Forum Forum dla firmKadry

Tajniki wypowiedzenia umowy o pracę

Tajniki wypowiedzenia umowy o pracę

Money.pl / 2009-02-06 22:24
Komentarze do wiadomości: Tajniki wypowiedzenia umowy o pracę .
Wyświetlaj:
marrta72 / 89.231.49.* / 2011-02-18 12:45
Witam. W dn.01.02.2011 otrzymałam wypowiedzenie z zachowaniem 3- miesięcznego okresu wypowiedzenia, który upłynie 31.05.2011. Przyczyną jest likwidacja stanowiska. W okresie wypowiedzenia muszę wykorzystać przysługujący mi urlop. Po wykorzystaniu urlopu zwalnia się mnie z obowiązku świadczenia pracy z zachowaniem prawa do wynagrodzenia. Urlop kończę 22.02.2011 i tu pojawia się pytanie: czy muszę się stawić w pracy w dn.23-28.02.2011, skoro pracodawca zwolnił mnie z takiego obowiązku ale rzeczywiste wypowiedzenie zaczyna się 01.03.1011? Z góry dziękuję za odpowiedź i dodam, że opinie są podzielone...
Amiczatko / 90.156.50.* / 2011-02-10 22:23
wypowiedziałam umowe o pracę dzisiaj tzn. 10.02..Od szefowej dostałam urlop wypoczynkowy od 11.02.-17.02. a od 18.02.2011 została zwolniona z obowiązku swiadczenia pracy do końca wypowiedzenia.Czy to znaczy ,ze dostanę normalne wynagrodzenie i nie muszę być w pracy?
Jacek G / 109.243.250.* / 2011-02-18 12:34
Witam!Dzis rano wyszedlem od lelarza z 2 tygodniowym zwolnieniem.Poszedlem do firmy aby oddac kluczyki do samochdu firmowego a tam kazali mi podpisac wypowiedzenie z 2 tygodniowym okresem.Nie podpisalem poniewaz powiedzialem ze jestem na zwolnieniu czy mialem racje prosze o jakas porade
Amiczatko / 90.156.50.* / 2011-02-09 23:20
proszę o pomoc w sprawie wypowiedzenia.
chce wypowiedziec umowe o prace w dniu 14 luty 2011 (mam 2 tygodniowy okres wypowiedzenia ).czy dzien 26 luty jest koncowym dniem wypowiedzenia umowy o pracę?
szklarek / 2011-02-10 11:02
Nie. Wtedy umowa rozwiąże się 5 marca. Żeby rozwiązała się 26 lutego musi Pani wypowiedzieć ją najpóźniej w sobotę 12 lutego.
Wynika to z art. 30 par 2/1 Kodeksu Pracy

http://msp.money.pl/wiadomosci/kadry/artykul/okresy;wypowiedzenia;umowy;o;prace;zawartej;na;czas;okreslony,186,0,213434.html
garguś / 83.4.43.* / 2011-01-30 20:51
Proszę o pomoc w sprawie skrócenia czasu wypowiedzenia. Przepracowałem w zakładzie ponad 1,5 roku. 29.01.2011 dostałem wypowiedzenie, które zgodnie z umową trwa 2 tygodnie. Nie mam jeszcze drugiej pracy, ale nie chcę iść do pracy i pracować przez te dwa tygodnie. Nie mam już urlopu za ubiegły rok. Jak rozwiązać umowę w trybie natychmiastowym?
szklarek / 2011-01-31 12:02
Formalnie teraz może Pan jedynie złożyć pracodawcy ofertę/ prośbę o skrócenie biegnącego okresu wypowiedzenia w trybie art. 36 par. 6 KP. Pracodawca nie musi się zgodzić.
Zwracam uwagę, że:
- za rok 2011 należy się Panu w obecnej sytuacji urlop proporcjonalny ( art. 155-1, par. 1 ) w wymiarze 2/12 z 26 lub 20 dni, w zależności od stażu pracowniczego. Czyli odpowiednio 4 lub 5 dni. No chyba, że rzeczywiście już zdążył Pan je wykorzystać.
- niestawienie się w pracy w czasie biegnącego wypowiedzenia może skutkować...zwolnieniem dyscyplinarnym w trybie art. 52 par.1 i z takim świadectwem pracy zamiast takiego, jakie byłoby wystawione na skutek wypowiedzenia.

KP:

http://prawo.money.pl/akty-prawne/ujednolicone-akty-prawne/kodeks-pracy
Bea1 / 81.168.143.* / 2010-11-09 14:18
Proszę, o pomoc w sprawie urlopu. Zostało złożone wypowiedzenie przez pracownika w pażdzierniku z trzy miesięcznym okresem tj. do 31.01.2011r. Pytanie: Czy za rok 2011 należy się urlop cząstkowy 1/12 za styczeń , czy pełny za cały rok po dwudziestu latach pracy? Serdecznie dziękuję za pomoc!
szklarek / 2010-11-10 18:47
Tylko urlop proporcjonalny do zatrudnienia w 2011 roku u tego pracodawcy tj. 1/12 czyli 3 dni obliczeniowe ( ośmiogodzinne ). Pojęcie "cząstkowy" utarło się używać w odniesieniu do urlopu proporcjonalnego w pierwszym w życiu roku pracy, choć w KP w ogóle nie występuje.

Podstawa - art. 155-1, par. 1, ust. 1 Kodeksu Pracy
aakk / 217.116.101.* / 2011-01-05 21:47
w takiej sytuacji pracownik z podanym stażem pracy traci urlop za przepracowany rok pracy, ponieważ rozpoczynajac pracę dostał urlop dopiero po roku pracy, nowe przepisy nie uwzględniły tego faktu ?
szklarek / 2011-01-06 11:03
W jakiej sytuacji i z jakim stażem ?- Ten wpis dotyczy mojej odpowiedzi udzielonej "Bei 1" ?
W jakiej sytuacji traci urlop osoba pracę rozpoczynająca ?- to właśnie jej dotyczy tzw. urlop cząstkowy, czyli proporcjonalny w 1 w życiu roku pracy. Tym różniący się od innych urlopów proporcjonalnych, że prawo do niego nabywa się stopniowo, z dołu- a nie jak inne w całorocznym proporcjonalnym wymiarze już od pierwszego dnia. Stracić więc można najwyżej 1/12 wymiaru urlopu w 1 roku pracy, gdy zatrudnienie nastąpi po 1 grudnia.

I akurat liczne ostatnio nowelizacje KP kwestii urlopu wypoczynkowego nie dotyczą.

Adekwatny jest tu art. 153, par. 1 KP:

http://prawo.money.pl/akty-prawne/ujednolicone-akty-prawne/kodeks-pracy
luxus / 213.17.225.* / 2010-09-15 09:01
W mojej obecnej pracy miałem następujące umowy: staż (umowa zlecenia) - 3 m-ce; umowa o pracę na czas określony - 3 m-ce; um. na czas określony 9 m-cy; um. na czas nieokreślony - w chwili obecnej 23 m-ce.
Zamierzam złożyć wypowiedzenie. Czy do okresu zatrudnienia wliczają się również poprzednie umowy, czy liczy się tylko czas trwania umowy na czas nieokreślony i jaki w związku z tym będzie okres wypowiedzenia: 1 czy 3 m-ce?
szklarek / 2010-09-15 13:03
Liczy się łączny staż pracy u obecnego pracodawcy- tzn, tego któremu złożysz wypowiedzenie. Liczą się okresy zatrudnienia, bez względu na to czy były na czas określony czy nieokreślony. Umowa zlecenie się nie liczy.Twój staż ( o ile nie było urlopów bezpłatnych ) wynosi 35 miesięcy. Teoretycznie w przyszłym miesiącu obwiązywał będzie już 3 miesięczny okres wypowiedzenia. Ale do stażu pracy wlicza się również okres trwającego lub przyszłego wypowiedzenia. Innymi słowy jeżeli w czasie wypowiedzenia mija również ten graniczny okres zatrudnienia, to z automatu wypowiedzenie się przedłuża, bo staż liczy się do końca biegu tego wypowiedzenia.
W Twojej sytuacji nawet dziś złożone wypowiedzenie 1 miesięczne- zaczęłoby bieg 1 a skończyło 31 października- czyli do jego końca minąłby staż 3 lat. Więc już je składając powinieneś uwzględnić, że będzie dłuższe, a nawet tego nie zrobiwszy będzie tak z mocy Kodeksu Pracy.
No więc niestety (jak rozumiem dla Ciebie) 3 miesięczne wypowiedzenie. Jeśli jest to niekorzystne, zawsze można próbować rozwiązać umowę z krótszym okresem tj. za porozumieniem stron, ale to już zależy od dobrej woli pracodawcy.
maxxxior / 91.150.222.* / 2010-06-24 22:51
Jeśli przepracowałem 5miesiecy na umowie na czas nieokreślony to 2 tygodniowy okres wypowiedzenia jest od dnia złożenia wypowiedzenia czyli przypuscmy 21 czerwca do 5 lipca czy liczy sie od 1 dnia kolejnego miesiąca czyli 1-14 lipca.. czy moze jeszcze inaczej w przyadku 21 czerwca jesli to jest poniedzialek to do soboty 10 lipca?
szklarek / 2010-09-08 20:43
Trochę już watek nieaktualny, ale może przyda się innym.
Dwutygodniowy okres wypowiedzenia zaczyna się w najbliższą sobotę od jego złożenia i kończy w sobotę po 2 tygodniach.
Skoro 21 czerwca był w poniedziałek, to bieg wypowiedzenia rozpoczął się w sobotę 26 czerwca, zakończył i umowa rozwiązała w dniu 10 lipca.
Podstawa: art. 30 par 2-1 Kodeksu Pracy
bogdas / 213.25.92.* / 2010-05-28 12:35
Czy w okresie trzymiesięcznego wypowiedzenia pracodawca może zmienić (obniżyć) warunki płacy?
H Szatkowski / 2010-05-30 22:11
Nie może. Wszystkie nieuznaniowe składniki płacy pozostają na dotychczasowych zasadach.
lena2322 / 2010-03-02 10:49
Mam pytanie,pracowałam 5 miesiecy,dostałam wypowiedzenie,2 tygodniowe,ale kierownik wstawił urlop na te 2 tygodnie,czy mugł tak zrobic i czy jest on płatny?a jeszcze coś miałam umowe podpisano na 2 lata,
kotencja / 83.4.103.* / 2009-11-28 18:34
a ja mam pytanie, jeśli jestem zatrudniona od 5ciu miesięcy, w tym od 2 umowa na czas określony - 6mcy, i chcę złożyć teraz wypowiedzenie, jest taka opcja bez problemów? Czytam tutaj i nie tylko, że umowy nie przekraczającej 6mcy nie można tak łatwo rozwiązać.
Dodam, że w umowie jest dodatkowy warunek, że "umowę można rozwiązać z 2tygodniowym wypowiedzeniem".
Proszę o komentarz jak to sie ma do spełniania obydwu warunków naraz (czyli że umowa musi być dluzsza niz 6mcy + dodatkowy warunek w umowie umożliwiający wypowiedzenie).

Dziękuję i pozdrawiam
zx6r / 79.184.98.* / 2010-02-23 11:05
mozesz sie zwolnic nawet po 3 dniach;)
Krzyszof2009 / 212.160.234.* / 2009-02-06 22:24
Dzień Dobry !
29.01 dostałem wypowiedzenie umowy o pracę (umowa na czas nieokreślony - czas pracy 16 miesięcy) - powód przyczyny ekonomiczne - zmniejszenie produkcji (powołanie się na art 10. ust 1 ustawy z 13 marca 2003).
OKRES WYPOWIEDZENIA ZOSTAŁ OKREŚLONY NA 3 MIESIĄCE tzn do 30.04.2009 (wypowiedzenie zostało podpisane przeze mnie i zarząd).
Teraz zakład pracy wysłał mi korektę wypowiedzenia na 1 miesiąc - bez mojej zgody (na zgodny z KP).
1. Zależy mi na zachowaniu 3 miesięcznego wypowiedzenia - CZY MOGĘ i JAK TO ZROBIĆ.
Viola 79 / 95.49.43.* / 2010-02-26 21:46
3 Miesięczny okres wypowiedzenia nalezy się ,jesli miałby Pan przepracowane 3 lata. Przy rozwiązywaniu umowy na czas nieokreślony,która trwała około 2lat obowiązuje 1 miesiąc.Ja właśnie jestem w podobnej sytuacji,a mam przepracowane ponad 2lat (umowa na czas nieokreslony) i przysługuje mi 1 miesiąc wypowiedzenia.
zx6r / 79.184.98.* / 2010-02-23 11:08
przysyłają ci chyba korekte do popisania no nie?, wystarczy jej moim zdaniem nie podpisywać, przypominam jeszcze że należy ci się odprawa, jeżeli w firmie jest zatrudnionych ponad 20 pracwoników. ale to poczytaj dokładnie o odprawach.
cnka / 77.254.4.* / 2010-09-07 19:22
Zmieniam pracę. Zamierzam złożyć wypowiedzenie 30 września 2010r. Zakładając że obejmuje mnie 3 miesięczny termin wypowiedzenia (praca ponad 3 lata; umowa na czas nieokreślony) z pracodawcą rozstanę się 31 grudnia 2010r. Czy tak?
W międzyczasie będę musiał wykorzystać zaległy urlop z tego roku w wymiarze 26 dni...
1. Czy pracodawca może określić termin urlopu, czy też ja mogę wnioskować o dowolny termin?
2. Jeśli nie puści mnie na urlop należy mi się ekwiwalent za niewykorzystany urlop?

Liczę na wyczerpujące odpowiedzi.
3. Czy jeśli dojdziemy do porozumienia i rozstaniemy się za porozumieniem stron, należy mi się wynagrodzenie za te 3 miesiące wypowiedzenia (i ew. zaległy urlop) czy też nie?
szklarek / 2010-09-07 20:33
Bieg takiego wypowiedzenia rozpocznie się 1 października i zakończy 31 grudnia. Byłoby dokładnie tak samo, gdyby wypowiedzenie zostało złożone wczoraj, czy będzie za tydzień- byle we wrześniu.
Ad. 1. Pracodawca decyduje, wnioskować można. Co więcej pracownik musi na ten urlop pójść, jeśli został mu wyznaczony. art.167/1 KP. W sobie dogodnym terminie można wykorzystać tylko urlop na żądanie, o ile jeszcze coś z niego zostało ( 4 dni w roku)
Ad. 2. Za niewykorzystany musi zapłacić ekwiwalent. Co więcej w związku z rozstaniem musi rozliczyć się też z urlopu zaległego ( o ile w ogóle w 4 kwartale taki jeszcze jest) art.171 KP
Ad 3. Na tym polega porozumienie stron, że rozstajecie się w dowolnym dniu i nie obowiązują kodeksowe terminy ani wypowiedzenia. Jeśli ustalicie to na 31 października- to też możliwe, ale oczywiście wynagrodzenie tylko do 31 października i urlop/ ekwiwalent proporcjonalny tj. reszta z 10/12.
Ale możliwe jest i z dnia na dzień jeśli pracodawca się zgodzi. Wtedy siłą rzeczy żadnego dodatkowego wynagrodzenia i tylko ekwiwalent za niewykorzystany urlop- przypominam proporcjonalny do czasu pracy w roku.( tu konkretnie byłaby to reszta z 9/12)
Kodeks;
http://prawo.money.pl/akty-prawne/ujednolicone-akty-prawne/kodeks-pracy
cnka / 83.238.226.* / 2010-09-08 20:03
I jeszcze jedno. W wypowiedzeniu podaję datę wypowiedzenia.

[...]Niniejszym chciałbym rozwiązać z dniem 01.10.2010r. z zachowaniem 3 miesięcznego okresu wypowiedzenia[...]

Określam ją na 01.10 czy na 30.09?
cnka / 83.238.226.* / 2010-09-08 20:00
Dziękuję za wyczerpującą odpowiedź.
Zobaczę jak się rozwinie sytuacja. Nowy pracodawca deklaruje, że poczeka do 1 stycznia 2011;)
Ale jak się uda za porozumieniem stron - byłoby miodnie...
pozdrovionka
szklarek / 2010-09-08 20:32
Na 30.09 lub, jak już pisałem, wcześniejszą- po prostu wpisuje się datę złożenia pisma. Może być choćby i jutro. Podając 1 października wpadasz w bieg wypowiedzenia od 1 listopada czyli koniec 31 stycznia.
Natomiast powinno się podać datę, w której kończy się okres wypowiedzenia czyli zgodnie z KP ostatecznie umowa o pracę rozwiązuje. Czyli dodajemy zdanie np.
1."Zgodnie z terminami art. 36 par1
Kodeksu pracy umowa rozwiąże się dnia 31.12.2010
albo
2. " którego okres upływa w dniu 31.12.2010

itp.
cnka / 77.255.75.* / 2010-10-27 22:47
no i niestety...
Obecny pracodawca nie chce się ze mną rozstać;)
Robi mi problemy z odejściem...
Mam do wykorzystania zaległy urlop. Chciałem go wykorzystać w całości, ale niestety pracodawca stwierdził, iż to nie będzie możliwe. Chce mi dać jedynie połowę, czyli 10 dni. Może coś takiego zrobić? Rozumiem, że za niewykorzystany urlop należy mi się ekwiwalent finansowy... Czy mogę nie wyrazić zgody na taki układ i upierać się przy chęci wykorzystania całego urlopu?

--
pzdr
szklarek / 2010-10-28 10:55
Witam!
Rozumiem, że do porozumienia stron nie doszło, złożył Pan normalne wypowiedzenie 3 mc.

1. Napisałem już to 7 września, oj nie czyta Pan dokładnie :-) - w tej sytuacji pracodawca decyduje czy udzielić urlopu, czy całego i w jakim terminie (art167-1 KP). Zatem może postąpić tak jak w Pana przypadku.
2. Za urlop niewykorzystany oczywiście należy się ekwiwalent ( art. 171)

Nie ma więc podstaw by się upierać.

Natomiast jest kodeksowa podstawa, by do tych 10 dni urlopu udzielonego "dokleić" maksimum 4 dni urlopu na żądanie, o ile nie zostały one już w tym roku wykorzystane ( art. 167-2 i 167-3 )- o jego terminie to pracownik decyduje, nawet w okresie wypowiedzenia i chęć skorzystania należy zgłosić najpóźniej w dniu jego rozpoczęcia. Oczywiście te 4 dni odlicza się od całości urlopu do wykorzystania/ wypłaty ekwiwalentu.

kodeks;

http://prawo.money.pl/akty-prawne/ujednolicone-akty-prawne/kodeks-pracy
cnka / 77.253.172.* / 2010-11-08 19:26
witam raz jeszcze.
Rzeczywiście przeoczyłem wcześniejszy wpis...
Mam jeszcze jedna wątpliwość.
Złożyłem wypowiedzenie o treści:
"Niniejszym chciałbym rozwiązać z dniem (...) na mocy porozumienia stron, umowę o pracę zawartą w dniu (...),pomiędzy (...)
W przypadku braku akceptacji rozwiązania umowy na mocy porozumienia stron, niniejsze pismo proszę traktować jako wypowiedzenie z zachowaniem 3 miesięcznego okresu wypowiedzenia.. W takim przypadku, zgodnie z terminami art. 36 par1 Kodeksu pracy umowa rozwiąże się dnia
(...)
Pytanie moje dotyczy prawidłowości takiego pisma. Kadrowa ma jakieś ale co do jego treści. Twierdzi, że jest ono nieważne, bo w jednym piśmie nie można wypowiedzieć umowy za porozumieniem stron i z zachowaniem 3 miesięcznego okresu wypowiedzenia.
szklarek / 2010-11-09 12:08
To są dwie osobne czynności prawne. Co więcej wypowiedzenie jest czynnością jednostronną (ofertą), a porozumienie stron - dwustronną ( umową). Po chłopsku- przy porozumieniu umowa jest spisana w imieniu obu stron ( pracodawca X i pracownik Y rozwiązują...., rozwiązujemy, stwierdzamy ). Czyli tak jak przy umowie o pracę.

Poza tym, przecież ustną ofertę porozumienia już pracodawca odrzucił - 'robi mi problemy z odejściem...' więc czemu to ponowienie miałoby służyć......
cnka / 77.253.39.* / 2010-11-10 18:30
już wyjaśniam...
Wstępnie zgodzono się na porozumienie stron... Ale żeby mieć pewność, iż nie ucieknie mi termin, złożyłem z dniem 30 września wypowiedzenie o treści jak wyżej...
Dopiero później dowiedziałem się, że pracodawca będzie mi robił problemy i porozumienie stron nie jest w ogóle możliwe.
Dlatego pytam, czy wypowiedzenie o takiej treści jest nieważne, i czy faktycznie rację ma kadrowa, która twierdzi jak wyżej napisane...
szklarek / 2010-11-10 20:36
Teraz rozumiem, i rzeczywiście było to rozsądne, skoro doszło do tego w ostatnim dniu miesiąca.
Pogrzebałem i znalazłem opinię na "wzoryprawne" pana Schiffera z 1 sierpnia b.r.
Taka klauzula warunkowa w ofercie porozumienia stron, że w razie braku jej akceptacji lub braku odpowiedzi na nią w jakimś terminie, jest ona równoznaczna z wypowiedzeniem - można zawrzeć, i przy zajściu jednego z tych ww warunków jest ono WAŻNE.
Księgowa nie ma racji, ale całe życie człek się uczy :-)))
cnka / 87.204.45.* / 2010-12-14 20:43
Dopomóżcie...
Dowiedziałem się nieoficjalnie, że szef chce mi wstrzymać cześć pieniędzy (złośliwie) w związku z moim odejściem.
Pretekstem ma być nie wykonanie czegoś tam... parę miesięcy temu.
Przez kilka lat pracy, nie otrzymałem upomnienia, nagany, pisemnego wniosku o ukaranie, zabranie premii, etc. z tytułu złej pracy.
Obecnie, w związku z moim odejściem najprawdopodobniej będą robić problemy.
Pracuję na umowę o pracę, w pełnym wymiarze godzinowym. 3 miesięczny termin wypowiedzenia zbliża się ku końcowi. Mam niewykorzystany urlop w wysokości 20 dni i boję się, że to właśnie te pieniądze mi wstrzymają bądź w ogóle nie zapłacą...
Jak się bronić w takiej sytuacji? Czy mogą nie wypłacić (pensji, ekwiwalentu)?
szklarek / 2010-12-14 21:52
Witam ponownie :-)

Nie może nie wypłacić pensji albo ekwiwalentu- tzn. niewypłacenie na czas, albo w niewłaściwej wysokości jest wykroczeniem przeciw prawom pracownika i Kodeksowi Pracy.
Wypłatę wynagrodzenia regulują art. 84-91 KP, Naruszanie przez pracodawcę obowiązków związanych z wypłatą wynagrodzenia może zostać potraktowane jako ciężkie naruszenie podstawowych obowiązków pracodawcy ( art. 94 ust. 5).
Sama wysokość zaś wynika z umowy o pracę, regulaminu wynagradzania i premiowania. (art. 77-1 do 78 ) oraz innych zapisów KP dotyczących obligatoryjnych składników wynagrodzenia, takich jak dodatki ( art. 151do 151-12).Nie ma tu dowolności, tylko matematyka. Jedynie uznaniowy składnik typu premia uznaniowa, motywacyjna może być "złośliwie" nieuwzględniony.

Wypłatę ekwiwalentu reguluje art. 171 i 173 - ten drugi odsyła po szczegóły obliczania jego wysokości do kolejnego aktu prawnego, który jasno wypowiada się, które składniki wynagrodzenia, z jakiego okresu, w jakiej wysokości wchodzą do ekwiwalentu. Tu też pracodawca nie ma dowolności. Pracownik przy odrobinie cierpliwości jest sam w stanie to wyliczenie sprawdzić, przynajmniej z grubsza. Poza tym za prawidłowość wyliczenia ponosi odpowiedzialność księgowa.
Chodzi tu o Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 8 stycznia 1997 r. w sprawie szczegółowych zasad udzielania urlopu wypoczynkowego, ustalania i wypłacania wynagrodzenia za czas urlopu oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop.
Na koniec- za nieterminową i/lub niepełną wypłatę obu świadczeń przysługuje pracownikowi żądanie odsetek ustawowych, chyba że inne są zapisane w umowie o pracę, a każdą nieprawidłowość można zgłosić do PIP poprzez skargę, ostatecznie dochodzić wypłaty w procesie cywilnym przed sądem pracy.
Myślę, że to niepotrzebne będzie, obawy są przedwczesne, a pracodawca przejawia jedynie nieprofesjonalne emocjonalne zachowania.

Kodeks:

http://prawo.money.pl/akty-prawne/ujednolicone-akty-prawne/kodeks-pracy

Rozporządzenie ( warto znaleźć jednolite, bo były 4 nowele ):

http://prawo.money.pl/akty-prawne/dziennik-ustaw/rozporzadzenie;ministra;pracy;i;polityki,dziennik,ustaw,1997,002,14.html
17 18 19 20 21 22
na koniec starsze

Najnowsze wpisy