Na skróty
Forum Forum pracyDokumenty

Staż - jak obejść obowiązek zatrudnienia po stażu.

Staż - jak obejść obowiązek zatrudnienia po stażu.

skomentuj
Nanako / 2012-05-16 15:00
Witam,

Od miesiąca walczę z UP. Początkowo możliwość pójścia na staż było dogadane w ten sposób, że dyrektor powiedział, że firma nie będzie mnie musiała zatrudnić po okresie stażu. To mi zależy na odbyciu stażu w tej firmie. Teraz pojawiły się problemy i w urzędzie oczekują na deklarację z tej firmy, że mnie zatrudnią na pewien okres.
Mam więc pytanie:
- czy jeśli po stażu napiszę, że nie jestem zainteresowany podjęciem pracy w tej firmię ponieważ wyjeżdzam za granicę do pracy i w tym czasie nie będę zarejestrowany w urzędzie pracy będzie wszystko wporządu zarówno, dla mnie jak i dla firmy?

- czy istnieje jakaś inna możliwość prostszego obejścia tego? (Dodam, że firma ma wypełnić deklarację, że mnie zatrudni po stażu)

Po prostu chce być fer wobec pracodawcy, który i tak mocno się zaangażował w organizację dokumentów, a urząd stale wymyśla, jakby miał za mało bezrobotnych.

Pozdrawiam i proszę o konkretną odpowiedź najlepiej osób znających temat.
Wyświetlaj:
anonimowa / 80.53.49.* / 2014-10-28 22:49
witam, prosze o rade. mój staz konczy sie 20 marca,po tym czasie pracodawca zobligowal sie zatrudnic mnie na 6 miesiecy na 1/2 etatu. problem polega na tym, ze chcialabym po tym czasie wyjechac za granice, gdzie mam pewna prace ale pracodawca podpisujac mi staz zobowiazal sie, ze jesli mnie nie zatrudni, urzad bedzie mógl mu podeslac nowego stazyste z urzedu na 6 miesiecy. prosze poradzic co zrobic, aby tego uniknac? pracodawca nie chce kolejnego stazysty. czy jesli ja podejme zatrudnienie a pozniej sie zwolnie, w UP podajac za przyczyne wyjazd w celu zarobkowym za granice, to uda sie uniknac komplikacji?
wiwan / 2014-10-29 10:11 / Tysiącznik na forum
Bezrobotny nie jest feudalnie przywiązany do PUP. Po prostu po owych 6 miesiącach rozwiążecie umowę czy to za wypowiedzeniem, czy za porozumieniem stron, albo umowa wygaśnie -jeśli będzie umową terminową.

Z chwilą podjęcia zatrudnienia u pracodawcy, u którego wcześniej był staż przestaje się być bezrobotnym. Nie musi więc wyjazdu Pani zgłaszać. To, że wcześniej bezrobotny był na stażu albo skierowany do pracy ( i czy np. staż przerwał ) może mieć znaczenie przy ewentualnej kolejnej rejestracji w PUP i ewentualnym nowym prawie do zasiłku.
maniek272 / 83.4.214.* / 2014-10-23 16:43
Jak po zakończeniu stażu nie będe chciał podjąć pracy to mnie wywalą z urzędu pracy?
szklarek / 2014-10-24 11:39 / Tysiącznik na forum
Już to napisano. Tak, o ile PUP przedstawi Ci tę ofertę pracy. Samo skierowanie na staż nie jest ofertą Pracy, po jego zakończeniu- chyba, że taka klauzula się w nim znajduje. Obowiązek zatrudnienia jest elementem umowy pomiędzy pracodawcą, a PUP.
kasik651 / 178.235.239.* / 2014-09-28 20:23
Witam. za dwa tygodnie kończy mi się staż , niestety pracodawca chce mnie zatrudnic. Pisze niestety, ponieważ nie chce być zatudniona na umowe zlecenie przy której miałabym pracować po 9 godzin dziennie. Pozatym mieszkam sama z babcia , którą się opiekuje więc bardziej zalezy mi na pracy zmianowej. Czy jesli objaśnię to w PUP moge miec szanse ze nie zostane wyrejstrowana za nie podjęcie pracy?
szklarek / 2014-10-09 19:00 / Tysiącznik na forum
?
Jeśli umowa pracodawcy z PUP przewiduje obowiązek zatrudnienia, to zatrudnienia właśnie, a danie zlecenie nie jest zatrudnieniem w rozumieniu Ustawy o promocji zatrudnienia.
szklarek / 2015-01-21 09:28 / Tysiącznik na forum
Jako uzupełnienie- umowa może jednak przewidywać 'inną pracę zarobkową'- czyli zlecenie właśnie, o ile podlegać będzie ub. społecznym. Czyli nie może to dotyczyć studenta niestacjonarnego w wieku do 26 lat albo ucznia szkoły dla dorosłych w tym wieku- bo inni uczniowie/studenci statusu bezrobotnego mieć nie mogą.
zaklopotany / 2015-01-20 22:46
Witam, czytałem poniższy wątek jednak wolę spytać raz jeszcze. Czy po wypełnieniu stażu, jestem zmuszony podpisać umowę z pracodawcą? Dostałem dokument - skierowanie do pracy, jednak załatwianie tego jest bardzo pod górkę. Czy mogę powiedzieć w UP, że nie dogadałem się z pracodawcą co do wynagrodzenia, dlatego zdecydowałem się nie podpisywać umowy? Proszę o radę
szklarek / 2015-01-21 09:21 / Tysiącznik na forum
Jeśli już jest skierowanie do pracy, to jej niepodjęcie skutkuje po prostu utratą statusu bezrobotnego i barkiem możliwości ponownej rejestracji przez 120 dni (art.33, ust. 4, pkt. 3)

Nie byłoby tak, gdyby odmowa była uzasadniona.
Co oznacza, że owa praca nie była ODPOWIEDNIĄ w rozumieniu Ustawy o promocji zatrudnienia- co definiuje art. 2, ust. 1, pkt. 16

Czyli owszem- gdyby pracodawca dał do podpisania umowę z wynagrodzeniem niższym niż płąca minimalna.
Lub że były inne okoliczności np. nagłe zdrowotne po stronie bezrobotnego.

ustawa:

http://prawo.money.pl/akty-prawne/dziennik-ustaw/obwieszczenie;marszalka;sejmu;rzeczypospolitej;polskiej,dziennik,ustaw,2013,000,674.html
Kar olina / 178.43.86.* / 2014-09-26 16:58
Witam
Mam takie pytanie odnośnie zatrudnienia stażysty po odbyciu stażu. Końcem września mija okres stażu i ani ja ani stażysta nie chce zatrudnienia w mojej firmie gdyż jest to mała firma która od 3 miesięcy nie odnotowuje żadnych zysków. W umowie z PUP została podpisana deklaracja zatrudnienia stażysty po odbyciu stażu na 3 m-ce tylko dlatego iż nie było innej możliwości (takie wymagania PUP) Współpraca odbywała się poprawnie, wszystko w trakcie stażu było ok ale ponieważ nie ma zysków nie potrzebuje pracownika (działalność firmy zostanie zawieszona). Czy istnieje możliwość nie zatrudnienia stażysty na te 3 m-ce tak aby ani stażysta ani pracodawca nie poniósł przykrych konsekwencji z tego tytułu?
Anna1001 / 176.221.120.* / 2014-08-29 13:33
Witam, również zwracam się z prośbą o pomoc jak mogę ,,obejść'' ta deklarację zatrudnienia? Zależy mi na stażu, jestem świeżo po studiach na UM po zdrowiu publicznym. Chcę iść na staż czegoś się nauczyć, zdobyć doświadczenie i myślę że może mi pomóc w dalszej karierze a mogę liczyć tylko na ten z UP. Ale mam problem z Urzędem Pracy, mam miejsce na oddziale w szpitalu czeka tylko aż ,, wywalczę'' ten brak zatrudnienia. Proszę o wskazanie drogi
szklarek / 2014-08-29 22:42 / Tysiącznik na forum
Jak formalnie ma Pani wywalczyć zapis/brak zapisu w umowie, której nie będzie Pani stroną ?

Umowę zawrze (dyrektor) PUP ze szpitalem.
No i skąd wiedza, że w ogóle klauzula taka w umowie będzie ? Była w poprzednich umowach zawieranych ostatnio pomiędzy tymi stronami ?
Małgorzata717 / 83.11.150.* / 2014-08-26 08:09
Witam, ja z drugiej strony. Zatrudniłam stażystę w sklepie ze zobowiązaniem zatrudnienia na 3 miesiące, ale nie chcę go zatrudniać. Pomimo dobrych chęci z mojej strony nie stać mnie na to. Mija pół roku i stażysta niczego się nie nauczył, jest u mnie jakby za karę i jak się palcem nie pokaże to się nie ruszy. Nie mogę go zostawić samego, ciągle muszę czuwać coby strat nie przyniósł, bo czasem to ostrasza klienta.
Dałam mu dużą szansę na stałą pracę i dziwi mnie to ogromnie przy takim bezrobociu, ale jestem już zmęczona. Muszę w tej chwili zatrudnić inną osobę.
Nie chcę ponieść żadnych konsekwencji prawnych, ani wchodzić w konflikt z UP...
Co ja mam zrobić???
H Szatkowski / 2014-08-26 11:20 / Tysiącznik na forum
Sama rozlazłość stażysty obecnie oczywiście nie upoważnia do przerwania stażu.
Albo należy zaryzykować, że mimo złożenia mu oferty pracy nie podejmie albo ją porzuci, albo co już teraz wystąpić do starosty/PUP o zwolnienie z tego zapisu umowy rzetelnie argumentując dlaczego.

Pozostaje jeszcze przejrzenie umowy- czy jest klauzula jedynie o zatrudnieniu NA min. 3 miesiące czy jasno też wynika z niej obowiązek trwania owego zatrudnienia przez taki czas czyli pośrednio zakaz wypowiedzenia takiej umowy. U jeszcze kwestia tego, że musiałaby to być umowa próbna, by ją móc wypowiedzieć, bo terminowa krótsza niż 6 mc co do zasady takiej możliwości wedle KP nie ma.
kinga_31 / 2014-06-04 15:05
W ubiegłym roku skończyłam staż ale pracodawca nie miał obowiązku mnie zatrudnić. Na pewno różnica polegała na tym, że jeden staż z UP jest płacony z funduszu pracy, a inny ze środków UE. Przy tym drugim pracodawca miał obowiązek zatrudnienia pracownika.
bp / 213.192.79.* / 2014-07-01 14:31
Ja mam staż ze środków unii europejskiej w instytucji publicznej i dali mi na pół roku staż. Instytucje publiczne nie maja takiego obowiązku.
bp / 213.192.79.* / 2014-07-01 14:33
obowiązku zatrudnienia po stażu:)
Rosa757 / 83.25.120.* / 2014-03-28 19:51
Czy jeśli podpiszę umowę z pracodawcą po stażu a po kilku dniach ją zerwę, mogę ponownie zarejestrować się w PUPie?
szklarek / 2014-03-29 09:51 / Tysiącznik na forum
Tak. Konsekwencje polegające na utracie statusu bezrobotnego na jakiś czas, a więc niemożności ponownej rejestracji przed jego upływem dotyczą tylko sytuacji, które miały miejsce w czasie posiadania statusu bezrobotnego (odmowa oferty pracy, przerwanie stażu z własnej winy itp.)
Po podpisaniu umowy o pracę nie była już Pani bezrobotną.
ziggy0 / 79.163.247.* / 2014-01-31 11:44
Mam zamiar pójść do znajomego na staż ale bez możliwości zatrudnienia. Czy po odbyciu stażu gdzy ja napiszę podanie, że rezygnuję ze współpracy z pracodawcą on na moje miejsce musi przyjąć zatrudnić kogoś innego, jedna osoba mi tak mówiła, że ja to sobie mogę odejść ale pracodawca musi kogoś zatrudnić bo się zobowiązał, jak z tym jest, bo nie chcę narobić kłopotu znajomemu
wiwan / 2014-01-31 12:44 / Tysiącznik na forum
Jak już napisano w tym wątku- ewentualny obowiązek leżący po stronie pracodawcy- organizatora wynika jedynie z umowy jaką podpisał ze starostą. W przypadku Pana wciąż potencjalnego pracodawcy- organizatora takiej umowy jeszcze nie ma. Jeśli starosta się uprze, to zapis taki też powinien regulować sytuację, gdy to stażysta zatrudnić się nie zechce. Na pewno nie może być zapisu, że w zastępstwie przyjmie na etat kogokolwiek. Jeśli już to innego zarejestrowanego w tym PUP bezrobotnego.

Poza tym to dyskusja akademicka, bo potencjalny organizator chce przeprowadzić staż i chodzi mu o staż jednej osoby, konkretnie Pana. Wie, że jednak nie zatrudni po stażu.
Konsekwencje są dwie:
- starosta to akceptuje, podpisuje umowę stażu, staż się odbywa, kończy i tyle,
- starosta nie akceptuje, umowy nie ma, nie ma stażu.

Czemu ma służyć kombinacja alpejska z oświadczaniem przez pracodawcę nieprawdy zarówno we wniosku jak i w umowie ze starostą ?
Kokos9 / 2014-01-24 10:13
Czy stażysta może zostać sam na stanowisku pracy? Co jeżeli taka sytuacja, miałaby miejsce i wiedziałby o tym UP.
wiwan / 2014-01-24 11:34 / Tysiącznik na forum
MOŻE. Staż to nie praca przymusowa skazańca ;-)

Poważniej- ROZPORZĄDZENIE MINISTRA PRACY I POLITYKI SPOŁECZNEJ
z dnia 20 sierpnia 2009 r.
w sprawie szczegółowych warunków odbywania stażu przez bezrobotnych

nakłada obowiązek istnienia opiekuna stażysty oraz określa krótko jego zakres obowiązków-"udziela bezrobotnemu wskazówek i pomocy w wypełnianiu powierzonych zadań oraz poświadcza własnym podpisem prawdziwość informacji zawartych
w sprawozdaniu, z przebiegu stażu zawierające
informacje o wykonywanych zadaniach
oraz uzyskanych kwalifikacjach lub umiejętnościach zawodowych".

Opiekun może mieć 'pod sobą' do 3 stażystów. Siłą rzeczy więc nie jest fizycznie obecny non stop.

Logiczne też, że jego nadzór wraz z upływem czasu jest mnie intensywny, bo stażysta nabiera wprawy.

Oczywiście pomijam kwestie organizacji pracy i BHP tj. oczywiście są stanowiska np. dwuosobowe, co wyklucza pozostawienie stażysty samego- jest albo drugi pracownik, albo drugi stażysta.

Niewywiązywanie się organizatora pracy z obowiązku opieki tj. zupełnego "osamotnienia" stażysty jest podstawą jego skargi do PUP, czy wręcz przerwania stażu.
aaa990 / 83.3.160.* / 2013-10-16 11:29
stazysta po zakończeniu stazu pisze pismo, że rezygnuję z dalszej wspólpracy z firma w której odbywał staz, nie raz musi podac dlaczego nie raz nie. zalezy od urzedu. moze napisać ze dostal inna propozycje pracy-korzystniejsza.i wtedy nie ma żadnego problemu. firma nie musi go zatrudniac. ale stazysta zostaje wypisany z pup na 3 lub 4 miesiące.
wiwan / 2013-10-16 13:51 / Tysiącznik na forum
Doprecyzujmy;
1. jak już w tym wątku padło obowiązek zatrudnienia jest rzadki i leży po stronie pracodawcy- organizatora stażu.
2. złożenie oferty pracy/ skierowanie do pracy przez PUP jest osobnym instrumentem rynku pracy w stosunku do skierowania na staż. Skierowanie bezrobotnego na staż, nawet jeśli umowa pracodawcy z PUP przewiduje taki (zatrudnienia) po jego stronie obowiązek nie jest ze skierowaniem/ofertą tożsame.
3. zatem obowiązek podjęcia pracy pojawia się u stażysty dopiero po takiej oferty/skierowania od PUP otrzymaniu.
4. zasady są wtedy takie same, jak dla bezrobotnego, który stażu nie ma- odmowa przyjęcia, jeśli z jego 'winy'- skutkuje pozbawieniem statusu bezrobotnego na odpowiedni okres (bez możliwości jego odzyskania wcześniej) w zależności, która to odmowa z jego 'winy' w jego karierze.
5. 'winę' ustawa dość jasno określa. Podjęcie innej pracy- nie stanowi 'winy'. Skutkuje po prostu utratą statusu bezrobotnego BEZ określania okresu/karencji utarty statusu. Jeśli znów starci pracę, może się zarejestrować choćby po 1 tygodniu.
doop / 94.40.26.* / 2014-07-15 08:19
Bardzo fajnie piszesz wiwan, dużo istotnych informacji uzyskałem. Lecz mam pytanie - co jeśli po zakończeniu stażu chcę otworzyć firmę i pozyskać środki z UP na jej rozwój. Nie chcę, aby dana firma mnie zatrudniła, też niczego nie podpisywałem - a czytam to co podpisuję, że chcę zostać w firmie. Niby wg tego co opisałeś zgodnie z "winą" dokonam samozatrudnienia, a wiec będę pracował, tylko na własny rachunek. Co idzie dalej zgodnie z wymogami UP muszę być bezrobotny, aby podjąć środki na rozwój.
wiwan / 2014-07-15 10:46 / Tysiącznik na forum
Po zakończeniu stażu bezrobotny jeśli nie zostaje u pracodawcy organizatora stażu w zatrudnieniu już na normalnych zasadach- tj. na skutek dogadania się, czy na skutek tego egzotycznego zobowiązania pracodawcy - to nadal ma status bezrobotnego, czasem jeszcze z prawem do zasiłku, jeśli okres zasiłku przed stażem + okres stażu jeszcze nie wyczerpały pierwotnego okresu zasiłku, na jaki został przyznany.
A jako bezrobotny- podejmujący DG może skorzystać z dofinansowania lub pożyczki z PUP ( są też możliwości jej umorzenia ). Po prostu spisuje się umowę z PUP/starostą i do niej dostosowuje datę założenia DG.

Jeśli będzie jeszcze prawo do zasiłku, a w tym czasie bezrobotny podejmie zatrudnienie(etatowe)- jest kwestia dodatku aktywizacyjnego. To, że zatrudni się tam, gdzie miał staż tego nie wyklucza. Ustawa wyklucza to w przypadku podjęcia zatrudnienia u pracodawcy 'ostatniego' przed rejestracją w PUP.

Poza tym pod koniec marca weszła w życie duża nowelizacja Ustawy o promocji zatrudnienia nakierowana na aktywizację bezrobotnych itp. Może są instrumenty wsparcia DG nawet gdy dochodzi do jej założenia już po utracie statusu bezrobotnego, ale wymaga to zgłębienia- na ile po pierwsze nowe przepisy to umożliwiają, na ile po drugie są już w praktyce wprowadzane i na ile po trzecie prężny jest konkretny PUP/starosta.
Urzędnik UP / 83.18.193.* / 2012-06-27 08:27
Ludzie o co WAM w końcu chodzi? Zatrudnienie po stażu to chyba dobre rozwiązanie dla stażysty- przecież będzie to zatrudnienie za min. płacę minimalną- dzisiaj 1500 zł- wiem to mało ale stypendium z UP to jeszcze mniej a właściwie pracę wykonuje się tak samo. Ponadto okres stażu nie daje prawa do zasiłku z UP- dla części osób to ważne.
Zapisy o zatrudnieniu w umowach cywilno-prawnych urzędy pracy wprowadziły ponieważ coraz częściej instytucje przyznające środki na aktywizację osób bezrobotnych np. MPiPS uzależniają przyznanie ich powiatowym urzędom pracy od tzw. efektywności zatrudnieniowej- czyli procentu osób zatrudnionych na koszt pracodawcy po zakończeniu danej formy wsparcia np. stażu.
Co więcej urzędowi pracy ale również innym instytucjom organizującym staże w ramach projektów (zainteresowanych informuję - w ramach takiego stażu stypendium dla uczestnika może wynosić nawet 1500 zł a nie 120% zasiłku jak na stażu z UP- ok. 953 unijne lub 816 krajowe na rękę ) grożą sankcje za nieosiągnięcie tych wskaźników. Jeszcze inny powód to postawa niektórych pracodawców, którzy chcieliby nie zatrudniać a ciągle tylko "brać stażystów". Tak często niestety czynią pracodawcy z budżetówki. A są nawet przypadki ekstremalne- np. zwolnienie stałego pracownika bo przedsiębiorca dostał stażystę- czy to godziwe pytam ? Wiem zaraz się odezwą prowadzący biznes własny, że to redukcja kosztów ale pytam czy prowadząc biznes można przestać być człowiekiem i patrzeć tylko na własny zysk ?
Kaśka940 / 83.5.166.* / 2014-06-04 11:43
Witam, jezeli chodzi o zatrudnienie po stażu to czy pracownik moze przyjac na pół etetu? z Góry Dzieki za odp :)
wiwan / 2014-06-04 11:56 / Tysiącznik na forum
Jeśli jest umowa pracodawcy ze starostą zawierająca klauzulę o obowiązku zatrudnienia stażysty, to jasno wypowiada się ona o warunkach owego zatrudnienia, w tym minimalnym czasie owego zatrudnienia i wymiarze etatu. Możliwość, by była w niej mowa o niepełnym wymiarze etatu jest znikoma.
kiki / 89.78.190.* / 2014-01-14 19:35
mnie zwolnili bo stażysta był tańszy.
Ala200 / 83.151.36.* / 2013-11-11 20:56
O co Nam w końcu chodzi???? Może o to, że w niektórych zawodach znalezienie pracodawcy, który zatrudni po stazu graniczu z cudem, a z dwojaga zlego wole byc stażystką pracujacą za marne grosze i nie zatrudnioną po stażu niż bezrobotną bez doswiadczenia zawodowego.
Maciej P. / 80.50.144.* / 2013-07-31 15:30
Odpowiadam:

Biznes z założenia prowadzi się po to, aby osiągnąć własny zysk. Od osiągania cudzych zysków są (teoretycznie, bo w praktyce wygląda to delikatnie mówiąc różnie) fundacje. To w sumie tak samo jak w przypadku pracy u kogoś - pracuje się, aby osiągnąć własny zysk (a przynajmniej z taką intencją).

Dla mnie, jako przedsiębiorcy, UP może sobie te swoje staże wsadzić głęboko, pod warunkiem, że koszty pracy będą w końcu u nas przynajmniej porównywalne z tymi w normalnych krajach, jak np. Anglia.

Bo na razie to my mamy ponad 40% kosztów (ZUS+podatki, licząc oczywiście od kwoty wydawanej przez pracodawcę, która jest wyższa niż płaca brutto). I to jest powodem wysokiego bezrobocia, zwłaszcza wśród młodych, niedoświadczonych ludzi.

Ktoś zaraz powie, że przynajmniej na emerytury będzie i że opieka lekarska jest darmowa, i jeszcze inne bzdety. Tylko zauważcie, że nasz system emerytalny jest bankrutem, młodzi na emerytury z niego nie mają szans, a na wizytę u specjalisty czeka się po kilka-kilkanaście miesięcy.


PS. Pisanie, że płaca minimalna to 1500zł, to kolejna ściema Twojego postu, ponieważ jest to kwota brutto, której pracownik nigdy na oczy nie ujrzy.

Obecnie (2013) brutto jest niby 1 600,00 zł, przy czym pracodawca musi zapłacić 1 931,84 zł, a pracownik otrzyma cudne 1 181,38 zł (61% kosztów pracodawcy).

Logiczne zatem jest, że aby zatrudnić kogoś na minimalne wynagrodzenie, to ten ktoś musi zarabiać dla firmy, w jakikolwiek sposób (bezpośrednio, czy też pośrednio) minimum te 1 931,84 zł. Za co otrzyma mniej niż 1200zł. Ot, sprawiedliwość społeczna...


PS2. A co Ciebie obchodzi, czemu ktoś nie chce zostać w firmie po stażu? Może ma lepsze opcje? W końcu pracownik też patrzy na swój zysk.


PS3. Co kogo interesuje co grozi i za co Urzędom Pracy? Ich "firma", ich sprawa. Dla mnie UP mogą nie istnieć - mniej podatków na tą przerośniętą biurokrację będziemy płacić.
aaaaanka / 89.79.113.* / 2012-09-07 17:55
Przeżyłam staż-i nawet dostałam pracę w tej firmie i po 6 latach pracy za najniższą krajową-bez premii i dodatkowej płacy-dostałam awans w postaci redukcji etatu do 3/4 i zmniejszenie wynagrodzenia-wybrałam zasiłek dla bezrobotnych:) na moje miejsce sprowadzono 2 stażystów z PUPu...oby takich firm jak najmniej w tym kraju!!!
MW530 / 91.232.48.* / 2013-07-24 12:47
Pracodawca podpisuje deklaracje, ze zatrudni BEZROBOTNEGO (nie koniecznie stażystę) na umowę o pracę/zlecenie/dzieło na określony w deklaracji okres. Brak takiej aktywności ze strony pracodawcy może skutkować odmówieniem przez PUP kolejnego stażu. Sami mamy stażystów, niektórzy chętni do pracy inni lenie patentowani zajmujący miejsce uczciwym i chętnym do pracy ludziom. Jak ktoś chce być bezrobotny, leżeć i pachnieć albo "pracować" w urzędzie to niech się nie pcha na staż do prywatnej firmy i nie zajmuje miejsca normalnym ludziom. Fenomen, że niektóre głąby myślą, że staż to umowa o pracę i idą na długoterminowe L4, co kończy się wykopaniem leniwca a w tym czasie ktoś uczciwy zrealizowałby staż i dostał pracę.
Nanako / 2012-05-28 14:29
Witam ponownie.

Jeszcze jedno pytanie.

W jednej umów "Kapitał ludzki" z PUP'em podpisałem następującą klauzule:
2) W przypadku nie ukończenia stażu z własnej winy bądź odmowy podjęcia pracy po stażu. Zostane pozbawiony statusu osoby bezrobotnej na okres:
- 120 dni jesli pierwszy
- 180 dni jesli drugi
- 270 dni jesli trzeci
szklarek / 2012-05-28 19:10 / Tysiącznik na forum
Pytanie o co ;-) ?

Klauzula jest oczywista i żywcem wzięta z ustawy o promocji zatrudnienia Analogiczne terminy są np. przy odmowie przyjęcia oferty pracy- z art.33, ust. 4 pkt. 3.

Po prostu jest to zapis mobilizujący i dyscyplinujący.
nika271 / 212.244.179.* / 2012-05-17 09:58
Rzeczywiście jest tak, iż ustawa nie przewiduje warunku zatrudnienia po stażu przez pracodawcę, ale urzędy pracy mogą indywidualnie wprowadzać takie zasady, jeśli uznają to za stosowne, kierując się zasadą racjonalności wydatków. Jeśli pracodawca zobowiąże się do zatrudnienia pracownika po stażu, a tego nie zrobi, nie grożą mu teoretycznie żadne konsekwencje, poza tym, ze będzie już niewiarygodny dla up, co skutkuje tym, że może mieć problem w przyszłości z jakąkolwiek pomocą z up, np. stażem, doposażeniem czy pracami interwencyjnymi. Tak jak piszesz, jeśli to Ty zrezygnujesz z tej pracy i będzie to w jakikolwiek sposób wiarygodne dla urzędu (że nie jest to wina pracodawcy), nikt nie powinien mieć przykrych konsekwencji. Jeśli jeszcze chcesz się upewnić w tym temacie, możesz zadzwonić na infolinię urzędu pracy, tzw. Zielona Linię, tel. 19524
szklarek / 2012-05-16 18:18 / Tysiącznik na forum
Moim zdaniem NIE ma czego obchodzić.
Bo:
1. Ustawa o promocji zatrudnienia NIE stawia pracodawcy, u którego odbywa się staż z PUP, ani stażyście zatrudnienia PO stażu.

2. Owszem klauzula taka może pojawić się w konkretnej umowie konkretnego pracodawcy ze starostą. Ale:
a) jest to sytuacja sporadyczna,
b) obwarowana dodatkowymi warunkami wobec stażysty,
c) nie wprowadza się jej PO podpisaniu umowy
d) dotyczy ona zobowiązania pracodawcy, a nie stażysty.

Więc czemu niby ma służyć wysyłanie stażysty po jakieś deklaracje, skro jest już PO podpisaniu umowy/negocjacjach ze starostą.

3. Nie ma umowy podpisywanej przez stażystę, nie ma żadnego obligu do kontynuowania zatrudnienia przez byłego stażystę. I tyle.

Osobiście po prostu odmówiłbym paniom z PUP bycia chłopcem na posyłki. Bo nie jestem jako bezrobotnym stroną właściwie tej szopki. Te kwestie załatwia PUP/starosta.
Jeśli jest podpisana umowa- niech wydają skierowanie na staż i koniec.
Nanako / 2012-05-16 19:28
Dziękuje za odpowiedź. Ale sprostowanie.

Po pierwsze staż jeszcze nie został przyznany. A u nas w PUP'ie pierwszeństwo mają osoby, które kierowane są do pracodawców, którzy zadeklarują zatrudnienie.

W moim przypadku początkowo Urząd powiedział, że nie ma problemu, w tej chwili odmówili przyznania stażu jeśli pracodawca nie da deklaracji zatrudnienia stażysty po stażu na 3 miesiące.

Wiadomo, kończę studia, a bez doświadczenia nie ma możliwości, żeby znaleźć potem pracę. Dlatego chce iść na staż. Pracodawca nie wyklucza, że mnie zatrudni po stażu jeśli będzie możliwość, natomiast w chwili obecnej ciężko mu powiedzieć, patrząc na to, że to mi bardziej zależy na tym stażu który jest pokrewny z moim kierunkiem, pracodawca zgodził się, że wystawi mi te zaświadczenie do urzędu, że mnie zatrudni na te 3 miesiące.

Dlatego zadałem te pytanie czy w razie jeśli sytuacja pracodawcy nie umożliwiałaby mu zatrudnienia mnie czy istnieje możliwość obejścia tego np.
poprzez napisanie przeze mnie, że się przeprowadzam, że w trakcie stażu ukończyłem studia i stanowisko na którym odbywałem staż nie spełnia kryteriów odpowiadającym wykształceniu etc.

Chodzi o to, że jestem wdzięczny firmie bo naprawdę chcą pomóc podchodzą z życzliwością, natomiast urząd, który wiem, że sam zatrudnia u siebie stale stażystów nie proponuje im potem zatrudnienia - czyli jak wiadomo są równi i równiejsi. W moim przypadku zdobyte doświadczenie na stażu zdecydowanie poprawi moje szanse na zdobycie zatrudnienia.
szklarek / 2012-05-16 19:47 / Tysiącznik na forum
W takim razie i ja prostuję, bo to, że ma to być staż ABSOLWENCKI w pytaniu nie padło.

Podstawowa różnica jest taka, że w jego wypadku stażysta podpisuje umowę z PUP/starostą i rzeczywiście pracodawcy deklarujący zatrudnienie Po stażu mają pierwszeństwo.

Jednak ta deklaracja jest wolicjonalna, czyli tak naprawdę Urząd Pracy nie może przymusić pracodawcy do zatrudnienia stażysty.

Reasumując- wystarczy, że po prostu umowy o pracę po stażu nie podpiszesz, pracodawcy nijak nie zaszkodzisz.

Dziwi mnie jedno, że jeszcze studiując planujesz w ogóle rejestrację w PUP. Można odbyć przecież staż po studiach na zasadzie po prostu zatrudnienia, czy umowy cywilno-prawnej BEZ pośrednictwa PUP. Tyle, że wtedy stanowi to normalny koszt dla pracodawcy. Na stażu- tylko zamieszanie organizacyjne- koszty finansowe ponosi PUP/starosta.


No chyba, że to studia zaoczne- i bezrobotnym już jesteś.
Nanako / 2012-05-16 20:20
Po prostu, odbywałem w tej firmie praktykę i mam bardzo dobre wrażenia. Dodatkowo otrzymałem możliwość przyjścia na staż jeśli urząd będzie miał pieniądze.

Wiadomo, że obecnie doświadczenie robi dużo większe wrażenie na pracodawcy niż "wykształcenie" tym doświadczeniem nie poparte.

Początkowo urząd pracy powiedział, że nie ma żadnego problemu, że nie muszą mnie zatrudniać. Natomiast jak przyszło co do czego, zadzwonili do firmy, że brakuje im dokumentu potwierdzającego zatrudnienie. Powtarzam jeszcze raz, że pracodawca nie wyklucza ewentualnego zatrudnienia mnie po stażu jednak zaznaczył, że na chwilę obecną ciężko mu powiedzieć co będzie za pół roku.

Chce uniknąć nieprzyjemności jeśli chodzi o moją osobę jak również nie chce żeby jakieś kłopoty miał pracodawca, który zaświadczenie, że mnie zatrudni wystawił. Co do umowy to, ani Oni, ani ja jeszcze jej nie widzieliśmy więc ciężko mi określić jak zapis o zatrudnieniu będzie wyglądać.
P.s. Mam pytanie szklarek czy informację, której udzielasz jest poparta doświadczeniem, pracą związaną ze stażami etc...? I na ile jesteś pewny tego co mówisz. Bo strasznie głupio by mi było jeśli okazałoby się, że nie mogą mnie zatrudnić, a muszą... po prostu byłoby to nie fer wobec firmy, a po drugi moja wiarygodność i ewentualna możliwość zatrudnienia w przyszłości również by została mocno ograniczona.
szklarek / 2012-05-16 20:35 / Tysiącznik na forum
Wiedza bardziej teoretyczna- wynikająca głównie z USTAWY
z dnia 20 kwietnia 2004 r.
o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy i tego, co każdy przyzwoitszy PUP na swojej WWW przedstawia, a co jest kompilacją ww ustawy oraz dedykowanego rozporządzenia, które Ci się przyda;


Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 20 sierpnia 2009 r. w sprawie szczegółowych warunków odbywania stażu przez bezrobotnych:


http://prawo.money.pl/akty-prawne/dziennik-ustaw/rozporzadzenie;ministra;pracy;i;polityki,dziennik,ustaw,2009,142,1160.html
Nanako / 2012-05-16 20:41
Oki. Dziękuje. Zabieram się do lektury. Pozdrawiam.
motylek89 / 83.30.111.* / 2013-03-13 15:11
Jestem ciekawa, jak to wyszło z tym stażem, bo sama jestem w podobnej sytuacji. pozdrawiam.
domino1 / 90.156.5.* / 2013-06-20 16:09
Ja chcę na tej zasadzie wziąć na staz znajomą aby zdobyła doświadczenie bez zatrudniania. Ale faktycznie w papierach mam że muszę ją potem zatrudnić w przeciwnym razie muszę oddać wszystkie koszty poniesione przez pup z odsetkami. Jest to jakas kasa z UE może dlatego tak się dzieje
ziggy0 / 79.163.247.* / 2014-01-31 11:47
Mam zamiar pójść do znajomego na staż ale bez możliwości zatrudnienia. Czy po odbyciu stażu gdzy ja napiszę podanie, że rezygnuję ze współpracy z pracodawcą on na moje miejsce musi przyjąć zatrudnić kogoś innego, jedna osoba mi tak mówiła, że ja to sobie mogę odejść ale pracodawca musi kogoś zatrudnić bo się zobowiązał, jak z tym jest, bo nie chcę narobić kłopotu znajomemu
gosia101 / 46.205.88.* / 2014-03-14 08:27
pracodawca nie musi nikogo zatrudniać tylko ty jako bezrobotna-y po odmowie umowy o prace TRACISZ STATUS BEZROBOTNEGO poprostu wyrejestrują cię.
EMMPEE / 83.20.52.* / 2014-08-17 16:04
Moje pytanie jest taki. Jeżeli moja dziewczyna skończy staż, a kończy za miesiąc to musi podpisać umowę na 3 miesiące z pracodawcą? Ponieważ nie za bardzo chce dalej u nich pracować, chciał bym się dowiedzieć jakie grożą jej konsekwencje w nie podpisaniu umowy.
szklarek / 2014-08-18 12:39 / Tysiącznik na forum
Rozumiem, że w umowie stażu pracodawca ma takie zobowiązanie. Straci status bezrobotnej na zasadzie takiej jakby przerwała staż ze swojej winy.
Niewiedza / 178.43.75.* / 2014-10-19 09:16
Mam pytanie, jeśli nie podejmę się pracy po stażu u pracodawcy to odbiorą mi status bezrobotnego (wyrejestrowanie z Urzędu Pracy) ale czy trzeba im oddać stypendium co dostaje się co miesiąc ?? Z góry dziękuję za odpowiedź.
szklarek / 2014-10-20 10:47 / Tysiącznik na forum
NIE. Nawet przerwanie stażu z własnej winy nie skutkuje zwrotem stypendium wstecz, a jedynie pokryciem innych kosztów przygotowawczych itp.

Tylko w przypadku, gdy na skutek oszustwa/braku terminowej informacji wobec PUP, że stażysta przestał/ w ogóle nie spełniał warunków uzyskania statusu bezrobotnego skutkuje to wstecznym dochodzeniem zwrotu stypendium jako świadczenia nienależnego.
rudi483 / 46.112.185.* / 2014-12-17 06:46
Mam pytanie.Przyjęłam na staż 3-miesięczny znajomą podpisałam umowe z PUP że zatrudnię ją na 3 m-ce na umowe o prace ale moja sytuacja finansowa pogorszyła sie (zmniejszyły sie obroty ,mój mąż przebywa w szpitalu) jestem jedynym żywicielem rodziny. Czy jakbym napisała podanie do PUP o zmianę warunków tj.zatrudnienia tej osoby na 1/4etatu to jest możliwość rozpatrzenia tego pozytywnie. Co moge zrobić w takiej sytuacji ???
szklarek / 2014-12-17 10:20 / Tysiącznik na forum
Myślę, że tak. Zresztą podejrzewam, że nie ma Pani w umowie z PUP zapisanych jakichś szczególnych konsekwencji w razie niewywiązania się z tego obowiązku.
Po prostu na przyszłość trudniej byłoby uzyskać kolejny staż. Byłaby też pewnie kwestia zwrotu środków finansowych, jeśli jakieś Pani z PUP dostała np. na przystosowanie stanowiska dla stażysty.

Obecnie kwestie zwrotów finansowych 'załatwia' BON zatrudnieniowy.
skomentuj

Najnowsze wpisy