spadek

katarzyna_a_mateja / 2015-01-22 15:25
Witam,
Zmarł mój tata, spadkobiercami jesteśmy ja i mama. Mamy załatwiony akt poświadczenia dziedziczeni, w którym moja mama odrzuciła spadek po tacie. W skład masy spadkowej wchodzą:
- konto oszczędnościowe- którego właścicielem był tylko tata konto założone w trakcie małżeństwa
- mieszkanie własnościowe wykupie w trakcie małżeństwa na oboje rodziców
- garaż zakupiony w trakcie małżeństwa, akt notarialny własności tylko na tatę
- samochód zakupiony również w trakcie trwania małżeństwa
Pytanie jest takie, jaki jest podział masy spadkowej w procentach między mnie, a mamę. Co powinnam wpisać wpisać w deklaracji do urzędu skarbowego.
Pozdrawiam
Wyświetlaj:
JA6969 / 212.160.130.* / 2015-01-26 11:54
Najlepiej idz i spytaj się (poproś o druczek) itd - wiadomości ze źródła sa najlepsze
szklarek / 2015-01-26 19:24
Przecież nie pyta o to, jaki 'druczek'- tylko o to, co ma wpisać do deklaracji (SD-Z2)- bo nie bardzo wie co/ile odziedziczyła.

Jest to zrozumiałe w sytuacji, gdy została jedyną spadkobierczynią- bo nie czyniono już działu spadku w postępowaniu sądowym czy przed notariuszem.
Choć mogłoby to mieć sens dla ewentualnej potyczki z fiskusem, gdyby deklarację kwestionował.

Z grubsza - odziedziczony został udział 50% we własności mieszkania, własność garażu i samochodu. Wszystkie środki z konta. Szczęśliwie w tej sytuacji raczej wdowa nie będzie próbowała dochodzić uznania, że garaż stanowił współwłasność małżeńską lub, że takowe są środki na koncie.

Do deklaracji- wartość rynkowa mieszkania, garażu, samochodu ( tu skarbówka bardzo chętnie widzi wartość z kalkulatorów jakie stosują ubezpieczyciele ).

Tak jak i przy innych deklaracjach wartości- US może podaną zakwestionować i wzywać do jej podwyższenia. Choć tu- w tzw. zerowej grupie podatkowej nie ma w tym interesu ...skarbowego.

Najnowsze wpisy