czy wybierając ryczałt nie popełnimy błędu bo np nie będzie można odliczyc zakupu urządzeń i amortyzacji tych urządzeń, czy ktoś sie orientuje jak wygląda rozliczenie ryczałtem właśnie takiej dotacji? czy od dotacji też trzeba będzie zapłacic podatek? Czy w przypadku otrzymanie dotacji nie opłaca się bardziej kpir? i jeszcze jedno pytanie czy jeśli teraz wybierzemy ryczałt to czy ewentualnie w styczniu będziemy mogli zmienić formę opodatkowania? mąż zamierza w przyszłości zostać podwykonawcą firm i będzie musiał wtedy wystawiać faktury, czy wtedy nadal ryczałt będzie opłacalny bardziej od książki?
locustus / 87.105.138.* / 2010-12-01 17:05
Dzień dobry psssdotka, co do twoich pytań to1. ryczałt jest dobrym rozwiązaniem jeśli twój mąż ma zamiar być podwykonawcą, jęsli będzie sam prowadził roboty i stratował do przetargów to materiały wyniosą sporo i wtedy lepiej być na zasadach ogólnych 2.dotacje nie podlegają opodatkowaniu-ale o tym na pewno powiedzą wam dokładnie urzędnicy w UP 3.co roku do 20ego stycznia można zmieniać zasady opodatkowania, pod waruniem,że zmieścicie się w zakresie przychodów (te 150tys euro dla ryczałtu)
pzdr
sebaflex / 89.72.61.* / 2010-09-24 16:19
Witam. Mam pytanie odnosnie mojej działalnosci na ryczalcie. Dokładnie to ma problem z ew.zwrotami i rejestrowaniem tego. Zakupilem ksiazke "EWIDENCJA PRZYCHODÓW",ale czytałem tez,że musze prowadzic ew.ewidencje zwrotów. powiedzcie mi prosze czy jest na to jakas specjalna ksiazka ?. zaden ze sprzedawców nie mogł mi odpowiedziec na to pytanie,rozkladaja rece zdziwieni. Zaznaczam,ze ksiegowosc chce prowadzic sam,nie wynajmujac do tego firmy,pozdrawiam
arisona / 84.61.96.* / 2010-07-27 18:29
RYCZAŁT" Bywa nieopłacalne, gdy zysk jest bardzo mały (wysokie koszty), podatek płaci się bowiem od przychodu bez pomniejszania o koszty jego uzyskania"
Wytłumaczcie mi to na cyfrach..
np kupiłam coś za 12 zł a sprzedam za 32zł36gr to znaczy ze mi się opłaca ten typ opodatkowania 3% tak?
12zł*3%=12+0.36=12.36+marża np 20 zł=32.36
dobrze rozumie?? no i czy będąc na ryczłtce moge wystawia faktury vat?? i czy hurtownicy kupują chętnie od takich przedsiębiorców..
proszę o pomoc
szklarek / 2010-07-27 20:32
Można być VAT-owcem przy podatku dochodowym płaconym w formie ryczałtu. To niezależne kwestie.
Na cyfrach z ww przykładu- ten podatek 3% byłby liczony od 32,36, a na jego wysokość nie miałoby wpływu to, czy kupiłaś za 12, za 20 czy za 30.
Nie możesz odliczać kosztów uzyskania przychodu poza składkami społecznymi. Ani wynajmu lokalu, ani paliwa, ani mediów itp.
coomac / 82.160.204.* / 2010-06-18 19:24
Witam, zamierzam rozpocząć działalność gospodarczą polegającą na flockowaniu lub jak kto woli zamszowaniu czyli nanoszeniu sztucznego zamszu na wszelkiego rodzaju przedmioty, materiały. lGłównie elemnty plastikowe tapicerki samochodowej. W jakim przedziale procentowym ryczałtu będę się mieścił ? Czy bardziej opłaca się rozliczenie w formie karty podatkowej ?
malysz72 / 78.8.65.* / 2010-08-26 22:46
Witam, ja poszukuję materiałów, produktów i narzędzi do zamszowania (flockowania) gdzie jest sklep lub hurtownia z tymi produktami? Poproszę o namiary
Adam 80 / 83.31.225.* / 2010-02-13 20:32
Witam! Zakładam właśnie 1 osobową działalność gosp. na ryczałcie. Czy może mi ktoś wytłumaczyć o co chodzi z tym górnym limitem na przychody? Jedni mi mówią że jest limit 50.000zł. ,a ja podejmując decyzje co do formy opodatkowania przeczytałem że to jest 150.000 euro!!! o co chodzi z tymi 50.000 zł. Za odp. z góry BARDZO DZIĘKUJE! ! !
ZulkaM / 2010-02-13 21:11 / Bywalec forum
Masz rację - limit na ryczałt to 150 tys. euro. Komuś pomyliło się z ubiegłorocznym limitem do vatu - wynosił on 50.000
podatnik3% / 83.21.153.* / 2011-01-12 17:12
Dzień dobry,
Proszę o pomoc, prowadzę mały sklepik z papierosami i mam ryczałt od przychodów ewidencjonowanych na 3% . Chciałbym się dowiedzieć do jakiej kwoty mogę zbierać dochody. Jaki jest limit miesięczny i roczny.
Proszę o pomoc
szklarek / 2011-01-13 12:26
Nie ma miesięcznego, jest limit roczny przychodu pozwalający na stosowanie ryczałtu oraz na stosowanie jego kwartalnego rozliczania.
Jest to odpowiednio 150 tys. Euro i 25 tys. Euro. Po ogłoszeniu kursów z NBP dn.1.10.2010 daje to na rok 2011 odpowiednio 591.975 zł i 98.662,50 zł.

Podstawa: art. 4 ust. 2, art. 6 ust. 4 i art. 21 ust. 1 do 1b Ustawy ryczałtowej.
artykuł:


http://msp.money.pl/wiadomosci/podatkip/artykul/ryczalt;od;przychodow;ewidencjonowanych,195,0,210371.html
Adam80 / 83.31.212.* / 2010-02-14 08:27
DZIĘKUJE za odpowiedz ZulkaM !!! @-}---
tix1 / 2010-02-09 14:30
Witam.
Chciałbym opisać mój przypadek, i poradzić się Państwa czy coś da się w tej
sprawie zdziałać.
Od 5.01.2009 prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą.
29.12.2008 złożyłem w swoim Urzędzie Skarbowym zgłoszenie identyfikacyjne
NIP-1, gdzie w informacji dotyczącej rodzaju prowadzonej dokumentacji
rachunkowej zaznaczyłem kwadrat "inne ewidencje". Tak zostałem pouczony przez
panią w okienku, gdzie zapytałem się jej co muszę zrobić aby poinformować
Urząd Skarbowy, że wybieram opodatkowanie przychodów z tytułu działalności
gospodarczej zryczałtowanym podatkiem.
Za rok 2009 złożyłem zeznanie PIT-28, i od tego momentu zaczęły się schody.
Wczoraj otrzymałem wezwanie "w celu dostarczenia kopii oświadczenia o wyborze
sposobu opodatkowania przychodów z tytułu działalności zryczałtowanym podatkiem".
Natychmiast odszukałem kopię NIP-1 z 29.12.2008 i pognałem do wskazanego w
piśmie pokoju.
Pani prowadzącej moją sprawę nie ma do poniedziałku, ale zapytałem innej od
tych samych spraw, co w tym przypadku muszę zrobić.
Powiedziała, że mam złożyć PIT-36. I za rok ubiegły (tj. 2009), muszę
rozliczyć się z Urzędem Skarbowym na zasadach ogólnych, jak również w roku
obecnym jestem na zasadach ogólnych, i dopiero w roku 2011 będę mógł przejść
na ryczałt, po złożeniu oświadczenia o wyborze zryczałtowanego podatku.
Pytałem się czy nie ma jakichś okoliczności, dzięki którym mogę jednak za 2009
i 2010 rozliczać się ryczałtem. Argumentowałem to tym, że nawet na kopii ksero
zgłoszenia NIP-1 jest odbity znak zapytania przy wyborze formy opodatkowania -
co właśnie oznaczało, że radziłem się w tej kwestii urzędników, no i fakt, że cały zeszły
rok wpłacałem podatki na konto przeznaczone do zryczałtowanego podatku, i nie
dostałem nigdy wezwania do wyjaśnienia.
Otrzymałem odpowiedź, że Urząd Skarbowy nie jest zobowiązany do udzielania
informacji swoim interesantom, i powinienem o tym wiedzieć.
Okej. Powinienem o tym wiedzieć, i zdaję sobie sprawę, że nieznajomość prawa
nie zwalnia z jego przestrzegania, ale może ktoś z Państwa ma jakiś pomysł,
czy coś w tym konkretnym przypadku da się zrobić, ponieważ moja działalność na
zasadach ogólnych wypadnie bardzo niekorzystnie, i jestem gotów za wszelką
cenę rozliczać się zryczałtowanym podatkiem.
Może wystosować jakieś pismo z prośbą do Naczelnika Urzędu Skarbowego? Czy
może po powrocie z urlopu inspektora który zajmuje się moją sprawą próbować
jakichś innych ruchów? Będę bardzo wdzięczny za pomocne rady.
Pozdrawiam i czekam na Państwa opinie.
Edd / 188.33.136.* / 2010-09-24 12:50
Witam. Wczoraj pisałam, że chyba muszę się pochlastać... więc już nie muszę. Przestudiowałam ustawę o podatku ryczałtowym i znalazłam 3 haczyki, dzięki którym się wybroniłam z zapłacenia z dochodówki 30000 i vat też ok 30000. LUDZIE, CZYTAJCIE USTAWY, IDŹCIE DO RADCÓW PRAWNYCH I WALCZCIE O SWOJE PRAWA !!!!!! POWODZENIA
Edd / 109.243.213.* / 2010-09-23 16:04
Witam. Ja aktualnie jestem w odwrotnej sytuacji, tzn myślałam, że jestem na zasadach ogólnych, a jestem na ryczałcie. I mam 2 lata do przerobienia i zapłacenia ok. 30000. Bo pani z us źle nas poinformowała, mąż napisał wniosek o zmianę ale niestety zrobił to w kwietniu a nie w styczniu. I półtora roku żyliśmy w nieświadomości (powiedziano nam, że powinniśmy się ucieszyć, że teraz to wyszło a nie za kilka lat...hahaha, niezły dowcip). Teraz wszystkie faktury kosztowe nie nadają się do niczego... Niech żyją URZĘDY SKARBOWE i ich kompetentni pracownicy, którzy dbają o swoich petentów!!! Nic tylko się pochlastać.
ZulkaM / 2010-02-09 22:42 / Bywalec forum
Zaznaczone "inne ewidencje" na NIP-1 to określenie dokumentacji jaką będziesz prowadził a nie wybór formy opodatkowania. Jeśli nie złożyłeś takiego oświadczenia w terminie 7 dni od daty rozpoczęcia działalności, to jesteś traktowany jako podatnik rozliczający się na zasadach ogólnych, czyli kpir obowiązkowo. Ani u inspektora, który jest na zwolnieniu, ani u Naczelnika US nic nie wskórasz, bo terminy zgłoszeniowe nie są przywracalne.
Pozostaje przeprawa w US no i przeksięgowanie całego roku na kpir, wyliczenie prawidłowe podatków i na dokładkę odsetki.
tix1 / 2010-02-11 19:16
Jestem załamany.
W zeszłym roku byłem przekonany, że działam na ryczałcie, i nie zbierałem żadnych dodatkowych faktur pomniejszających przychód. W tym roku też już jest "po herbacie".
Może i w świetle prawa mnie to nie usprawiedliwia, ale jestem wściekły na kobietę, która przyjmowała ode mnie NIP-1 i na zadane przeze mnie pytanie, odpowiedziała jednoznacznie, że wystarczy zaznaczyć "inne ewidencje".
Analogiczną sytuację miałem 31.12.2009, gdzie chciałem skorzystać ze zwolnienia VAT po nowelizacji ustawy, która pozwala w 2010 niektórym podatnikom na zwolnienie. Chodzi mi o tą sytuacje, gdzie został przekroczony próg 50 000 z zeszłego roku, ale nie przekroczono 100 000. Wszystkie artykuły, i nowelizacja ustawy mówiły, że należy o tym poinformować Naczelnika swojego US na piśmie. Gdy poszedłem do "okienka", pani powiedziała, że nie muszę składać pisemnego oświadczenia, a tylko VAT-R, z zaznaczeniem, że będę zwolniony.
Gdybym się jej posłuchał, i złożył tylko VAT-R, to na początku 2011 roku otrzymał bym pewnie wezwanie do złożenia kopii oświadczenia o zwolnieniu z VAT.
Na szczęście w tej kwestii byłem nadgorliwy - złożyłem VAT-R i pisemne oświadczenie.
ZulkaM / 2010-02-11 23:04 / Bywalec forum
Następny błąd, to nie zbieranie faktur kosztowych. Nawet na ryczałcie /chociaż nie możesz ich odliczać/ trzeba je zbierać - to dowody zakupu towarów czy materiałów, bo przecież z nieba nie spadły.
Ale żeby całkiem cię nie zdołować, to podpowiem ci jedno wyjście. Musisz zdobyć DUPLIKATY faktur zakupowych i to jak najprędzej. Zmniejszy ci to znacznie podatek do zapłaty, a czasu masz niewiele. Pit-36 trzeba złożyć do 30 kwietnia.
ekomoney / 193.109.225.* / 2010-02-08 14:55
Wiele osób podaje zakres prowadzonej przez się działalności i pyta czy ryczałt będzie dla nich odpowiedni, zatem odpowiem: NIE WIEM!

O wyborze formy opodatkowania musicie zadecydować sami, po głębokiej analizie i oszacowaniu przewidywanych przychodów i kosztów, czy będziecie chcieli odliczać ulgi lub rozliczać się z małżonkiem, czy nie.

Jeśli chodzi o opłacalność ryczałtu, to jeśli masz wysokie przychody, a niskie koszty i dodatkowo rodzaj prowadzonej działalności umożliwia płacenie niskiego ryczałtu, rzędu 5,5 czy 3 % to prawie (podkreślam , że prawie!!!) na 100% ryczałt będzie odpowiedni. Może się jednak okazać, że karta podatkowa będzie lepszym wyborem.

Najnowsze wpisy