Stary portfel

panjanek@zwarszawy.pl / 2016-04-19 18:48
Za PRL istniał tzw. stary portfel, którego likwidację wciąż obiecywano. Teraz pozornie "starego portfela" nie ma - emerytury są corocznie waloryzowane. Ale to mit. Waloryzacja oparta o inflację i średnią płacę nie nadąża za zwyżką cen i kosztów utrzymania. Sądzę, że w "koszyku inflacyjnym" dla emerytów jest pominięty szereg dóbr i usług (a już na pewno leki, usługi medyczne, kultura). Pracowałem ciężko od wczesnych lat 60-tych, na emeryturę przeszedłem w 2003 r. Początkowo moja emerytura odpowiadała ok. dwóm średnim płacom, teraz jest niższa od średniej płacy. A koszty życia niestety z wiekiem nie maleją. Stąd pytanie: czy jest jakiś sposób na "waloryzację" bazy na podstawie której naliczono mi emeryturę w 2003 r?
wiwan / 2016-04-19 19:49
Bez wykazania nowych okresów składkowych tj. nabytych po przejściu na emeryturę, albo starych, ale nieuwzględnionych (brak w czasie składania wniosku, teraz odnalezione, wydobyte z archiwum)- nie ma takiej możliwości.

Ps. W kwestii "koszyka inflacyjnego" emerytów- zwracam uwagę, że w razie gdy ta inflacja liczona dla gospodarstw emerytów/rencistów jest niższa niż ta 'ogólna' to przyjmuje się tę drugą, czyli wyższą.

Najnowsze wpisy