Forum Forum prawneCywilne

Spadek - zrzeczenie się spółki cywilnej

Spadek - zrzeczenie się spółki cywilnej

bigfoot / 2017-02-02 15:43
Witam serdecznie,
Dziedziczę udziały również w spółce cywilnej po ojcu, jednak chciałbym się ich zrzec.
Problem polega na tym, że cały spadek już przejęliśmy (z siostrą).
Czy istnieje jeszcze możliwość zrzeczenia się udziałów w spółce lub przepisania ich na wspólnika?
Czy podczas podziału majątku możemy zadeklarować z siostra, ze zrzekamy się jakichkolwiek roszczeń wobec wspolnika ojca?
Czy dopiero po przypisaniu mi praw do spółki powinienem udać się do notariusza ze wspólnikiem, aby jako jedyny spadkobierca (siostra przepisuje na mnie spółkę) przepisać te udziały?
W skład majątku tej spółki wchodzi samochód, na którym mi zależy. Czy istnieje możliwość, by w prosty sposób (i zgodny, ponieważ nie zależy mi na konflikcie) przejąć samochód, a resztę oddać wspólnikowi? Z góry dziękuję za odpowiedzi.
Wyświetlaj:
szklarek / 2017-02-02 19:43
1. pisze Pan "już przejęliśmy" - minęło po prostu 6 miesięcy od śmierci ojca, czy wcześniej drogą oświadczenia ?

2. proszę odszukać umowę spółki cywilnej ojca z drugim wspólnikiem i sprawdzić, czy zawiera ona zapis dotyczący 'dziedziczenia wspólnictwa' czyli zapis mówiący o tym, że w razie śmierci jednego ze wspólników to jego spadkobiercy wstępują w jego miejsce w spółce.

Bez ww zapisu spółka rozwiązała się ze śmiercią ojca.
bigfoot2 / 46.169.190.* / 2017-02-02 20:08
1. Przyjęliśmy spadek drogrą oświadczenia u notariusza

2. umowa spółki zawiera taki zapis
szklarek / 2017-02-03 10:22
Spółka więc formalnie istnieje nadal z mocy prawa. Jeśli ten zapis o dziedziczeniu udziałów nie przewiduje, że spadkobierca może odmówić wejścia w posiadanie części udziału albo zapisu, który ogranicza to prawo tak, że jedno z Was nie wchodzi w udział- oboje z siostrą posiadacie wspólny udział w spółce odpowiadający udziałowi zmarłego. Musicie wyznaczyć swojego reprezentanta (niekoniecznie spośród siebie), który będzie w spółce 'mówił jednym głosem' za Was. Do tego czasu drugi wspólnik sam podejmuje decyzje dotyczące spółki.

Wskazanie reprezentanta na piśmie, wspólnym oświadczeniem spadkobierców.

Ten reprezentant (np. Pan) już pełnodecyzyjnie doprowadza do rozwiązania spółki po prostu oświadczający wystąpienie ze spółki.

Kwestie podziału majątku spółki reguluje już art. 875 KC.

Zwracam uwagę, że jeśli nie zna Pan kondycji spółki, jej zobowiązań - jest możliwość, że majątek jest niższy niż wartość zobowiązań.

Jeśli tak nie jest, to już kwestią techniczną jest podział fizyczny majątku i to, czy ze spłatą, czy bez.

Najnowsze wpisy