Forum Forum prawnePracy

Świadczenie zasiłkowe po pół rocznym l4 wziętym podczas okresu wypowiedzenia

Świadczenie zasiłkowe po pół rocznym l4 wziętym podczas okresu wypowiedzenia

treshold / 2015-04-07 18:42
Witam.

Nie chciałem zaśmiecać kolejnym postem tego typu forum lecz nie udało mi się znaleźć przypadku odpowiadającemu mojej sytuacji. Zatrudniony byłem w firmie dokładnie 13 miesiecy na pełen etat (7 tygodni w tym okresie spędziłem na l4 z powodu wypadku zerwania więzadła w kolanie było to lipcu 2014)

30.03.15 -Dostałem wypowiedzenie z pracy wraz ze zwolnieniem z obowiązków wykonywania pracy. Termin wypowiedzenia zbiegł się z planowaną operacją rekonstrukcji więzadła w kolanie.

10.04.15 - następuję zwolnienie

08/09.04.15 - Dostanę zwolnienie L4 na operację rekonstrukcji więzadła. Mam je dostarczyć do pracodawcy czy do ZUS'u od razu ? (zwolnienie będzie trwać około 6 miesięcy, tyle trwa powrót do pełnej sprawności) Rozumiem też że zwolnienie nie odwołuje wypowiedzenia z pracy.

08/09.10.15 - (hipotetycznie) zakończy się okres świadczenia chorobowego. Biorąc pod uwagę to że zwolnienie mimo wszystko nastąpiło10.04.15 będzie mi przysługiwać świadczenie zasiłkowe w urzędzie pracy 08/09.10.15 ?
Wyświetlaj:
szklarek / 2015-04-08 10:43
Jak rozumiem wypowiedzenie jest dwutygodniowe, a wypadek nie był kwalifikowany jako wypadek w/przy pracy. Skąd taka data zakończenia stosunku pracy ?

ZLA (L4 nie ma od lat) jeszcze do pracodawcy- musi na jego podstawie inaczej ustalić wynagrodzenie za kwiecień. Ewentualne kolejne ZLA już do ZUS (bo raczej nie będzie ono od razu opiewało na kilka miesięcy, będzie przedłużane).
Niezdolność do pracy nie zmienia w tej sytuacji terminu rozwiązania umowy o pracę.

ZLA przed rejestracją w PUP samo w sobie nie stanowi przeszkody w uzyskaniu zasiłku dla bezrobotnych- bo rozumiem, że o to chodzi w tym 'świadczeniu zasiłkowym'. Bo okres zasiłku chorobowego wlicza się do owego kryterium 365 dni/18 miesięcy. Znaczenie mają jednak Pana wynagrodzenia sprzed zasiłku chorobowego a tym samym podstawa chorobowego.
treshold / 2015-04-10 01:11
Pracodawcy najprawdopodobniej nie odpowiadało że nie mogę wykonywać wszystkich czynności ( nie mogę kucać, ani nie jestem już taki zwinny)

Pytanie:

Czy muszę przedstawić ksero zwolnienia lekarskiego do kiedy trwało w UP ? Bo normalnie ma się siedem dni od zakończenia zatrudnienia na zarejestrowanie się w UP aby nie stracić prawa do zasiłku z tego co mi wiadomo tak? I nie wiem czy trzeba jakoś dokumentować okres chorobowego.

Jest jeszcze jedna kwestia. Data operacji przypada na początku czerwca i do tego czasu mam zwolnienie chorobowe. Jak mnie uprzedzono ZUS prawdopodobnie wezwie mnie na komisje i możliwe że mi cofną zwolnienie bo ponoć jest ogólne założenie że " bez więzadła da się żyć" - żyć faktycznie ale pracować efektownie już nie bo co chwile kolano się blokuje i jest niestabilne. Co jeśli np po dwóch tygodniach cofną mi zwolnienie. Idąc na operacje dostanę potem znowu świadczenie chorobowe? Nie będzie z tym problemów? Rozumiem że mogę iść w takim przypadku między czasie do UP po zasiłek.
szklarek / 2015-04-10 09:59
1. NIE ma określonego okresu w jakim od ustania zatrudnienia, świadczeń chorobowych, renty, studiów itd. można się zarejestrować w PUP by uzyskać status bezrobotnego- bo to prawo i wybór obywatela, a nie obowiązek.

Natomiast ze względu na podstawowy warunek uzyskania zasiłku dla bezrobotnych tj. minimum 365 dni ubezpieczenia społecznego ( i kilku innych okresów, w tym zasiłku chorobowego ) od podstawy nie niższej niż płaca minimalna w ciągu ostatnich 18 mc przed rejestracją- czysto matematycznie biorąc- maksymalny okres opóźnienia w rejestracji w PUP to 1/2 roku- jeśli chce się otrzymać zasiłek, a ma się pełne 365 dni ww ubezpieczenia.

7 dni to zasadniczy termin informowania PUP o wszelkich zmianach w sytuacji bezrobotnego, które mają wpływ na jego status, prawo do zasiłku itp.

2. Nie ksero ZLA, ale zaświadczenie z ZUS o pobieraniu zasiłku po ustaniu zatrudnienia- właśnie ze względu na ów warunek '365/18'.

3. ZUS zawsze może kontrolować ZLA- zarówno w kontekście zasadności jego wystawienia jak i prawidłowości jego wykorzystywania przez chorego. Skoro jest więzadło zerwane, a Pan zaleceń lekarskich przestrzega, nie jogginguje, nie tańczy, nie zarobkuje- raczej bym się nie obawiał.

4. Teoretycznie taka ewentualna przerwa w zwolnieniu lekarskim uprawnia do rejestracji w PUP. Z innych pytań wiem, że niektóre PUP żądają od bezrobotnych po dłuższym zwolnieniu zaświadczeń lekarskich o zdolności do pracy- trochę analogicznie jak pracodawca po 30 dniach niezdolności wysyła na badania kontrolne.

5. W takiej sytuacji zwracam uwagę, że jeśli mając już status bezrobotnego uzyska Pan zwolnienie lekarskie i przekroczy Pan 90 dni niezdolności- zostanie Pan wyrejestrowany.

Najnowsze wpisy