Forum Forum dla firmZakładanie firmy

Spółka cywilna a już istniejąca jednoosobowa działalność gospodarcza

Spółka cywilna a już istniejąca jednoosobowa działalność gospodarcza

gripcom / 2014-08-18 22:56
Witam,
od 5 miesięcy prowadzę jednoosobową działalność, jest to Indywidualna Praktyka Lekarska. Rozliczam się za pomocą KPiR.

Razem z kolegą chcemy założyć spółkę i zająć się czymś nie związanym z moim zawodem - sprzedaż samochodów z zagranicy.

I moje pytanie brzmi, jak to zrobić? Czy z takiej spółki będę rozliczał się osobno i osobno z praktyki?

Proszę o jakąś podpowiedź jak to zrobić?
Wyświetlaj:
BEJA / 83.31.61.* / 2017-11-28 18:37
A czy mając usługi hydrauliczne jako jednoosobową działalność mogę dodatkowo mieć spółkę cywilna z np. żoną w tym samym zakresie?
H Szatkowski / 2014-08-19 09:26
Spółka cywilna sama w sobie nie jest podatnikiem.
Podatnikami są wspólnicy, każdy rozlicza się osobno. Podział zysku wygenerowanego przez Spółkę pomiędzy wspólników odbywa się w proporcji zapisanej w umowie zawiązania Spółki. Wg. tej samej proporcji ustala się przypadające koszty uzyskania przychodu.

Zatem jeśli np. ustalicie udział - gripcom 30%/ wspólnik 70% i za sierpień przychód z handlu samochodami wyniesie 100 tys. koszty 50 000, to 'gripcom' w swej działalności za sierpień będzie miał koszty (z praktyki + 15 tys.), przychód (z praktyki + 30 tys.).

Wymaga to oczywiście rozszerzenia w CEIDG zakresu działalności o nowe PKD, może wiązać się ze zmianą formy opodatkowania, jeśli dotychczasowa nie jest możliwa dla handlu samochodami.
gripcom / 2014-08-19 15:45
Dzięki za odpowiedź.
Czyli dopisuję nowe pkd, mój wspólnik zakłada nową dg z tymi samymi kodami pkd i dopisuję do istniejącej dg np: GRIPCOM s.c.

A proszę mi powiedzieć jaz z VATem?
Praktyka Lekarska jest zwolniona z Vatu, natomiast gdy prowadzi się auto handel opłaca się być VATowcem, wystawiam fakturę VAT marża i rozliczam się z tylko z zysku, a nie z całej kwoty sprzedaży samochodu?

Czy mogę to jakoś podzielić? Praktyka Lekarska na zasadach ogólnych 18% a spółka Vat? tak chyba się nie da? wtedy wspólnik też musi się rozliczać tak samo?
H Szatkowski / 2014-08-19 20:41
Zasady ogólne to podatek dochodowy, a vat to vat- dwa osobne podatki.

Na potrzeby podatku VAT spółka cywilna jest podatnikiem, a należności z tego tytułu obciążają wspólników solidarnie bez względu na wspomniany rano umowny podział zysków.

Zgłoszenie VAT (vat-R) opiewa na spółkę.


http://e-prawnik.pl/porady-prawne/prawo-podatkowe/rozliczenie-podatku-vat-w-spolce-cywilnej.html
gripcom / 2014-08-20 21:11
Teraz rozumiem :-) czyli tak jak dotychczas prowadzę KPiR i jeżeli np. z praktyki mam dochód 5 tys ze handlu drugie 5 tys to płacę co miesiąc zaliczkę na podatek 18% od 10 tys.

Dzięki wielkie, niby takie proste a jednak...
Muszę poczytać teraz o tym Vat...
H Szatkowski / 2014-08-20 21:37
No mniej więcej- jeśli chodzi o obliczanie zaliczki od łącznego dochodu z obu rodzajów działalności.Ale ściśle to zaliczki wg. skali obliczamy przecież narastająco od początku roku, czyli co miesiąc wyliczając zaliczkę dla dochodu skumulowanego od 1.01 i odejmując od niej zaliczkę zapłaconą za miesiąc poprzedni.
gripcom / 2014-08-20 21:44
Tak oczywiście, zgadza się, uprościłem to do jednego miesiąca, żeby nie zamieszać.
Od tego miesiąca będę się sam rozliczał, więc muszę jeszcze dużo poczytać o księgowości, podatkach itp. Do tej pory miałem księgowość w tax care, ale zrezygnowałem.
H Szatkowski / 2014-08-21 09:40
W tych prostszych i konkretnych sprawach można więc tu na forum zaglądać. Powodzenia.

Najnowsze wpisy