Forum Forum emerytalneOFE

srodki z OFE po smierci

srodki z OFE po smierci

iwona / 213.238.93.* / 2012-01-24 13:55
witam mam pytanie moja mama umarla beneficjentem bylem ja co z jej srodkami??pani z ofe poinformowala mnie ze polowe dostaje malzonek polowe beneficjent tylko teraz tak moja mama przystapila do ofe od poczatku istnienia(chyba 1999)moj tata nie ma ofe.moi rodzice wzieli w 2001 rozwod a pani mowi mi ze i tak moj tata dostanie polowe tych srodkow ale nie do reki tylko otworza mu konto ofe??czy on nie moze dostac tego tez do reki??po co mu ofe skoro sam w 1999 roku zadecydowal ze nie chce wchodzic do ofe??jak wyglada sprawa tych srodkow?pozdrawiam
Wyświetlaj:
Milka1985 / 194.124.223.* / 2023-10-30 14:54
Witam mqm pytanie mój tata zmarł w czerwcu 2023 przez 20 miesięcy pobierał emeryturę na subkoncie wg informacji zus miał zgormadzone 25tys zł. Złożyłam wniosek o wypłatę (ponieważ tata mnie uposażył) i dostałam z.tego kwotę 4500 zł. Czy ktoś może powiedzieć jak oni to wyliczają?
--
Komentarz wysłany ze strony mobilnej
http://m.money.pl/
Xxyz1 / 88.156.139.* / 2023-11-05 16:53
Witam. Ile czekalas na wypłatę gwarantowana kiedy zlozylas wniosek i kiedy dostalas wypłatę?
--
Komentarz wysłany ze strony mobilnej
http://m.money.pl/
Xyx / 31.0.32.* / 2023-11-03 13:01
A kiedy składałaś wniosek którego i którego dostalas wypłatę?
--
Komentarz wysłany ze strony mobilnej
http://m.money.pl/
Magdajeztem / 2023-10-26 04:58
Witam. Na starcie dodam, że mama była rozwódką, oraz miała 3 (w tym ja) dzieci, które sama chowała. Po jej śmierci otrzymałam pismo z OFE POCZTYLION o tesci:
Uprzejmie informujemy, iz Zaklad Ubezpieczeń Społecznych powiadomil nas o śmierci xyyz. W celu rozpoczęcia procedury wypłaty środków z rachunku zmarłego członka funduszu, prosimy o przesłanie odpisu aktu zgonu lub kopię poświadczoną notarialnie na poniższy adres"
Dzwoniąc na infolinii podałam nr klienta z pisma i uzyskałam potwierdzenie o takim koncie i środkach na nim, jednak Pani nie może udzielić nic więcej informacji bez dokumentów.
Po wysłaniu aktu uzyskałam pismo o tresci:
"W nawiązaniu do informacji o śmierci zasadach podziału środków zgromadzonych na rachunku zmarlej xyz
chcielibyśmy poinformować o zasadach podziału środków zgromadzonych na rachunku zmarlej.
Połowa wyżej wymienionych środków, w zakresie w jakim stanowiły one przedmiot małżeńskiej wspólności majątkowej, przypada małżonkowi zmarłego. Pozostałe środki przypadają osobom uposażonym, wskazanym przez zmarłego na deklaracji przystąpienia do otwartego funduszu emerytalnego. W przypadku braku małżonka całość środków przypada osobom uposażonym. W przypadku braku osób wskazanych lub ich nie wskazania, środki te wchodzą w skład spadku. Ewentualni spadkobiercy obowiązani są przedstawić prawomocne stwierdzenie nabycia spadku lub Akt poświadczenia dziedziczenia. Wyrok o rozwód. Dokumenty te pozwolą na rozpoczęcia procedury wypłaty."
Wyrok rozwodu otrzymałam z sadu kopię, czy jeśli tylko ja z rodzeństwa otrzymałam informację znaczy ze bylam wskazana i wtedy nie potrzebuje poświadczenia nabycia spadku? Sprawa nabycia jest aktualnie ciężka do zorganizowania, jeden brat przebywa za granicą, a drugi w areszcie, wiec bez ich udziału nie chce tego robić.
--
Komentarz wysłany ze strony mobilnej
http://m.money.pl/
Grażyna kosmacz / 51.37.36.* / 2023-06-12 16:48
Witam 12 stycznia złożyłam wniosek o wypłatę gwarantowana po moim zmarłym bracie byłam wskazana jako osoba uposazona dzis mi Pani powiedziała że muszę dostarczyć akt nabycia spadku po pol roku oczekiwania na wyplate gdzie wniosek skladalam osobiscie i Pani nic niewspomniala ze musze to dolaczyc sprawdzila tylko ze tak jestem wskazana i przyjęła dokumenty jak to wygląda prawnie
--
Komentarz wysłany ze strony mobilnej
http://m.money.pl/
Gosia71 / 5.173.232.* / 2023-02-16 17:11
Witam mam pytanie. Moja mama zmarła w zeszłym roku, od 30 lat była na rencie z tytułu całkowitej niezdolności do pracy. Czy na rencie mogła zbierać środki na OFE ?
--
Komentarz wysłany ze strony mobilnej
http://m.money.pl/
Monikaaa / 46.134.80.* / 2022-09-14 04:18
Witam 4 miesiące temu zmarł mój mąż i wyznaczył Mnie jako beneficjenta/uposażona jak to wygląda jeśli chodzi o pieniądze z OFE... naczytałam się kilka stron i wywnioskowałam, że 50% przeleją mi na konto ofe z tytułu wspólnoty małżeńskiej, a drugie 50% wypłaca mi gotówkowo czy jest to prawa ?
--
Komentarz wysłany ze strony mobilnej
http://m.money.pl/
Magda 270 / 31.135.29.* / 2021-04-01 13:27
witam, mój mąż zmarł 3 miesiace temu. Miał 53 lata. Dowiedziałam się z Zusu że był w Ofe w PKO BP bankowy. Jestem żona i jedynym spadkobiercą po mężu. od czego zależy wysokość wypłaty? od zarobków męża? jak to można sprawdzić
Gosia12345678 / 83.28.171.* / 2021-04-15 12:11
Proszę skontaktować się z OFE i tam zapytać jakie dokumenty musi Pani złożyć aby nastąpiła wypłata środków.Po wypłacie OFE powiadamia ZUS w terminie 14 o dokonanej wypłacie . ZUS dzieli środki które są na subkoncie tak jak podzieliło OFE .ZUS ma 3 miesiące na podział.
--
Komentarz wysłany ze strony mobilnej
http://m.money.pl/
Ola517 / 83.25.109.* / 2020-12-10 23:27
Witam mam pytanie. Mój mąż zmarł niedawno i ostatnio przyszedł list z PZU zaadresowany na moją teściowa. I wynika z niego że po śmierci mojego męża należą jej się pieniądze z ubezpieczenia męża bo była uposażona ale ona zmarła dwa lata temu czy w tej sytuacji mogę się starac o te pieniądze? Dodam że maz ma brata. A ja jestem już na recie
Gosia12345678 / 83.28.171.* / 2021-04-15 12:14
Pani jako żonie za okres w którym byliście małżeństwem przysługują środki.
--
Komentarz wysłany ze strony mobilnej
http://m.money.pl/
123Renia / 2020-01-14 19:37
Nie wiem co będzie jutro, czy za kilka lat. Teraz udało mi się znaleźć dobrą, legalną i bez inwestycji własnych pracę. Więc założyłam konta dzieciom i systematycznie im wpłacam środki. Jak coś się stanie, są zabezpieczone, a ja spokojna. Jeśli ktoś chce to polecam, bo internet jest pełen dziwnych propozycji nie do wykonania. Tu jest uczciwie, prosto i z wypłatą po każdym jej zleceniu.

https://ribmoney.xyz/9259514847436/

Polecam, bo długo szukałam czegoś takiego i wiem, że łatwo nie jest.
asisi / 83.25.235.* / 2020-01-09 21:12
Witam, mam pytanie. Dostałam informacje z OFE że wypłata zgromadzonych środków z rachunku zmarłego została ustalona na podstawie liczby jednostek rozrachunkowych, które objęte były wypłata tj. 3,5509

Czy to możliwe, żeby osoba która przepracowała 40 lat miała tak mało jednostek rozrachunkowych? Czy to jest wykazane stawka na każdego spadkobierce?
benita67 / 83.25.200.* / 2015-12-03 12:51
witam mam pytanie czy warto sie starac o pieniadze z offe i ile mozna dostac. Tak pytam bo musze zrobic o spadek w sadzie a nie wiem czy warto bardzo prosze o odpowiedz.
wiwan / 2015-12-04 11:46
Kwota zależy od zgromadzonych środków, czyli historii ubezpieczeniowej. OFE co roku ubezpieczonemu takie info przysyła, wiec warto odszukać ostatnie. Druga kwestia to to, czy zmarły był żonaty oraz czy wskazał uposażonego. Bo spadkobierca jest tu trzeci w kolejności do odzyskania środków z OFE.
benita67 / 83.25.84.* / 2015-12-04 17:05
Dziekuje za odpowiedz ale wskazal ojca ale on dawno nie zyje i wiem ze dziedziczy dziecko i corka by musiala nabyc spadek i tego sie boje czy warto.Maz mial te najnizsze stawki byl w tym 9lat nie wiem czy to sie oplaca
benita67 / 83.25.84.* / 2015-12-04 17:14
a jakie on dokladnie mial stawki to nie wiem bo razem nie mieszkalismy.Tylko wiem tyle ze najnizsze.Boje sie zeby nie odziedziczyla dlugow jesli mial to nie wiem a z offe dostanie 2tysiace a dlugi moga byc wyzsze chociaz nadzieje mam ze ich nie mial dziekuje za odpowiedz.
wiwan / 2015-12-04 17:47
Czy Pani była żoną zmarłego i w dniu jego śmierci trwała Wasza wspólnota małżeńska- tj. nie było separacji/intercyzy ?

Czy Pani ma już swoje prawo do emerytury ?
benita67 / 83.8.112.* / 2015-12-07 17:29
witam mam do Pana pytanie ...czy suma ktora jest na koncie ubezpieczonego dostaje cala czy od tegoodciagaja i mam na reke mnie ...bede wdzieczna za odpowiedz.
wiwan / 2015-12-08 10:36
Transfer środków zmarłego do OFE wdowy nie podlega podatkowi. Wypłata dla osoby uposażonej lub spadkobiercy- podlega 19% podatkowi od dochodów kapitałowych (podatek Belki).

Środki z OFE nie podlegają podatkowi od spadków i darowizn.
benita67 / 83.25.84.* / 2015-12-04 18:12
mam lata przepracowane ale nie mam wieku
wiwan / 2015-12-08 10:38
Czyli ewentualny 'dziedziczenie' przez Panią odbyłoby się jedynie w formie transferu do Pani OFE, a nie wypłaty gotówkowej.
benita67 / 83.25.84.* / 2015-12-04 18:03
Byla seperacja ja wiem ze nic nie dostane tylko corka..ale jestem ciekawa czy warto robic brac na corke ten spadek...bo jesli to sa male pieniadze moze nie warto robic a wiem ze on mial placone to najnizsze
wiwan / 2015-12-08 10:41
To zależy kiedy była ta separacja- bo zasadniczo należna byłaby Pani 1/2 środków z OFE zmarłego, które zgromadził do dnia ustanowienia separacji.

Co do kwot jeszcze- zwracam uwagę, że w ślad za 'dziedziczeniem' z OFE odbywa się dziedziczenie środków z subkonta w ZUS- a tam środków po niedawnej reformie i likwidacji cz. obligacyjnej- jest trochę ponad DRUGIE tyle, co w OFE.
benita67 / 83.23.211.* / 2015-12-08 16:01
czy ja musze to zglosic do zus czy oni samoistnie to zrobia....bardzo dziekuje za odpowiedz.
wiwan / 2015-12-08 18:57
Nie samoistnie, ale na skutek zawiadomienia z OFE, z którego wynika jak środki podzielono w OFE. ZUS powiela ten podział w stosunku do środków z subkonta. OFE ma 14 dni na zawiadomienie ZUS, a ZUS potem niestety aż 3 miesiące na swój podział/wypłatę.

Zatem w kwestii 'dziedziczenia' kontaktujemy się OFE zmarłego.
Z ZUS-em w zakresie ewentualnej r. rodzinnej po zmarłym.
Aga1010 / 193.42.211.* / 2023-10-25 14:13
A co jeżeli minęło 8 miesięcy a ZUS nie przelał środków
anailah / 62.141.200.* / 2012-08-14 23:01
Witam. Mam pytanie które mnie dręczy - a nie mogę uzyskać na nie jak dotąd jednoznacznej odpowiedzi . Jestem wdową od 4 m-cy .Mam 49 lat i do tej pory nie należałam do żadnego z OFE. Od początku było nam - tzn. osobom urodzonym przed 1968 rokiem - dane prawo wyboru - albo zostajemy w ZUS-ie - albo zapisujemy się do OFE.Ja z racji tego - że nie miałam w tamtym okresie stałego dochodu - zostałam w ZUS- ie. Teraz - po śmierci męża OFE część środków do których byłam uposażona - wypłacił mi na wskazane konto - natomiast druga część chce mi przelać na wskazany przeze mnie fundusz - lub - jeżeli do żadnego nie należę i nie wskażę - sami mi go przydzielą . Ja w dalszym ciągu nie chcę należeć do żadnego z funduszy - korzystając dalej z danego mi wtedy prawa. Czy w związku z tym fundusz - do którego należał mój zmarły małżonek - ma prawo wbrew mojej woli zmusić mnie do przynależności do OFE - a jeżeli tak - to na mocy jakiego artykułu lub ustawy . Czy jest gdzieś konkretnie napisane - że osoby prawie 50- letnie muszą po śmierci współmałzonka zapisać się do OFE? Jeżeli ktoś odpowie mi jednoznacznie na to pytanie - będę bardzo wdzięczna.
wiwan / 2012-08-20 11:08
Sprostujmy, że przystąpienie do OFE nie powoduje wystąpienia z ZUS, czyli tak czy inaczej w ZUS się zostaje. Tyle, że składka jest dzielona na oba filary.

Wzmiankowany przymus przystąpienia wdowy do OFE wynika z art. 131 ust.3 w powiązaniu z art. 128 USTAWY
z dnia 28 sierpnia 1997 r.
o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych.

Tekst:

http://prawo.money.pl/akty-prawne/dziennik-ustaw/obwieszczenie;marszalka;sejmu;rzeczypospolitej;polskiej,dziennik,ustaw,2010,034,189.html
wiwan / 2012-01-24 14:57
Pani nabzdurzyła. Art. 131 i 132 Ustawy z dnia 28 sierpnia 1997 r. o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych są jasne. Środki po mamie jako rozwódce są w całości wypłacane Tobie jako uposażonemu.
Jeśli ojcu coś by się należało na skutek podziału majątku po rozwodzie- już wtedy, na podstawie orzeczenia sądu czy ugody otrzymałby należną część w postaci transferu środków, tzn. stałby się przymusowo członkiem tego OFE zgodnie z art.128 ww Ustawy, skoro swojego OFE nie posiadał.

No chyba, że do dziś ojciec mając taki dokument do OFE matki się nie zgłosił, co jest mało prawdopodobne.

Poczytaj art.126 i dalsze tej ustawy.
iwciab / 213.238.93.* / 2012-01-24 15:13
dokladnie pani mi to przedstawila tak ze skoro mama przystapila do ofe jeszcze w trakcie trwania malzenstwa to nie ma tu nic do znaczenia ze ze rodzice sa po rozwodzie i tacie sie cos nalezy tzn nie mam nic przeciwko ale dlaczego chca tacie otworzyc ofe skoroon nie chcial tego systemu emerytalnego.w takim razie przejde sie do punktu axy i zapytam jak to jest
wiwan / 2012-01-24 18:40
Tacie należy się tylko wtedy, jeśli z podziału majątku tak wyszło. Środki na koncie mamy należały do ich majątku wspólnego, tak jak mieszkanie, samochód i np. lokaty w banku. Nie wiem jak to podzielili. Powinno to być spisane w ugodzie lub wyroku sądu. Z chwilą podziału majątku wszystko to przestało być wspólnością małżeńską. Np. ojciec dostał mieszkanie, mama zatrzymała samochód, lokaty i całość środków z OFE.

Natomiast obowiązek założenia OFE wdowcowi O ILE jest uprawniony do otrzymania środków wynika z ustawy- z ww przeze mnie artykułów.

Najnowsze wpisy