Forum Forum dla firmKadry

Tajniki wypowiedzenia umowy o pracę

Tajniki wypowiedzenia umowy o pracę

Money.pl / 2009-02-06 22:24
Komentarze do wiadomości: Tajniki wypowiedzenia umowy o pracę .
Wyświetlaj:
marzwika / 2011-08-22 21:58
Dziękuję bardzo. Jeszcze jedno czy mi się należy dodatkowo odprawa, jeśli w sądzie pracodawca poda powód ekonomiczny. W zakładzie pracy jest ponad 20 pracowników zatrudnionych na umowach na czas określony lub nieokreślony. Siedzę w tych przepisach dzisiaj cały dzień i już mi się wszystko miesza, a prawnikiem nie jestem.
szklarek / 2011-08-23 09:33
To podstawowe dwa warunki: wielkość pracodawcy ( min 20 zatrudnionych ) i rozwiązanie umowy, którego przyczyna/y leży/ą tylko po stronie pracodawcy.
Więc wskazuje to na Pani prawo do 3miesięcznej odprawy.

Tu artykuł:

http://prawo.money.pl/aktualnosci/okiem-eksperta/artykul/kiedy;pracownikowi;przysluguje;odprawa,191,0,404671.html
marzwika / 2011-08-22 20:28
Witam! Dostałam rozwiązanie umowy z 3- miesięcznym okresem wypowiedzenia. Pracowałam w tym zakładzie 10 lat na umowę na czas nieokreślony. W wypowiedzeniu nie było uzasadnienia. Pracodawca uzasadnił mi ustnie, podając przyczynę ekonomiczna ( zwiększono czynsze za wynajmowane budynki). Czy mogę ubiegać się do sądu pracy powołując się na niezachowany tryb określony w art.38 ( wypowiedzenie nastąpiło z naruszeniem przepisów ). Oczywiście w sądzie interesuje mnie odszkodowanie a nie przywrócenie do pracy. U takiego pracodawcy już pracować nie chcę. Czy mogę wybrać odszkodowanie? Co by się stało, gdyby sąd przywrócił mnie do pracy. Jak mogę bronić się przed pracodawcą. Proszę o pilną odpowiedź. Mam dwa dni do odwołania do sądu.
szklarek / 2011-08-22 21:18
Już wszystko Pani przecież wie :-)

1. w wypowiedzeniu tej umowy musiała być podana przyczyna, co wynika z art. 30, par. 4 KP.
2. ww brak jest nieprawnym wypowiedzeniem i w związku z tym w myśl art. 44 podlega odwołaniu w sądzie pracy.
3. pracownik ma wybór, czego w związku z tym żąda- art. 45
4. wzmiankowany przez Panią art. 38 dotyczy obowiązku informowania o wypowiedzeniu związków zawodowych.

Tu jeszcze artykuł:

http://prawo.money.pl/aktualnosci/okiem-eksperta/artykul/dochodzenie;praw;pracowniczych,237,0,241645.html

I kodeks;

http://prawo.money.pl/kodeks/pracy/dzial-drugi-stosunek-pracy/rozdzial-ii-umowa-o-prace
aina_1971 / 213.158.197.* / 2011-08-19 13:44
witam,
12 wrzesnia powinnam wstawic się do pracy po urlopie wychowawczym. Jednak z rozmowy z moim kierownikiem oraz kadrową dowiedzialam się że nie ma dla mnie miejsca w pracy w zwiazku z tym otrzymam wypowiedzenie na mocy porozumienia stron. Dodam, iż na moje miejsce 1,5 roku temu zatrudniono nowa osobę. W firmie pracowałam 14 lat. Firma zatrudnia 12 osób. proszę o informację czy w zwiazku z zaistniała sytuacją należy mi się odprawa? Mój pracodawca przekazał mi, iż żadna odprawa mi się nie należy.
szklarek / 2011-08-19 14:26
1. skoro taki jest termin- bez względu na zapowiedzi pracodawcy proszę do pracy się stawić.
2. pracodawca ma obowiązek przyjąć Panią z powrotem na dotychczasowym stanowisku, lub równorzędnym, gdy nie ma takiej możliwości- reguluje to art. 186'4 KP.
3. zajmowanie przez kogoś Pani stanowiska nie jest tą ww okolicznością, bo pracodawca powinien przyjąć ją na umowę na zastępstwo, a więc do czasu Pani powrotu.
4. otrzymać może Pani PROPOZYCJĘ/OFERTĘ porozumienia stron i wcale nie musi się na nią zgadzać, bo z definicji wymaga ono po prostu zgody drugiej strony.
5. przy braku Pani zgody- obowiązuje pracodawcę wypowiedzenie i normalny okres wypowiedzenia - w tym przypadku- 3 miesiące. Więc żegnała by się Pani z pracą dopiero 31.12.2011 r. I to w okolicznościach rzeczywistego braku możliwości znalezienia dla Pani stanowiska wymagającego podobnych kwalifikacji.
6. Gdyby takie były, a tym samym powód wypowiedzenia nieprawdziwy- przysługuje cała procedura związana z nieprawnym wypowiedzeniem regulowana art.44 do 51.

Kluczowy art. 186

http://prawo.money.pl/kodeks/pracy/dzial-osmy-uprawnienia-pracownikow-zwiazane-z-rodzicielstwem/art-186

oraz uprawnienia:

http://prawo.money.pl/kodeks/pracy/dzial-drugi-stosunek-pracy/rozdzial-ii-umowa-o-prace
aina_1971 / 213.158.197.* / 2011-08-19 14:47
Dziękuje bardzo za szybka odpowiedź! Prosze tylko o uzupełnienie Panskiej odpowiedzi o następujące kwestie:
1. w jakim trybie wypowiedzenia moge przyjac wypowiedzenie od pracodawcy oprócz porozumienia stron - na ktore się nie zgodzę.
2. czy pracodawca oprócz wynagrodzenia za 3 miesięczny okres wypowiedzenia powinien mi wypłacic odprawę pieniężną?
szklarek / 2011-08-19 15:43
1. rozwiązanie umowy za wypowiedzeniem z podaniem PRAWDZIWEJ przyczyny- tryb art. 30, par. 1, ust. 2.
2. w związku z wielkością pracodawcy ( mniej niż 20 zatrudnionych) odprawa się nie należy
toporek / 83.7.63.* / 2011-08-11 09:56
Witam!

Jeśli pracodawca daje 1 lub 3 miesięczne wypowiedzenie pracownikom ze względu na zmiane siedziby firmy, to czy musi on wypłacić jakieś odszkodowanie (jeśli oczywiście pracownik nie podpisze nowej umowy pod nowym adresem firmy)/??

Dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam.
szklarek / 2011-08-11 11:32
Rozumiem, że chodzi o wypowiedzenia zmieniające w związku nie tyle ze zmianą siedziby ile zmianą lokalizacji zakładu/ miejsca wykonywania pracy. Bo to mogą być przecież dwa osobne adresy i zmiana jedynie formalnego adresu spółki bez zmiany lokalizacji zakładu nie wymaga takiego wypowiedzenia.

To zależy od 'rozmiaru' firmy. Chodzi o odprawy pracownicze, nie odszkodowania.
Tu więcej ;

http://prawo.money.pl/aktualnosci/okiem-eksperta/artykul/kiedy;pracownikowi;przysluguje;odprawa,191,0,404671.html

Zwracam uwagę, że pracownik taki ma czas na nieprzyjęcie nowych warunków do połowy biegu okresu wypowiedzenia- po tym czasie uznaje się, że akceptuje nowe warunki.

Podstawa- art.42 KP:

http://prawo.money.pl/kodeks/pracy/dzial-drugi-stosunek-pracy/rozdzial-ii-umowa-o-prace/art-42
beti71 / 2011-07-25 13:55
musze jeszcze cos dodac do swojego pytania. 20.07. stawilam sie u pracodawcy w celu otrzymania skierowania na badanie lekarski, osoba ktora zastepowala kadrowa rzadal ode mnie zasw. od lekarza prowadzacego leczenie, ze takowe zostalo zakonczone i dopiero na tej podstawie wypisze mi skierowanie (chyba okazala sie brakiem znajomosci przepisów). te dwa dni zwolnienia lekarskie wynikly wlasnie z tej sytuacji, poniewaz 22.07 lekarz prowadzacy wystawil mi to nieszczesne zasw. o ukonczonym leczeniu, a w poniedzialek lekarz medy. pracy dopuscil mnie do pracy. gdyby ta pani co zastepuje kadrowa wydala mi to skierowanie na badanie to przeciez moglabym dogadac sie z lekarzem, ze owo zaśw. doniose na nastepny dzien (to jest mala miejscowosc, wszyscy sie znaja). tym sposobem zostalam bez pracy, albo moja glupota, albo nadgorliwosc urzednicza!!!!
dziekuje.
szklarek / 2011-07-25 20:47
I to jest jedyna właściwie szansa i linia obrony- ta niekompetencja zastępczyni kadrowej- bo 20 lipca był termin w którym powinna była Pani po prostu stawić się do pracy co uniemożliwiłoby rozwiązanie umowy w tym trybie, gdyż miałby zastosowanie zapis art. 53, par.3 KP;

http://prawo.money.pl/akty-prawne/ujednolicone-akty-prawne/kodeks-pracy/dzial-drugi-stosunek-pracy/rozdzial-ii-umowa-o-prace/art-53

A to w wyniku jej wydziwiania z zaświadczeniem pracy 20 lipca Pani po prostu nie podjęła, mimo swojej chęci i gotowości.
beti71 / 2011-07-25 13:03
witam serdecznie.
na wstepie pragne podziekowac za udzielenie odpowiedzi na zadane przeze mnie we wczesniejszym czasie pytanie.

w dniu dzisiejszym otrzymalam rozwiazanie umowy o prace bez wypowiedzenia, z przyczyn:
1/ przekroczenie terminu, o którym mowa w art. 53 § 1 pkt. 1 lit. b w związku z dlugotrwala choroba i braku zdolnosci do pracy po uplywie wskazanych terminow ochronnych,
2/ reorganizacja Urzedu miejskiego polaczona z likwidacja pani stanowiska pracy, a w konsekwencji powodujaca zmiejszenie stanu zatrudnienia.
ad.1 182 dni choroby trwalo do dnia 20.07. ze wzgledu na nie posiadanie zaswiadczenia od lekarza prowadzacego o ukonczonym leczeniu, poszlam do lekarza rodzinnego po 2 dni zwolnienie na inna chorobe - zatrucie. w tym czasie zalatwilam sobie to zaswiaczenie i udalam sie do lekarza medycyny pracy, po dokument, ktory pozwolil mi na powrot do pracy. pytanie moje, czy pracodawca mogl tak postapic????
ad.2 ta kwestie juz mi Pani wyjasnila we wczesniejszej wypowiedzi.
dziekuje i pozdrawiam serdecznie.
szklarek / 2011-07-22 16:27
Jest od niemal 3 godzin. Proszę czytać forum i pisać w opcji "wyświetlaj w wątkach"
beti71 / 2011-07-22 14:06
dzień dobry. troszkecze bedzie to zawiłe, ale postaram sie dokladnie wszystko opisac. od 2004 r. do 2009 r. bylam zatrudniona w urzedzie miejski na umowe o prace na czas nieokreslony. w lutym 2009 r. odeszlam z urzedu za porozumieniem stron do innego pracodawcy, tam przepracowalam 15 miesiecy (tj. maj 2010r.). odeszlam z tej pracy rowniez za porozumieniem stron. ponownie wrocilam do urzedu w drodze wygranego konkursu na ogloszone stanowisko (tj. maj 2010 r.), gdzie zatrudniona jestem nadal (14 miesiecy, mija w lipcu2011). od stycznia tego roku do lipca tego roku przebywalam na zwol. lekarskim 182 dni. w poniedzialek tj. 25.07.2011 wracam do pracy po uzyskaniu orzeczenia od lekarza medy. pracy, ze nie ma przeciwskazan do podjecia pracy po dlugtrwalym zwolnieniu. wiem, ze burmistrz szykuje dla mnie wypowiedzenie. podczas L4 zlikwidowal moje stanowisko pracy nie informujac mnie o tym. pytanie moje jest nastepujace, jaki okres wypowiedzenia bedzie przewidziany dla mnie, czy 1 miesiac, czy 3 miesiace?
kolejne pytanie, czy postapil zgodnie z prawem oglaszajac konkurs na stanowisko do pracy w moim wydziale i zatrudnil nowego pracownika, gdzie wczesniej dokonal likwidacji stanowiska (niby ze wzgledu na oszczednosci)?
nadmienie, ze po otrzymaniu wyopowiedzenia oddaje sprae do sadu.
dziekuje za odpowiedz i pozdrawiam serdecznie.
szklarek / 2011-07-22 16:11
1. Wypowiedzenie 3 miesięczne. SN dał wykładnię art.36, par.1 KP- że chodzi o łączny staż zakładowy bez względu na to, czy były pomiędzy umowami przerwy.( m.in. w uchwale z dnia 15 stycznia 2003 r. (III PZP 20/02, OSNP 2004, nr 1, poz. 4).

2. Zwracam uwagę, że poza KP Pani stosunek pracy jest też regulowany przez przepis szczególny, jakim jest Ustawa z dnia 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych, którą warto poczytać:

http://prawo.money.pl/akty-prawne/dziennik-ustaw/ustawa;z;dnia;21;listopada,dziennik,ustaw,2008,223,1458.html

3. ten konkurs- grubymi nićmi szyty. W takiej sytuacji szykowane wypowiedzenie czy to definitywne, czy tylko warunków płacy i płacy ( w.zmieniające ) rzeczywiście można uznać za nieprawne ( art. 44 do 51 )

http://prawo.money.pl/akty-prawne/ujednolicone-akty-prawne/kodeks-pracy/dzial-drugi-stosunek-pracy/rozdzial-ii-umowa-o-prace
ola 2 / 2011-07-22 12:54
Witam
pracuję ok.1roku - umowę mam na czas określony 2-tygodniowym terminem wypowiedzenia .Jednak z dniem 31.07.11 chcę zlożyc
wypowiedzenie w trybie natychmiastowym za porozumieniem stron.
pytanie brzmi :
-czy mam do tego prawo?
-i co z niewykorzystanym urlopem , tym bardziej że od 10.08 miałam
pójśc na urlop.
prosze o odpowiedz
[Ten komentarz został zgłoszony do usunięcia przez 1 osobę - Inka26.]
szklarek / 2011-07-22 13:28
Jeżeli porozumienie stron, to nie wypowiedzenie.
Prawo do takiego trybu rozwiązania jest zawsze, ale z definicji wymaga zgody pracodawcy. I może być wtedy natychmiastowe lub z rozwiązaniem w dowolnym terminie. Przy braku zgody- musi to być wypowiedzenie z właściwym okresem wypowiedzenia.
Najszybsze rozwiązanie umowy z wyp. 2 tyg, nastąpi 6 sierpnia, pod warunkiem złożenia go do soboty 23 lipca włącznie, póxniejsze- przenosi rozwiązanie umowy na kolejną sobotę.

Bez względu na tryb rozwiązania pracodawca musi rozliczyć się z urlopu ( tegorocznego i zaległego ). Ale to on decyduje, czy udziela go w czasie wypowiedzenia w naturze, czy płaci ekwiwalent. W pierwszej opcji decyduje również o terminie. W zależności od tego czy rozwiązanie nastąpi w lipcu czy sierpniu, będzie to urlop proporcjonalny w wymiarze 7/12 lub 8/12.

Jednostronnie, bez wypowiedzenia może pracownik rozwiązać umowę tylko w przypadku ciężkiego naruszenia przez prcacodawcę jego obowiązków kodeksowych ( art.55 KP ) co w tym przypadku nie ma jak rozumiem miejsca.
Inka26 / 2011-07-18 23:11
Witam,
pracuję 1.5 roku - umowa na czas nieokreślony z 3 m-cznym okresem wymówienia/czy to jest prawidłowy okres wypowiedzenia?/.
od 01.09 mam nową pracę
w jakim dniu lipca mam złożyć wymówienie, żeby móc zacząć pracować od 01.09?
Pozostało mi jeszcze 16 dni urlopu - jak to logistyczznie rozplanować
[Ten komentarz został zgłoszony do usunięcia przez 1 osobę - Inka26.]
szklarek / 2011-07-19 10:32
Przy tym stażu kodeksowo jest to 1 miesiąc ( art.36, par. 1 ). Ale co do zasady postanowienia umowy o pracę mogą być korzystniejsze dla pracownika niż KP. Na ogół dłuższe wypowiedzenie za takie się przyjmuje.
Przy tym okresie już i tak jest za późno- wypwowiedzenie musiałoby być złożone przed 1 czerwca, by rozwiązanie nastąpiło 31 sierpnia.
Złożone teraz- dziś, jutro ...aż do 31 lipca skutkuje rozwiązaniem z dniem 31 października.

Pozostaje więc w tej sytuacji albo:
1. złożyć pracodawcy ofertę rozwiązania umowy za porozumieniem stron z pasującym Pani terminem rozwiązania umowy- czyli w trybie art. 30, ust. 1, pkt. 1 KP , albo
2. złożyć wypowiedzenie z okresem 3 miesięcznym ( jak w umowie ) czyli w trybie art. 36, par. 1 KP. A następnie, gdy zacznie ono już swój bieg- ofertę porozumienia pracodawcy w sprawie skrócenia już biegnącego wypowiedzenia- w trybie art. 36, par.6 KP.

Oczywiście na każde z ww porozumień pracodawca nie musi się zgodzić.
Zastosowanie natomiast 1miesięcznego wypowiedzenia ( złożone do 31 lipca- skutek na 31 sierpnia )wymagałoby wykazania w postępowaniu polubownym przed zakładową komisją pojednawczą ( o ile jest )lub w sądzie pracy, gdzie należałoby wykazać, że w tym indywidualnym przypadku dłuższy okres wypowiedzenia niż kodeksowy jest NIEkorzystny dla pracownika.

W kwestii urlopu jest tak, że okres wypowiedzenia wlicza się do okresu pracy w roku kalendarzowym. Urlop proporcjonalny w pzrypadku 3m wypowiedzenia wynosiłby więc za ten rok 10/12 x 20 lub 26 dni- czyli odpowiednio 22 lub 17 dni ( nie znam Pani stażu pracowniczego ).Przy wypowiedzeniu 1 m- byłoby to 8/12 x 26 lub 20 dni, czyli 18 lub 14 dni.
I co do zasady pracodawca musi się z niego rozliczyć z odchodzącym pracownikiem. Ale to pracodawca decyduje czy go udzieli w naturze, czy wypłaci ekwiwalent. I sam ustala termin- jeśli w naturze ( art. 167'1, 171 ).

KP o wypowiedzeniach:

http://prawo.money.pl/akty-prawne/ujednolicone-akty-prawne/kodeks-pracy/dzial-drugi-stosunek-pracy/rozdzial-ii-umowa-o-prace
Inka26 / 2011-07-19 20:18
W takim razie, co mam zrobić, jeżeli pracod awca nie będzie chciał ze mną rozwiązać umowy w korzystnym dla mnie terminie /1 m-c/.
Co się stanie, jak nie przyjdę do starej pracy i rozpocznę pracę w nowej. Czy dostanę świadectwo pracy, co z urlopem. Czy pracodawca może mi nie zapłacić za ostatni przepracowany m-c/w tym przypadku sierpień/, jak to reguluje prawo. Staż pracy długi/26 dni urlopu/.
[Ten komentarz został zgłoszony do usunięcia przez 1 osobę - Inka26.]
szklarek / 2011-07-19 20:59
Od końca- bez względu na tryb rozwiązania umowy pracodawca musi wypłacić wynagrodzenie za cały czas pracy/urlopu wypoczynkowego jaki trwał do dnia rozwiązania umowy oraz ekwiwalent za urlop niewykorzystany najpóźniej w dniu rozwiązania umowy. I musi wystawić zawsze świadectwo pracy z podanym trybem rozwiązania umowy o pracę najpóźniej 7 dni po rozwiązaniu.
Takie ma obowiązki kodeksowe (art. 97 ).
Nieprzyjście do pracy mimo trwającego nadal stosunku pracy, nawet w okresie wypowiedzenia, to złamanie podstawowych obowiązków pracowniczych,a w konsekwencji na 99% zwolnienie dyscyplinarne z powodu porzucenia pracy ( co będzie wpisane w świadectwo pracy )bez wypowiedzenia, natychmiastowe.

Nie wie Pani jeszcze, czy nie będzie chciał pójść na porozumienie stron, ani czy na normalne wypowiedzenie 1 miesięczne, bo uzna, nawet bez postępowania polubownego, że owszem te 3 miesiące są niekorzystne i po co ryzykować sąd pracy.
Może po prostu go wysondować, albo złożyć od razu ofertę porozumienia stron.

Z innej beczki- przecież podpisała Pani tę umowę i umówmy się w początkowym okresie była ona super korzystna- przez pierwsze 1/2 roku normalnie miałaby Pani 2 tygodnie wypowiedzenia. Trochę mało na znalezienie kolejnej pracy, prawda ?
Więc troszkę Kali się kłania.
Reszta rozwiązania padła już wczoraj. I powtarzam- nawet tocząca się sprawa w sądzie pracy nie uprawnia do porzucenia pracy.
Urlop za 2011 to odpowiednio;
22 dni- rozwiązanie 31 października.
18 dni- rozwiązanie 31 sierpnia
16 dni- rozwiązanie w lipcu.
ewelina122122 / 89.68.101.* / 2011-07-13 17:10
Witam
Mam pytanie odnośnie wypowiedzenia umowy o prace na zastępstwo od pracodawcy, czy na świadectwie pracy jest wpisana umowa o prace na zastępstwo, czy tylko sama umowa o prace?czy wpisywana jest przyczyna wypowiedzenia? dokładnie jest tak rozwiązuje umowę o prace na zastępstwo z zachowaniem 3 dni okresu wypowiedzenia. od wypowiedzenia przysługuje prawo wniesienia zażalenia itd czy może taka forma zaszkodzić?czy lepiej jest jak to jest wypowiedzenie za porozumieniem stron?proszę o odp i z góry dzięki
ewelina122122 / 89.68.101.* / 2011-07-13 17:09
Witam
Mam pytanie odnośnie wypowiedzenia umowy o prace na zastępstwo od pracodawcy, czy na świadectwie pracy jest wpisana umowa o prace na zastępstwo, czy tylko sama umowa o prace?czy wpisywana jest przyczyna wypowiedzenia? dokładnie jest tak rozwiązuje umowę o prace na zastępstwo z zachowaniem 3 dni okresu wypowiedzenia. czy może taka forma zaszkodzić?czy lepiej jest jak to jest wypowiedzenie za porozumieniem stron?proszę o odp i z góry dzięki
[Ten komentarz został zgłoszony do usunięcia przez 1 osobę - ewelina122122.]
aga sun / 93.105.70.* / 2011-07-12 21:52
Witam serdecznie
W dniu dzisiejszym to jest 12-07-2011odebrałam wypowiedzenie z pracy gdzie pracowałam do dnia 30-06-2011.Wypowiedzenie jest z dnia 21-06-2011 listownie awizowano je do mnie 01-07-2011 ale dopiero dnia 12-07-2011 odebrałam owy list :( W pracy byłam do ostatniego dnia miesiąca mało tego zamiast 168 godzin przepracowałam 192godziny co odznaczyłam w grafiku pracy .W firmie przepracowałam 9miesięcy i wypowiedzenie jakie mi przysługuje to 2 tygodnie firma jednocześnie kieruje mnie na zaległy urlop z listu wynika iż dnia16-07-2011 kończy mi się czas wypowiedzenia.czy to zgodne z prawem pracy??
Proszę o szybką odpowiedź Agnieszka
szklarek / 2011-07-13 20:25
Chyba nie napisała Pani wszystkiego. Podejrzewam, że oprócz tego listownego wypowiedzenia było terminowe- ustne. A pisemne jest tylko dopełnieniem wymogu formy pisemnej. Inaczej powinna być Pani w pracy przecież do dziś włącznie, na jakiej podstawie nie była Pani w pracy od 1 lipca ?.
16 lipca kończy bieg 2tygodniowe wypowiedzenie złożone w dniach 26 czerwca-2 lipca. Rozumiem, że umowa była na czas określony,i przewidywała możliwość wypowiedzenia.
Jeśli była na czas nieokreślony- wypowiedzenie powinno być 1miesięczne.W jego czasie pracodawca powinien się z urlopu rozliczyć i to on decyduje o terminie. Kwestia nadgodzin jest niezależna od kwestii wypowiedzenia- powinny być wypłacone lub udzielony czas wolny za nie.
ewelina122122 / 89.68.101.* / 2011-07-13 17:05
Witam
Mam pytanie odnośnie wypowiedzenia umowy o prace na zastępstwo od pracodawcy, czy na świadectwie pracy jest wpisana umowa o prace na zastępstwo, czy tylko sama umowa o prace?czy wpisywana jest przyczyna wypowiedzenia? dokładnie jest tak rozwiązuje umowę o prace na zastępstwo z zachowaniem 3 dni okresu wypowiedzenia. czy może taka forma zaszkodzić?czy lepiej jest jak to jest wypowiedzenie za porozumieniem stron?proszę o odp i z góry dzięki
marceki1123 / 85.221.177.* / 2011-07-12 21:38
Witam
Mam pytanie.
Pracuję na podstawie umowy o pracę. Chcę złożyć wypowiedzenie po urlopie wypoczynkowym, który będzie trwał 2 tygodnie. Po urlopie chcę przejść w stan 2-tygodniowego wypowiedzenia. Mam pytanie czy w takim momencie mogę zażądać od pracodawcy zwolnienia mnie z obowiązku świadczenia pracy czy taka inicjatywa musi wyjść wyłącznie od pracodawcy?
szklarek / 2011-07-13 20:01
O nieświadczenie pracy może Pan poprosić, nie żądać, pracodawca nie musi się zgodzić i nie ma w tym interesu. Musi jedynie rozliczyć się z urlopu wypoczynkowego, jeśli takowy jeszcze został. A żeby tak zgrały się Panu terminy, przede wszystkim trzeba ustalić, jaki okres wypowiedzenia Pana obowiązuje ( art. 36 lub 34 KP ) i w odpowiednim terminie takowe złożyć.
wojtek2110 / 188.121.22.* / 2011-07-08 18:40
Witam.Czy będąc na urlopie mogę złożyć wypowiedzenie?
szklarek / 2011-07-11 10:25
Tak. Pracownika nie obejmuje to ograniczenie z art. 41 Kodeksu Prcay może wypowiedzieć umowę o pracę, a również rozwiązać bez wypowiedzenia w czasie każdej usprawiedliwionej nieobecności w pracy.

Najnowsze wpisy