Forum Forum podatkoweOdliczenia

sprzzedaz/zamiana samochodu przed uplywem 6 miesiecy

sprzzedaz/zamiana samochodu przed uplywem 6 miesiecy

kalejdoskopmiecio / 31.6.192.* / 2011-08-22 16:33
witam wszystkich
mam pytanie:
w maju tego roku kupilem zarejestrowany w polsce samochod marki bmw za kwote 30 tys zl. w urzedzie skarbowym zaplacilem 2% podatku od kwoty 40 tys zl poniewaz jak stwierdzila Pani w okienku zanizylem wartosc pojazdu. jest sierpien wiec nie minelo 6 miesiecy od daty kupna ale z tego co sie orientuje mozna sprzedac samochod tylko nie moze byc wyzsza kwota na umowie od tej za ktora sie auto kupilo. ale ja sprzedac nie chce a zamienic, za kilka dni zamieniam swoje bmw na tansze audi, przyjme 10 tys doplaty. Na umowie wartosc bmw 30 tys, audi 20 tys, doplata w moja strone 10 tys. czy wszystko jest legalnie? zalezy mi na tym by nie placic podatku dochodowego poniewaz slyszalem, ze to kosmiczne kwoty. pozdrawiam
Wyświetlaj:
wiwan / 2011-08-22 21:03
Zamiana to w sensie podatkowym dwie jednoczesne sprzedaże między tymi samymi stronami.
W ww sytuacji podatkowi dochodowemu nie będzie Pan podlegał, bo nie uzyska Pan dochodu w transakcji sprzedaży swego samochodu, bo przychód 20 + 10 jest równy kosztowi 30.
(art. 24 ust. 6 ustawy o pdof).

Ps. te 2% to był podatek PCC, a nie dochodowy, a "kwoty" dochodowego nie są kosmiczne- tylko takie same jak ma Pan np. z etatu- gdyby sprzedał Pan auto z zyskiem dochód ten po prostu wykazałby Pan w PIT rocznym i byłby on opodatkowany łącznie z dochodem z zatrudnienia- czyli wg. skali- zasadniczo 18%.
belladonna / 2011-08-22 22:16 / Tysiącznik profesjonalny
http://www.us-zlotow.org/content/view/70/1/

poczytaj sobie pkt 2 :)

Najnowsze wpisy