Na skróty
Forum Forum dla firmKadry

Tajniki wypowiedzenia umowy o pracę

Tajniki wypowiedzenia umowy o pracę

skomentuj
Wyświetlaj:
grazia946, / 89.70.74.* / 2013-01-28 11:58
Mam umowe na czas nieokreslony 4 lata a pracodzwca chce mnie zwolnic za porozumieniem stron, drugi chce mnie przyjac na trzy miesiace z zastrzezeniem ze po tym czsie moze mnie zwolnic. Czy po tym okresie nalezy mi sie zasilek dla bezrobotnych ?
wiwan / 2013-01-28 12:34 / Tysiącznik na forum
To jest oferta porozumienia trójstronnego- czyli jednoczesna ze strony obu pracodawców, czy też potencjalny nowy pracodawca nie jest związany z obecnym i oferuje Pani umowę po prostu na czas określony na 3 miesiące, niezależnie od tego, czy jest Pani czy nie gdzieś zatrudniona ?
marbi154 / 109.231.5.* / 2013-01-25 17:02
Witam,
Chcemy wypowiedzieć pracownikowi umowy o pracę.
Pracownik jest zatrudniony:
- od 01-04-2010 do 30-06-2010 umowa na okres próbny
- od 01-07-2010 umowa na czas nieokreślony.
Proszę o pomoc w następujących kwestiach:
1. Czy do okresu zatrudnienia przy wypowiedzeniu umowy na czas nieokreślony wliczamy również czas zatrudnienia na okres próbny?
2. Czy w tym przypadku możemy zastosować 1 miesięczny okres wypowiedzenia?
3.Czy naszemu pracownikowi należą się wolne dni na poszukiwanie pracy, jeśli tak to ile ?
4. Jeśli wręczymy wypowiedzenie w dniu 31 stycznia (i taka data na wypowiedzeniu) to rozwiązanie umowy nastąpi 28 lutego?
5. Pracownik nie ma urlopu zaległego, ale nie wykorzystał za ten rok ani jednego dnia urlopu - będzie mu więc przysługiwało 5 dni za 01/2013 i 02/2013 (wymiar 26 dni). Chcemy go zwolnić ze świadczenia pracy za jego zgodą i z wynagrodzeniem za ten czas (placówka bankowa więc jest to zasadne).
Czy możemy od 01-07.02.2013 wysłać pracownika na 5 dni urlopu, a bezpośrednio po urlopie dać mu wolne dni (nie wiem ile) na poszukiwanie pracy i po wykorzystaniu przysługujących mu dni wolnych dopiero zwolnic go ze świadczenia pracy. Czyli po samym urlopie zwolnienie z pracy byłoby od 8-28 lutego, jeśli dodatkowe dni na poszukiwanie pracy - to data późniejsza o ilość przysługujących dni wolnych.
Zaproponujemy również porozumienie, ale pracownik może nie chcieć tego podpisać za względu na zasiłek. Można go jakoś przekonać?
Dla nas byłoby to korzystniejsze, a tak musimy podać jeszcze przyczynę wypowiedzenia. Chcemy go zwolnić ponieważ nie osiąga odpowiednich wyników pracy, w zasadzie sama obsługa Klientów jest OK., ale zero sprzedaży kont, kredytów, brak inicjatywy w pozyskiwaniu nowych klientów, Jak ktoś sam przyjdzie to go obsłuży, ale nic poza tym. Wprowadziliśmy ostatnio plany sprzedażowe, ale to nic nie pomogło. Nie stać nas na zatrudnianie takiej osoby. I tak będziemy musieli znów ponieść koszty na wyszkolenie kolejnej osoby, ale spodziewamy się, że zatrudnienie na to miejsce nowego pracownika pozwoli na osiąganie lepszych rezultatów pracy. Jaką przyczynę wypowiedzenia byłoby najlepiej podać w takiej sytuacji.
Troche duzo pytań, ale bardzo proszę o pomoc, aby nie zrobic jakiegoś błędu. Z góry bardzo dziekuję.
szklarek / 2013-01-28 11:18 / Tysiącznik na forum
No trochę dużo.

1. tak, wlicza się okres próbny jak i sam okres wypowiedzenia, co w tej sytuacji i tak nic nie zmienia.
2.tak, wypowiedzenie 1-miesięczne
3.tak, 2 dni wolne, na jego wniosek.
4.tak, na koniec lutego będzie skuteczne wypowiedzenie skutecznie złożone do 31 stycznia włącznie
5. w czasie wypowiedzenia to pracodawca decyduje o terminie urlopu. do porozumienia można przekonać gratyfikacją finansową. podane przyczyny wyglądają na wystarczające do wypowiedzenia, a z pytania wieje obawą, że takowymi nie są i że pracownik będzie się odwoływał. można zastosować po wypowiedzeniu umowy skrócenie o. wypowiedzenia np. do 2 tygodni w trybie art.36.par.6 - czyli też w porozumieniu stron, ale to porozumienie będzie bez wpływu na prawo do zasiłku dla bezrobotnych, bo nie dotyczy trybu rozwiązania umowy.

Podstawa- art. 36 i 37 KP.
marbi154 / 109.231.1.* / 2013-01-28 14:06
bardzo dziękuję, pozdrawiam
mama302 / 2013-01-16 14:11
witam,
bardzo proszę o pomoc.
Od prawie 4 lat jestem zatrudniona w firmie na umowę o pracę na czas nieokreślony.

Od kwietnia przebywałam na macierzyńskim, następnie zwolnienie od ortopedy( do 28.11)- ponieważ nie było pieniędzy z NFZ i miejsc- nie miałam możliwości na kontrolę u ortopedy w grudniu więc, cały grudzień wykorzystałam część zaległego urlopu wypoczynkowego
Od 10.01 znów przebywam na zwolnieniu lekarskim od ortopedy (problemy z kręgosłupem, skierowanie na rechabilitację- którą z powodu braku wolnych terminów rozpocznę dopiero za 2 mieisące).
W tym czsie miałam już tel z kadr i pytania typu: czy zamierzam dalej chodzić na zwolnienia, czy szukać sobie pracy, czy iść na wychowawczy i że naślą na mnie kontrolę z ZUSu itp...
Siedzę na tym zwolnieniu jak na szpilkach... moje pytanie:
Czy na zwolnieniu poniżej 33dni może mnie skontrolować ZUS? Co jeśli zastaną mnie w domu samą z dziećmi(2lata i 10 mcy), wiadomo że młodsze nie chodzi więc chcąc nie chcąc muszę go czasami podnieść, a waży 12kg...czy mogą się do tego przyczepić?(mam rtg kręgosłupa, skierowanie na badania)
czy pracodawca może ewentualnie podważyć moje zwolnienie? boję się dyscyplinarki, a wiem że na moje miejsce mają zatrudnioną swoją osobę i jestem dla nich niewygodnym pracownikiem i jako matka- nierentownym(słowa kierownika...)

Dodam, że pracodawca nagminnie spóźniał się z wypłatą wynagrodzenia ( niestety za ostatni miesiąc wypłacił w terminie_ niestety ponieważ myślałam o rozwiązaniu umowy z art55 par1 kp) ale chyba nie mam podstaw skoro ostatnie wypłącił w terminie? To chyba by było najlepsze rozwiązanie dla mnie?Czy dostałabym wtedy odszkodowanie, odsetki za nieterminowe wpłaty i ekwiwalent za zaległy urlop?
Bardzo proszę o radę, czekam na następną wypłatę- jeśli nie będzie w terminie to czy mam szansę na powyższe rozwiązanie?
i jak to się później ma do zasiłku dla bezrobotnych- dostałabym od razu po rozwiązaniu takiej umowy?
z góry dziękuję za pomoc
wiwan / 2013-01-16 16:53 / Tysiącznik na forum
Od końca- ta "dyscyplinarka" dla pracodawcy rzeczywiście nie jest możliwa, gdy wypłata ostatnia była już terminowa- bo zgodnie z art. 55, par. 2 KP jest limit maksymalnie miesiąca do momentu, kiedy pracownik dowiedział się o okoliczności rozwiązanie umowy uzasadniającej.
Taki tryb rozwiązania umowy nie pozbawia ekwiwalentu za niewykorzystany urlop, jest bez wpływu na kwestie zasiłku dla bezrobotnych. Odszkodowanie jest automatyczne- równe wynagrodzeniu za przysługujący w danej sytuacji okres wypowiedzenia- czyli dla Pani 3 miesięcznemu.

Kwestia odsetek za spóźnione poprzednie wynagrodzenia jest niezależną od rozwiązania umowy. Można ich dochodzić zawsze.

Kontrola prawidłowości wykorzystania ZLA jest możliwa również przez pracodawcę, co zależy od tego, ile osób zgłasza do ubezpieczenia. Zawsze też może mały pracodawca zwrócić się do ZUS z wnioskiem o kontrolę.

Tu więcej:

http://prawo.money.pl/aktualnosci/okiem-eksperta/artykul/kontrola;zasadnosci;zwolnienia;lekarskiego;pracownika,240,0,786416.html

http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/falszywe;zwolnienie;szef;lub;zus;to;sprawdzi,209,0,371921.html
Basia31 / 2012-12-03 17:24
Witam jestem zatrudniona w firmie i chcą żebym przeszła do tej samej firmy o innej nazwie. Szef powiedział żebym złożyła wypowiedzenie z dniem 31.11.2012 a umowę mam do końca roku. Jeżeli przejdę do tej firmy to umowa będzie na czas nieokreślony ale na gorszych warunkach co mam robić. Proszę o szybkie odpowiedzi i z góry dziękuję.
szklarek / 2012-12-04 09:58 / Tysiącznik na forum
Trudno decydować za Panią.

Przydałoby się więcej faktów dotyczących sytuacji prawnej.
Mianowicie:
Co oznacza "ta sam firma o innej nazwie".
Czy ;
1. dochodzi do przejęcia obecnej firmy,
2. ten sam właściciel ma dwie firmy jednocześnie
3. dochodzi do likwidacji firmy, a właściciel tworzy nową.
jestem / 62.148.84.* / 2012-11-20 18:45
Witam!
Pracuję w firmie X od października. W listopadzie jeszcze nie dostałam wypłaty. Na umowie o świadczeniu usług napisano, że mogę złożyć tygodniowe wypowiedzenie. Moje pytanie brzmi czy mogę zwolnić się z dnia na dzień z tego powodu?
wiwan / 2012-11-20 21:45 / Tysiącznik na forum
Jeśli umowa o świadczenie usług- to nie praca i nie wypowiedzenie umowy o pracę.
Nie wchodzi więc też rozwiązanie umowy z art. 55, par.1'1 KP- czyli dyscyplinarka dla pracodawcy.

Umowa taka zgodnie z art. 750 KC jest traktowana jak zlecenie.
I tak jak w umowie zawarto termin jego wypowiedzenia tak też powinien być zawarty termin wypłaty wynagrodzenia. W tym świetle może w ogóle nie ma jeszcze opóźnienia.
abecadłoo / 91.94.154.* / 2012-11-10 19:04
Czy z tytułu bardzo trudnej sytuacji w miejscu pracy - zachowanie szefa- można w jakiś sposób skrócić okres wypowiedzenia. Czy po złożeniu wypowiedzenia trzeba się jeszcze 3msce (umowa na nieokreślony, staż powyżej 3 lat ) męczyć z poniżaniem etc. ? Czy jest jakaś forma wypowiedzenia umowy za stroną pracownika analogiczna do dyscyplinarki stosowanej przez pracodawców?
Proszę o odpowiedź
wiwan / 2012-11-12 12:47 / Tysiącznik na forum
Od końca. Tak jest dyscyplinarka dla pracodawcy tj. rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia, natychmiastowe z art. 55, par. 1'1 KP:

http://prawo.money.pl/kodeks/pracy/dzial-drugi-stosunek-pracy/rozdzial-ii-umowa-o-prace/art-55

ALE wymaga to znamion mobbingu, dyskryminacji itp. 'zachowań' szefa. Ewidentnych i możliwych do udowodnienia, gdy pracodawca odwoła się do sądu pracy

http://msp.money.pl/wiadomosci/kadry/artykul/czy;pracownik;moze;rozwiazac;umowe;bez;wypowiedzenia,166,0,671142.html.


W innej sytuacji- można po prostu próbować rozwiązać umowę za porozumieniem stron w dowolnym terminie albo PO złożeniu wypowiedzenia, złożyć ofertę skrócenia biegnącego już okresu wypowiedzenia, bez zmiany samego trybu rozwiązania- w myśl art. 36, par. 6 KP.

Oba ww rozwiązania wymagają jednak zgody drugiej strony, do wyrażenia której nie ma żadnego obligu.
bf / 94.42.147.* / 2012-11-01 20:42
dzień dobry, w najbliższym czasie chcę złożyć wypowiedzenie umowy o pracę (2 tygodniowy okres wypowiedzenia). do końca roku zostało mi 4 dni urlopu i chciałabym go choć w części wykorzystać w trakcie wypowiedzenia, czy pracodawca może odrzucić mój wniosek urlopowy?
szklarek / 2012-11-05 12:01 / Tysiącznik na forum
Może- w trakcie biegnącego już wypowiedzenia wnioskiem urlopowym pracodawca nie jest związany. Chyba, że termin ten by ustalony już wcześniej w planach urlopowych, albo udzielony po wcześniejszym wniosku. Oczywiście pozostaje możliwość skorzystania z trybu 'na żądanie'.
dagusia_rak / 2012-11-02 13:14 / Bywalec forum
a co z robić w sytuacji kiedy szef powiedział, ze daje mi 3 dni na przekazanie obowiązków, a jednocześnie nie dostałam wypowiedzenia na piśmie?
domi2 / 84.205.160.* / 2012-10-12 11:00
witam..pracuje od 04.2009..obecnie mam juz stala umowe podpisana w 07.2011 (moj caly staz pracy to 3lata i 6miesiecy)..chcialam sie upewnic jaki okres wypowiedzenia mnie obowiazuje...3miesieczny?
szklarek / 2012-10-12 11:38 / Tysiącznik na forum
3-miesięczny jeśli to ciągle ten sam pracodawca albo jego następca prawny.
1-miesięczny jeśli przed lipcem 2011 to był/byli inny/inni pracodawcy.

Długość wypowiedzenia zależy od stażu pracy konkretnego pracodawcy- u tego u którego do rozwiązania umowy dochodzi. czyli od tzw. stażu zakładowego, a nie ogólnego pracowniczego;

http://prawo.money.pl/kodeks/pracy/dzial-drugi-stosunek-pracy/rozdzial-ii-umowa-o-prace/art-36
domian / 78.8.163.* / 2012-10-10 09:28
Witam
Złożyłem wypowiedzenie z pracy umowa zawarta była na okres próbny
od 03.08.12 do 31.10.12
czy można uważać tę umowę jako trzy miesięczną czy powyżej dwóch tygodni i jaki jest okres jest wypowiedzenia tydzień czy dwa tygodnie ?
szklarek / 2012-10-10 11:27 / Tysiącznik na forum
Zgodnie z art. 34 KP

http://prawo.money.pl/kodeks/pracy/dzial-drugi-stosunek-pracy/rozdzial-ii-umowa-o-prace/art-34

Jest to tydzień w tym przypadku, umowa nie jest na 3 miesiące.

Ps.
No chyba, że w umowie zawarliście okres inny tj. dłuższy.
rudarenia / 2012-10-09 10:38
Witam, zwracam się z prośbą ponieważ zostałam zaskoczona i nie bardzo wiem co powinnam zrobić. Pracuje w małej firmie (gabinet stomatologiczny) zatrudniona od prawie 5 lat, na początku do moich obowiązków należało "tylko" opieka nad dwoma gabinetami, rejestracja, sterylizacja itp. ponieważ pracodawca dopiero rozwijał praktykę, można powiedzieć że dawałam radę wszystko ogarnąć. Dzięki dobrej pracy nas wszystkich gabinet szybko zdobywał popularność, ilość obowiązków gwałtownie rosła,po dwóch latach poprosiła szefa o zatrudnienie dodatkowej osoby- udało się. Niestety to szczęście nie trwało długo bo w krótkim okresie czasu dołączyła żona szefa ( też stomatolog) i kolejny gabinet do ogarnięcia.
Nowa miotła nowe porządki a na dodatek zatrudniona wcześniej dziewczyna zaszła w ciąże i pracowała w nie pełnym wymiarze . Więc cały obowiązek spadł na mój kark - na co wyraźnie się nie godziłam. Bo gdzie pośpiech tam mogą być błędy - a pracujemy z ludźmi i to my powinniśmy gwarantować bezpieczeństwo. Więc monitowałam by szef znalazł kogoś na zastępstwo zanim ciężarna odejdzie na z.l. Ponieważ nadmiar obowiązków, sprzyjał błędom i nie tylko moim ojciec szefa( też stomatolog) z którym do tej pory miałam bardzo dobre relacje i był zadowolony z mojej pracy - zaczął za wszystko mnie obwiniać, często nawet "obrywałam" za to że coś nie zostało zrobione nawet pod moją nieobecność. Zgłosiła to szefowi, ustaliliśmy że porozmawia z ojcem -byłam zapewniana że jest wszystko w najlepszym porządku, achy i echy na mój temat, obiecał że doczekam się pomocy, żebym wytrzymała. I co cztery miesiące później czyli w zeszłym tygodniu po kolejnym nie uzasadnionym ataku ojca dowiaduje się iż, jest nam nie po drodze i że ma pracować do 31.10 a później .... Zapytałam co jest powodem takiej decyzji - w odpowiedzi : cała trójka nie wie co ja robię przez siedem godzin w pracy- bo to co ja robię można o wiele szybciej i efektywniej. Szef w dobroci swojej zaproponowała mi polubowne rozejście się.
Proszę o pomoc ponieważ jestem bardzo zaskoczona takim obrotem sprawy, wiem że ostatni rok pracy mogłabym określić mobbingiem, ale jestem osobą szukającą łagodnych rozwiązań, tylko przyparta do muru wytoczę wojnę.
Proszę o podpowiedź co powinnam zrobić, nadmieniam iż tego samego dnia po rozmowie z szefem udałam się na L4, ( to jet moje pierwsze L4 w tej firmie) wypowiedzenia jeszcze nie dostałam, ma nie wybrany urlop a jako osoba niepełnosprawna ma 36 dni za ten rok bo tego lata pozwoliłam sobie pierwszy raz pojechać na wakacje i wybrałam zaległy zeszłoroczny urlop.
Na jakie rozwiązanie umowy powinnam się godzić , co pracodawca powinien mi wpisać w przyczynę tak bym nie była bardziej stratna,
bym mogła się zarejestrować PUP i szukać nowej pracy. Na co powinna zwrócić szczególną, proszę o pomoc ponieważ mój szef ma wokół siebie osoby wykształcone w różnych dziedzinach i wiem iż mimo zapewnień że chce się rozejść tak by mi nie zrobić krzywdy- to naprzód zadba o swój interes. Bardzo, bardzo poproszę o pomoc.
Kolejny przykład jak pieniądze zmieniają ludzi :(
Tajniki wypowiedzenia umowy o pracę

Autor: Katarzyna Sarek


Wypowiedzenie umowy o pracę jest jednym ze sposobów na rozwiązanie stosunku pracy. Kodeks pracy szczegółowo reguluje długość okresów wypowiedzenia oraz możliwość ich przedłużania oraz skracania.

Wypowiedzenie umowy o pracę to oświadczenie pracownika bądź pracodawcy o rozwiązaniu umowy o pracę z zachowaniem odpowiedniego okresu wypowiedzenia. Powinno ono zostać złożone na piśmie i podpisane przez pracodawcę, (jeżeli jest osobą prawną to przez organ zarządzający) lub osobę wyznaczoną do dokonywania czynności z zakresu prawa pracy.
rudarenia / 2012-10-10 15:21
Dziękuję za odpowiedź i poproszę jeszcze o inf. bo to mnie dotyczy a źle w poprzednim tekście sformułowałam pytanie na co powinnam uważać i czego nie akceptować przy świadectwie pracy,
Dziękuję i pozdrawiam
wiwan / 2012-10-10 20:49 / Tysiącznik na forum
Na to by w podstawie prawnej rozwiązania stosunku pracy ( art. 30, par. 1, pkt. 2 )- rozwiązanie za wypowiedzeniem było podane przez kogo ( pracodawcę ).
Na to, by znalazła się prawidłowa liczba dni urlopu udzielonego i tego, za który należny jest/wypłaca się ekwiwalent- czyli musi być podana łączna liczba dni z urlopu tegorocznego, bez względu na to, czy wykorzystanego w naturze czy wypłaconego.
wiwan / 2012-10-09 11:24 / Tysiącznik na forum
Najkrócej.
1. Nie korzystać przypadkiem z lewych zwolnień lekarskich, bo może to być wykorzystane przeciw Pani.
2. Nie godzić się na porozumienie stron- bo odsuwa ono prawo do zasiłku dla bezrobotnych o 90 dni i o 90 dni skraca jego pobieranie. No chyba, że oferta zawierać będzie również rekompensatę finansową na tyle atrakcyjną.
3. Nie godzić się na skrócony okres wypowiedzenia- umowa jest jak rozumiem na czas nieokreślony, obowiązuje więc już 3 miesięczny okres wypowiedzenia, czyli wypowiedzenie złożone w październiku skutkuje rozwiązaniem umowy dopiero z ostatnim dniem stycznia 2013 r.

4. Mobbing w tak małym kręgu jest nie do udowodnienia i z Pani wpisu wnioskuję, że kwestii dyscyplinarki dla pracodawcy nie będzie Pani podejmować.

5. Powód w wypowiedzeniu (umowa na czas nieokreślony) musi być podany prawdziwy. Nawet gdy jest on niekorzystny dla pracownika- na przyszłość nie ma znaczenia, bo nie wpisuje się go w świadectwo pracy.

Nieprawdziwy powód daje co prawda prawo do uznania wypowiedzenia za nieprawne i zaskarżenia go do sądu pracy w celu uzyskania cofnięcia wypowiedzenia lub przywrócenia do pracy albo odszkodowania.

Tyle, że to nerwy i pierwsza opcja Pani chyba nie interesuje.

W sprawie urlopu bieżącego i ewentualnego zaległego jest tak, że gdy wypowiedzenie zacznie swój bieg- to już pracodawca jednostronnie może decydować czy go udzielić, kiedy go udzielić i ile go udzielić. Oczywiście za część nieudzieloną należny będzie ekwiwalent. Nadal jednak będzie Pani miała prawo do udzielenia urlopu w trybie na żądanie oraz do 3 dni wolnych na poszukiwanie pracy.
menka687 / 91.189.24.* / 2012-10-01 21:11
Pracuję w bibliotece od 21lat. Teraz jest likwidowane moje stanowisko, czy należy mi się odprawa i kiedy mam iśc na urlop? W trakcie wypowiedzenia czy mogę być zmuszona do pójścia na urlop jeszcze przed otrzymaniem wypowiedzenia?
wiwan / 2012-10-01 22:30 / Tysiącznik na forum
A po co mnożyć wątek ?
1. w trakcie biegnącego już wypowiedzenia może pracodawca udzielić urlopu bez wniosku/zgody pracownika. Przed wypowiedzeniem- dotyczy to tylko urlopu zaległego.
2. prawo do odprawy zależy generalnie od warunków z Ustawy o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników

http://prawo.money.pl/aktualnosci/okiem-eksperta/artykul/kiedy;pracownikowi;przysluguje;odprawa,191,0,404671.html

ale może być ono również uregulowane układem zbiorowym, przepisami zakładowymi.

NIE ma zakazu wypłacania odprawy, jeśli pracodawca ma taką fantazję przy braku obowiązku, o ile nie dochodzi do różnego traktowania- tj. zwalnia pracownicę Z i T, ale tylko Z dostaje odprawę.
marzena662 / 91.189.24.* / 2012-10-01 21:01
Witam. likwidowane jest moje stanowisko pracy i mam zaległy urlop czy pracodawca może wysłać mnie na urlop zanim dostałam wypowiedzenie? czy mogę dostać odprawę jeśli zakład pracy ma mniej niż 20 osób zatrudnionych?
madziucha / 83.26.221.* / 2012-09-25 21:51
podczas przebywania na zw. lekrskim pracodawca wezwał mnie i chciał wręczyc mi wypowiedzenie odmówiłem pokazując iż dzien wczesniej z powodu bardzo złego samopoczucia i stanu zdrowia dostałem od lekarza zw. lekarskie bym doszedł do siebie obecnie przebywam nadal na zw.lekarskim i mam nadal firmowe auto telefon laptopa pytanie moje brzmi czy jestem zobowiązana oddać w czasie choroby rzeczy firmowe czy dopiero po skończeniu choroby
Marek1974 / 77.253.84.* / 2012-09-24 20:09
Czy pracodawca może zmienić warunki pracy i płacy w okresie wypowiedzenia umowy o pracę złożonego uprzednio przeze mnie ?
2 dni temu złożyłem wypowiedzenie umowy o pracę z zachowaniem przysługującego mi 3 miesięcznego okresu wypowiedzenia. Dziś pracodawca wręczył mi wypowiedzenie zmieniające - oddelegował mnie do pracy na innym stanowisku kierowniczym (oczko niżej w hierarchii firmy od mojego aktualnego stanowiska) i w innym mieście
szklarek / 2012-09-25 10:48 / Tysiącznik na forum
Wypowiedzenia zmieniającego nie może, a raczej nie ma sensu złożyć- bo ma ono taki sam okres wypowiedzenia, taki sam bieg jak wypowiedzenia zmieniającego. Czyli nowe warunki płacy/pracy - nowe stanowisko miały by miejsce od pierwszego dnia PO zakończeniu obecnej umowy.

Powyższe wynika z art. 42 KP.

http://prawo.money.pl/kodeks/pracy/dzial-drugi-stosunek-pracy/rozdzial-ii-umowa-o-prace/art-42

Natomiast MA on prawo do takiego oddelegowania BEZ stosowania wypowiedzenia zmieniającego, jeśli jest ono nie dłuższe niż 3 miesiące ( co tu ma miejsce ) na mocy par. 4 ww artykułu KP. O ile:
- nie powoduje zmniejszenia wynagrodzenia,
- nowe stanowisko i zadania są adekwatne do kwalifikacji pracownika
- jest to wynikiem realnej, szczególnej potrzeby pracodawcy
- pracownik nie jest w ciąży, nie jest matką karmiącą itp.

To, że powyższe dzieje się po złożeniu wypowiedzenia definitywnego przez pracownika rodzi podejrzenie złośliwości i barku uzasadnionej przyczyny do oddelegowania- co może zainteresować PIP.

Ps. Zwracam uwagę na owe 3 miesiące. Wypoiwedzenie złożone np. 15 września będzie skuteczne na ostatni dzień grudnia. Oddelegowanie więc np. od dziś nie może trwać dłużej niż do 25 grudnia, na ostatnie dni musi Pan wrócić na swoje stanowisko. Innymi słowy- termin z art.42 to realnie liczone 3 miesiące od pierwszego dnia oddelegowania, nie liczy się ich tak, jak biegu wypowiedzenia.
natka 44 / 89.151.24.* / 2012-09-19 23:18
Jestem na urlopie wychowawczym. 3 lata mija w styczniu 2013r.
Dzisiaj byłam u szefa aby dowiedzieć się czy będę mogła dalej pracować. Szef oznajmił, że ( w trakcie mojego urlopu zmienił się właściciel) nie chce abym pracowała u niego. Zaproponował rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron bez orzekania o z czyjej winy. Zasugerował także że jeśli jednak wrócę do pracy to on i tak mnie zwolni i zrobi wszystko aby to było zwolnienie dyscyplinarne.
Co w takiej sytuacji mam zrobić. Jak zgodzę się na wypowiedzenie za porozumieniem nie będę miała prawa do zasiłku przez trzy miesiące stracę również możliwość pracy na wypowiedzeniu. Proszę o pomoc i z góry dziękuję.
szklarek / 2012-09-20 00:25 / Tysiącznik na forum
Po prostu wrócić do pracy zgodnie z pierwotnym terminem zakończenia u. wychowawczego i nie godzić się na żadne porozumienie stron w wyniku zastraszenia. Ewentualna dyscyplinarka będzie nieprawna i należy ją zaskarżyć do sądu pracy i uzyskać odszkodowanie, sprostowanie świadectwa pracy. Przywrócenie do pracy w takich klimatach chyba Pani nie będzie interesować.

Nawet zwykłe zwolnienie tj. za wypowiedzeniem musi (przy umowie na czas nieokreślony) być jasno, prawdziwie i rzeczowo umotywowane. Bo od niego też przysługuje odwołanie, i sąd sprawdzi/ pracodawca będzie musiał wykazać ową zasadność i prawdziwość.

Jaki niby ma być powód po powrocie z u. wychowawczego ?

Tak więc stoją za Panią "zabezpieczenia" z art. 44 do 51 oraz 56 do 61 KP:

http://prawo.money.pl/kodeks/pracy/dzial-drugi-stosunek-pracy/rozdzial-ii-umowa-o-prace
skomentuj

Najnowsze wpisy