Forum Forum dla firmKadry

Tajniki wypowiedzenia umowy o pracę

Tajniki wypowiedzenia umowy o pracę

Money.pl / 2009-02-06 22:24
Komentarze do wiadomości: Tajniki wypowiedzenia umowy o pracę .
Wyświetlaj:
danaipiotr / 2015-03-27 12:01
Witam
Chcę rozwiązać umowę bez wypowiedzenia z winy pracodawcy, z powodu ciężkiego naruszenia podstawowych praw pracodawcy wobec pracownika. Kiedy powinnam ją złożyć. Od 7 kwietnia zaczynam nową pracę i chcę by była zachowana ciągłość pracy. jednak ze względu na wypadające święta nie wiem jak powinno to wyglądać. Umowę mam na czas nieokreślony
Pozdrawiam
szklarek / 2015-03-27 13:05
Rozwiązanie w trybie art. 55, par. 1'1 KP następuje w dniu wręczenia takiego oświadczenia pracodawcy, albo w dniu dostarczenia do niego, kiedy mógł się z nim zapoznać. W tej drugiej sytuacji chodzi po prostu o datę pokwitowania odbioru np. listu poleconego.

Powyższe- jeśli w oświadczeniu pracownik nie podaje daty przyszłej rozwiązania. Może jednak np. wręczyć oświadczenie np. w dniu 4 kwietnia podając datę rozwiązania stosunku na 6.

Co do ciągłości pracy- jest różnica, czy 'zaczynam nową pracę' oznacza początek stosunku pracy, czy pierwszy dzień fizycznego jej świadczenia.
krzysiek1407 / 89.65.135.* / 2015-03-25 11:54
Witam

Dostałem wypowiedzenie z pracy, ale brak jest tam informacji na jakiej podstawie , z jakiego paragrafu. Na wypowiedzeniu jest tylko adnotacja o rozwiązaniu umowy za wypowiedzeniem i gdzie można odwoływać się. Czy to jest poprawne wypowiedzenie, bo według mnie nie
szklarek / 2015-03-25 16:09
Jaki rodzaj umowy został wypowiedziany, jak duży to pracodawca (liczba zatrudnionych) ?
wicia2015 / 89.70.35.* / 2015-03-24 13:33
Dziękuję, że tak szybko Pani odpisała. Tzn. jeśli pracodawca odebrał poleconym listem mój wniosek za urlop wychowawczy tzn., że ja nadal na nim jestem? Tylko co z tymi 21 dniami? Ponieważ fizycznie odebranie poleconego przez pracodawcę było 22 stycznia. Rozumiem, że tego typu rozliczenie to jest wewnętrzny bełkot firmy tylko, że Urząd Skarbowy nakazuje mi rozliczyć PIT-a. Co ja mam dalej robić? Proszę o pomoc.
szklarek / 2015-03-24 18:12
Odebranie listu świadczy o odebraniu. Jeśli napisze Pani do mnie i odbiorę, to nie znaczy że jestem Pani pracodawcą.

Po prostu należy skontaktować się z pracodawcą i zapytać na jakie przychody opiewają owe PIT 11.
Kwoty do niczego nie pasują ?
Przecież w PIT 11 nie ma informacji 'ekwiwalent'- tylko jest podane źródło- ze stosunku pracy, inne źródła itd.

ps. Nie jestem panią :)
wicia2015 / 89.70.35.* / 2015-03-23 15:55
Witam, Mam umowę na czas nieokreślony. Od czerwca 2012 roku przebywałam na urlopie macierzyńskim a od 01.01.2013 na urlopie wychowawczym. W grudniu 2014r. wysłałam pismo z wnioskiem o przedłużenie urlopu wychowawczego od 01.01 do 31.12. 2015r.(ostatni wniosek). Wysłałam je nie poleconym i w styczniu zadzwoniłam do firmy czy dotarło-usłyszałam, że nie. Wysłałam jeszcze raz tym razem poleconym i wiem, że 22.01.2015 pracodawca odebrał pismo. Parę dni temu dostałam od pracodawcy PIT-11 z rozliczonym ekwiwalentem za 2 lata urlopu wychowawczego( na marginesie do dziś nie dostałam fizycznie ani złotówki). Pracodawca postanowił się ze mną rozliczyć ale nie wysłał mi żadnego wypowiedzenia. Czy ja dalej zgodnie z prawem jestem na urlopie wychowawczym? Czy można rozliczać się po 2 latach a później jeszcze za skończony rok 2015? Proszę o odpowiedź.
szklarek / 2015-03-24 08:37
Ekwiwalent to może być za u. wypoczynkowy, a nie wychowawczy. No i pojawia się dopiero przy rozwiązaniu umowy o pracę.

Rozwiązanie umowy bez inicjatywy pracownika- wymaga też oświadczenia pracodawcy o wypowiedzeniu lub rozwiązaniu bez okresu wypowiedzenia no i świadectwa pracy. Pomijam kwestię ochrony stosunku pracy w czasie u. wychowawczego.

Czyli jakiś niezły bełkot kadrowy u Was panuje. Również dlatego, że przecież pracownik, który przebywa na u. wychowawczym pełny rok kalendarzowy nie nabywa za ten rok u. wypoczynkowego.
renka123 / 2015-03-14 11:11
Jeszcze jedno pytanie: czy będąc na zwolnieniu lekarskim w okresie wypowiedzenia, przedłuża nam się okres 7 dni, kiedy możemy odwołać się do sądu pracy?
szklarek / 2015-03-16 13:13
Termin z art. 264 KP jest terminem zawitym, czyli bardzo stanowczym i oddalającym pozew. Jego przywrócenie ( w razie niedochowania ) z art. 265 dotyczy raczej sytuacji nieprzewidywalnych. Na pewno nie ma tu żadnej automatyki, że termin na odwołanie jest dłuższy. Mimo choroby, można przecież wysłać pozew za pomocą np. sąsiada.
renka123 / 2015-03-13 22:22
Witam, w dniu 6 marca, w piątek pracodawca rozwiązał ze mną umowę o pracę, zawartą na czas określony, z zachowaniem 2 tygodniowego okresu wypowiedzenia, zobowiązując mnie, abym wykorzystała 10 dni zaległego urlopu. Okres wypowiedzenia kończy się 20 marca, w piątek. W związku z trudną sytuacją zdrowotną i przebytym wypadkiem otrzymałam w dniu 9 marca 2 tygodniowe zwolnienie lekarskie do 24 marca. W związku z tym mam pytanie i bardzo uprzejmie proszę o pilną odpowiedź:
1. Czy mogę mimo przebywania na zwolnieniu lekarskim zwrócić się z wnioskiem do pracodawcy o dwa dni urlopu na poszukiwanie pracy? Czy to zmieni datę mojego wypowiedzenia, tzn. czy przesunie ją o 2 dni? Czy taki wniosek można wysłać mailem, czy listem poleconym, aby był skutecznie doręczony?
szklarek / 2015-03-16 13:05
Pani okres wypowiedzenia zakończy się w sobotę 21 marca, a nie w piątek 20 marca.
Zwolnienie lekarskie nie zmienia biegu owego wypowiedzenia. Po prostu część chorobowego przypadnie już po ustaniu stosunku pracy, a ewentualne kolejne zwolnienia kontynuujące obecną niezdolność będą już musiały być dostarczana do ZUS.
Moim zdaniem nie może Pani wnioskować o dni wolne na poszukiwanie pracy, bo orzeczenie lekarskie sprawia, że nie nie mogłyby one być wykorzystane zgodnie z przeznaczeniem. Niewykorzystane- przepadają, tj. bez prawa do jakiegoś ekwiwalentu.
dziewczyneczkaa / 188.146.122.* / 2015-03-12 23:24
Witam mam problem :( czy pracodawca może mnie zwolnić jeśli mam umowę na czas nieokreślony jako jedyna pracując. z osobami które mają umowę na czas określony podając tylko powód zastanawia mnie to czy nie ma takiego prawa ze najpierw musi zwolnić osoby z umowa na czas określony jeśli zmniejsza etaty a dopiero później mnie
--
Komentarz wysłany ze strony mobilnej
http://m.money.pl/
szklarek / 2015-03-13 12:47
Nie ma takiej regulacji prawa pracy wskazującej na pierwszeństwo do zwolnień. Raczej są regulacje przeciwne tj. obdarzające różne grupy pracowników ochroną przed zwolnieniem- pracownic w ciąży, w wieku przedemerytalnym, związkowców itd.

Owszem w praktyce szybciej zwalnia się z umów terminowych, ale dlatego że mają krótsze okresy wypowiedzenia i nie ma wymogu podawania ich powodu. Zatem jest też mniej odwołań.
kachainn / 217.99.32.* / 2015-03-10 22:48
Witam! Czy jeśli w trakcie wypowiedzenia omijanie 3 lata zatrudnienia(umowa na czas nieokreślony) zmieni to długość wypowiedzenia do 3 miesięcy?
--
Komentarz wysłany ze strony mobilnej
http://m.money.pl/
szklarek / 2015-03-11 10:30
"omijanie" ???

Jeśli miała Pani na myśli "mija" w znaczeniu "osiąga" to TAK.
Okres wypowiedzenia to też okres zatrudnienia, wlicza się do okresu od którego zależy długość okresu wypowiedzenia- więc składając wypowiedzenie w 'okolicach' 3 lat stażu zakładowego należy to uwzględnić przy wypowiedzeniu. Innymi słowy wypowiedzenie jednomiesięczne można zastosować wtedy, gdy do ostatniego dnia jego biegu nie zostanie osiągnięty staż zakładowy 3 lat.
kachainn / 83.9.7.* / 2015-03-11 11:09
Bardzo dziękuję, dokładnie to miałam na myśli.Dziękuję za szybką odpowiedź.
rundirridim / 94.254.144.* / 2015-03-04 16:06
Witam otrzymalam wypowiedzenie umowy o prace z zachowaniem dwutygodniowego okresu wypowiedzenia ktory uplynie 07.03 w tym czasir jestem zobowiazaba do wykorzystania urlopu wypoczynkowego jaki mi przysluguje . W moim przypadku stalo sie tak ze w pierwszym tygodniu wypowiedzenia bylam na l4 bo mialam probleny zdrowotne a w drugim tygodniu rozchorowalo mi sie dziecko i mam opieke do 09.03 . Moje pytanie brzmi czy otrzymam ekwiwalent pieniężny za niewykorzystany urlop i jezeli tak to kiedy on bedzie wyplacony biorac pod iwage fakt ze pensja przychodzi do 10 kazdego miesiaca


Dziekuje za odpowiedz
--
Komentarz wysłany ze strony mobilnej
http://m.money.pl/
szklarek / 2015-03-04 17:52
Skoro nie udało się ze względu na ww okresy usprawiedliwionej nieobecności w pracy odebrać urlopu wypoczynkowego w naturze to jest należny ekwiwalent pieniężny.

Co do zasady datą jego wypłaty jest ostatni dzień zatrudnienia- niezależnie od dnia wypłaty wynagrodzenia.
rundirridim / 94.254.144.* / 2015-03-06 12:05
To jeszcze jedno mam pytanie :-) co w przypadku kiedy nie otrzymam ekwiwalentu badz otrzymam go ale nie w terminie? Jakie sa moje prawa?


Pozdrawiam
--
Komentarz wysłany ze strony mobilnej
http://m.money.pl/
szklarek / 2015-03-06 14:54
Jak zawsze w kwestiach nie tylko finansowych w razie konfliktu z pracodawcą- pozew do sądu pracy o zapłatę, z możliwością uzyskania odsetek za zwłokę.

Wcześniej ewentualnie ostateczne wezwanie przedsądowe.

Zwracam uwagę, że za rok 2015 ma Pani prawo z tej umowy do urlopu proporcjonalnego 3/12.

Inna rzecz, że zawsze warto po prostu w sytuacji, która wskazuje na brak/opóźnienie świadczenia po prostu zapytać o przyczynę.
Damian9090 / 31.61.136.* / 2015-02-27 22:37
Chodzi o to ze poprostu pracodawca mi powiedział ze ja mi się skończy urlop to sugeruje żebym poszedł na zwolnienie lekarskie bo on nie ma dla mnie miejsca w pracy.. I nie wiem co mam zrobić bo nie chce iść na zwolnienie lekarskie. Proszę o szybką odpowiedź
--
Komentarz wysłany ze strony mobilnej
http://m.money.pl/
szklarek / 2015-03-02 14:02
Miejsce nagle znikło ? Jeśli tak, to do końca okresu wypowiedzenia zwalania Cię z obowiązku świadczenia pracy z zachowaniem wynagrodzenia i tyle.
Damian9090 / 31.61.136.* / 2015-02-27 18:37
Witam dostałem wypowiedzenie i pracodawca mi powiedział ze jak wybiorę cały urlop który mi przysługuje to żebym poszedł na zwolnienie lekarskie (L-4) czy to zgodne z prawem?
--
Komentarz wysłany ze strony mobilnej
http://m.money.pl/
szklarek / 2015-02-27 20:39
NIE- oczywiście w zakresie fikcyjnego chorobowego. Przy czym dużo bardziej niezgodne z prawem będzie owego lewego ZLA uzyskanie przez Pana.
W zakresie wysłania na urlop w czasie wypowiedzenia- jak najbardziej tak.
Slawek7878 / 78.10.114.* / 2015-02-25 20:03
Witam
Mam pytanie . Miałem pierwszą umowe podpisaną na czas określony który się skończył drugą umowę mam też na czas określony która trwa. Jaką mam wpisać datę na na wypowiedzeniu rozpoczęcia pracy z pierszej umowy czy z drugiej?
szklarek / 2015-02-25 21:08
Wypowiadasz aktualnie trwającą umowę, a więc "...mowę o pracę zawartą dniu X..", gdzie X to data zawarcia drugiej umowy.

Zwracam uwagę na konieczność istnienia w tej umowie klauzuli o możliwości jej wypowiedzenia.
katarzyna_duda22 / 2015-02-23 14:17
Dostalam dnia 07.02.15 wypowiedzenie byla to sobota a dokument został wydany 02.02.15 czy jest to zgodne z prawem? ?? Ponadto czy pracodawca może odbierac nasze dni wypoczynkowe kiedy chce? ? Pomóżcie, czy to wszystko zgodne z prawem? ? I gdzie zgłosić brak dostania świadectwa pracy? ?
--
Komentarz wysłany ze strony mobilnej
http://m.money.pl/
szklarek / 2015-02-24 09:26
1. Tak, jak najbardziej może być taka rozbieżność dat, byle:
- daty były rzeczywiste
- nie wpływało to na inny bieg okresu wypowiedzenia niż wskazany w wypowiedzeniu.

W tej sytuacji wypowiedzenie czy to wręczone 2 czy 7 litego nie zmienia biegu tego okresu- jeśli jest on wyrażony w tygodniach albo miesiącach. Miałoby to znaczenie dla biegu okresu wyrażonego w dniach.

2. Co dla Pani oznacza 'odbierać dni wypoczynkowe' ?

3. Kiedy zakończył się okres wypowiedzenia, czy w ostatnim dniu pracy była w niej Pani, czy na urlopie, zwolenieniu ?
katarzyna_duda22 / 2015-02-25 10:55
20 lutego się skonczyla umowa takze wypowiedzenie , odbierac ? Wstawiać bez zgody pracownika dnia urlopu tam gdzie pracodawcy pasuje. ..
--
Komentarz wysłany ze strony mobilnej
http://m.money.pl/
szklarek / 2015-02-25 19:30
Rozumiem, że było to wypowiedzenie dwutygodniowe. Zatem umowa miała skończyć się nie 20 lutego, ale 21 lutego- w sobotę. I na taki okres zatrudnienia ma opiewać świadectwo pracy. Jeśli wskazuje datę 20 lutego jako ostatni dzień zatrudnienia należy zażądać jego sprostowania- termin- 7 dni od jego otrzymania.

Jeśli chodzi o wysłanie na urlop w czasie wypowiedzenia to jak najbardziej właśnie w tym czasie pracodawca może uczynić to jednostronnie- bez zgody/wniosku pracownika. Wynika to z art. 167'1 KP i związane jest z obowiązkiem ekwiwalentu.
ola963 / 213.238.100.* / 2015-02-22 13:05
Witam.w piątek dalam mojej szefowej moje wypowiedzenie z 2tygodnowym wypowiedzeniem,szefowa moja go jednak nieprzyjela argumentują ze musi sobie to przemyśle. poszlam w sobotę bo dostalam od niej smsa ze mi jednak podpisze. Jak zaszlam to stwierdzila ze moje wypowiedzenie jest źle i mam je poprawic .bo ona juz mnie niechce w pracy,i mam napisać wypowiedzenie z okresem 2-tygodni bez możliwości wykonywania pracy. Nie wiem co mam zrobić,czy cos takiego mam jej napisać pidkreslam ze szefowa moja nie dala mi jeszcze wyplaty z czym zawsze miala problem;( i jeszcze jedna kwestia boje sie ze niewyplaci mi calosci bo pracowalam na caly etat a zatrudnienie mialna na 3/4.nie wiem co mam zrobić;+
--
Komentarz wysłany ze strony mobilnej
http://m.money.pl/
szklarek / 2015-02-23 13:02
Ja też nie wiem. Zwracam uwagę na okoliczności prawne.
1. Wypowiedzenie to jednostronne oświadczenie woli. Nie ma tu żadnej procedury zgody drugiej strony. Podpis na wypowiedzeniu nie oznacza zgody, a jedynie dokumentuje fakt i datę jego otrzymania- co ma znaczenie dowodowe w razie nieporozumień.
Zatem powinna byłą szefowa pokwitować odbiór, skoro je otrzymała i nie ma się nad czym zastanawiać.
2. Nie miała prawa też zmuszać do 'poprawiania' wypowiedzenia- bo Pani wcale o zwolnienie z obowiązku świadczenia pracy nie wnioskowała.
3. Pracodawca może sam zwolnić z tego obowiązku o ile zachodzi kilka przesłanek takich jak utrata zaufania. Dotyczy to głównie stanowisk kierowniczych. W zwykłych okolicznościach- ja ta, tj. że pracodawca nie chce pracownika- wymaga to zgody pracownika albo po prostu pracodawca może wysłać go na urlop zaległy i bieżący.

4. Co znaczy praca na cały etat, a zatrudnienie na 3/4 ? Miała więc Pani stale godziny ponadwymiarowe, ale zredukowane urlopy.

5. Co do zasady w ostatnim dniu zatrudnienia należny będzie ekwiwalent za urlop, jeśli jakiś nieodebrany pozostanie. Za 2015- urlop proporcjonalnie pomniejszony.
Ewela821 / 193.0.192.* / 2015-02-17 16:58
Witam!
Złożyłam wypowiedzenie 2 tygodnie przed końcem miesiąca i tez takie wypowiedzenie 2 tygodniowe mnie obowiązuje czy w takim czasie przysługuje mi urlop np.2 tygodniowy bo za resztę niewykorzystanego wiem, ze dostanę ekwiwalent.
--
Komentarz wysłany ze strony mobilnej
http://m.money.pl/
szklarek / 2015-02-17 21:22
W czasie okresu wypowiedzenia właśnie ze względu na ewentualny obowiązek wypłaty ekwiwalentu to pracodawca decyduje, czy na urlop wysyła, czy w całym należnym wymiarze, czy nie i w jakiej części okresu wypowiedzenia.
Powyższe z art. 167'1 KP.
Zwracam uwagę, że wypowiedzenie dwutygodniowe nie oznacza wypowiedzenia czternastodniowego. Jeśli złożyła je Pani dziś, to umowa rozwiąże się z dniem 7 marca.

Zwracam uwagę też na to, że w tej sytuacji za rok bieżący prawo do urlopu jest proporcjonalne- czyli jeśli rozwiązanie w marcu- to urlop 3/12. Przy 'podstawie' 26 dni i 1/1 etatu daje to 7 dni.

Najnowsze wpisy