Forum Forum dla firmKadry

Tajniki wypowiedzenia umowy o pracę

Tajniki wypowiedzenia umowy o pracę

Money.pl / 2009-02-06 22:24
Komentarze do wiadomości: Tajniki wypowiedzenia umowy o pracę .
Wyświetlaj:
Janusz 2014 / 164.61.210.* / 2014-10-17 10:29
witam

05.11 minie okres trzech lat od kiedy zacząłem pracę w danej firmie. Od kiedy liczy mi sie trzymiesięczny okres wypowiedzenia? Czy gdybym zlożył wypowiedzenie pod koniec października, to mam jeszcze miesiąc wypowiedzenia, czyli do końca listopada?
szklarek / 2014-10-17 10:47
Rozumiem, że umowa na czas nieokreślony.

Długość okresu wypowiedzenia z art. 36, par. 1 KP jest uzależniona nie od stażu 'zakładowego' w dniu składania wypowiedzenia, ale w dniu rozwiązania umowy. Innymi słowy należy uwzględnić ten staż awansem.
Obowiązuje Pana już trzymiesięczny okres- ostatnim dniem, w którym mógł Pan złożyć wypowiedzenie 1 miesięczne był ostatni dzień września, bo umowa zakończyłaby się 31.10, czyli jeszcze przed osiągnięciem owych 3 lat.
Elwis 21 / 46.238.231.* / 2014-10-01 17:49
Witam,
Wręczyłem pracodawcy moje wypowiedzenie z 1 miesięcznym okresem wypowiedzenia (o długości okresu poinformowała mnie telefonicznie kadrowa), u danego pracodawcy pracowałem od 2001-2009 r. następnie była przerwa i ponowne zatrudnienie na czas nieokeślony od lipca 2013r. Więc powinno być wypowiedzenie 3 miesięczne. Czy pracodawca powinien wypłacić wynagrodzenie za dwa miesiące, moje miesięczne wypowiedzenie skończyło się 30 lipca.
szklarek / 2014-10-09 11:30
NIE- przecież praca przez owe 2 miesiące nie była wykonywana, stosunek pracy uległ rozwiązaniu. Czy to świadomie, czy nieświadomie pracodawca zaakceptował niekodeksowy bieg okresu wypowiedzenia- skoro ani nie zgłosił zastrzeżeń, ani nie zwolnił dyscyplinarnie za porzucenie pracy i jak rozumiem wystawił św. pracy w ostatnim dniu tego krótszego wypowiedzenia.

Tu umocowanie pracodawcy jest słabsze niż pracownika z art. 49 KP
Bastheth / 2014-09-28 19:52
maecin802 - porownac sytuacje z tym co masz w umowie. o podstawa do jakichkolwiek roszczeń potem
Wiola59 / 78.9.114.* / 2014-09-28 15:16
Zlikwidowano moje stanowisko pracy.Do konca września 2014r. jestem juz na wypowiedzeniu. W świadectwie pracy wpisano mi "likwidacja stanowiska art.30 par.1 pkt.2. W uzasadnieniu które otrzymałam napisano "wypowiedznie umowy o pracę na czas określony" art.33. Moja umowa była zawarta na okres od 1.07.2013r. do 30.09.2016r. Mam ponad 35 lat stazu pracy i teraz nie wiem czy dostanę świadczenie przedemerytalne, jak umowa była zawarta na czas określony i w uzasadnieniu mam wpisay art.33? Bardzo proszę o pomoc w wyjasnieniu mi tej kwestii
Wiola59 / 78.8.19.* / 2014-10-12 12:49
czy może mi ktoś pomóc??
szklarek / 2014-10-13 10:31
Art. 33 informuje o tym, że w ogóle możliwe było wypowiedzenie, bo umowa była dłuższa niż 6 mc i zapis o wypowiedzeniu niej się znalazł.
To, że umowa była na czas określony jest bez znaczenia dla prawa do świadczenia przedemerytalnego.
Co do świadczenia, to poza ww warunkiem utraty pracy konieczne są warunki stażowo- wiekowe. Jeśli rzeczywiście staż ubezpieczeniowy wyniósł min. 35 lat- spełniła je Pani. Konieczne będzie jeszcze uzyskanie zasiłku dla bezrobotnych i jego utrzymanie przez min. 180 dni.

Czy warunki uzyskania zasiłku Pani spełnia - nie wiem- chodzi o wynagrodzenie z owej umowy w 2014 jak i w 2013 r.
Wiola59 / 78.8.17.* / 2014-10-13 13:27
Dziękuję serdecznie za odpowiedź. Tak, warunki spełniam. Obecnie jestem zarejestrowana w UP. od 1 październia 2014r.
szklarek / 2014-10-13 13:33
No więc prawo do zasiłku jest od 8.10, a więc musi Pani utrzymać go do 5.04.2015.

Czy PUP nie znajdzie w tym czasie oferty 'odpowiedniej' pracy to już inna kwestia.
Wiola59 / 78.9.112.* / 2014-10-14 14:17
Tak, wiem o tym. Bardzo dziękuję za informację.
grzegorz275 / 194.28.190.* / 2014-09-23 13:46
Witam serdecznie. Mam pytanie co do rozwiązania umowy za porozumieniem stron art 30-1 pkt1 kp. tylko że pod spodem jest zawarta klauzula "rozwiązanie nastąpiło z powodu zmiejszenia zatrudnienia z przyczyn dotyczących zakładu pracy"
umowa była na czas określony od 01.01.2012r do 01.01.2022r. a skończyła się 12.09.2014r.
Nadmienię jeszcze że na świadectwie pracy jest błąd - nie zgadza się data rozpoczęcia pracy mianowicie miesiąc różnicy. Próby wytłumaczenia pracodawcy że jest tam błąd kończyły się jego wymówką że dopiero od lutego mnie zarejestrował. Co w takim razie mam zrobić i co mi się należy? Pozdrawiam i dziękuję za odpowiedź
grzegorz275 / 2014-09-23 13:59
zapomniałem dodać z zachowaniem 2 tygodniowego okresu wypowiedzenia
szklarek / 2014-10-13 10:39
Świadectwo pracy winno być sprostowane- błędne nie może 'kryć' nieprawidłowości jakiej pracodawca dopuścił się jako płatnik ubezpieczeń. W konsekwencji również skorygowane zgłoszenie do ubezpieczeń i opłacone zaległe składki. Przecież ów brak miesiąca składkowego może mieć czasem ogromne znaczenie- np. zupełnego braku prawa do renty z tyt. niezdolności do pracy, gdyby odpukać coś się Panu przydarzyło, albo braku renty rodzinnej dla żony/dzieci w razie Pana śmierci.

Ów dopisek, że porozumienie w takich okolicznościach ma dwa pozytywy;
- nie wpływa na opóźnienie/skrócenie prawa do zasiłku dla bezrobotnych jak 'zwykłe' porozumienie stron
- daje podstawę uzyskania odprawy pracowniczej, jeśli jest duży pracodawca :

http://prawo.money.pl/aktualnosci/okiem-eksperta/artykul/kiedy;pracownikowi;przysluguje;odprawa,191,0,404671.html
Annnaaaaaaaaaaaa / 90.156.65.* / 2014-09-18 20:53
Czy jesli w danym dniu została rozwiązana umowa za porozumieniem stron - to czy mogę w tym samym dniu podpisac nowa umowe o prace z innym pracodawca??
szklarek / 2014-09-18 21:11
Tak, o ile z dotychczasowym (byłym) pracodawcą nie wiąże Pani umowa o zakazie konkurencji PO ustaniu stosunku pracy, a nowa praca takową konkurencją by była.
kibicII / 31.174.133.* / 2014-09-15 19:53
W poniedzialek dostalem wypowiedzenie z pracy, ktore mialo biegnac od soboty.We wtorek i srode mialem urlop na poszukiwanie pracy.Od czwartku mam chorobowe.Czy wypowiedzenie biegnie
--
Komentarz wysłany ze strony mobilnej
http://m.money.pl/
szklarek / 2014-09-15 21:34
Tak.
ZLA jego nie przerywa, ani nie zawiesza.
Mama Maji / 95.160.135.* / 2014-09-10 20:55
Witam!
Dostałam wypowiedzenie z zachowaniem 2 tyg. okresu wypowiedzenia, mam do wybranie jeszcze 2 dni urlopu wypoczynkowego i 1 dz. opieki nad dzieckiem. W firmie pracuje od 28 lutego 2014 roku wypowiedzenie kończy się 27 września 14r, czy przysługują mi dni na poszukiwanie pracy? Wyczytałam, że 2 ale czy na pewno?
szklarek / 2014-09-10 21:46
Tak, 2 dni z art. 37 KP.

http://msp.money.pl/wiadomosci/kadry/artykul/dni;wolne;na;poszukiwanie;pracy;w;okresie;wypowiedzenia,134,0,667270.html
Malika815 / 31.61.140.* / 2014-09-04 14:18
Witam,
Przebywam n urlopie urlopie wychowawczym do lutego 2015r, chcę złożyć wypowiedzenie umowy o pracę, w firmie jestem zatrudniona 10 lat, firma zatrudnia ponad 20 osób. Jak złożyć wypowiedzenie aby ten okres był dka mnie płatny?
--
Komentarz wysłany ze strony mobilnej
http://m.money.pl/
szklarek / 2014-09-04 19:42
Złożyć wniosek o przerwanie u. wychowawczego i ....wrócić do pracy, tak by świadczyć pracę w trakcie biegu owych 3 miesięcy. I jednocześnie* złożyć wypowiedzenie.

Wniosek o przerwanie bez dogadywania z pracodawcą- tj. na zasadzie zawiadomienia na min. 30 dni przed rozpoczęciem pracy. Za zgodą pracodawcy- może być to okres krótszy.

powyższe z art. 186'3 KP.

* oczywiście nie dosłownie, ale skoro chce Pani wynagrodzenia, i chce go jak najdłużej, a jednocześnie jak rozumiem jak najkrócej po urlopie być w pracy to wniosek o przerwanie urlopu musi być złożony najpóźniej 2 lub 3 dnia miesiąca kalendarzowego, w zależności od jego długości (30/31 dni), wskazywać datę rozpoczęcia pracy na 1 dzień kalendarzowy kolejnego miesiąca, a wypowiedzenie najpóźniej w jego (miesiąca poprzedzającego 1 miesiąc pracy) ostatnim dniu.
Malika815 / 31.61.136.* / 2014-09-04 20:41
Dzięki za odpowiedź, najgorszy w tym wszystkim jest powrót w miejsce z którego wyszłam z depresją. Nawet na te kilka dni. A czy pracodawca może odmówić nie świadczenia pracy w trakcie trwania wypowiedzenia umowy o pracę?
--
Komentarz wysłany ze strony mobilnej
http://m.money.pl/
szklarek / 2014-09-04 20:52
No na coś trzeba się zdecydować. Albo pieniądze, albo brak powrotu. Skoro nie chce Pani wracać- złożyć wypowiedzenie BEZ składania wniosku o skrócenie urlopu. Jeśli chce Pani korzystać jak najdłużej z urlopu- musiałoby więc być złożone w listopadzie najpóźniej.

W specyficznych układach pracodawca może zwolnić w czasie wypowiedzenia z obowiązku świadczenia pracy, raczej dotyczy to wypowiedzeń przez niego złożonych. Może wysłać też na u. wypoczynkowy- bo wtedy to on o nim decyduje.
Malika815 / 31.61.136.* / 2014-09-04 21:12
Jasne rozumiem wszystko. Bardzo dziękuję.
--
Komentarz wysłany ze strony mobilnej
http://m.money.pl/
marta31499 / 89.68.11.* / 2014-08-25 19:54
Witam ,mam takie pytanie, obecnie przebywam na urlopie wychowawczym ale już zostałam poinformowana przez pracodawcę o zmniejszeniu etatu z 3/4 na 1/4 gdy tylko wrócę do pracy. Nie chcę się zgodzić na zaproponowane warunki, i chodzi mi konkretnie o to czy mam prawo do 3- miesięcznego okresu wypowiedzenia i odprawy?? czy jedno wyklucza drugie?? Dodam, że pracuję w firmie 5 lat,mam umowę na czas nieokreślony, a firma zatrudnia więcej niż 20 pracowników.
szklarek / 2014-08-26 10:28
Gdy tylko oznacza, że wrócić musi Pani na pierwotny wymiar etatu i dopiero może być złożone wypowiedzenie zmieniające warunki pracy/płacy. No oczywiście może pracodawca próbować, ale z tego Pani pisze nieskutecznie, oferować porozumienie stron w tym zakresie.

Wypowiedzenie zmieniające ma ten sam okres wypowiedzenia, co definitywne, a więc w Pani przypadku 3 miesięczny i dopiero po jego upływie weszłoby w życie zmniejszenie wymiaru etatu.

Co do odprawy pracowniczej- co do zasady nieprzyjęcie warunków zaproponowanych przez pracodawcę nie implikuje braku prawa do odprawy, ale w razie nieporozumień, to jest braku odprawy i zaskarżenie tego do sądu pracy będzie zbadane, czy odmowa pracownika nie jest strategiczna, służąca jedynie rozwiązaniu stosunku pracy itd, co ma znaczenie przy zwolnieniach indywidualnych. Jak również to, czy nowe warunki nie są szykaną mającą na celu pozbycie się pracownika, bo wiadomo że ich nie przyjmie.

Zwracam uwagę, że może się Pani już teraz w pewnym stopniu obronić- jeśli nie wykorzystała i nie wykorzysta Pani pełnych 35/36 miesięcy u. wychowawczego może Pani przed powrotem do pracy złożyć wniosek o zmniejszenie wymiaru etatu, nawet symboliczne (np. o 1/8) na czas tej 'resztki' u. wychowawczego, nie dłużej jednak niż na 12 mc. Jest wtedy Pani chroniona przed wypowiedzeniem ( w tym zmieniającym ) przez ten okres. Chodzi o regulację z art. 186'7 i 186'8 KP.

Zmierzam do tego, że lepiej zostać z 5/8 etatu niż z 1/4 ....
marta31499 / 89.68.11.* / 2014-08-29 19:38
Bardzo dziękuję za odpowiedź, a mam jeszcze takie drugie pytanie, ponieważ kierowniczka o zmianie warunków pracy i płacy informowała mnie słownie, czy teraz jak wrócę do pracy 4 września może być taka sytuacja, że pominie wypowiedzenie zmieniające warunki pracy i od razu wręczy mi takie normalne wypowiedzenie stosunku pracy?? I czy byłoby to dla mnie mniej korzystne??
szklarek / 2014-08-29 21:29
Zapowiedź w czasie urlopu wychowawczego należy traktować jako tylko zapowiedź właśnie, a nie ustne wypowiedzenie zmieniające. Bo w trakcie urlopu wychowawczego jest możliwe tylko w okolicznościach zwolnień grupowych.
Po powrocie do pracy zatem może to być zarówno wypowiedzenie zmieniające jak i od razu definitywne- .
No chyba, że jest możliwy 'manewr' ze zmniejszeniem wymiaru etatu na Pani wniosek na ewentualny pozostający należny czas u. wychowawczego, o czym już pisałem. Tyle, że wniosek ten składa się na min. 2 tygodnie przed powrotem, zatem te ok. 10 dni byłoby jeszcze na 3/4 etatu.

Co do korzyści w razie jednak wypowiedzenia- to rzecz względna- jeśli nie ma zamiaru Pani absolutnie pracować na 1/4 etatu- to właściwie żadna dla Pani różnica. Jeśli jednak nie ma Pani alternatywy zarobkowej itd. no to jednak wypowiedzenie zmieniające daje jednak jakieś zatrudnienie.
marta31499 / 89.68.11.* / 2014-08-30 11:40
Dziękuję za pomoc, pracować już tam nie chcę, kierowniczka wiedziała, że proponując mi nowe warunki czyli tą 1/4 etatu , pewnie zrezygnuję i myślę,że o to jej konkretnie chodziło. Chciałam tylko upewnić się, że w obu przypadkach wypowiedzeń jest tak samo, jeszcze raz serdecznie dziękuję za pomoc, pozdrawiam
szklarek / 2014-09-01 11:43
Skutek praktyczny okres wypowiedzenia, treść świadectwa pracy, prawo do zasiłku dla bezrobotnych- jednakowe jeśli pracownik nie przyjmuje nowych warunków pracy/płacy z wyp. zmieniającego. Może być różnica w kwestii prawa do odprawy.
marta31499 / 89.68.11.* / 2014-08-31 20:59
Witam jeszcze raz, mam nadzieję, że ostatni i już więcej nie będę zawracać głowy. Chciałam spytać o to, czy jeśli pracodawca będzie chciał mi skrócić okres wypowiedzenia to czy ja muszę się zgodzić??
I jeszcze, czy wypowiedzenie muszę podpisać tego samego dnia, którego zostanie mi wręczone??
szklarek / 2014-09-01 11:53
Może skrócić ten okres jednostronnie, do min. 1 miesiąca jeśli są przyczyny po stronie pracodawcy- redukcje, upadłość, reorganizacja.

W innych okolicznościach- tylko na zasadzie porozumienia stron, czyli już za zgodą pracownika.

Nie ma prawnego wymogu podpisania wypowiedzenia przez stronę je otrzymującą. Ma to znaczenie dla strony wręczającej jako dowód zapoznania się z nim w konkretnym dniu- bo ma to wpływ na rozpoczęcie a więc i koniec biegu samego wypowiedzenia, jak i na bieg terminu, w którym można się odwołać. Takie pokwitowanie po prostu w razie nieporozumień jest dowodem, że wypowiedzenie zostało dostarczone. Równie dobrze może to być świadek wręczenia, albo odebranie awiza z poczty.

W przypadku wyp. zmieniającego, przy którym jest termin wyrażenia braku zgody na nowe warunki warto więc dla jasności podpisać z adnotacją- 'kwituję/potwierdzam odbiór pisma'. Tak, by nie było wątpliwości, że nie oznacza to od razu zgody na samą treść, a jedynie odbiór.
jarmis13 / 2014-08-22 20:15
Witam czy mając umowę na czas nieokreślony pracodawca może nakazać mi przejście na urlop bezpłatny?
jarmis13 / 2014-09-05 20:01
DZIEKUJE BARDZO ZA ODPOWIEDZ MAM JESZCZE JEDNO PYTANIE CZY W TAKIM UKLADZIE MUSZE UTRZYMAC TRZY MIESIECZNY OKRES WYPOWIEDZENIA?
jarmis13 / 2014-09-05 20:04
CZY PRACODAWCA MOZE ZADAC ODEMNIE BEDAC NA URLOPIE BEZPLATNYM OKRES TRZY MIESIECZNEGO WYPOWIEDZENIA?
szklarek / 2014-09-05 20:56
Okres wypowiedzenia zależy od stażu zakładowego zgodnie z art. 36 KP:

http://prawo.money.pl/kodeks/pracy/dzial-drugi-stosunek-pracy/rozdzial-ii-umowa-o-prace/art-36

Okres ten obowiązuje obie strony, tj. niezależnie od tego, kto komu wypowiada.

Tyle, że w czasie u. bezpłatnego pracodawca ma ograniczone możliwości wypowiedzenia. Pracownik nie ma tych ograniczeń.
szklarek / 2014-08-25 11:32
Nie. I rodzaj umowy nie jest tu ważny. Urlop taki jest udzielany na wniosek pracownika, a przepisy regulują jedynie kwestię, czy w danych okolicznościach pracodawca musi go udzielić czy jedynie może.

Jeśli pracodawcy chodzi o łagodzenie czasowe złej kondycji firmy- może pracownika prosić o to, by ten z takim wnioskiem pisemnym wystąpił. Ma też formułę przestoju czy po prostu redukcję etatów, wypowiedzenia ( w tym zmieniające).
Sarek Katarzyna / 188.146.137.* / 2014-08-15 16:22
Mój czas pracy wynosił 5 godz.Od lipca wynosi 7.35.Czy na wypowiedzeniu 3-miesięcznym mam pracować po staremu czy po nowemu.Nowej umowy nie dostałam.
szklarek / 2014-08-18 11:38
Jakie to wypowiedzenie- definitywne, czy zmieniające (właśnie wymiar godzin). Kiedy złożone ?
Czy zmiana wymiaru godzin wynika ze zmiany wymiaru etatu, czy po prostu ze zmian w ramach tego samego okresu rozliczeniowego ?
andrzej k / 78.8.28.* / 2014-08-06 13:47
dziękuję szklarkowi że jest wyrozumiały ale czy te wypowiedzenie z powodu nie przyjęcie nowych stanowisk będzie skutkowało z mojej winy czy otrzymamy zasiłek dla bezrobotnych od momentu zarejestrowanie dzięki pozdrawiam
szklarek / 2014-08-06 20:07
Bez przesady z tą wyrozumiałością :-) np. apeluję o pisane w tym samym wątku chronologicznie....

Gdyby zostało złożone Panu wypowiedzenie zmieniające warunki pracy i płacy- brak akceptacji można oświadczyć do połowy biegu tego wypowiedzenia.
Skutki formalno-prawne są w takiej sytuacji takie, jakby od początku było to wypowiedzenie złożone przez pracodawcę- i taki tryb rozwiązania ( art. 30, par.1, pkt. 2 z dopiskiem-'przez pracodawcę' )umowy ma się znaleźć w świadectwie pracy- a co za tym idzie nie ma to negatywnego wpływu na prawo do zasiłku dla bezrobotnych.


Ps. Zasiłek nigdy nie jest od momentu zarejestrowania- w przypadku zwykłego zwolnienia, jak i nieprzyjęcia wyp. zmieniającego- od 8 dnia posiadania statusu bezrobotnego.
andrzej k / 78.9.114.* / 2014-08-04 18:54
dziękuję szklarek my pracujemy obecnie 7 godzin i po zmianie na nowym stanowisku mówi nam że warunki umowy nie zmienią się jego obowiązkiem jest przez 3 miesiące ale czy później nie dopisze aneksów do umowy i czy może mnie zwolnić że nie przyjąłem nowego stanowiska pracy bo jak nas przymusi do 8 godzin to jest zagadka co wymyśli mam pytanie upierać się przy 7 godzinach bo nas jest trochę ludzi teraz mamy urlopy i po nich będzie pytał abyśmy się określili czy przejdziemy tam do drugiego zakładu pozdrawiam i proszę o podpowiedź
szklarek / 2014-08-04 20:52
Jak napisałem- wydłużenie ponad ustawowy czas pracy uprawnionego pracownika nie może być przedmiotem jednostronnej zmiany przez pracodawcę. Tak, jak nie może pracownicy w ciąży złożyć wypowiedzenia zmieniającego warunki pracy na pracę w nocy.

Zmiana warunków pracy może iść w kierunku zmniejszenia wymiaru etatu, zmiany stanowiska, obniżenia wynagrodzenia.

I tu są ogólnokodeksowe zasady, że nieprzyjęcie nowych warunków pracy przez pracownika (termin- do połowy biegu wypowiedzenia) skutkuje rozwiązaniem umowy- na koniec owego biegnącego już wypowiedzenia. Czyli wypowiedzenie zmieniające staje się definitywnym.
angelika1988 / 83.25.143.* / 2014-08-04 17:49
Witam. Chcialam zapytac o kwestie ubezpieczenia grupowego. Po uplywie wypowiedzenia jest Ono wazne jeszcze 30dni tak? A czy mozna je samemu oplacac? Czy to ubezpieczenie jest tylko wazne kiedy sie pracuje U danego pracodawcy?
--
Komentarz wysłany ze strony mobilnej
http://m.money.pl/
szklarek / 2014-08-04 20:40
To kwestia ubezpieczeniowa, zależna od konkretnego ubezpieczyciela i niezależna od kwestii wypowiedzenia, bo zatrudnienie ustaje też w innych okolicznościach.

http://www.money.pl/forum/ubezpieczenie-grupowe-a-zwolnienie-z-pracy-t3758496.html

http://www.money.pl/forum/kontunuacja-ubezpieczenia-w-pzu-t2531445.html
angelika1988 / 83.25.191.* / 2014-08-23 12:52
Witam. A kiedy pracownik powinien otrzymać odprawę? Pracowałam w firmie 6lat, na umowę o prace na czas określony do 2027roku. Wypowiedzenie 2tygodniowe.
--
Komentarz wysłany ze strony mobilnej
http://m.money.pl/
szklarek / 2014-08-25 11:34
To zależy od "wielkości" pracodawcy i tego, czy po Pani stronie leży współprzyczyna tego zwolnienia oraz tego, czy jest to zwolnienie indywidualne, czy grupowe.

Więcej:

http://prawo.money.pl/aktualnosci/okiem-eksperta/artykul/kiedy;pracownikowi;przysluguje;odprawa,191,0,404671.html

Najnowsze wpisy