Forum Forum pracyDokumenty

staż/ umowa zlecenie/ karta EKUZ

staż/ umowa zlecenie/ karta EKUZ

Kaspian / 82.77.153.* / 2013-03-16 21:08
Witam,

chciałem zadać kilka pytań dotyczących odbywania stażu.

Chciałem zadać Państwu kilka pytań w jednym wątku. Byłbym wdzięczny za informację.

Od razu zaznaczę, że na ten staż nie zostałem skierowany przez UP ale dostałem się z ogłoszenia w internecie.

oto moje pytania:
1. czy jest jakaś z góry określona długość stażu? tzn. czy mogę być na stażu przez 18 miesięcy w jednej firmie? i czy to prawda, że jako stażysta tak na prawdę nie jestem odpowiedzialny za moją pracę? tzn, jeśli zrobię coś źle (oczywiście nieumyślnie) to nie mogę być pociągnięty do odpowiedzialności tylko mój szef?
2. umowa zlecenie. jak większość osób po studiach dostałaem do podpisania umowę zlecenie, na 18 miesięcy. zapisano w niej wysokość pensji za miesiąc (ale jeśli pracowałabym niecały miesiąc to dostaję pensję proporcjonalnie). moim zdaniem ta umowa nosi wszystkie znamiona umowy o pracę tzn. mam szefa, mam się stawiać codziennie w biurze na 8 godzin, nie mogę dać komuś innemu do wykonania moich zadań a zlecone mi zostało wykonywanie usług związanych z odbywaniem stażu. nie wiem czy nie jest to jakaś nowomowa w moim przypadku ponieważ nie zostaje mi zlecone coś co mogę sobie wykonać np. w domu jak klejenie kopert czy napisanie artykułu ale codziennie przychodzę do pracy i dostaję albo zadania do wykonania (czyli zrobienie jakiegoś raportu, przeanalizowanie go, napisanie dokumentacji procesu i usprawnienie go. do tego niezbędne mi są np. systemy firmy do których nie mam dostępu spoza biura). moim zdaniem są to zlecenia jakie wykonuje się w pracy na umowę o pracę.
3. podczas stażu wyjechałem za granicę. chciałem wyrobić kartę EKUZ ale w NFZ dowiedziałem się, że aby uzyskać tę kartę muszę mieć dokument A1 z ZUS a o ten dokument może wystąpić jedynie pracodawca (czy to prawda? wiem, że przed chwilą napisałem, że to informacja z NFZ ale ja już przestają komukolwiek wierzyć). Firma powiedziała mi, że tego nie zrobi bo to dla nich dodatkowy koszt i zamiast da mi ubezpieczenie prywatne. Dodam że płacę składki w Polsce. Kiedy rzeczywiście chciałem pójść do lekarza usłyszałam, że ubezpieczenie prywatane jest na wyjątkowe przypadki i firma wolałaby żebym nie wykorzystywał go na zwykłą wizytę oraz że powinienem sobie wyrobić kartę EKUZ więc to moje zaniedbanie. Abstrahując od tego, rozmawiałem na ten temat z firmą przed wyjazdem więc nie jest to moje zaniedbanie to czy rzeczywiście mogłbym wyrobić sobie kartę EKUZ bez firmy występującej do ZUS o A1? W oddelegowaniu jestem na ok 14 miesięcy ale mam kilka 'cząstkowych' (np. na 4-5 miesięcy) umów.
4. jaka jest różnica między wyjazdem służbowym a oddelegowaniem. czy mógłbym prosić o przedstawienie różnicy między tymi dwoma formami wyjazdu za granicę? i jak to jest dokładnie z dietami w każdym przypadku? Mam umowę o oddelegowanie i dostaję część wysokości diety. mam to zapisane w umowie o oddelegowanie. dodatkowo w umowie jestem oddelegowany do Wielkiej Brytanii gdzie byłam 5 miesięcy a następnie przeniosłem się do Rumunii a na umowie wciąż mam oddelegowanie do WB. Czy to jest w porządku?

pytam ponieważ w pracy nie jestem w stanie uzyskać żadnych informacji, jestem obrażana gdy o coś proszę oraz nawet nie mam dostępu do regulaminu (pytałam i usłyszałam że w regulaminie są informacje dla osób z umową o pracę więc nie mogę go przeczytać) a uważam, ze mam prawo to wiedzieć. nawet nie mam jak pójść do prawnika z pytaniem bo jestem za granicą.

z góry bardzo dziękuję.
rozumiem, że post jest bardzo długi ale będę wdzięczny za pomoc.
nie rozumiem dlaczego firma wymaga ode mnie ogromnej wiedzy na temat wykonywanej przeze mnie pracy ale sama nie chce mi udzielić żadnych informacji prawnych gdy pytam o cokolwiek.
Kaspian
Wyświetlaj:
Kaspian / 82.77.153.* / 2013-03-20 18:37
Wiwan,

bardzo Ci dziękuję. Chciałem się upewnić i rozumiem, że mam rację.
dziękuję i pozdrawiam!
Kaspian
wiwan / 2013-03-18 10:51
1. nie ma takich ograniczeń. Prawo definiuje warunki stażu absolwenckiego z PUP ( Ustawa o promocji zatrudnienia ) albo praktyki absolwenckie ( Ustawa o praktykach absolwenckich ).
2. Zawsze można próbować sądownie ustalić istnienie stosunku pracy:

http://prawo.money.pl/aktualnosci/okiem-eksperta/artykul/ustalenie;stosunku;pracy,250,0,233722.html

http://msp.money.pl/wiadomosci/kadry/artykul/ustalenie;istnienia;stosunku;pracy,163,0,137379.html
3. Nie ma zastosowania dla zleceniobiorcy. A1 uzyskują: Pracownicy PL/dydaktycy/pracownicy administracyjni/studenci wyjeżdżający na studia zagraniczne/służbowo na terenie Europy w ramach programów edukacyjnych.
Powinieneś uzyskać EKUZ na podstawie po prostu RMUA wydanego przez zleceniodawcę lub może już NFZ zaciąga dane z e-WUS bezpośrednio.
4. Są różnice w KP związane np. z potrzebą aneksu od umowy/wypowiedzenia zmieniającego.
NIE mają zastosowania dla zleceniobiorcy.
Kaspian / 82.77.153.* / 2013-03-18 18:03
Wiwan, bardzo Ci dziękuję za informację oraz za linki.

ad. 3. to jest dla mnie największa zagadka. RMUA to była pierwsza rzecz o której pomyślałem. z RMUĄ poszedłem do NFZ i tam usłyszałem o dokumencie A1 i że tylko pracodawca może o niego wystąpić. Do ZUS się nie dodzwoniłem. Kiedy rozmawiałem z kadrową o tym, że chciałbym wyrobić kartę EKUZ nie zaprzeczyła że sam mogę postarać się o dokument A1, powiedziała jedynie że to wiąże się z dodatkowymi kosztami ale nie powiedziała jakimi.

na stronie ZUS znalazłem dokument
"Wniosek o zaświadczenie A1 - pracownik delegowany"
http://www.zus.pl/pliki/formularze_ue/Wniosek%20pracownik%20delegowany.pdf

z tego dokumentu wnioskuję, że powinien go wystawić pracodawca ponieważ jest na nim miejsce na "podpis pracodawcy/osoby upoważnionej" oraz należy podać informacje o których ja jako pracownik raczej nie wiem czyli np:

" 5.2 Ponieważ delegująca firma powinna prowadzić w kraju delegowania znaczną działalność,
proszę podać dane odnośnie tej działalności (z 12 miesięcy poprzedzających złożenie wniosku a w
przypadku, gdy działalność jest prowadzona krócej, podać dane obejmujące cały okres
prowadzenia działalności)
 Średnie obroty (w %) osiągane w Polsce: ……………………………………………
 Średnie obroty (w %) osiągane w innych państwach:………………………………...
 Liczba pracowników wykonujących pracę w Polsce1 : ……………………………….
 Liczba pracowników delegowanych: …………………………………………………
 Liczba umów/kontraktów realizowanych w Polsce: ………………………………….
 Liczba umów/kontraktów realizowanych za granicą "

wszystko ok ale napisałeś, że nie ma zastosowania dla zleceniobiorcy. więc dlaczego w ZUS powiedziano mi co innego?

we WNIOSKU O WYDANIE EUROPEJSKIEJ KARTY UBEZPIECZENIA ZDROWOTNEGO
jest rubryka: 2. TYTUŁ DO UBEZPIECZENIA ZDROWOTNEGO W NARODOWYM FUNDUSZU ZDROWIA i jest tam do wyboru 1) osoba zatrudniona- czy jako osoba na umowie zlecenie jestem zatrudniony w firmie? składki płacę więc nie widzę różnicy.

Chciałem się jeszcze zapytać czy pracodawca ma obowiązek poinformować mnie o takich rzeczach? tzn. co jest dla mnie (nie dla niego) najkorzystniejsze oraz jakie dokumenty muszę wyrobić przed wyjazdem? Czy jest to jedynie jego dobra wola.

Mój problem polega na tym, że im bardziej się staram coś samemu załatwić, uprościć, dopytać z tym większą niechęcią się spotykam. Każde moje pytanie kończy się docinkami, nazywaniem mnie roszczeniowym, wmawia mi się brak szacunku oraz wręcz że próbuję ominąć prawo, nie chcę płacić podatków czy naciągam firmę. Nie posiadam całej wiedzy którą zgromadziła dotąd ludzkość i nie wymagam tego od innych ale wydaje mi się że pracujemy z ludźmi i sprawniej jest sobie pomóc.

bez sensu że na studiach nie uczą takich rzeczy.

pozdrawiam!
Kaspian
wiwan / 2013-03-19 09:40
Trochę jeszcze pogrzebałem.
Jeśli wyjazd do kraju członkowskiego ma charakter zarobkowy, to jednak procedura jest taka jak dla pracownika i tak pojęcie to rozumie NFZ w tym zapisie cytowanym o pracownikach/dydaktykach itd.

Innymi słowy jeśli jedziesz by czasowo wykonywać zlecenie - jak rozumiem w ramach tej 'paradelegacji' obowiązuje Cię uzyskanie tej 'pracowniczej' odmiany EKUZ. Zleceniodawca jako płatnik NIE robi żadnej łaski- musi w tej sytuacji wystąpić do ZUS o poświadczenie A1, obowiązek taki ma ogólnie jako płatnik- z Ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych ORAZ z Rozporządzenia Rady Europy nr 883/2004.

Jeśli wyjazd turystyczny, rodzinny- RMUA i brak innych obowiązków ze strony zleceniodawcy.

W razie kontaktu informacyjnego z NFZ nie polecam ogólnokrajowej (warszawskiej) infolinii, "niżej" tj. w oddziałach są bliżej życia i wiedzy :-)

Najnowsze wpisy