Forum Forum podatkowePIT

Sprzedaż nieruchomości - zwolnienie z podatku?

Sprzedaż nieruchomości - zwolnienie z podatku?

Kasia_Ga / 188.116.35.* / 2016-01-27 09:47
W najbliższym czasie planujemy sprzedaż mieszkania, od dnia zakupu nie upłynęło jeszcze 5 lat. Na nieruchomości mamy jeszcze trochę kredytu.

Planujemy kupić mieszkanie z rynku pierwotnego, także na kredyt.

Mam kilka wątpliwości i będę wdzięczna za pomoc w ich wyjaśnieniu.

Zastanawiam się czy nasza sytuacja spowoduje zwolnienie z płacenia podatków.

Pieniądze ze sprzedaży mieszkania w części zostaną przekazane na spłatę kredytu, który zaciągnęliśmy własnie na zakup nieruchomości. Kolejna część będzie stanowiła nasz wkład własny w zakup nowego mieszkania. Ostatnia część będzie przeznaczona na wydatki związane z wykończeniem mieszkania. Czy całościowo taki układ kwalifikuje się do zwolnienia z podatku?

Dodatkowo chciałam się dowiedzieć o formularze, które musimy złożyć w US. Dowiedziałam się, że jest to formularz PIT-39. Przeczytałam także, że warto byłoby złożyć wyjaśnienie na co przeznaczamy pieniądze ze zbycia nieruchomości, gdyż dzięki temu unikniemy ewentualnych problemów z US. Czy ktoś z Was wie może na jakim druku/w jakiej formie należy złożyć takie oświadczenie?

Chciałabym także skonsultować się w sprawie wypełnienia druku pit-39, czy mogłabym prosić o poradę- jak i gdzie szukać osoby znającej się na temacie?

Pozdrawiam i dziękuję za pomoc!
wiwan / 2016-01-27 18:54
PIT 39 jest jednym z prostszych, dacie radę. Można tu dopytać o konkretne pozycje formularza. Tak- spłata kredytu zaciągniętego przed sprzedażą jest innym celem mieszkaniowym- oczywiście obejmuje spłaty dokonane w dniu sprzedaży i później. Nie te już poniesione przed sprzedażą. Tak. Koszty nabycia nowego mieszkania też- byle poniesione w ciągu tzw. "2 lat". Wykończenie też- ale w zakresie budowlanym- czyli np. bez zabudowy kuchni.

To czy układ 'całościwo' zależy od porównania kwot- Przychodu ze sprzedaży czyli po prostu uzyskanej ceny i ww wydatkowania na inne cele mieszkaniowe.

Najnowsze wpisy