Forum Forum ubezpieczeńInne

Składki płacone w KRUS - wystarczy 1 hektar przeliczeniowy?

Składki płacone w KRUS - wystarczy 1 hektar przeliczeniowy?

Michał Madej / 83.6.179.* / 2010-10-20 10:35
Mieszkam w mieście, jestem przedsiębiorcą i płacę ZUS "preferencyjny"(około 350 zł). Wkrótce zlikwiduje działalność gospodarczą (a więc przestanę również płacić składki ZUS) i kupię ziemie (ponad 1 hektar przeliczeniowy). Czy to wystarczy, żebym mógł płacić składki z KRUS (zdaje się 269 zł na kwartał), czy muszą być spełnione dodatkowe warunki? Zastanawia mnie to, bo tutaj np. czytam:
" Posiadanie ziemi to za mało
Oczywiście nie wystarczy być tylko współwłaścicielem gruntu. Trzeba też – co wynika wprost z przepisów i podkreśla centrala KRUS w swojej odpowiedzi – prowadzić działalność rolniczą w posiadanym gospodarstwie rolnym. A to oznacza, jak wyjaśnia KRUS na swojej stronie internetowej (http://www.krus.gov.pl), „osobiste i na własny rachunek kierowanie i zarządzanie gospodarstwem, troskę o jego należyte funkcjonowanie, stałe wykonywanie działalności noszącej znamiona działalności rolniczej”."
http://www.rp.pl/artykul/261268_Nie_trz ... _KRUS.html

Jak rozumieć "prowadzić działalność rolniczą w posiadanym gospodarstwie rolnym."? Czy wystarczy posiadać ten 1 hektar przeliczeniowy i go realnie uprawiać , czy też może trzeba jeszcze gdzieś w urzędach formalnie rejestrować "działalność rolniczą"?
Wyświetlaj:
tredia / 165.225.84.* / 2017-08-21 12:37
Witam,
Chciałam się dopytać, czy trzeba mieć 1 hektar w całości czy może być to składkowa np. 2 działek w różnych lokalizacjach?
I czy by otrzymywać po 25 latach emeryturę z Kruzu działki muszą być rolne czy wystarczy posiadać ziemię?
Z góry dziękuję za pomoc.
wiwan / 2017-08-21 19:52
Może być w częściach, byle stanowiło gospodarstwo służące działalności rolniczej – przez co rozumie się działalność w zakresie produkcji roślinnej lub zwierzęcej, w tym ogrodniczej, sadowniczej, pszczelarskiej i rybnej.

Więcej w wątku na temat:

https://www.money.pl/forum/kiedy-nie-trzeba-placic-krus-t1926753.html
Zoniaczek34 / 81.98.161.* / 2017-08-16 13:19
Czy mając 2.07 h mogę płacić kurs pracując za granicą? Są to nie użytki?
wiwan / 2017-08-18 10:05
Nie, bo dz. rolnicza nie jest wykonywana, a 'rolnik' podlega innemu ub. społecznemu, tyle że zagranicznemu.
Fransuła / 185.182.81.* / 2017-04-28 14:23
Tak się cieszycie, ze jeden ha, a to jest jeden ha przeliczeniowy, to nie to samo co normalny jeden ha... ale coż:) Robcie co chcecie. Ja wolę regulować opłaty zus beż żadnych ekscesów...
wiwan / 2017-05-09 08:39
To, że ha przeliczeniowy to padło już w tym wątku kilka razy. A to 'wolę' jest dość bezprzedmiotowe, bo w znacznym stopniu mamy tu obowiązek ubezpieczenia. Wybór mają w ograniczonym zakresie rolnicy podejmujący DG lub zlecenie.
ja948 / 89.66.13.* / 2013-05-16 18:51
Moja ciocia z wujkiem mieszkają w mieście, wujek jest elektrykiem i wyjeżdża na kontrakty za granicę, ciocia nie pracuje, mają hektar na papierze i płacą KRUS. W Polsce wszystko można :)
JK860 / 83.7.125.* / 2014-09-24 19:59
oszustwo w świetle prawa biedni płacą za bogatych czy jest bardziej wredny kraj na świecie
Max12 / 95.49.132.* / 2014-12-03 11:12
To kup se ten hektar i za Ciebie będą płacili.
Joanna932 / 83.28.205.* / 2013-02-20 08:54
jeśli posiadasz mniej niż 1,04ha możesz dobrowolnie opłacać składki w KRUS.
iwona42 / 91.227.105.* / 2016-04-01 16:42
czy jak się będzie miało mniej niż 1 ha to można zalozyc dzialalnosc gospodarcza ile minimalnie trzeba mieć na opłacanie składek dobrowolnie i czy można przy tym minimum zalozyc kiedyś dzialalnosc
wiwan / 2013-02-20 11:28
Ustawa* o KRUS nie operuje ww areałem jako warunkiem ubezpieczenia na wniosek. Operuje ha przeliczeniowym oraz szeregiem innych definicji ( art. 6 ).

Samo posiadanie ziemi rolnej nie implikuje podlegania ww ubezpieczeniu.

*USTAWA
z dnia 20 grudnia 1990 r.
o ubezpieczeniu społecznym rolników
kasia633 / 195.205.24.* / 2012-09-21 16:50
www.agrofound.strefa.pl pozwala sobie pomóc płacić uczciwe uzbezpieczenia - nie składki a ubezpieczenia
Michał Madej / 83.6.179.* / 2010-10-20 10:36
Przepraszam wkleiłem zły link - oto prawidłowy odnośnik:
http://www.rp.pl/artykul/261268_Nie_trzeba_miec_hektara___zeby_byc_w_KRUS.html
wiwan / 2010-10-20 12:21
1. z kupnem jest tak, że ANR ma pierwszeństwo jeśli nie jesteś już rolnikiem lub nie masz wykształcenia.
2. nie trzeba rejestrować, ale trzeba z tego żyć- po prostu podjęcie umowy zlecenia, etatu czy DG skutkuje obowiązkiem ponownego ubezpieczenia w ZUS. Więc z czego żyć ? Owszem można z giełdy lub totolotka. Tylko po co w tedy w ogóle ziemia i KRUS ?
Michał Madej / 83.6.179.* / 2010-10-20 15:39
"1. z kupnem jest tak, że ANR ma pierwszeństwo jeśli nie jesteś już rolnikiem lub nie
masz wykształcenia."

W praktyce jak często ANR z tego pierwszeństwa korzysta?

"Owszem można z giełdy lub totolotka. Tylko po co w tedy w ogóle ziemia i KRUS ? "

Chciałbym naprawdę z tego żyć. Kupuję ziemię nie tylko po to, żeby płacić niższe składki, ale przede wszystkim żeby ją uprawiać i na tym zarabiać. Niższe składki są dodatkowym argumentem.
oborowy / 79.185.93.* / 2010-11-01 21:32
Maciej. chyba 1ha pod szkłym.
wiwan / 2010-10-21 12:16
W takim razie przepraszam za ten powątpiewający ton. Na rolnictwie się nie znam, na pewno jednak z 1 ha trudno będzie wyżyć.
1.korzysta rzadko:
http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/latwiej;o;zakup;dzialki;rolnej,16,0,230416.html
2. pogrzebałem w 'prawie'- ostatnio weszła w życie nowelizacja ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego, która zwiększa limit powierzchni działki rolnej poniżej którego agencja nie ma prawa pierwokupu. Obecnie jest to aż 5 ha:

tekst:
http://prawo.money.pl/akty-prawne/dziennik-ustaw/ustawa;z;dnia;6;maja,dziennik,ustaw,2010,110,725.html

i samej ustawy:

http://prawo.money.pl/akty-prawne/dziennik-ustaw/ustawa;z;dnia;11;kwietnia,dziennik,ustaw,2003,064,592.html

3. w KRUS są ubezpieczenia obowiązkowe i dobrowolne, współubezpieczeni członkowie rodzin. Warto postudiować stronę www Kasy i ustawę o ubezpieczeniu rolników;

http://prawo.money.pl/akty-prawne/dziennik-ustaw/obwieszczenie;marszalka;sejmu;rzeczypospolitej;z,dziennik,ustaw,2008,050,291.html
Michał Madej / 83.6.94.* / 2010-10-22 14:48
"Na rolnictwie się nie znam, na pewno jednak z 1 ha trudno będzie wyżyć."

Ja również niezbyt się znam, ale zgadzam się że z 1h trudno będzie wyżyć.
Tym bardziej ważne jest dla mnie pytanie - co na początek warto na tej ziemi zasiać?

Tak zastanawiałem się nad ziemniakami - znam wiele osób które co roku na jesień mają ten sam problem - "od kogo kupić ziemniaki?" - więc mógłbym sprzedawać te ziemniaki klientom indywidualnym, a co by się nie sprzedało to dla rodziny i siebie :)

Druga opcja to buraki cukrowe. Nie wiem na razie jakie są zasady sprzedaży tych buraków, dlatego chciałbym zapytać - kto zajmuje się skupem tych buraków - jakąś agencja, instytucja czy coś w tym rodzaju? Czy decyzja o kupnie ziemniaków od danego rolnika może być odmowna (np. podyktowana jakimiś ograniczeniami, że w tym roku przekroczono już limit maksymalnej ilość buraków do skupu)?

A może mając tylko 1 hektar ziemi, warto na początek zasiać coś innego niż ziemniaki, czy buraki?
wolny człowiek / 83.27.9.* / 2010-10-29 16:29
Rozbawiłeś mnie tym tekstem. Kupię 1 ha, czymś obsieję/zasadzę i może jakoś będzie. Na rolnictwie się niezbyt znam.
CHŁOPIE!!! Rolnik który zna się na rolnictwie, ma podstawowy sprzęt do uprawy roli, ma rodzinę która mu w tym pomaga NIE JEST W STANIE WYŻYĆ Z 5ha (no chyba że pod folią), lub jakieś mocno specjalistyczne rzadkie uprawy.
Sprawdź ceny zbytu tego co chcesz uprawiać, koszty tej uprawy i wydajność tej uprawy z 1 ha.
Zdziwi Cię "opłacalność". To są założenia bardzo optymistyczne, bo zakładają że ten rolnik zna się na danej produkcji. Jeśli się nie znasz, to nie licz na podawaną wydajność z 1 ha, o jakości produktu nie wspominając.
Ostatnio byłem u rodziny w świętokrzyskim. Region który od zawsze żył wyłącznie z rolnictwa. W dużej wsi (całej wsi) jest tyle krów co 20 lat temu u jednego dobrego gospodarza w tamtych latach - czyli ok. 10 szt.
Przy życiu trzymają ich wyjazdy zarobkowe (kobiety do opieki nad starszymi osobami, mężczyźni do prac sezonowych po całej Europie), oraz dopłaty unijne i renty rodziców którzy przekazali gospodarstwo następcom.
Dziesiątki hektarów stoją odłogiem, lub są najczęściej samoistnie zalesiane.
To obraz współczesnej polskiej wsi na głębokiej prowincji.
POWODZENIA !!!!
leonek24 / 88.199.34.* / 2011-10-25 21:19
hej nie sluchaj tych burakow cukrowych kupuj ziemie i posadz truskawki albo jakies owoce pozdrawiam moze tez byc wiezba energetyczna albo szparagi
Mirco62 / 79.189.209.* / 2013-05-22 09:09
bardzo "inteligentna" rada jeżeli nasz rząd ma
takich doradców to teraz rozumie skąd są tak wielkie problemy gospodarki.
A tak poważnie lelonek24 to mógłbyś nie pisać
takich idiotyzmów bo trudno w nie uwierzyć , a pewnie i ty sam w to nie wierzysz a jedynie wydaje ci się , że błysnołeś
Michał Madej / 83.6.94.* / 2010-10-22 14:40
"3. w KRUS są ubezpieczenia obowiązkowe i dobrowolne, współubezpieczeni
członkowie rodzin. Warto postudiować stronę www Kasy i ustawę o ubezpieczeniu
rolników;"

Tutaj znalazłem informację:
"Ile na KRUS

Składki na ubezpieczenie rolnicze w pierwszym kwartale 2009 r.
- emerytalno-rentowe 191 zł
- wypadkowe, chorobowe i macierzyńskie 78 zł
Razem: 269 zł"

http://www.rp.pl/artykul/261268_Nie_trzeba_miec_hektara___zeby_byc_w_KRUS.html

Jeżeli będę opłacał takie ubezpieczenia w wysokości 269 zł, to czy dodatkowo muszę jeszcze opłacać ubezpieczenie zdrowotne, czy też nie muszę płacić i mam je jakby zapewnione?
wiwan / 2010-10-22 20:14
# naprawdę nie znam się na rolnictwie i jakoś nie podejrzewam buraków czy ziemniaków o przyzwoitą dochodowość. raczej coś nowoczesnego, niszowego- sad, szparagi, szkółka iglaków.....
## składkę ubezpieczenia zdrowotnego za rolnika, emeryta/ rencisty rolniczego i domownika płaci...budżet państwa. Czyli z automatu są ubezpieczeni w NFZ. Jedynie rolnik prowadzący "dział specjalny produkcji rolnej" sam opłaca składkę zdrowotną. Te działy to m. in. fermy drobiu, szklarnie, uprawa grzybni itp. Szczegółowo wymienia je ustawa o KRUS (na ostatniej stronie- w załączniku), którą już linkowałem

( http://prawo.money.pl/akty-prawne/dziennik-ustaw/obwieszczenie;marszalka;sejmu;r
zeczypospolitej;z,dziennik,ustaw,2008,050,291.html )

Obecna ( III i IV kw.2010 r) wysokość składek emerytalno- rentowych to 213 zł, a wypadkowej, chorobowej/macierzyńskiej 108 zł. Kwartalnie, dla rolnika "na" gospodarstwie o powierzchni do 50 ha.
Michał Madej / 83.6.154.* / 2010-10-27 15:06
"### składkę ubezpieczenia zdrowotnego za rolnika, emeryta/ rencisty
rolniczego i domownika płaci...budżet państwa. Czyli z automatu są
ubezpieczeni w NFZ."

Niedługo to się może chyba zmienić:

"Finansowanie z budżetu państwa składek zdrowotnych rolników, bez względu na ich status materialny, jest niezgodne z konstytucją - uznał we wtorek Trybunał Konstytucyjny, który badał przepisy dotyczące ubezpieczenia zdrowotnego rolników.

Trybunał dał 15 miesięcy na zmianę tych przepisów. "

http://biznes.onet.pl/tk-skladki-zdrowotne-z-budzetu-za-wszystkich-rolni,18497,3744117,1,news-detal

Ciekaw jestem po przekroczeniu jakiego progu dochodów rolnik będzie płacił samodzielnie na ubezpieczenie zdrowotne i ile będą wynosić składki.
wiwan / 2010-10-29 10:43
Miejmy nadzieję, że się zmieni. Poza tym daleki byłbym tu od gdybania- mogę się założyć, że ten termin 15 miesięcy nie zostanie dochowany.
Od siebie dodam, że jestem zwolennikiem porządkowania i ujednolicania. Zatem przy rozwiązaniach dla rolników powinno się stosować systemy już funkcjonujące- czyli albo rolnictwo na zasadzie DG, z możliwym nawet ryczałtem czy wręcz kartą podatkową dla ...DR. Albo wrzucenie tego w PIT. Same składki- na normalnych ZUS-owych zasadach, ale np. od innej podstawy ( czyli podobnie jak DG przez 24 miesiące ) lub ponownie na ogólnych zasadach PIT. I na koniec- likwidacja KRUS jako instytucji. Z prezesem, zarządem, oddziałami- jest w każdym powiecie ZUS i spokojnie może przejąć te funkcje. Pomyślmy o samych oszczędnościach na budynkach i wynagrodzeniach w tej instytucji, nawet wkalkulowywując powiększenie zatrudnienia w ZUS w związku ze zwiększeniem liczby ubezpieczonych.

Ale jak napisałem wyżej- to gdybanie i pobożne życzenia.

Wracając do konkretów i rzeczywistości. Doprecyzuję jeszcze kwestię obowiązku przejścia na ZUS z KRUS przy podjęciu DG. Co do zasady tak jest. Jest możliwe jednak pozostanie w KRUS dla zasiedziałego rolnika, który podejmie DG i spełni formalności:

1) podlegał temu ubezpieczeniu w pełnym zakresie z mocy ustawy nieprzerwanie przez co najmniej 3 lata i nadal prowadzi działalność rolniczą lub stale pracuje w gospodarstwie rolnym, obejmującym obszar użytków rolnych powyżej 1 ha przeliczeniowego, lub w dziale specjalnym,

2) złoży w KRUS oświadczenie o kontynuowaniu tego ubezpieczenia w terminie 14 dni od rozpoczęcia wykonywania pozarolniczej działalności gospodarczej lub rozpoczęcia współpracy przy prowadzeniu tej działalności
3) nie jest pracownikiem i nie pozostaje w stosunku służbowym,
4) nie ma ustalonego prawa do emerytury lub renty albo do świadczeń z ubezpieczeń społecznych.
5) kwota należnego podatku dochodowego za poprzedni rok podatkowy od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej (jeżeli działalność ta była prowadzona) nie przekracza określonej kwoty granicznej (za 2008 r. wynosiła ona 2.755 zł, za rok 2009 wynosi 2.835 zł).

Obecnie ( III i IV kw. 2010 ) taki rolnik płaci KRUS w wysokości 426 zł składek emerytalno-rentowych i 108 wypadkowej i chorobowo/macierzyńskiej. Kwartalnie, przy gospodarstwie do 50 ha.
Michał Madej / 83.6.104.* / 2011-01-03 22:34
"Rolnicy mogą mieć kłopoty z powodu KRUS

Po wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 26 października 2010 r. trzeba zmienić sposób płacenia składek na ubezpieczenie zdrowotne przez rolników. A dokładniej, rząd nie może już ich finansować, jak to się dzieje obecnie."

http://finanse.wp.pl/kat,104128,title,Rolnicy-moga-miec-klopoty-z-powodu-KRUS,wid,12997521,wiadomosc.html?ticaid=1b896&_ticrsn=3
Mateusz79 / 88.199.173.* / 2011-03-17 11:03
jak mam rozumieć 3 lata bycia rolnikiem??czyli muszę się zwolnić z pracy/być bezrobotnym/zamknąć działalność i przez 3 lata żyć tylko z uprawy pola powyżej 1.2h??
wiwan / 2011-03-17 11:58
Tak mniej więcej to w ustawie obecnie wygląda. Umówmy się- pozostanie w KRUS mimo podjęcia DG to przywilej i wyjątek w systemie ubezpieczeń- stąd te obwarowania.
Jak z np. emeryturami wcześniejszymi.
lodzia1 / 83.7.239.* / 2017-02-24 20:05
mam pytanie czy mając 1,2715 ha mam obowiazek odprowadzac skladki dobrowolnie czy obligatoryjnie bo mam powyzej 1 ha
wiwan / 2017-02-25 07:57
Ustawa operuje ha PRZELICZENIOWYMI. Jeśli jest to ponad 1 ha przeliczeniowy- to jest spełniony warunek wyjściowy ub. obowiązkowego. Jest jednak szereg kolejnych okoliczności, które mimo to tę obowiązkowość znoszą. Związanych np. z posiadaniem innego ub. społecznego lub świadczenia z ub. społecznych.

Najnowsze wpisy