Forum Forum podatkowePIT

Sprzedaż praw autorskich a 50% kosztów uzyskania przychodu.

Sprzedaż praw autorskich a 50% kosztów uzyskania przychodu.

dinah / 89.73.64.* / 2014-12-03 16:44
Postanowiłam o tym napisać, ponieważ pomimo wielu informacji jakie można odnaleźć w internecie, żaden do którego udało mi się dotrzeć nie opisuje rzetelnie kiedy tak naprawdę można skorzystać z tego „przywileju” i jak to faktycznie wygląda. Otóż możemy z niego skorzystać zarówno w przypadku wykonywania umowy o dzieło, umowy zlecenia ale również umowy o pracę. O czym wie niewiele osób.
Opis opieram na własnych doświadczeniach i próbie rozliczenia 50% kosztów uzyskania przychodów z pracy jako asystentka architekta i architekt.
Zgodnie z Ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych każdy kto jest twórcą dzieła i rozporządza swoimi prawami autorskimi, czyli przekazuje je np. na inwestora, zleceniodawcę lub pracodawcę (z wyłączeniem osób samo zatrudnionych pracujących w oparciu o własną działalność gospodarczą) ma prawo rozliczenia 50 % kosztów uzyskania przychodów. Dotyczy to m.in. architektów (uprawnionych i nieuprawnionych) oraz asystentów architekta a także projektantów (np. wnętrz)

Ustawa mówi o tym wydawałoby się dość wyraźnie: cyt:
Art. 22. 9. Koszty uzyskania niektórych przychodów określa się:
3) z tytułu korzystania przez twórców z praw autorskich i artystów wykonawców z praw pokrewnych, w rozumieniu odrębnych przepisów, lub rozporządzania przez nich tymi prawami - w wysokości 50% uzyskanego przychodu, z zastrzeżeniem ust. 9a, z tym że koszty te oblicza się od przychodu pomniejszonego o potrącone przez płatnika w danym miesiącu składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe oraz na ubezpieczenie chorobowe, o których mowa w art. 26 ust. 1 pkt 2 lit. b, których podstawę wymiaru stanowi ten przychód;
Owe odrębne przepisy to Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych
W ustawie o prawie autorskim możemy przeczytać, co uważa się za utwór:
Art. 1.
1. Przedmiotem prawa autorskiego jest każdy przejaw działalności twórczej o indywidualnym charakterze, ustalony w jakiejkolwiek postaci, niezależnie od wartości, przeznaczenia i sposobu wyrażenia (utwór).
2. W szczególności przedmiotem prawa autorskiego są utwory:
6) architektoniczne, architektoniczno-urbanistyczne i urbanistyczne,
zgodnie z
Art. 9.
1. Współtwórcom przysługuje prawo autorskie wspólnie.
W kolejnych paragrafach czytamy:
Art. 12.
1. Jeżeli ustawa lub umowa o pracę nie stanowią inaczej, pracodawca, którego pracownik stworzył utwór w wyniku wykonywania obowiązków ze stosunku pracy, nabywa z chwilą przyjęcia utworu autorskie prawa majątkowe w granicach wynikających z celu umowy o pracę i zgodnego zamiaru stron.
2. Jeżeli pracodawca, w okresie dwóch lat od daty przyjęcia utworu, nie przystąpi do rozpowszechniania utworu przeznaczonego w umowie o pracę do rozpowszechnienia, twórca może wyznaczyć pracodawcy na piśmie odpowiedni termin na rozpowszechnienie utworu z tym skutkiem, że po jego bezskutecznym upływie prawa uzyskane przez pracodawcę wraz z własnością przedmiotu, na którym utwór utrwalono, powracają do twórcy, chyba że umowa stanowi inaczej. Strony mogą określić inny termin na przystąpienie do rozpowszechniania utworu.
3. Jeżeli umowa o pracę nie stanowi inaczej, z chwilą przyjęcia utworu pracodawca nabywa własność przedmiotu, na którym utwór utrwalono.
Art. 13.
Jeżeli pracodawca nie zawiadomi twórcy w terminie sześciu miesięcy od dostarczenia utworu o jego nie przyjęciu lub uzależnieniu przyjęcia od dokonania określonych zmian w wyznaczonym w tym celu odpowiednim terminie, uważa się, że utwór został przyjęty bez zastrzeżeń. Strony mogą określić inny termin.

Zatem jeśli ktoś pracuje w oparciu o umowę o pracę jako architekt, asystent architekta lub projektant, opracowuje projekty, na projektach widnieje jego imię i nazwisko niezależnie od tego jaki to jest projekt ( budowlany, wykonawczy czy koncepcyjny, w wersji papierowej czy elektronicznej) , przekazuje swoje projekty pracodawcy i nie ma od niego zwrotów, to ma prawo do odliczenia od przychodu 50 % kosztów.
Jednak tyle w teorii a jak to wygląda w praktyce?

Jestem ciekawa doświadczeń innych osób z branży i tego jak to jest regulowane w pracowniach.
W jaki sposób należy ująć sprawę aby skutecznie móc rozliczyć 50% kup?
wiwan / 2014-12-04 10:22
Niekoniecznie jako praktyk i w kwestii podwyższonych kosztów na etacie. Warunkiem jest to, by w umowie o pracę była jasno wyodrębniona ta część wynagrodzenia, która z 50% może korzystać. No chyba, że całość wynagrodzenia stale warunki ustawowe spełnia.

Przydatne interpretacje:

Izby Skarbowej w Warszawie z 14 stycznia 2011 r. (IPPB2/415-929/10-4/MS1).

wyrok WSA w Warszawie z 15 stycznia 2010 r. (III SA/Wa 1314/09)

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi w wyroku z 3 kwietnia 2014 r. ( I SA/Łd 185/14 ).

Najnowsze wpisy