Forum Forum prawneCywilne

Spłata częśći spadkowej

Spłata częśći spadkowej

prozbig1 / 2014-06-05 08:06
W 2010 r. zmarła moja żona i postanowieniem sądu nabyłem po niej wraz z jej jedyną córką spadek w wysokości 1/2 jego wartości. W 2012 r. zawarliśmy porozumienie, na mocy którego pasierbica dobrowolnie zrzekła się na moją korzyść swojej części spadkowej, za jednorazową rekompensatę 5,0 tys. zł, podpisując w obecności świadka takie oświadczenie woli − zaznaczam, że nie było ono usankcjonowane umową notarialną. Obecnie pasierbica wycowała się z owego porozumienia, żądając ode mnie wypłaty całej należnej jej części spadkowej i uznając wcześniejsze jej oświadczenie za nieważne. Mam w związku z tym następujące pytania:
1. Czy w świetle podpisanego przez nią oświadczenia, właściwym i skutecznym jest obecne jej żądanie spłaty części spadkowej w wysokości większej niż otrzymane przez nią na mocy porozumienia z 2012 r?
2. Czy ja w takim układzie mogę z czystym sumieniem zignorować jej nowe roszczenie i trzymać się warunków podpisanej przez nią wcześniej umowy?
3. Jak teoretycznie może ustosunkować się sąd do tego rodzaju roszczenia w świetle wcześniej podpisanego dobrowolnego porozumienia?
wiwan / 2014-06-05 11:46
To zależy od tego, co w sądzie w 2010 r. nastąpiło. Jeśli tylko postanowienie o nabyciu spadku, bez sądownego działu spadku oraz do waszej umowy nie było też notarialnego działu spadku - to na mocy art. 1052 KC wasze porozumienie jest nieważne, bezskuteczne tj. nie zmieniło udziału w spadku dokonanego przez sąd i wynikających z niego stosunków majątkowych- właśnie ze względu na brak formy notarialnej.

I pasierbica rzeczywiście może domagać się dokonania działu spadku, a Pan zwrotu owych 5000.

Jeśli jednak wasza umowa nastąpiła już po dziale spadku- to była to po prostu umowa zamiany, jeśli zamieniano ruchomość - nie musiała mieć ona formy notarialnej, a uchylenie jej skutków może być zasadne tylko w przypadku wad oświadczenia woli-

http://e-prawnik.pl/porady-prawne/prawo-cywilne/czym-sa-wady-oswiadczenia-woli.html

Czyli np. udowodnienia, że pasierbicę Pan wprowadził w błąd co do wartości przedmiotu zamiany, zmusił przemocą do umowy, albo że była w stanie odmiennej świadomości itp.

Najnowsze wpisy