Forum Forum dla firmKadry

Tajniki wypowiedzenia umowy o pracę

Tajniki wypowiedzenia umowy o pracę

Money.pl / 2009-02-06 22:24
Komentarze do wiadomości: Tajniki wypowiedzenia umowy o pracę .
Wyświetlaj:
Krzysiek226 / 31.0.200.* / 2013-04-30 23:53
mam umowę na czas nieokreślony. Złożyłem wypowiedzenie, a po nim wniosek o skrócenie okresu wypowiedzenia do dwóch tygodni, niestety pracodawca zgodził się jedynie o skrócenie tego czasu do 2 miesięcy. W związku z tym jeżeli podpiszę zgodę na skrócenie czasu wypowiedzenia na warunkach pracodawcy a w trakcie wypowiedzenia porzucę pracę to pracodawca może żądać odszkodowania w wysokości 3 krotnośći pensji czy dwu?
viti44 / 46.170.189.* / 2013-05-04 08:31
Jeżeli umowa o prace trwała dlużej jak 3 lata to okres wypowiedzenia wynosi 3 miesiące dla obu stron w przypadku skrócenia jej okresu obie strony musza zawrzeć porozumienie o skróceniu okresu wypowiedzenia jak tego nie ma każda ze stron ma prawo wystąpić do sadu o odszkodowanie w wysokości jej skrócenia tj 1,2 lub nawet trzy miesiące.
wiwan / 2013-05-07 11:37
A co to ma do rzeczy w tym wątku ?

KP nie przewiduje odszkodowania dla pracodawcy za porzucenie pracy, a jedynie w przypadku nieprawnej 'dyscyplinarki" dla pracodawcy z art. 55, par. 1'1 KP.

Za porzucenie pracy pracodawca może dochodzić odszkodowania w ramach art. 119 KP, do wysokości 3-krotnego wynagrodzenia i szkodę taką rzeczywistą musi wykazać.

Przysługujący okres wypowiedzenia NIE ma tu znaczenia.
karina 1281 / 81.219.71.* / 2013-04-06 08:09
WiTam
Od 2010 r. byłam zatrudniona na umowę stażową, pół roku później na zastępstwo imienne przez rok potem zastępstwo do czasu rozstrzygnięcia naboru. Bęąc na zwolnieniu lekarskim (ciąża) został przeprowadzony nabór do którego ponoc zostałam zgłoszona, niestety nie mogłam do niego przystapić z przyczyn zdrowotnych, zwolnienie przeciągnęło sie do porodu i macierzyński. Teraz chcialam wrócić z macierzyńskiego niestety nie mogę zostałam nieoficjalnie poproszona o wykorzystanie urlopu zaległego bowiem w przygotowaniu jest kolejna dla mnie umowa na zastepstwo tym razem znowu imienna. Czy umowa na zastepstwo do rozstzrygnięcia nabory wygasła w momencie przeprowadzenia naboru, czy w zwiazku z tym że przebywałam na zwolnieniu lekarskim przestała ona obowiazywać w dniu porodu (czy pracodawca powinien mnie o tym poinformować???). A jeżeli tak to czy pracodawca (zatrudnienie powyzej 100 osób) wypłacajac mi nadal wynagrodzenie jako zasiłek + bon mikołajkowy bezposrednio od pracodawcy nie zwarł ze mną domniemanej umowy tj. umowy na czas nieokreślony???????
szklarek / 2013-04-06 10:04
Dokładnie na to wygląda- tj. tu będzie 'mądrze':

#Zawarcie umowy o pracę może być dokonane per facta concludentia, czyli w sposób konkludentny (dorozumiany ). Zezwala na to art. 60 Kodeksu cywilnego w powiązaniu z art. 300 Kodeksu pracy (dalej: K.p.) . W artykule tym ustawodawca podaje: "(...) wola osoby dokonującej czynności prawnej może być wyrażona przez każde zachowanie się tej osoby, które ujawnia jej wolę w sposób dostateczny#

Potwierdza to również Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 5 maja 1976 r. (I PR 79/76), choć zaznaczam, że dotyczy sytuacji, gdy upłynął okres wypoiwedzenia, a praca jest świadczona nadal.

Wracając do Pani sytuacji- umowa na zastępstwo NIE jest z mocy prawa (KP) przedłużana do dnia porodu z art. 177 KP.
Pani umowa powinna była być rozwiązana na skutek owego naboru, kwestią doprecyzowania byłoby to, czy w dniu jego przeprowadzenia, czy w dniu rozpoczęcia pracy, przez osobę która nabór 'wygrała'.

I od tego dnia powinna Pani była przejść na zasiłek chorobowy z ZUS, bez prawa do zasiłku macierzyńskiego- bo poród nastąpiłby po ustaniu stosunku pracy- czyli ub. chorobowego.

Akurat 'mikołajkowym' bym się nie sugerował, bo świadczenie z ZFŚS może być przyznawane również byłemu pracownikowi, za ostatni rok pracy tj. rok, w którym stosunek pracy ustał.

Co więcej o dalszym trwaniu stosunku pracy świadczy zalecenie wykorzystania u. wypoczynkowego. Gdyby umowa ustała- powinna Pani była uzyskać ekwiwalent i św. pracy o czym jeszcze nie wspomniałem.

Pozostaje kwestią, na JAKĄ umowę w tej sytuacji jest Pani zatrudniona. Z przytoczonego wyroku wynika, że na bezterminową i oczywistym jest, że warto o to zawalczyć sugerując tylko pracodawcy albo realnie kierując sprawę do PIP/sądu pracy.

Tak, czy inaczej warto po prostu porozmawiać z pracodawcą- by rozeznać jego zapatrywanie oraz przedstawić to co wyżej napisałem. ważne jest też to, co Pani zamierza- tj. czy chce tam zdecydowanie pracować, czy też np. jednak rozstać się drogą porozumienia za jakiś bonus.
dżejdżej / 83.5.136.* / 2013-03-20 22:59
Witam,
planuję złożyć wypowiedzenie o pracę z przysługującym mi miesięcznym okresem wypowiedzenia. Mam 24 dni urlopu do wykorzystania czyli cały ten miesiąc, w którym nie chciałabym być w pracy. Czy pracodawca może mi odmówić jego udzielenia? i czy w takim wypadku byłby zobowiązany wypłacić mi rekompensatę? Dodam, że urlop nie był planowany w żadnym harmonogramie
szklarek / 2013-03-21 09:04
Skoro urlop nie był na ten czas planowany to w żadnym stopniu pracodawca nie jest takim wnioskiem związany, bo w trakcie biegnącego wypowiedzenia to on decyduje o udzieleniu urlopu (dotyczy to wymiaru i konkretnego terminu). Od niego więc zależy, czy udzieli należnego urlopu (bieżącego + ewentualnego zaległego) w całości, czy częściowo i kiedy.
Za część niewykorzystaną urlopu wypoczynkowego należny jest ekwiwalent pieniężny.

Ps. niezależnie od powyższego nadal ma Pan prawo do uzyskania 4 dni urlopu w trybie na żądanie, o ile dotąd ich za ten rok nie wykorzystano.
Ps. zwracam uwagę, że za rok 2013 należny jest urlop proporcjonalny, czyli zakładając Pana wypoiwedzenie złożone w marcu (skuteczne na koniec kwietnia) należny urlop ma wymiar 4/12. Więc może niekoniecznie 24 dni....

Podstawa- art. 171, par. 1, 167'1, 155'1. KP
Zbigniew1203 / 89.78.154.* / 2013-03-12 18:46
Witam,
Jestem zatrudniony w firmie X. Złożyłem wypowiedzenie umowy o pracę za porozumieniem stron w firmie X. Po tym podpisałem umowę o pracę z firmą Y od 01.06.2013. Co w przypadku gdy fima Y zaproponuje lepsze warunki ? Jak postąpić aby rozwiązać podpisaną umowę z firmą Y ?
Dziękuję za sugestie i porady.
szklarek / 2013-03-12 19:00
Trochę chyba się namieszało Panu z X i Y . Jaki termin rozwiązania umowy z X ?
Antoni1920 / 77.114.113.* / 2013-02-22 15:04
Witam, 1 listopada 2012 rozpoczalem pracę na czas nieokreslony z wpisanym w umowie 1-mcznym okresem wypowiedzenia. Wczesniej u tego samego pracodawcy zatrudniony bylem na 3-mczną umowe-zlecenia na tych samych warunkach i stanowisku, co pozniejsza wspomniana umowa o pracę. Kilka dni temu Pracodawca zwabiwszy mnie do hotelu w centrum miasta usiłował wręczyc mi wypowiedzenie nie wiedząc, iż przebywam na urlopie (nie wiedział, bo zmieniło się szefostwo i nie mialo takiej wiedzy). Zapowiedział, że w takim razie wręczy mi wypowiedzenie po moim powrocie z urlopu, tj. 25 lutego 2013r. Kiedy zakończy się okres wypowiedzenia? Kiedy zakończyłby się, gdyby wypowiedzenie zostałoby mi wreczone 1 marca 2013r?
szklarek / 2013-02-22 20:46
Jednomiesięczne wręczone w lutym skutkuje na 31 marca, wręczone 1 marca- skutkuje na koniec kwietnia.

Poprzednie zlecenie niczego tu nie zmienia, bo nawet sądowne ustalenie, że jednak był to stosunek pracy nie dałoby łącznie stażu zakładowego skutkującego 3 miesięcznym okresem wypowiedzenia (staż 3 lat), który mimo zapisu w umowie musiałby być zastosowany.
Nika14 / 83.3.186.* / 2013-02-12 17:09
Witam.Moja sytuacja wygląda następująco : pracowałam w swojej firmie ok. 4 lat,od ponad roku miałam umowę na czas nieokreślony.w listopadzie otrzymałam wypowiedzenie z zachowaniem 3-miesięcznego okresu wypowiedzenia.firma zatrudniała w roku ubiegłym 21 osób,natomiast już w styczniu,zostało 18 osób na umowie.w PIP dowiedziałam ze się nabywam prawo do odprawy pieniężnej,z dniem otrzymania wypowiedzenia.jednak księgowa twierdzi że odprawa mi się nie należy.co mam dalej robić? w liście płac także nie mam naliczonej odprawy,tylko swoją wypłatę za poprzedni miesiąc (styczeń).
olenkar5 / 2013-02-05 09:25
Witam, u mnie sytuacja wygląda następująco. Pracodawca wyslal mi wypowiedzenie pocztą, w związku z tym, iż listonosz nie zastał nikogo w domu zostawil awizo.mialo to miejsce 17 grudnia.wiedzac ze jest to wypowiedzenie umowy,przesylki nie odebralam i od 19 grudnia przebywam na zwolnieniu lekarskim.do dnia dzisiejszego listu z wypowiedzeniem nie odebrałam.w dniu 01.02.2013 dostarczylam do pracy kolejne zwolnienie lekarskie i tam zostalam poinformowana, ze nie jestem juz zatrudniona w firmie i zwolnienie powinnam dostarczyc do zusu. wiem, że w zwiazku iz nie odebralam wypowiedzenia uważa się i tak je za dostarczone.moje pytanie jednak dotyczy okresu wypowiedzenia, od kiedy jest ono liczone,czy juz od pierwszego awizowania tj od 17 grudnia czy dopiero od dnia drugiego awizowania czyli w momencie przebywania juz na zwolnieniu lekarskim? czy w zwiazku z przebywaniem na l4 okres wypowiedzenia nie powinien byc liczony od momentu zakonczenia l4? prosze o informacje. z gory dziekuje i pozdrawiam
aneczka111 / 77.254.139.* / 2013-02-05 09:23
dzwoniłam do PIP i liczy sie to co na umowie jest podpisane:D
aneczka111 / 77.254.139.* / 2013-02-04 23:09
pracuje w firmie od 2010 i mam umowę na czas nieokreslony. Przysługuje mi miesiąc wypowiedzenia. Zalezy mi jednakna jak najszybszym odejsciu z pracy. wiem, ze pracodawca sie nie zgodzi na orozumienie stron. Mam natomiast umowe z 2010 (ostatnia moja umowa), w której okres wypowiedzenia to 2 tygodnie. Wiem, że warunki umowy nie moga byc mniej korytsne niż KP. Przeczytałam gdzieś, że w tym wypadku lepsze jest dla mnie wypowiedzenie 2 tygodniowe i ono jest ważne. Może ktoś wie jak jest w takim przypadku?
kuba999 / 91.237.136.* / 2013-01-31 00:58
Chcę zwolnić pracownicę, umowa na czas nieokreślony. Nie jestem zadowolony z jej pracy, osiąga bardzo słabe wyniki sprzedażowe, jest mało skuteczna w pozyskiwaniu nowych klientów. Nie angażuje się w realizację powierzonych zadań, w godzinach pracy często rozwiązuje krzyżówki, przegląda kolorową prasę.
1)Proszę o podpowiedź jak sformułować przyczynę wypowiedzenia? Jak ją skonkretyzować w jednym zdaniu?
2)Czy w wypowiedzeniu należy wpisać informację o udzieleniu urlopu wypoczynkowego w okresie wypowiedzenia , podać daty od-do i ilość dni?
szklarek / 2013-01-31 09:24
1. Argumentacja tu przytoczona brzmi rozsądnie ( może poza krzyżówkami i prasą- nazwać to inaczej- wykorzystywanie godzin pracy na cele z nią niezwiązane ). Dosłownie o krzyżówkach można wspomnieć, gdyby przy wręczaniu wypowiedzenia była zdziwiona, żądała wyjaśnień.
Pracownicy coraz częściej się odwołują- powód podany więc wcale nie powinien się ograniczać do jednego zdania, warto wyrazić wszystkie zastrzeżenia do pracownika.

2. NIE ma takiego obowiązku, można udzielić ten urlop w niezależnym piśmie, w późniejszym terminie. ALE umieszczenie tego w piśmie wypowiadającym jest logistyczne i praktyczne- bardzo często bowiem, co zrozumiałe, są problemy komunikacyjne z pracownikiem, pojawia się np. potrzeba wyjaśniania, że pracodawca ma Kodeksowe prawo wysłać wtedy na urlop.

Warto przytoczyć więc w wypowiedzeniu podstawę prawną wskazania terminu urlopu- art. 167'1 KP:

http://prawo.money.pl/kodeks/pracy/dzial-siodmy-urlopy-pracownicze/rozdzial-i-urlopy-wypoczynkowe/art-167

Zwracam uwagę, by :
- dobrze obliczyć należny urlop proporcjonalny za obecny rok wliczając oczywiście sam okres wypowiedzenia do okresu zatrudnienia. No i dorzucić u. zaległy jeśli jest.
- by termin wskazanego urlopu przypadał na okres wypowiedzenia. przy dzisiaj złożonym wypowiedzeniu nie ma to znaczenia, bo jego bieg zacznie się jutro, ale gdyby złożył pan wypowiedzenie jutro- jego bieg zacząłby się dopiero 1 marca. Mógłby Pan wskazać termin urlopu dopiero od 1 marca. Nie w lutym.

choć jak to w prawie pracy jest też orzecznictwo mówiące, że bieg wypowiedzenia rozpoczyna się od dnia wręczenia (Sądu Najwyższego z 26 kwietnia 2011 r., SN II PK 302/10, OSNP 2012/17 – 18/215).
grazia946, / 89.70.74.* / 2013-01-28 11:58
Mam umowe na czas nieokreslony 4 lata a pracodzwca chce mnie zwolnic za porozumieniem stron, drugi chce mnie przyjac na trzy miesiace z zastrzezeniem ze po tym czsie moze mnie zwolnic. Czy po tym okresie nalezy mi sie zasilek dla bezrobotnych ?
wiwan / 2013-01-28 12:34
To jest oferta porozumienia trójstronnego- czyli jednoczesna ze strony obu pracodawców, czy też potencjalny nowy pracodawca nie jest związany z obecnym i oferuje Pani umowę po prostu na czas określony na 3 miesiące, niezależnie od tego, czy jest Pani czy nie gdzieś zatrudniona ?
marbi154 / 109.231.5.* / 2013-01-25 17:02
Witam,
Chcemy wypowiedzieć pracownikowi umowy o pracę.
Pracownik jest zatrudniony:
- od 01-04-2010 do 30-06-2010 umowa na okres próbny
- od 01-07-2010 umowa na czas nieokreślony.
Proszę o pomoc w następujących kwestiach:
1. Czy do okresu zatrudnienia przy wypowiedzeniu umowy na czas nieokreślony wliczamy również czas zatrudnienia na okres próbny?
2. Czy w tym przypadku możemy zastosować 1 miesięczny okres wypowiedzenia?
3.Czy naszemu pracownikowi należą się wolne dni na poszukiwanie pracy, jeśli tak to ile ?
4. Jeśli wręczymy wypowiedzenie w dniu 31 stycznia (i taka data na wypowiedzeniu) to rozwiązanie umowy nastąpi 28 lutego?
5. Pracownik nie ma urlopu zaległego, ale nie wykorzystał za ten rok ani jednego dnia urlopu - będzie mu więc przysługiwało 5 dni za 01/2013 i 02/2013 (wymiar 26 dni). Chcemy go zwolnić ze świadczenia pracy za jego zgodą i z wynagrodzeniem za ten czas (placówka bankowa więc jest to zasadne).
Czy możemy od 01-07.02.2013 wysłać pracownika na 5 dni urlopu, a bezpośrednio po urlopie dać mu wolne dni (nie wiem ile) na poszukiwanie pracy i po wykorzystaniu przysługujących mu dni wolnych dopiero zwolnic go ze świadczenia pracy. Czyli po samym urlopie zwolnienie z pracy byłoby od 8-28 lutego, jeśli dodatkowe dni na poszukiwanie pracy - to data późniejsza o ilość przysługujących dni wolnych.
Zaproponujemy również porozumienie, ale pracownik może nie chcieć tego podpisać za względu na zasiłek. Można go jakoś przekonać?
Dla nas byłoby to korzystniejsze, a tak musimy podać jeszcze przyczynę wypowiedzenia. Chcemy go zwolnić ponieważ nie osiąga odpowiednich wyników pracy, w zasadzie sama obsługa Klientów jest OK., ale zero sprzedaży kont, kredytów, brak inicjatywy w pozyskiwaniu nowych klientów, Jak ktoś sam przyjdzie to go obsłuży, ale nic poza tym. Wprowadziliśmy ostatnio plany sprzedażowe, ale to nic nie pomogło. Nie stać nas na zatrudnianie takiej osoby. I tak będziemy musieli znów ponieść koszty na wyszkolenie kolejnej osoby, ale spodziewamy się, że zatrudnienie na to miejsce nowego pracownika pozwoli na osiąganie lepszych rezultatów pracy. Jaką przyczynę wypowiedzenia byłoby najlepiej podać w takiej sytuacji.
Troche duzo pytań, ale bardzo proszę o pomoc, aby nie zrobic jakiegoś błędu. Z góry bardzo dziekuję.
szklarek / 2013-01-28 11:18
No trochę dużo.

1. tak, wlicza się okres próbny jak i sam okres wypowiedzenia, co w tej sytuacji i tak nic nie zmienia.
2.tak, wypowiedzenie 1-miesięczne
3.tak, 2 dni wolne, na jego wniosek.
4.tak, na koniec lutego będzie skuteczne wypowiedzenie skutecznie złożone do 31 stycznia włącznie
5. w czasie wypowiedzenia to pracodawca decyduje o terminie urlopu. do porozumienia można przekonać gratyfikacją finansową. podane przyczyny wyglądają na wystarczające do wypowiedzenia, a z pytania wieje obawą, że takowymi nie są i że pracownik będzie się odwoływał. można zastosować po wypowiedzeniu umowy skrócenie o. wypowiedzenia np. do 2 tygodni w trybie art.36.par.6 - czyli też w porozumieniu stron, ale to porozumienie będzie bez wpływu na prawo do zasiłku dla bezrobotnych, bo nie dotyczy trybu rozwiązania umowy.

Podstawa- art. 36 i 37 KP.
marbi154 / 109.231.1.* / 2013-01-28 14:06
bardzo dziękuję, pozdrawiam
mama302 / 2013-01-16 14:11
witam,
bardzo proszę o pomoc.
Od prawie 4 lat jestem zatrudniona w firmie na umowę o pracę na czas nieokreślony.

Od kwietnia przebywałam na macierzyńskim, następnie zwolnienie od ortopedy( do 28.11)- ponieważ nie było pieniędzy z NFZ i miejsc- nie miałam możliwości na kontrolę u ortopedy w grudniu więc, cały grudzień wykorzystałam część zaległego urlopu wypoczynkowego
Od 10.01 znów przebywam na zwolnieniu lekarskim od ortopedy (problemy z kręgosłupem, skierowanie na rechabilitację- którą z powodu braku wolnych terminów rozpocznę dopiero za 2 mieisące).
W tym czsie miałam już tel z kadr i pytania typu: czy zamierzam dalej chodzić na zwolnienia, czy szukać sobie pracy, czy iść na wychowawczy i że naślą na mnie kontrolę z ZUSu itp...
Siedzę na tym zwolnieniu jak na szpilkach... moje pytanie:
Czy na zwolnieniu poniżej 33dni może mnie skontrolować ZUS? Co jeśli zastaną mnie w domu samą z dziećmi(2lata i 10 mcy), wiadomo że młodsze nie chodzi więc chcąc nie chcąc muszę go czasami podnieść, a waży 12kg...czy mogą się do tego przyczepić?(mam rtg kręgosłupa, skierowanie na badania)
czy pracodawca może ewentualnie podważyć moje zwolnienie? boję się dyscyplinarki, a wiem że na moje miejsce mają zatrudnioną swoją osobę i jestem dla nich niewygodnym pracownikiem i jako matka- nierentownym(słowa kierownika...)

Dodam, że pracodawca nagminnie spóźniał się z wypłatą wynagrodzenia ( niestety za ostatni miesiąc wypłacił w terminie_ niestety ponieważ myślałam o rozwiązaniu umowy z art55 par1 kp) ale chyba nie mam podstaw skoro ostatnie wypłącił w terminie? To chyba by było najlepsze rozwiązanie dla mnie?Czy dostałabym wtedy odszkodowanie, odsetki za nieterminowe wpłaty i ekwiwalent za zaległy urlop?
Bardzo proszę o radę, czekam na następną wypłatę- jeśli nie będzie w terminie to czy mam szansę na powyższe rozwiązanie?
i jak to się później ma do zasiłku dla bezrobotnych- dostałabym od razu po rozwiązaniu takiej umowy?
z góry dziękuję za pomoc
wiwan / 2013-01-16 16:53
Od końca- ta "dyscyplinarka" dla pracodawcy rzeczywiście nie jest możliwa, gdy wypłata ostatnia była już terminowa- bo zgodnie z art. 55, par. 2 KP jest limit maksymalnie miesiąca do momentu, kiedy pracownik dowiedział się o okoliczności rozwiązanie umowy uzasadniającej.
Taki tryb rozwiązania umowy nie pozbawia ekwiwalentu za niewykorzystany urlop, jest bez wpływu na kwestie zasiłku dla bezrobotnych. Odszkodowanie jest automatyczne- równe wynagrodzeniu za przysługujący w danej sytuacji okres wypowiedzenia- czyli dla Pani 3 miesięcznemu.

Kwestia odsetek za spóźnione poprzednie wynagrodzenia jest niezależną od rozwiązania umowy. Można ich dochodzić zawsze.

Kontrola prawidłowości wykorzystania ZLA jest możliwa również przez pracodawcę, co zależy od tego, ile osób zgłasza do ubezpieczenia. Zawsze też może mały pracodawca zwrócić się do ZUS z wnioskiem o kontrolę.

Tu więcej:

http://prawo.money.pl/aktualnosci/okiem-eksperta/artykul/kontrola;zasadnosci;zwolnienia;lekarskiego;pracownika,240,0,786416.html

http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/falszywe;zwolnienie;szef;lub;zus;to;sprawdzi,209,0,371921.html
Basia31 / 2012-12-03 17:24
Witam jestem zatrudniona w firmie i chcą żebym przeszła do tej samej firmy o innej nazwie. Szef powiedział żebym złożyła wypowiedzenie z dniem 31.11.2012 a umowę mam do końca roku. Jeżeli przejdę do tej firmy to umowa będzie na czas nieokreślony ale na gorszych warunkach co mam robić. Proszę o szybkie odpowiedzi i z góry dziękuję.
szklarek / 2012-12-04 09:58
Trudno decydować za Panią.

Przydałoby się więcej faktów dotyczących sytuacji prawnej.
Mianowicie:
Co oznacza "ta sam firma o innej nazwie".
Czy ;
1. dochodzi do przejęcia obecnej firmy,
2. ten sam właściciel ma dwie firmy jednocześnie
3. dochodzi do likwidacji firmy, a właściciel tworzy nową.
jestem / 62.148.84.* / 2012-11-20 18:45
Witam!
Pracuję w firmie X od października. W listopadzie jeszcze nie dostałam wypłaty. Na umowie o świadczeniu usług napisano, że mogę złożyć tygodniowe wypowiedzenie. Moje pytanie brzmi czy mogę zwolnić się z dnia na dzień z tego powodu?
wiwan / 2012-11-20 21:45
Jeśli umowa o świadczenie usług- to nie praca i nie wypowiedzenie umowy o pracę.
Nie wchodzi więc też rozwiązanie umowy z art. 55, par.1'1 KP- czyli dyscyplinarka dla pracodawcy.

Umowa taka zgodnie z art. 750 KC jest traktowana jak zlecenie.
I tak jak w umowie zawarto termin jego wypowiedzenia tak też powinien być zawarty termin wypłaty wynagrodzenia. W tym świetle może w ogóle nie ma jeszcze opóźnienia.

Najnowsze wpisy