Na skróty
  • WAŻNE:
Forum Forum dla firmKadry

Tajniki wypowiedzenia umowy o pracę

Tajniki wypowiedzenia umowy o pracę

skomentuj
Wyświetlaj:
Anna 74 / 37.30.50.* / 2012-07-20 15:08
Mam stanowisko kierownicze w zakładzie pracy, obecnie jestem na 3 miesięcznym wypowiedzeniu, przebywam na dwutygodniowym zwolnieniu lekarskim. Czy pracodawca po powrocie ze zwolnienia może zmienić mi warunki nie wypowiedzenia a umowy np. zmiana stanowiska pracy?
ewajs / 95.48.65.* / 2012-07-18 21:56
Witam, mam następujące pytanie. Mam pracownika - od 09.08 zatrudniony u mnie (umowa na czas nieokreślony)). Od 01.01.2012 do 19.01.2012 pracownik jest był na urlopie. Od 20.01.2012 jest na L4 do dzisiaj (18,07.2012). Mam pytanie:
- w czerwcu wpłynęło mailem a potem listownie wypowiedzenie umowy o pracę ( miesiąc przed końcem 6 miesięcznej "choroby".... pracownik prawdopodobnie zakończy chorobę 20.07.2012 ) z zachowaniem terminu wypowiedzenia - czy jego umowa wygasa 20.07.2012 czy 31.07.2012?

- czy mogę nie przyjąc tego wypowiedzenia i jeżeli pracownik nie pojawi się w pracy 23.07 mogę zwolnić go dyscyplinarnie?

- Jak powinnam postępować na przyszłośc jeżeli w trakcie długiej choroby pracownik poprosi o rozwiązanie stosunku pracy za porozumieniem stron ? Powinnam to przyjmować?

-czy po 6 miesięcznej chorobie pracownik, na którym mi zależy musi donieść zaświadczenie, że jest zdolny do pracy ?

Nie mam kadrowej dlatego pytam i z góry dziękuje za odpowiedzi.
szklarek / 2012-07-19 11:04 / Tysiącznik na forum
1. Wygasa 31 lipca, ma przecież 1-miesięczny okres wypowiedzenia.

2. Wypowiedzenie jest czynnością jednostronną, nie ma procedury przyjmowania lub nie. Jeśli dokonane prawnie i skutecznie- jest ważne i tyle. W tej sytuacji wygląda na takie- zastosował formułę "podwójnego" wypowiedzenia- tj. formy elektronicznej mającej znaczenie dla rozpoczęcia biegu wypowiedzenia i listowne dopełniające wymogu formy pisemnej. Pracownik może złożyć wypowiedzenie również w czasie nieobecności w pracy.

3. Powinien się pojawić 23 lipca normalnie w pracy. Jego brak tego dnia nie upoważnia od razu do dyscyplinarki, bo przecież może uzyskać kolejne zwolnienie, mieć wypadek itd. Należy się wstrzymać i uzyskać pewność, że jest to porzucenie.

4. Na przyszłość- to czy oferta porozumienia stron wpływa w czasie nieobecności czy obecności pracownika NIE ma znaczenia. Zgoda zależy jedynie od Pani decyzji/ochoty.
Natomiast w przypadku wypowiedzenia jak napisałem wyżej- nie ma potrzeby żadnej zgody.
5. Musi "donieść" zaświadczenie każdy pracownik przed podjęciem pracy po min. 30 dniowej ch0robie, ale to pracodawca wysyła go na takie badanie- art.229 KP
Jola53 / 78.9.74.* / 2012-07-18 12:05
Witam
Co zrobić,gdzie napisać i jakie pismo,jeżeli mąż dostał od pracodawcy "rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia" art.52 par.1 p.1KP.
Mąż się kompletnie z tym nie zgadza i chce się odwołac do Sądu Pracy. Ponad 8m-cy był zatrudniony jako kierownik robót drogowych.Od samego początku,pracodawca nie wypłacał pensji w całości,częśc szła na konto,część dawał w kopercie. Nie dawał nigdy roboczych ubrań.Każdy pracownik przychodził w swoich,Nie było żadnego roboczego obuwia ani środków czystości. Sprzęt był zdezelowany i zawsze były obawy,że cos może się "stać". Do pracodawcy nie trafiały zadne argumenty,jakie kierował mąż. Godziny nadliczbowe ( a było ich sporo) nie zostały mężowi nigdy wypłacone i tak samo było na pisma,jakie mąż kierował do pracodawcy z zapytaniem,kiedy zostaną one wypłacone? Najwyraźniej pracodawca miał dość "wścibskiego" kierownika i zaczął się mobbing. Mąż zaczął mieć problemy ze zdrowiem,aż musiał zasięgnąc porady psychiatry i poszedł na zwolnienie.Poprosił pracodawcę w wysłanym przez siebie piśmie,o rozwiązanie umowy za "porozumieniem stron" i wypłacenie zaległych nadgodzin,na co tamten oczywiście się nie zgodził.Mąż go poinformował,że po zwolnieniu nie wraca już do niego do pracy. W pierwszy dzień po zakończonym zwolnieniu,mąż otrzymał własnie takiego kwiatka "rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia" i w piśmie uzasadniającym podał,że mąż opuścił stanowisko pracy a firmę naraził na straty (i tu podał w tysiacach zł.) przez to,że roboty wykonywane wcześniej,były źle robione!! Oczywiście to już jest wyssane z palca,bo po zakończonych robotach,był zawsze odbiór przez Inspektorów i nigdy nie było żadnych pretensji. Mąż nie mógł już patrzeć na to,jak zatrudniał ludzi na czarno,albo za 2,80zł. na godzinę. Wszystko mu to napisał,ale niestety,pracodawca czuje się bardzo "mocny" bo jest też radnym w swoim mieście i uważa,że nikt mu nic nie zrobi. Proszę o pomoc,chociaż w minimalnym stopniu. Co teraz mąż powinien zrobić? Bo to,że trzeba oddać sprawę do Sadu Pracy,to nie ma wątpliwości,tylko jak napisać pismo? do kogo się udać albo skąd wziąć wzór pisma odwołujacego się od tak krzywdzacej decyzji?
Bardzo proszę o pomoc i dziękuję
szklarek / 2012-07-18 13:05 / Tysiącznik na forum
Duże znaczenie będzie miał fakt, czy mąż swoją zapowiedź, że nie wróci do pracy zrealizował, czy nie. Tzn. czy tego pierwszego dnia po zwolnieniu pojawił się jednak w pracy, czy nie.

I szkoda, że sam nie złożył 'dyscyplinarki" pracodawcy z powodów tu przytoczonych w trybie art. 55, par. 1'1 KP.

Tak, czy inaczej ma 14 dni na odwołanie do sądu pracy tj. wydziału pracy albo pracy i ubezpieczeń społecznych w sądzie rejonowym. Właściwym sądem jest ten, którego właściwość terytorialna obejmuje siedzibę pracodawcy albo miejsce wykonywania pracy albo miejsce zamieszkania pracodawcy. Ten wybór może być pomocny w kontekście tego, że jest radnym, więc z szefami sądu może się kumplować.

W pozwie domagać się odszkodowania ,sprostowania świadectwa pracy i wypłaty zaległości.
Jola53 / 78.9.74.* / 2012-07-18 15:55
Tak,mąż zaraz na następny dzień po zakończonym L4,poszedł do nowej pracy,bo przez cały ten czas, będąc na zwolnieniu lekarskim,szukał pracy i znalazł ( w miejscu zamieszkania,a w poprzedniej pracy mieszkał na terenie zakładu,ponieważ musiałby dojeżdżać 140 km.) Mąż również wysyłał do pracodawcy pismo,informując go,że rozwiązuje z nim umowę o pracę, z "winy pracodawcy",ten go wyśmiał. Więc jak widać, nie można założyć sprawy w naszym miejscu zamieszkania, tylko tam, gdzie mąż pracował? I tu właśnie są obawy,czy Sąd będzie obiektywny,czy taj jak Pan(i) pisze "mogą się kumplować". Jeszcze proszę mi powiedzieć,czy mąż może sam napisać pismo do Sądu Pracy, czy lepiej skorzystać z pomocy "fachowca"? Jeżeli tak, to do kogo najlepiej sie udać,by pismo zostało napisane prawidłowo?
Bardzo dziękuję za odpowiedź.
szklarek / 2012-07-18 19:48 / Tysiącznik na forum
1. Dyscyplinarka dla męża jest nieprawna choćby dlatego, że ....
a) albo była zbyt wczesna- bo pracodawca nie miał pewności czy doszło do porzucenia pracy- mogła to być choćby dalsza choroba- o której przecież należy zawiadomić do 2 dni, a zwolnienie dostarczyć do 7 dni, mógł być to wypadek itd. Przed jej wręczeniem przecież pracodawca nie zapytał przecież co się stało, czy mąż np. nie leży w szpitalu po potrąceniu przez tramwaj.
b) albo była w odwecie za rozwiązanie umowy przez męża- mam nadzieję, że rozwiązanie to było skuteczne tj. jest potwierdzenie odbioru listu poleconego, potwierdzenie kuriera itp. Wtedy też nie ma miejsca w ogóle 'porzucenie pracy', bo już stosunku pracy nie było.
2. tak jak wskazałem są do wyboru "3" lokalizacje sądu, (doprecyzuję- albo miejsca zamieszkania szefa, gdy jest osobą fizyczną albo siedziby, gdy jest to osoba prawna (spółka) albo miejsca wykonywania pracy oznaczonego w umowie o pracę) choć może to oznaczać jedną i tą samą lokalizację. Zresztą powinno to (przynajmniej jedna lokalizacja) być w piśmie pracodawcy napisane. Bez tego pouczenia pismo ma wadę prawną też uzasadniającą odwołanie.
3. w tej sprawie lepiej skorzystać z pomocy prawnika.

Może jeszcze się przydać:

11.http://prawo.money.pl/aktualnosci/okiem-eksperta/artykul/dyscyplinarne;zwolnienie;z;pracy,28,0,229916.html

12.http://prawo.money.pl/aktualnosci/okiem-eksperta/artykul/dyscyplinarka;powinna;byc;stosowana;tylko;wyjatkowo,110,0,825454.html

13.http://prawo.money.pl/aktualnosci/okiem-eksperta/artykul/kiedy;pracodawca;moze;zwolnic;dyscyplinarnie,37,-1,760357.html
Jola53 / 78.8.88.* / 2012-07-19 12:28
"mam nadzieję, że rozwiązanie to było skuteczne tj. jest potwierdzenie odbioru listu poleconego"... Tak...jak najbardziej,wszystkie pisma kierowane do pracodawcy męża,były zawsze wysyłane listem poleconym. Bardzo dziękuję za wszystkie informacje,a z porady prawnika musimy skorzystać,nie ma innej opcji.

Pozdrawiam serdecznie i raz jeszcze dziękuję za pomoc:)
iwka74 / 37.30.7.* / 2012-07-14 20:07
Witam, jestem zatrudniona w firmie 10 lat - umowa na czas nieokreślony, obowiązuje mnie 3 miesięczne wypowiedzenie. Chciałabym się zwolnić z dnia na dzień, czy to jest możliwe? Mój pracodawca na pewno nie podpisze rozwiązania umowy za porozumieniem stron. Jakie w tej sytuacji mam wyjście?
szklarek / 2012-07-16 11:17 / Tysiącznik na forum
Skoro się nie zgodzi- to właściwie żadnego, poza normalnym wypowiedzeniem trzymiesięcznym.
Można potem ewentualnie próbować raz jeszcze porozumieć się z pracodawcą w kwestii skrócenia już biegnącego wypowiedzenia w trybie art. 36, par.6 KP:

http://prawo.money.pl/kodeks/pracy/dzial-drugi-stosunek-pracy/rozdzial-ii-umowa-o-prace/art-36

Oczywiście można zdecydować się na porzucenie pracy po prostu, czyli w efekcie rozwiązania stosunku pracy w trybie dyscyplinarnym z art. 52 KP, z winy pracownika, z wpisaniem tego do świadectwa pracy co utrudnia aplikowanie o nową pracę i bardzo też odracza uzyskanie zasiłku dla bezrobotnych.
iwka74 / 37.30.7.* / 2012-07-14 20:07
Witam, jestem zatrudniona w firmie 10 lat - umowa na czas nieokreślony, obowiązuje mnie 3 miesięczne wypowiedzenie. Chciałabym się zwolnić z dnia na dzień, czy to jest możliwe? Mój pracodawca na pewno nie podpisze rozwiązania umowy za porozumieniem stron. Jakie w tej sytuacji mam wyjście?
Piotr194 / 83.8.15.* / 2012-07-11 10:58
Mam umowę na czas określony z aneksem informującym o 2 tygodniowym terminie wypowiedzenia .
1. Jeśli złożę wypowiedzenie w piątek - 13.07.2012 roku to oznacza to że z dniem 27.07.2012 roku zakończę pracę w firmie ?

2. Mam zaległy urlop w wysokości 52 dni . Czy za ten urlop firma musi wypłacić mi ekwiwalent ?

3. Czy w tym przypadku firma może dać mi 14 dni urlopu czy też 12 dni urlopu plus 2 dni na szukanie pracy ?

Z góry bardzo dziękuję za odpowiedź . Pozdrawiam .
szklarek / 2012-07-11 14:29 / Tysiącznik na forum
1. NIE. Oznacza to rozwiązanie umowy w sobotę 28 lipca 2012 r.
2. Ma wypłacić ekwiwalent za urlop zarówno zaległy jak i bieżący z 2012 (proporcjonalny 7/12), który do rozwiązania umowy nie zostanie wykorzystany w naturze. A w czasie wypowiedzenia pracodawca decyduje kiedy urlopu udzielić. Więc nie wiadomo ile tych dni po wypowiedzeniu do wypłaty będzie.
3. Jeśli wypowiada pracownik- nie ma prawa do dni wolnych na poszukiwanie pracy.

Ps. Tak duży wymiar u. zaległego ? Czy aby nie przedawniła się jego część ?
Piotr194 / 83.8.14.* / 2012-07-11 17:56
Byłem na świadczeniu rehabilitacyjnym . Łącznie moje zwolnienie trwało od 28.12.2010 do chyba 23.04.2012 roku . Odmówiono mi urlopu (ustnie) w sierpniu i dlatego się zwalniam . Być może odmówiono mi celowo aby urlop się przedawnił . Niestety nie mam na to żadnego dokumentu .
szklarek / 2012-07-11 18:09 / Tysiącznik na forum
Raczej nie dlatego- urlop przedawnia się po 3 latach, zatem chodziło mi o to, czy nie jest to przypadkiem urlop za rok 2008, który przedawnił się 31.12.2011 r. jeśli nie został udzielony w 2008, albo został udzielony, ale nie został wykorzystany np. na skutek wniosku o zmianę terminu lub chorobowe- wtedy przedawnienie nastąpiło 31.03.2012 r.

Więc odmowa udzielenia urlopu w sierpniu, do czego pracodawca zasadniczo ma prawo nie wpłynęła na żadne u. przedawnienie.

Podstawa- art. 291, par. 1 KP oraz:

http://e-prawnik.pl/porady-prawne/prawo-pracy/przedawnienie-urlopu-wypoczynkowego.html
Piotr194 / 83.8.14.* / 2012-07-11 18:52
Mój urlop jest z 2011 roku oraz z 2012 roku . Jeśli można to jeszcze dopytam o jeden istotny aspekt . Co zrobić jeśli zaniosę wypowiedzenie a kierowniczki w tym dniu nie będzie w pracy ? Często jest tak że tylko pracownicy są w sklepie , bez nadzoru kierowniczego .
Lena1985 / 80.53.24.* / 2012-08-21 10:17
Witam, proszę o pomoc w rozwiązaniu podobnego problemu. Otóż jestem zatrudniona na 6 miesięcy, um. o poracę, w piątek złożyłam wypowiedzenie do kancelarii biura, na kopii wypowiedzenia mam pieczątkę potwierdzającą otrzymanie dokumentu. Kadry twierdzą, że wypowiedzenie dotarło do przełożonego dopiero w poniedziałek, w związku z czym bieg wypowiedzenia zacznie się od soboty. Czy pieczątka z datą nic nie znaczy? Czy ja ponoszę odpowiedzialność za obieg dokumentów w zakładzie pracy? Czy jest norma prawna regulująca takie sytuacje? Przełożony powinien mieć możliwość skutecznego zapoznania się z pismem - ok, ale czy pracodawca w takiej sytuacji nie będzie nadużywał swoich praw? Jak to wyjaśnić? Jak się podeprzeć prawem? Proszę o pomoc.
szklarek / 2012-08-22 11:49 / Tysiącznik na forum
Jest tak jak Pani to odczuwa- nie odpowiada Pani za ten obieg, złożyła Pani pismo w dedykowanej "komórce" pracodawcy, a nie u woźnego, czy hydraulika i uzyskała potwierdzenie na piśmie.

Doszło do tego, czego wymaga art. 61 KC w związku z art. 300 KP. Wypowiedzenie zaczęło swój bieg 19 sierpnia i zakończy w sobotę 1 września- jak rozumiem jest 2-tygodniowe.

Dotarło może i w poniedziałek- ale mogło w piątek lub sobotę.

Warto skrobnąć do kadr pismo, że z ich opinią się Pani nie zgadza i uznaje, że umowa zostanie rozwiązana zgodnie z terminami ze złożonego swego pisma. Niech mają świadomość, że potulnie tego Pani nie przyjmuje.

To pracodawca chcąc wykazać 'swój' termin musiałby to uczynić- niby jak.

W ostateczności i przy maksimum złośliwości, gdy po 1 września nie stawi się Pani do pracy- pracodawca mógłby teoretycznie próbować zwolnić dyscyplinarnie- ale raczej nie będzie ryzykował, bo sąd pracy przyzna Pani rację na skutek odwołania.
szklarek / 2012-08-22 11:56 / Tysiącznik na forum
Dorzucam artykuł, choć dotyczy głównie wypowiedzenia w relacji odwrotnej:

http://prawo.money.pl/aktualnosci/okiem-eksperta/artykul/wypowiedzenie;umowy;o;prace;-;tylko;na;pismie,7,0,429575.html
szklarek / 2012-07-11 19:13 / Tysiącznik na forum
Dla biegu okresu wypowiedzenia i w ogóle skuteczności samego wypowiedzenia jest istotne bardzo to, by strona mogła się z nim skutecznie zapoznać.

Zostawienie pisma w sklepie, więc jak rozumiem osobie ani zobowiązanej przez pracodawcę, ani upoważnionej do pośredniczenia w sprawach kadrowych takim dostarczeniem nie jest. Bo może dojść do tego, że
- kierowniczka dostanie je do ręki np. we wtorek 24 lipca- co spowoduje przesunięcie rozwiązania umowy na 4 sierpnia
- pismo się zapodzieje, o czym nawet Pan wiedzy mieć nie będzie.

Więc albo do rąk własnych, albo do siedziby pracodawcy- biura, może być to jego dom prywatny, kurierem za potwierdzeniem odbioru. Zawsze należy mieć albo potwierdzenie pisemne przyjęcia pisma, albo odbioru, albo wręczyć przy świadku.

Tu trochę na ten temat, choć bardziej z perspektywy odwrotnej, tj. wypowiedzenia przez pracodawcę.

http://prawo.money.pl/aktualnosci/okiem-eksperta/artykul/wypowiedzenie;umowy;o;prace;-;tylko;na;pismie,7,0,429575.html

http://e-prawnik.pl/porady-prawne/prawo-pracy/wady-formalne-wypowiedzenia-umowy-o-prace-2.html
Piotr194 / 83.8.14.* / 2012-07-11 19:24
Z tego wynika że ta piłka może toczyć się dość długo . Czy mogę wysłać kopię pisma ( skan ) wypowiedzenia , poprzez email bezpośrednio do kadr w siedzibie firmy ? Czy takie przekazanie wypowiedzenia jest wiążące ?
szklarek / 2012-07-11 19:31 / Tysiącznik na forum
Wiążące dla rozpoczęcia biegu wypowiedzenia,jeśli wysłane na mail oficjalny korespondencyjny, dotąd w sprawach służbowych używany, najlepiej z również z maila Pana służbowego, jeśli takiego Pan ma.

Przy braku podpisów certyfikowanych czy maila służbowego- najlepiej dostarczyć potem wersję "analogową" tj. pismo, którego skan został wysłany już tradycyjnie, pocztą czy osobiście, by dokonany został wymóg kodeksowy formy pisemnej, a kadry miały co wpiąć do akt.

To tzw. podwójne wypowiedzenie- dające z jednej strony natychmiastowość dostarczenia, z drugiej spełnia wymóg formy pisemnej.
szklarek / 2012-07-11 19:32 / Tysiącznik na forum
...mimo, że wersja papierowa dojdzie nawet tydzień po elektronicznej, liczyć się dla biegu wypoiwedzenia będzie data elektronicznego.
Piotr194 / 83.8.14.* / 2012-07-11 19:39
Bardzo dziękuję za wyczerpującą pomoc i przepraszam że taką rolkę papieru wyprodukowałem :-) Jeśli jest tego zbyt dużo to proszę o zmoderowanie tych dodatkowych wątków .
Pozdrawiam

Piotr
carb / 83.31.243.* / 2012-07-10 10:17
Witam, czy okres zwolnienia lekarskiego przedłuża okres wypowiedzenia, tzn. przesuwa np. 2 na 6 ? czy też okres wypowiedzenia nie wpływa na okres zwolnienia lekarskiego ?
szklarek / 2012-07-10 11:16 / Tysiącznik na forum
Nie. Niezdolność do pracy nie wpływa na zmianę biegu trwającego wypowiedzenia. Wpływa na to, że są mniejsze szanse na odebranie u. wypoczynkowego w naturze w trakcie trwania wypowiedzenia, czyli zwiększa się prawdopodobieństwo wypłaty ekwiwalentu. Niezdolność do pracy przerywa bieg urlopu wypoczynkowego.

Zasady dostarczania ZLA takie same jak w czasie przed wypowiedzeniem.

Jeśli niezdolność wykroczy poza okres wypowiedzenia po prostu wypłatę chorobowego przejmuje ZUS.


Inaczej byłoby w sytuacji ciąży pracownicy.
iwka74 / 188.147.87.* / 2012-07-09 21:21
Staż pracy w zakładzie to 10 lat, a czy wypowiedzenie ma być w dwóch egzemplarzach czy wystarczy jeden?
szklarek / 2012-07-09 22:48 / Tysiącznik na forum
No więc wypowiedzenie 3 miesięczne, rozwiązanie umowy nastąpi 31 października, taki skutek będzie miało też wypowiedzenie złożone i przed 20 lipca, i po , byle do ostatniego dnia lipca włącznie.

Najpraktyczniej dwa jednobrzmiące egzemplarze, by na wszelki wypadek mieć potwierdzenie przyjęcia jednego z nich, czyli podpis pracodawcy, albo pieczęć dzienną kadrowej/sekretariatu.
Jeśli pocztą- to 1 egzemplarz, ale listem za potwierdzeniem odbioru.
iwka74 / 37.30.0.* / 2012-07-09 20:41
witam, mam umowę na czas nieokreślony i chciałabym złożyć wypowiedzenie 20 lipca. Kiedy minie termin wygaśnięcia umowy?
szklarek / 2012-07-09 21:10 / Tysiącznik na forum
To zależy od stażu zakładowego o czym mówi art. 36 Kodeksu Pracy:

http://prawo.money.pl/kodeks/pracy/dzial-drugi-stosunek-pracy/rozdzial-ii-umowa-o-prace/art-36

Możliwe więc są opcje, że będzie to 4 sierpnia, albo 31 sierpnia albo 31 października.

Sam okres wypowiedzenia też się wlicza do ww stażu.
marta121 / 79.173.47.* / 2012-07-09 11:41
dziekuje slicznie za odpowiedz.rozumiem ze pracodawca musi mi wypłacic pieniazki za urlop.pozdrawiam marta
wiwan / 2012-07-09 12:20 / Tysiącznik na forum
Musi, jeśli NIE wyśle Panią na bieżący i zaległy urlop albo NIE zdąży Pani go w całości w tym czasie wykorzystać.
To pracodawca zadecyduje czy wysłać, kiedy. Nie jest wtedy związany wnioskiem pracownika.
Na ogólnych zasadach związany jest tylko urlopem udzielonym na żądanie, o ile coś jeszcze z 4 dni tego sposobu udzielenia Pani zostało.

Zwracam uwagę, że za obecny rok ma Pani tylko urlop proporcjonalny. Czyli w zależności od tego czy umowa zakończy się jeszcze w lipcu, czy już w sierpniu będzie to 7/12 lub 8/12.
andzrej624 / 79.173.47.* / 2012-07-09 11:14
mam taki sam problem jak post ponizej.kiedy dac wypowiedzenie(2 tygodnie)aby zakonczylo sie ono ostatniego dnia miesiaca.zebym od pierwszego dnia kolejnego miesiaca nie musial isc juz do pracy.i co z urlopem za rok 2012?licze na szybka odpowiedz pozdrawiam andrzej.
wiwan / 2012-07-09 11:32 / Tysiącznik na forum
Tylko wtedy gdy z kalendarza wyniknie fakt, że pierwszy dzień nowego miesiąca wypadnie w niedzielę lub poniedziałek, a wypowiedzenie poprzedniej pracy zakończy bieg w poprzedzającą te dni sobotę.

Wynika to z art.30, par. 2'1 KP:

http://prawo.money.pl/kodeks/pracy/dzial-drugi-stosunek-pracy/rozdzial-ii-umowa-o-prace/art-30

W innym przypadku trzeba uciec się do porozumienia stron.
marta121 / 83.15.53.* / 2012-07-08 11:26
witam.pracuje w firmie na czas określony.obowiazuje mnie 2 tyg wypowiedzenia.czy jezeli zloze je 18 lipca to umowa rozwiazuje sie z dniem 1 sierpnia?czy 31 lipca?posiadam jeszcze 13 dni urlopu wypoczynkowego,czy urlop ten musze wykorzystac?bardzo prosze o rade.
wiwan / 2012-07-09 11:28 / Tysiącznik na forum
Nie. Złożone 18 lipca będzie skutkować rozwiązaniem umowy w dniu 4 sierpnia.
By skutkowało na 28 lipca musi być złożone do soboty 14 lipca włącznie.

Zgodnie z KP jest to sobota- art.30, par.2'1.
wiwan / 2012-07-09 11:29 / Tysiącznik na forum
Wykorzystanie urlopu w czasie wypowiedzenia jest w gestii pracodawcy, może rozliczyć się ekwiwalentem.
Monika300 / 2012-07-07 20:34
Wypowiedzenie dostałem 5 lipca z informacją że obowiązuje ono od dnia 2 lipca . Tymczasem 2 lipca pracowałam normalnie , a później 3 i 4 lipca miałam dni wolne od pracy . Dnia 5 lipca stawiłam się w pracy i pracowałam do południa . Kierownik był cały czas obecny . Wypowiedzenie jednak dał mi dopiero po południu dnia 5 lipca Wynika z tego że pracowałam podczas gdy (nie wiedząc o tym ) byłam już zwolniona z pracy . Czy mógł tak zrobić czy też nie powinnam tego dokumentu podpisywać i nie przyjąć tego wypowiedzenia ?
szklarek / 2012-07-07 23:59 / Tysiącznik na forum
Sprostujmy:
- nie było potrzeby, by je Pani podpisywał
- nie było potrzeby, by je Pani przyjmowała.

Wypowiedzenie, to oświadczenie woli JEDNEJ strony, liczy się skuteczne dostarczenie, tak by druga strona się z nim zapoznała.

Jeśli nie jest to umowa na czas próby do 2 tygodni, ani umowa na zastępstwo to niekonsekwencja w datach jest bez znaczenia. Wypowiedzenie tygodniowe i w wielokrotnościach tygodnia i tak zacznie bieg jutro- w niedzielę 8 lipca, a miesięczne i w wielokrotnościach miesiąca zacznie bieg 1 sierpnia.
Jola / 79.184.123.* / 2012-07-07 13:04
Wykorzystałam cały urlop pełny wymiar 26 dni i złożyłam wypowiedzenie w pracy z dn.31.07.2012.Pracodawca nie chce zgodzić się na rozwiazanie umowy o pracę z dniem 31.07 ale z dniem 31.08 Wiadomo że nowy pracodawca nie bedzie czekał m-c Czy obecny pracodawca może tak postąpić .Dodam że rozpoczynam własna działalność gospodarcza
szklarek / 2012-07-07 23:51 / Tysiącznik na forum
Wykorzystany już urlop nie ma nic (prawnie) do tego. Pracodawca ponosi takie ryzyko, zwłaszcza jesienią, po sezonie urlopowym.

Kluczowe jest to, jaki jest Pani staż zakładowy, rodzaj umowy i zapis w umowie.

Np. jeśli umowa jest na czas nieokreślony, a u tego pracodawcy pracuje Pani dłużej niż od 29 lutego 2012 r. to pracodawca ma rację.

Co wynika z art.36 KP
Roman762 / 83.27.182.* / 2012-07-03 14:23
Chcę zwolnić pracownika . Zatrudniony jest u mnie na czas okreslony. Ma 2 tygodniowy okres wypowiedzenia. Obecnie przebywa na zwolnieniu do 5-07 .Czy jak wróci do pracy mogę mu wręczyc wypowiedzenie i wysłać na urlop ? Urlop ma też 2 tyg . Czy ten urlop jest wliczany jako okres wypowiedzenia? Nadmienię ,że reszta załogi nie chce z tą osobą już dłużej pracować
szklarek / 2012-07-03 14:50 / Tysiącznik na forum
Tak, może Pan w okresie wypowiedzenia zadecydować wykorzystaniu urlopu bieżącego i zaległego przez pracownika. Zarówno w zakresie terminu jak i tego, jaką część udzieli Pan w naturze, a jaką wypłaci ekwiwalentem.
Ale wypowiedzenie 2 tygodniowe złożone 6 lipca zaczyna bieg dopiero w niedzielę 8 lipca- pracownik ów nie może być zmuszony do wykorzystania urlopu w ten piątek i sobotę (o ile w soboty pracujecie).

Urlop wypoczynkowy nie przedłuża wypowiedzenia. Czyli nie można go udzielić więcej niż trwa ów okres.

Podstawa- art. 171 i 167 KP:

http://prawo.money.pl/kodeks/pracy/dzial-siodmy-urlopy-pracownicze/rozdzial-i-urlopy-wypoczynkowe

Ps. Pracownik ma prawo, o ile zawnioskuje o dwa dni wolne, płatne na poszukiwanie pracy z art. 37 KP, które należało będzie odliczyć od urlopu.
Roman 762 / 83.27.182.* / 2012-07-03 15:18
Bardzo dziękuję za odpowiedź. Mam jeszcze pytanie .Nie wiem czy to dalej funkcjonuje ale kiedyś było tak,że wypowiedzenie trzeba było wręczyć pracownikowi z końcem miesiąca . Czy nadal tak jest ? Jakie wtedy mogę mieć wyjście z tej niemiłej sytuacji?
szklarek / 2012-07-03 15:34 / Tysiącznik na forum
To nie tak z tym końcem miesiąca. Są kodeksowe ( art. 30, par. 2'1 KP ) terminy i biegi wypowiedzenia.

Przy wypowiedzeniu 1 i 3 miesięcznym nie ma znaczenia, czy zostanie wręczone 1, 15 czy ostatniego dnia miesiąca. Okres ten bowiem skończy się w ostatnim dniu kalendarzowym miesiąca następnego lub miesiąca trzeciego po miesiącu, w którym do wypowiedzenia doszło.

Dla wypowiedzeń krótszych, wyrażonych w tygodniach- okres kończy się zawsze w sobotę, czyli okres taki zaczyna się w niedzielę i trwa tydzień lub dwa i kończy się w sobotę.

Stąd moja uwaga o najbliższym piątku i sobocie, jako dniach, kiedy wypoiwedzenie już złożone swego biegu jeszcze nie zaczęło.

Proszę jasno wskazać w wypowiedzeniu, że kończy ono swój bieg = umowa rozwiąże się w dniu 21 lipca.
Z taką datą końca stosunku pracy należy wydać świadectwo pracy i wyrejestrować pracownika z ubezpieczeń w ZUS.

Złożenie go po tej sobocie- odwleka wszystko do 28 lipca.
Roman762 / 83.27.83.* / 2012-07-04 11:48
Mam jeszcze jedno pytanie . Zawsze 6 każdego miesiąca mam wypłaty. Z tego co mi donieśli pracownicy , pracownik którego chcę zwolnić chce przyjechać po wypłatę . Zwolnienie ma do 6-07 .Czy tego szóstego mogę wręczyć mu wypowiedzenie , w którym zaznaczę ,że rozpoczyna się ono od niedzieli ? I co gdy on mi wręczy dalsze zwolnienie ?
szklarek / 2012-07-04 12:59 / Tysiącznik na forum
Wcześniej pisał Pan, że do 5 lipca...
Nie- w dniu 6 lipca nie może Pan złożyć mu wypowiedzenia jeśli na ten dzień opiewa jeszcze dotychczasowe ZLA. Owszem pracownik będzie fizycznie w zakładzie pracy, ale nie będzie obecny w pracy w rozumieniu KP- nie będzie ani pracy świadczył, ani nie będzie do niej gotowy. Będzie trwała jego usprawiedliwiona nieobecność w pracy, która chroni go (art. 41 KP) przed wypoiwedzeniem.

Jeśli przyniesie w tym dniu dalsze zwolnienie- odwleka to możliwość wypowiedzenia mu umowy. Jeśli nie przyniesie, ani nie poinformuje że takowe ma ( bo przecież dostarczyć może dopiero po 7 dniach )- można wręczyć je w sobotę- kurierem, posłańcem z zakładu, osobiście.(wyrok Sądu Najwyższego z 4 grudnia 1998 r., I PKN 491/98), stąd na podstawie art. 61 k.c. w zw. z art. 300 k.p. jedynym wymogiem jest umożliwienie pracownikowi zapoznania się z jego treścią. Bez znaczenia jest zatem, czy pracodawca uczyni to bezpośrednio w zakładzie pracy czy w domu pracownika, doręczając wypowiedzenie za pośrednictwem poczty, kuriera czy upoważnionego pracownika.Nie ma przeszkód prawnych, aby pracodawca wykorzystał przerwę między okresami ochronnymi związanymi z nieobecnością pracownika w pracy i doręczył pracownikowi wypowiedzenie nawet w dniu wolnym od pracy).

Jeśli w takiej sytuacji pojawi się potem ze zwolnieniem np. z poniedziałku, ale wstecznie sięgającym soboty- wypowiedzenie będzie skuteczne.
Roman762 / 83.27.83.* / 2012-07-04 13:54
Tak zostałem poinformowany telefonicznie .Dzisiaj otrzymałem zwolnienie gdzie jest napisane do 6-07 dlatego bazuję na tym co jest na zwolnieniu. Naprawdę dziękuję za pomoc :)
Roman762 / 83.27.182.* / 2012-07-03 16:13
Jeszcze raz serdecznie dziękuję za pomoc :)
skomentuj

Najnowsze wpisy