Na skróty
Forum Forum podatkoweInne

Sztuka dawania i przyjmowania czyli wszystko o darowiźnie

Sztuka dawania i przyjmowania czyli wszystko o darowiźnie

skomentuj
Wyświetlaj:
ona / 2006-12-11 13:56
Witam serdecznie,
proszę o pomoc jak odwołać darowiznę. Mama darowała mieszkanie spółdzielcze własnościowe mi i mojemu mężowi. Mąż okazał sie bardzo niewdzięczny i nie uszanował dobrej woli mojej mamay. Mama bardzo chce odwołac darowiznę na męża, ponieważ okazał swoją niewdzięczność w stosunku do niej, ale również do mnie. Akt notarialny sporządzony był w 2005 r.

Bardzo proszę o poradę, za co z góry dziękuję i pozdrawiam serdecznie.
grazyna5326 / 83.8.194.* / 2008-01-30 08:05
Odwołanie darowizny robi się u notariusza, tak jak i darowiznę
Notariusz sporządza akt odwołania darowizny.
Linda / 193.239.58.* / 2006-12-05 11:06
Gdzie jest nasz altruista ? Czy wyjechał za granicę ? Chciałam napisac dalszą część mojej historii ,ale widzę,że jest nieobecny.
Pozdrawiam.
Agnieszka11 / 217.172.234.* / 2006-11-29 19:26
Witam,
potrzebuję porady na temat kupna mieszkania. Właściciel mieszkania otrzymał je jako darowiznę (akt notarialny). W całym akcie nie ma zapisów na temat art. 908 i umowy o dożywocie, ale w ostatnim paragrafie umowy darowizny napisano, że obdarowany wyraża zgodę na dożywotnie, nieodpłatne zamieszkiwanie w przedmiotowym lokalu przez darczyńców. Czy można domniemywać, że została w ten sposób zawarta umowa dożywocia? W umowie nie ma zapisu, że mieszkanie otrzymuje w zamian za doźywocie, lub prawo do mieszkania, tylko, że zgadza się na dożywotnie, nieodpłatne zamieszkiwanie w przedmiotowym lokalu. Bardzo proszę, pomóżcie mi rozwiązać ten problem, bo nie wiem, czy podpisać umowę kupna tego mieszkania.
a1 / 193.151.52.* / 2006-11-23 10:09
Od teściów dostaliśmy cześć domy z dożywotnią służebnością. mineło już 8 lat. Teraz znalazłam w dokumentach teściowej informację,że urząd skarbowy toczy przeciwko nam postępowanie karne. Pismo jest z 1998r. nic wiecej nie wiem. Do nas nie dotarła zadna wiadomość w tej sprawie. Mam pytanie po ilu latach przedawniają się takie sprawy.
aneta 22 / 212.2.99.* / 2006-11-16 21:02
witam.mam pytanie.dostałam w 2004r w darowiżnie małe mieszkanie,kupiłam dom w 2006r czy zapłace podatek od darowizny?jak mam go uniknąć?błagam pomocy
imsoso / 213.199.198.* / 2006-10-14 18:55
Witam,
Moze wreszcie tutaj otrzymam odpowiedz na dreczace mnie pytanie:)
Moja babcia zmarla i pozostawila w testamencie 1/3 domu mieszkalnego (=70 m kw.) swoim wnukom (innych zstepnych nie ma). Zadne z nas -wnukow - nie spelnia, wg mojego rozumienia nowej ustawy ,wymogow ulgi mieszkaniowej (moja siostra jest obywatelem Polski mieszkajacym w Kanadzie, brat jest zameldowany w mieszkaniu zony, a ja jestem wspolwlascicielem innego budynku mieszkalnego).
Moje pytanie brzmi, czy wg proponowanej ustawy o podatkach od spadkow i darowizn zwolnienie z podatku nas nie obejmie, mimo, ze nalezelibysmy do tzw. grupy "0"? Czy dobrze rozumiem zapisy nowej ustawy, ze grupa "0" nie dotyczy przypadkow otrzymywania na drodze spadku domow, mieszkan itp. Czy moje oczekiwanie na nowelizacje ustawy jest bezcelowe, o ile moim zamiarem bylo unikniecie podatku od spadku??? Z gory dziekuje za odpowiedz. Pozdrawiam. Imsoso.
Ivaz / 195.187.100.* / 2006-10-03 11:35
Moj brat w dordze darowizny dostał mieszkanie od dziadka, bylo to na pewno ponad 10 lat temu. Na dzień dzisiejszy to mieszkanie jest warte ok 180000zł. Dziadek jeszcze zyje. Czy mnie i siostrze bedzie sie należał zachowek po smierci dziadka?
kpt Odrzutowiec / 85.128.12.* / 2007-01-03 12:08
Jak sie dogadasz z mamą, albo z jakimkolwiek innym dzieckiem dziadka, ono może sie starac o zachowek przez 3 lata od smierci dziadka, z częsci nieruchomości stanowiącej własność dziadka, jak sie uda to może sie z Tobą podziela :))) pozdr
Maurycy / 83.144.96.* / 2006-12-30 16:55
Tak, o ile dziadek was nie wydziedziczył. Jeśli to zrobił w testamencie spisanym u notariusza to masz niewielkie szanse. Możesz co najwyżej dowodzić że tuż przed śmiercią Ci wybaczył. Dość kłopotliwe i kosztowne.
kaze / 83.21.44.* / 2006-11-17 14:08
Niestety nie malezy wam sie. jesli dziadek zapisal mieszkanie na Twojego brata to tylko on ma prawo do tego mieszkania
matyldarad / 2006-09-27 10:09
A ja mam pytanie. Czy ktoś może mi powiedzieć, czy jedno Stowarzyszenie może przekazać pieniądze drugiemu stowarzyszeniu? Chodzi mi o nieopodatkowaną darowiznę. Do jakiej wysokości może dać darowiznę? I do jakiej wysokości mogą dać darowiznę stowarzyszeniu, które nie jest organizacją pozytku publicznego osoby fizyczne?
matyldarad / 2006-09-27 10:07
A ja mam pytanie. Czyktoś może mi powiedzieć, czy jedno Stowarzyszenie przekazać pieniądze drugiemu stowarzyszeniu. Chodzi mi o nieopodatkowaną darowiznę. Do jakiej wysokości może dać darowiznę? I do jakiej wysokości mogą dać darowiznę stowarzyszeniu, które nie jest organizacją pozytku publicznego, osoby fizyczne?
NIKOLA / 2006-09-25 21:28
Mam pytanie?Moj tato dostal dom z dzialka jako darowizne z dozywotnia sluzebnoscia od swoich rodzicow 11 lat temu ,pare miesiecy temu przepisal to mojej siostrze.Ale mojego taty siostrze przypomnialo sie o tym domu i teraz za wszelka cene chce to odzyskac,niewiedzac,ze to nie nalezy juz do taty. Powiedziala w gminie ,ze jest prawna opiekunka mojej babci i gmina bez wiedzy mojej siostry bedacej wlascicielem ja na tymczasowo zameldowala?Czy miala takie prawo?Czy powinna zawiadomic moja siostre?I co mozna zrobic zeby nie byla tam zameldowana,bo wlascicielka sobie tego nie zyczy?Czy gmina postapila prawnie?
Z gory dzikuje za odpowiedz
RENATA_PYTA PRAWNIKA / 83.25.98.* / 2006-09-23 07:33
Mam pytanie i bardzo proszę osoby kompetentne o odpowiedź:
5lat temu rodzice zapisali mi notarialnie dom z działką jako darowiznę z dożywotnią służebnością.
Moja siostra otrzymała mieszkanie w dużym mieście i pieniądza na samochód -jednak bez zadnego zapisu.
Czy po śmierci rodziców jej lub jej dzieciom bedzie się należał w dalszym ciągu zachowek łącznie z moją darowizną?Czy mogą domagać się tego jej dzieci, czy wnuki względem moich dzieci? Czy rodzice w chwili obecnej powinni podpisać z nią notarialnie umowę zrzeczenia się spadku w formie mojego domu?
Jak zrobić to wszystko prawnie, żebyśmy nie stracili tego domu, tym bardziej, że podnosimy jego standard i rozbudowujemy go.
RENATA_PYTA PRAWNIKA / 89.74.152.* / 2009-12-06 03:28
Do RENATA_PYTA PRAWNIKA

Jeśli miedzy Tobą a Twoimi rodzicami była umowa o dożywocie, to Twoja siostra ani jej dzieci nie mogą domagać się zachowku od Ciebie ani Twoich dzieci.

Natomiast Ty możesz dochodzić zachowku od Twojej siostry.
miter / 83.20.135.* / 2009-09-03 18:11
witam mam ten sam problem tyle że mieszkanie mam przepiasne od swojej babci ,z tym ze ona ma dzieci czy mimo woli babci że przepisała mi mieszkanie ,w drodze Darowizny dożywotniej niebede musiała im płacic zachówku. Notariusz u którego spisywalismy Akt Darowizny powiedział ze nie bede musiała ,wiec myśle ze ty też nie ,pozdrawiam i życze powodzenia
gabi7 / 195.136.168.* / 2006-09-07 18:27
błąd w testamencie
1) Czy błąd w testamencie notarialnym (PESEL spadkobiercy brak jednej cyfry) powoduje jego nieważność?
2) Czy o tym fakcie należy powiadomić natariusza? I jakie ewentualne czynności się z tym wiążą?
wwbb / 2006-09-13 13:38
Witam ponownie.
Mam pytanie.Jakie opłaty mnie czekają jeżeli dostanę w spadku lokal własnościowy od obcej osoby.Jak najlepiej przekazać taki lokal.Ja mam wykupić go na własność, więc chciałbym się zabezpieczyć(testament- tylko, że można go zmienić w każdej chwili-dodatkowo hipoteka?)Przez 5 lat po wykupie podobno nie można sprzedać ani darować(jest to osoba obca).Z zachowkiem nie ma problemu bo ta osoba nie ma żony ani dzieci.Z poważniem.
Kasia31 / 83.14.133.* / 2006-09-07 09:16
witam1
Mam pytanie: rodzice chcą nam przepisać w ramach darowizny niedokończońa budowę (stan surowy zamknięty, wart. ok. 250 000 - 300 000zł) domu o powierzchni ok. 200m kw. Czy ktoś się orientuje ile zapłacimy za takie przepisanie? Zwłaszcza, że dom trzeba jeszcze wykończyć a koszty będą spore. Podpowiedzcie co robić
Kasia31 / 83.14.133.* / 2006-09-07 09:16
witam1
Mam pytanie: rodzice chcą nam przepisać w ramach darowizny niedokończońa budowę (stan surowy zamknięty, wart. ok. 250 000 - 300 000zł) domu o powierzchni ok. 200m kw. Czy ktoś się orientuje ile zapłacimy za takie przepisanie? Zwłaszcza, że dom trzeba jeszcze wykończyć a koszty będą spore. Podpowiedzcie co robić
darknesrose / 2006-08-30 11:16
Dzień dobry

Za życia dziadka dostałam mieszkanie własnościowe w formie umowy darowizny z ustanowioną służebnością osobistą.
Dziadek niestety zmarł po 2 latach.
Mam jeszcze siostre. Mija rok od dziadka śmierci, ale nie załozyłysmy sprawy spadkowej w sądzie ani nie przyjmowałysmy żadnego spadku.

Przychodzą ciągle listy do dziadka z windykacji za telefon, chociaż on nie zyje juz rok, odsyłam je z adnotacją adresat nie żyje, ale nadal jest to samo. W dodatku ciągle naliczają dziadkowi abonament za telefon, który nawet od roku nie jest podłączony. Najdziwniejsze jest to że nie został zablokowany dostęp do połączen przychodzących, chociażnie wpłacałam w imieniu dziadka żadnego abonamentu już rok.
Zgłaszałam w telekomunikacji że abonent zmarł i ża ja nie podpisze umowy bo nie chce telefonu. Nadal przychodzi abonament i ponaglenia z windykacji do zapłaty długów powstałych po śmierci dziadka z tytułu abonamentu. Prosze o odpowiedz co mogę zrobc w tej sprawie i czy musze spłacać ten abonament.
skomentuj

Najnowsze wpisy