Forum Forum prawnePracy

Staż przerwany z powodu zaczęcia doktoratu...

Staż przerwany z powodu zaczęcia doktoratu...

MomoRail / 46.112.131.* / 2014-09-14 14:03
Staż miał trwać 6 msc, ale startuję na studia doktoranckie. Jeśli się dostanę, studia rozpoczynają sie w ostatnim msc mojego stażu z PUP. Czy jeśli to zgołoszę i przerwę staż będę musiała zwracać PUP jakieś pieniądze ? JAkie podanie powinnam napisać? (podczas studiów przysługuje mi stypendium doktoranta)

Jak to rozwiązać ?

(staż podpisany 1czerwiec-30listopad; studia zaczynają się początkiem listopada)
Wyświetlaj:
MomoRail / 31.175.207.* / 2014-09-22 16:01
Dziękuję pięknie za odpowiedz! :) Wyczerpująca i rzeczowa.

Dzwoniłam do urzędu i dokładnie tak mnie poinformowano, choć bardziej nieskładnie.

P.S. ale z doktoratu raczej nici, więc info moze na zapas
szklarek / 2014-09-15 11:18
W PUP-ach są już gotowe formularze oświadczenia o przerwaniu stażu, można samemu też coś sklecić. Po prostu jednym zdaniem, że z dniem, że z powodu ....

Formalnie będzie to przerwanie z winy bezrobotnego, bo nie wiąże się z otwarciem DG, podjęciem zatrudnienia. W konsekwencji pozbawienie statusu bezrobotnej na 120 dni.

Co do finansów- nie oznacza to zwrotu dotychczas pobranego stypendium stażowego, ale kosztów przygotowania stażu dla Pani- np. badań lekarskich, refundacji dojazdu do pracodawcy-organizatora stażu itp.

PS. W związku z tym, że stypendium doktoranckie zwykłe (tj. na podstawie przepisów o stopniach naukowych i tytule naukowym oraz o stopniach i tytule w zakresie sztuki, na podstawie przepisów - Prawo o szkolnictwie wyższym) jest wolne od PIT, oraz tego że studia doktoranckie nie są w rozumieniu tej ustawy studiami wyższymi- to formalnie... nie powoduje utraty statusu bezrobotnego.
W efekcie- jeśli nie ma kolizji czasowej/organizacyjnej to można po prostu staż dokończyć, a dalej wedle uznania- ciągle ze świadomością, że bezrobotny jest i to deklaruje- "osobą zdolną i gotową do podjęcia za-trudnienia w pełnym wymiarze czasu pracy obowiązującym w danym zawodzie lub w danej służbie albo innej pracy zarobkowe".

Najnowsze wpisy