Forum Forum prawneZmiany w prawie

Spadek i konsekwencje prawne jego przyjęcia lub odrzucenia

Spadek i konsekwencje prawne jego przyjęcia lub odrzucenia

Wyświetlaj:
sthiajut / 159.205.146.* / 2020-07-26 18:16
Myślę, że w razie takich wątpliwości warto jednak zdecydować się na poradę prawną. W kancelarii Cejrowski mają dużą wiedzę w zakresie wielu dziedzin prawa. Tam warto spróbować dowiedzieć się więcej. Mi pomogli .
Emilia907 / 185.139.41.* / 2020-01-30 11:47
prawo spadkowe jest bardzo zawiłe i moim zdaniem ani troche nie logiczne, dlatego ja wolałam iśc do radcy prawnego i mi pomógl Karol Wieczorski, inaczej sporo bym straciła
Grzesio / 82.139.2.* / 2017-03-08 20:56
Witam,
Jak poniższy zapis

Odrzucenia spadku przez spadkobiercę testamentowego zasadniczo skutkować będzie ustawowym dziedziczeniem odrzuconego udziału spadkowego.


ma się do Art. 965. K.C. ???

Proszę o informację, gdyż ja rozumiem że są w sprzeczności.
szklarek / 2017-03-09 09:23
Ja tam nie widzę sprzeczności.
Zgodnie z KC zasadniczym dziedziczeniem jest dziedziczenie ustawowe, dziedziczenie testamentowe jest odstępstwem, wymagającym dodatkowej czynności prawnej.

W tekście padło 'zasadniczo', bo sytuacja gdy nie dość, że jest testament to jeszcze powołuje on kilku spadkobierców jest rzadka.

Zatem:
Jeśli testament powołuje 1 spadkobiercę- odrzucenie powoduje dziedziczenie ustawowe, tak jakby testamentu nie było, czyli wbrew woli spadkodawcy.
Jeśli testament powołuje min. 2 spadkobierców - odrzucenie przez jednego z nich uruchamia zapis art. 965. Jeśli odrzucą wszyscy, skutek jak wyżej.

Pomijam kwestie pośrednie, gdy testament przewiduje 'podstawienie' tj. spadkodawca w testamencie umieszcza zapis na wypadek odrzucenia przez spadkobiercę regulujący dalszy podział, czy kolejne 'częściowe' odrzucenie w ww syt. 2 - z art. 1014 KC

Reasumując chodzi o istnienie przepisów szczególnych względem regulacji zasadniczych.
lech1953 / 89.69.219.* / 2014-11-15 22:15
jezeli odrzucę spadek po zmarłej zonie to czy moje osczednosci sa niezagrozone (akcje ,lokaty)?
H Szatkowski / 2014-11-16 21:25
Zasadniczo tak, jeśli pochodzą one z Twojego majątku odrębnego.

W przypadku kredytu małżeńskiego odrzucenie takie nie zwalnia z jego dalszej spłaty.
lech1953 / 89.69.219.* / 2014-11-15 22:14
jezeli odrzucę spadek po zmarłej zonie to czy moje osczednosci sa niezagrozone (akcje ,lokaty)?
KKK09 / 89.73.45.* / 2013-02-17 11:09
Witam, moja sytuacja spadkowa jest dosyć ciężka. Dziadek zmarł w grudniu, moja mama (córka) chce odrzucić spadek, wujek (syn) również. W takiej sytuacji rozumiem, że dziedziczę ja i moje rodzeństwo a także wnuki z drugiej strony (córka wujka) oraz moja babcia? Co w sytuacji, gdy moje rodzeństwo jest niepełnoletnie (siostra niecałe 2 latka, brat 12lat)? Chcielibyśmy, aby cały spadek należał do babci, czy da się tak zrobić?
Dianka82 / 193.203.44.* / 2012-03-01 18:29
Witam! Mam pytanie dotyczące spadku. Moi rodzice pozostawili mieszkanie własnościowe,które w sumie jest całym spadkiem. Mama zmarła pierwsza i nie zostawiła testamentu. Tata zmarł póżniej i przekazał mi testamentem cały swój majątek. Otworzyłam testament i po pewnym czasie założyłam sprawe spadkową po rodzicach. W sumie jest nas 8 dzieci,z czego jedna siostra nie żyje i dziedziczy jej córka (sprawe o dziedziczenie po siostrze też załatwiłam). Każdy z nas przyjął spadek przed sądem i chcielibyśmy się teraz dogadać i przepisać ich udziały na mnie. Jak to teraz zrobić? Notarialnie? W jakiej formie wogóle to powinno być załatwione? Ile może kosztować taki akt notarialny? Czy wszyscy muszą stawić się u notariusza jednocześnie,bo jest to trudne,ponieważ rodzeństwo rozjechało się po świecie.
nunaa85 / 83.5.54.* / 2012-02-06 19:34
witam mam auto ktorego wspolwlascicielem byl ojciec ale umarl i teraz mam problem zeby sprzedac auto i wykreslic ojca z dowodu chce zaznaczyc ze cala rodzina ofrzucila spadek lacznie ze mna co mam robic zebym mogl auto sprzedac albo sie pozbyc
wiwan / 2012-02-06 19:53
Rozumiem, że to Ty byłeś drugim współwłaścicielem.
Na skutek odrzucenia spadku przez wszystkich uprawnionych dotychczasowa współwłasność ojca przejdzie na...gminę.
Auto będzie więc współwłasnością Twoją i gminy.
Trzeba będzie ją jakoś znieść- albo przez odkupienie przez jedną ze stron brakującego udziału, albo darowizną.

Proponuję wizytę w urzędzie miasta/gminy.
biała / 77.254.46.* / 2012-01-12 20:24
jak w spadku są same długi a spadkobierca przyjął spadek z dobrodziejstwem inwentarza to czy będzie musiał go spłacać.
Edward45 / 86.21.203.* / 2011-07-22 22:11
Witam, chciałbym zapytać konkretnie o przyjęcie spadku z inwentarzem, jak wygląda to w praktyce? czyli jeżeli są długi przewyższające wartość majątku to spadkobiorca będzie zobowiązany do spłaty długów równej wartości pozostawionego majątku? Czy osobiście zglaszam ten fakt do banku zmarłego dłużnika (na chwilę obecną spłacam kredyty w imieniu zmarłego ojca).
bobi865 / 2011-07-04 23:29
Witam ja mam takie problem. Założyliśmy ostatnio sprawę spadkową po dwóch pradziadkach. Przy czym Prababcia była 2 żoną pradziadka i sąd któregoś tam artykułu przysądził że połowa domu należy się gminie w której mieszkała swoje ostatnie dni Prababcia. Wyrok zapadł a gmina napisała pismo że nie jest zainteresowana tym spadkiem i się go zrzeka. To jeśli się zrzekła to na kogo ta połowa domu przechodzi. Dodam że drugą połowę odziedziczyli normalnie 3 synowie po ojcu a matka była dla nich drugą matka. Pozdrawiam i dziękuje za odpowiedz
bobi865 / 2011-07-05 00:19
Jeszcze jedno nie miała swoich dzieci rodzeństwa itp.
szklarek / 2011-07-05 11:03
Wymyśliłeś to prawda ?

Przechodzi na pradziadka, a w związku z tym, że i on nie dożył udział synów zwiększa się dwukrotnie.

Po pierwsze gmina nie mogła być powołana bo istnieją spadkobiercy męża prababci, po drugie gmina spadku nie może odrzucić.
Ceaia / 83.26.134.* / 2011-07-02 22:20
Witam, proszę o pomoc w zrozumieniu:
Moja mama ma 3 siostry. Zmarł ich brat, który miał tylko jedna córkę, która zrzekła się spadku. Jeszcze nie monęło 6 miesiecy od daty zrzeczenia sie spadku przez córkę.
Następnym pokoleniem do spadku jest moja mama i jej trzy siostry. Jedna z sióstr przyjęła spadek (z długami) z dobrodziejstwem inwentarza.
Moje pytania są takie:
Jeśli moja mama i jej dwie pozostałe siostry odrzucą spadek, to czy ja i moje rodzeństwo również musi odrzucać spadek, czy fakt, że mojej mamy jedna z sióstr przyjęła spadek z dobrodziejstwem inwentarza, to spadek nie przechodzi na kolejne pokolenia trzech pozostałych sióstr (czyli na dzieci tych sióstr)?
Dziękuję bardzo
szklarek / 2011-07-04 11:21
Odrzucenie spadku przez spadkobiercę wywołuje skutki prawne takie, jakby otwarcia spadku nie dożył. Więc jeśli Waszą rodzinną intencją jest, by tylko jedna siostra mamy była spadkobiercą- to oprócz odrzucenia Pani mamy, musi odrzucić i Pani i Pani rodzeństwo. Podobnie dzieci sióstr mamy.
W innym razie, cześć przypadająca Pani mamie- przypadnie Pani i Pani rodzeństwu.

Podstawa: art. 1012 do 1024 KC:

http://prawo.money.pl/akty-prawne/ujednolicone-akty-prawne/kodeks-cywilny
malutka833 / 83.22.46.* / 2011-02-25 10:55
dobrze a jeśli ktoś przyjmuje spadek z dobrodziejstwem inwentarza i w spadku jest zapisane mieszkanie które w swietle prazw zostało sprzedane 5 lat temu to jak to udowodnic w sądzie , że ta nierucjhomośc nie nalezy do psadku .
& / 87.205.166.* / 2009-06-08 14:27
wielka mi informacja- przepisanie artykułów z kodeksu...
mariola60 / 195.20.110.* / 2007-08-28 10:39
POWINNO BYĆ ZAPISANE - SPADKOBIERCA A NIE SPADKODAWCA

Przyjecie wprost lub z tzw. "dobrodziejstwem inwentarza"
Składając oświadczenie spadkodawca może spadek przyjąć bądź odrzucić
do początku nowsze
1 2

Najnowsze wpisy