Forum Forum emerytalneInne

Składki Krus, obowiązek czy dobrowolność? Karne odsetki.

Składki Krus, obowiązek czy dobrowolność? Karne odsetki.

Krystynako / 85.237.174.* / 2013-02-25 11:07
Pięć lat temu kupiłam z mezem 1,5ha ziemi (ziemia zostałam zapisana na mnie, maz prowadzi działaność gospodarczą). W miedzy czasie pracowałam, nie pracowałam byłam osobą zarejestrowaną w PUP na zasiłku z prawem i bez prawa, były też miesiace gdzie nie byłam zatrudniona. Czy powinnam opłacać składki Krus? Czy bede musiała płacić karne odsetki za nie płacenie składek w okresach nie zatrudnienia, -czy od początku posiadania ziemi? Jak to działa, czy prawo działa wstecz i na ile? Ile mogę ewentualnie miec do uregulowania? Czy mam juz wystapic o kredyt;-)
Wyświetlaj:
patrycja418 / 94.254.177.* / 2016-07-16 20:17
Mój mąż dostał w darowiźnie część gospodarstwa rolnego o pow. 3,5 he. On pracuje na kontrakcie, ja obecnie nie pracuje i nie posiadam ubezpieczenia, więc czy w tej sytuacji ja jako jego zona mam obowiązek płacenia składki krus? I czy on jako własciciel ma taki obowiązek?
wiwan / 2016-07-18 11:07
On jest rolnikiem (głównym) w rozumieniu ustawy, a Pani małżonką rolnika. Tak jak w przypadku swoim powinien on nawiązać kontakt z KRUS w celu udokumentowania tego, że ub. nie podlega (bo podlega ZUS) tak powinie ustosunkować się do kwestii Pani podlegania.
Domyślnie ustawa 'działa' tak, że skoro mąż posiada gospodarstwo to dz. rolnicza jest prowadzona, a skoro Pani z mężem mieszka, prowadzi Wasze wspólne gosp. domowe, to nawet nie dotykając niczego w gospodarstwie rolnym- podlega Pani ub. społecznemu rolników jeśli nie ma ubezpieczenia ZUS albo świadczenia ZUS/KRUS ( np. renty )
Krystynako / 85.237.174.* / 2013-02-28 11:28
Obowiązkowi płacenia składek w KRUS z mocy ustawy podlegają osoby posiadające grunty powyżej 1ha (ale uwaga chodzi tu ha przeliczeniowy). Pozostali moga opłacac składki dobrowolnie na własny wniosek.
wiwan / 2013-02-28 12:15
???
Podałem Pani podstawę prawną, z której wynika, że z mocy ustawy ubezpieczeniu podlega się prowadząc działalność rolniczą na takiej powierzchni.
Samo posiadanie areału nie jest podstawą.

Podobnie z ub. na wniosek- dobrowolnym- dotyczy innych niż podlegających obowiązkowi osób prowadzących działalność rolniczą, bądź tych którzy przeznaczyli ziemię pod zalesienie ORAZ osób dotąd podlegających ub. z mocy ustawy przez min. 12,5 roku które działalności rolniczej zaprzestały.

Ub. emerytalno-rentowe na wniosek- art. 16 ust. 2 w powiązaniu z art. 7, ust. 2 Ustawy
wiwan / 2013-02-25 11:55
Samo posiadanie ziemi nie jest podstawą jeszcze podlegania ubezpieczeniu rolniczemu z mocy ustawy. Niezbędny jest też warunek prowadzenia działalności rolniczej- art. 6, 7, 16 Ustawy*

Roszczenie o składki przedawnia się po 5 latach, do końca 2012 było to lat 10- więcej art. 41 Ustawy*


*USTAWA
z dnia 20 grudnia 1990 r.
o ubezpieczeniu społecznym rolników
Krystynako / 85.237.174.* / 2013-02-25 13:19
Zapomniałam napisać - ziemia ta obejmuje grunty orne (nie uprawiane) i łąki IV, V klasa (koszone przez osoby spoza rodziny bezpłatnie). Łąki sa dotowane z ARiMR. Czy do działalności rolniczej zalicza się koszenie ? (nie mam z tego korzyści) Czy dotowane ziemie obliguja mnie do miana statusu 'rolnik'?
wiwan / 2013-02-25 20:36
Unijna dopłata bezpośrednia jest na wniosek ...rolnika-użytkownika. Skoro więc tej ziemi Pani od nikogo nie dzierżawi to moim zdaniem jest to już przesłanka prowadzenia dz. rolniczej- ma miejsce użytkowanie własnej ziemi rolnej, czyli jednak podlegania KRUS w okresach niepodlegania ZUS-owi.

Ale szczerze powiedziawszy to nie moja 'działka', można anonimowo -telefonicznie zebrać wykładnie w kilku oddziałach KRUS. Natomiast tak, czy inaczej warto chyba KRUS opłacać- choćby po to, by okres ubezpieczenia rolnego wykorzystać w docelowym świadczeniu ZUS- choćby dla gwarancji e. minimalnej jeśli samych okresów ZUS do owej gwarancji brakuje.

Najnowsze wpisy