Forum Forum emerytalneZUS

student umowa zlecenie i skladka zdrowotna?

student umowa zlecenie i skladka zdrowotna?

michal.ukra / 77.253.170.* / 2010-06-01 19:18
Witam, jako ze jestem studentem pracującym na umowę zlecenie z tytułu mojej pracy, pracodawca nie odprowadza żadnych składek do ZUS. Czy w przypadku jakiegoś wypadku w czasie pracy jestem ubezpieczony?w razie hospitalizacji?Czy to jest pokrywane z ubezpieczenia rodziców?
w związku z wyjazdem delegacyjnym mój pracodawca powiedział ze mnie ubezpieczy chyba miał na myśli jedynie składkę zdrowotna.. (?) Czy w związku z tym mogę zadać od niego jakiegoś dowodu mojego ubezpieczenia np ZUS Rmua ?
wiwan / 2010-06-02 11:04
Hospitalizacja i wypadek, to dwie różne kwestie i ubezpieczenia.
1. zdrowotne obejmuje właśnie hospitalizację, porady lekarskie itd. Podlegasz ubezpieczeniu zdrowotnemu jako zgłoszony członek rodziny (przez ubezpieczonego rodzica), lub jeśli nie zostałeś tak zgłoszony- zgłasza Cię uczelnia. Zatem tak, czy siak na 100% masz ubezpieczenie zdrowotne.
2. wypadkowemu podlega się tylko wraz obowiązkowym emerytalno-rentowym. Czyli
- nie podlegasz mu jako student
- nie podlegasz mu jako zleceniobiorca- student
Nawet gdybyś był objęty dobrowolnym ubezpieczeniem emerytalno-rentowym z tytułu umowy-zlecenia (jest taka możliwość) nie dotyczyłoby to składki wypadkowej. Tym bardziej nie możesz być objęty tylko dobrowolnym u. wypadkowym.

Zatem- jako student, bez względu na to, czy z tym zleceniem, czy bez nie masz świadczeń z tytułu wypadku ( uszczerbek na zdrowiu-odszkodowanie ).
Zleceniodawca więc może ubezpieczyć Cię komercyjnie, poza ZUS-em lub....podpisać normalną umowę o pracę ( wtedy będzie RMUA z wypadkowym ).
Jeszcze dwie uwagi
- z tytułu u. zdrowotnego przysługuje częściowa refundacja kul, protez, stabilizatorów
- jasno wynika z powyższego, że powinieneś już dawno ubezpieczyć się komercyjnie od NNW ( np. wraz z mieszkaniem, kontem bankowym itp.)

Najnowsze wpisy