Forum Forum podatkoweInne

czy za złożenie donosu do skarbówki można dostac nagrodę pienieżną?

czy za złożenie donosu do skarbówki można dostac nagrodę pienieżną?

rmako / 83.8.35.* / 2006-03-20 14:16
mam kontrachenta ktory robi przysłowiowe wałki z podatkami i który jest w dodatku moim dlużnikiem. wobec tego mam pytanie, czy za zlozenie donosu do skarbówki na niego można dostać jakąś premię pienieżną? prosze o odpowiedz
Wyświetlaj:
Praktyk_firma / 83.31.115.* / 2009-09-15 22:08
Kilka informacji których możesz nie znać, a potem mój komentarz.

Po pierwsze Twój kontrachent nie zapłaci "podatku" ale uznaniową sumę wyznaczoną przez urzędnika. Urzędnik odpowiada za swoje błędy do 3 pensji wyłącznie więc jest praktycznie bezkarny obracając nieswoimi pieniędzmi. To przy dużych sumach budzi dużą pokusę. Pamiętaj że ustawa o tym aby urzędnik odpowiadał za swoje błędy finansowo jest stale blokowana przez sejm. Dysproporcja praw urzędnik obywatel jest nadal ogromna.
Na przykład kiedyś kupiłem okazyjnie tanio samochód bo miał kilka uszkodzeń do naprawy, a w urzędzie dowiedziałem się że zapłacę podatek nie od faktycznego obrotu ale od sumy którą urzędnik MUSI pobrać z teoretycznej sumy transakcji z jakichś wytycznych urzędu. Czyli nawet jak jest uczciwy to i tak ma obowiązek mnie okraść!.
Podobnie jest jak poborca kradnie należności za podatek VAT który nalezy odprowadzić nawet jak kontrachent tobie NIE zapłacił za fakturę. Czyli płacisz za sumę której nawet nie masz.

Przykładów jest więcej jak to niby "nalezności" są zwyczanym złodziejstwem w majestacie prawa.

Moja opinia jest taka że nawet jeśli ludzie w skarbówce staną się nagle uczciwi to przepisy są takie że MUSZĄ kryć siebie i dbać o posadę czyli je wykonywać.
Możesz zrobić komuś krzywdę nieproporcjonalną do tego co sobie wyobrażasz o tym.
Dodatkowo jeśli akurat nie będzie miał tych pieniędzy które urząd uzna ze ma to może trafić na listę dłużników w BIK całkiem bez własnej winy nawet - bo może nie mieć tyle ile skarbówka naliczy i wpaść w spiralę zadłużenia na kilkanascie lat bo nie ma mechanizmu obrony przed takim postępowaniem urzędów.

W efekcie może stracić wiele więcej niż sadzisz.

O komornikach napisze drugim razem z przyjemnością.

Praktyk (niestety)
el pozero / 2007-07-11 11:31 / portfel
Witam i spieszę z odpowiedzią na Twoje pytanie. Otóż złożenie takiego donosu nie jest w żaden sposób gratyfikowane przez administrację skarbową. Mimo wszystko jednak, na Twoim miejscu złożyłbym zawiadomienie. Dlaczego?

Widzisz, w Polsce wysoki poziom przestępstw i wykroczeń (wszelkich, a więc tych dotyczących prawa karnego, podatkowego itp.) wynika przede wszystkim z przyzwolenia społecznego. W rozmowach toczonych na forach internetowych, tudzież przy stołach podczas uroczystości rodzinnych, każdy jest przeciwny tej przestępczości. Ale kiedy ktoś nagle staje się świadkiem przestępstwa - udaje, że niczego nie widział i niczego nie słyszał.

I tak, jeśli sąsiad z podwórka po raz n-ty wsiada pijany do samochodu i gdzieś wyjeżdża - nikt nie dzwoni na Policję, żeby go zatrzymano (choć wszyscy to widzą). Bo owszem, prowadzenie samochodu pod wpływem alkoholu jest przestępstwem, którego skutkiem może być nawet śmierć niewinnych ludzi, ale przecież (cytuję Sławę) "donos jest obrzydliwy". Jeśli kontrahent (czy ktokolwiek inny) w sposób oczywisty oszukuje przy płaceniu podatków, tez nikogo to nie boli. Owszem, pieniędzy w budżecie brakuje, ale przecież w ostateczności zawsze można podnieść składkę zdrowotną i pieniądze się znajdą. Mnie jednak boli w tym tylko jedno. Większość przedsiębiorców oraz tzw. etatowcy muszą płacić te podatki od każdej zarobionej złotówki. Więc .... mnie trafia, kiedy widzę kogoś, kto w zeznaniu rocznym wykazuje 40 tys. przychodu, a w rzeczywistości przychód ten wynosi ponad milion (jako pracownik administracji skarbowej zetknąłem się i z takimi przypadkami).

Na zakończenie dodam tylko, że w krajach skandynawskich (czyli tam, gdzie komuna nie nauczyła ludzi kraść) każde przestępstwo jest od razu zgłaszane odpowiednim władzom. Jesli ktoś nie wierzy - prosze spróbować w miejscu publicznym, bedąc pijanym lub udając pijanego wsiąść do samochodu. Zobaczycie, jak dalego zajedziecie.

Pozdrawiam

p.s. i jeszcze do Sławy. Jak słusznie napisałaś - "Państwo ma całą armię opłacanych darmozjadów odpowiedzialnych za wykrywanie przestępstw". Tu masz rację, tylko jeśli patrzę na to przez pryzmat wykonywanego przez siebie zawodu zadaję sobie następujące pytanie. Po co mam tracić czas swój (i czas uczciwego przedsiębiorcy) na prowadzenie u niego kontroli, jeśli za płotem może być ktoś, kto jest w ewidentny sposób nieuczciwy, i to tam kontrola powinna być prowadzona? Nikt nie jest Duchem Świętym, żeby wiedzieć o tym przed sprawdzeniem tego, a to sprawdzanie (czyli kontrolowanie) jak wszystko - trwa i kosztuje.
banshe / 68.110.73.* / 2009-09-08 22:28
Calkowicie sie z Panem zgadzam....... i dziwie sie osoba, ktore faktem donosu sa oborzone! Ja tez nigdy nie byla bym dumna z czeogs takiego az do teraz....... Moi rodzice zalozyli sprawe o podzial majatku, moj pjciec przygral pare razy w sadzie inwalide, bo jest na rencie, kilka razy nie stawil sie na sprawe,bo byl w sanatorium. Jednak wszyscy w kolo wiedzia, ze ciagle pracuje, ale oczywiscie nikt nie chcial zeznawac -Polskie realia! W koncu moja mama musiala przystac na jego warunki i sie wyprowadzic zeby zakonczyc sprawe, a ojcie (wstyd sie przyznac ,ze to moj ojciec) teraz sprzedaje to mieszkanie...... I jak tu takiego nie zakablowac?
Mam jeszcze jedno pytanie, gdzie dokladnie dzwonic? I jak dlugo trwa to postepowanie? Dzieki!
Adol / 2007-07-11 16:19 / Bywalec forum
Masz 100% rację co do zasady i co do przykładów. Kolega posiadając prawo jazdy na samochody ciężarowe ale nieposiadając umiejętności zatrudnił sie w GB w firmie transportowej. Dostał wielkiego TIRa i .. w drogę. Po drodze niegroźnie "ściął" kilka zakrętów i i od razu inni kierowcy poinformowali policję.
PS. Jak mam konkurować prowadząc firmę jeżeli inni są ode mnie tańsi ponieważ nie płacą podatków, ZUS, zatrudniają na czarno itd.?
W Polsce nie jest problemem wysokośc podatków tylko ich uznaniowość i kolesiostwo. Na pewno el pozero zetknąłeś się z firmami w których musiałeś zanleźć tylko "papierzaki" czyli drobne uchybienia lub anulować kontrolę choć widziałeś się już na czele urzędowego rankingu.
obiektywny / 83.3.154.* / 2007-07-11 09:23
jeżeli wiecie że firma oszukje ludzi i nie odprowadza składek na ZUS i NFZ , ze wszystkimi podpisuje umowy-zlecenia, które nastepnie wyrzuca do kosza na smieci to co byscie zrobili??
andzik / 83.23.97.* / 2006-10-21 15:30
to obrzydliwe! czasami taki donos moze uprzykrzyc zycie uczciwemu czlowiekowi.
mkopek / 194.237.142.* / 2009-09-15 14:43
Jesli ktos oszukuje urzad skarbowy i nie placi podatkow, to nie jest uczciwym czlowiekiem. Donos na kogos, kto nic zlego nie robi, tylko zeby mu uprzykrzyc zycie jest obrzydliwy. Donos na kogos, kto popelnia przestepstwo, to wlasciwa postawa obywatelska i reszta spoleczenstwa powinna byc wdzieczna, za zlapanie pasozyta, ktory oszukuje cale spoleczenstwo.
kiero.maciej / 83.6.110.* / 2008-03-05 11:23

to obrzydliwe! czasami taki donos moze uprzykrzyc zycie uczciwemu czlowiekowi.

ŻENADA! Uczciwemu człowiekowi, który, jak p.Bóg przykazał, nie płaci podatków...
lolita / 83.10.6.* / 2008-03-01 21:19
właśnie mnie uprzykszył i ciekawa jestem czy moge sie jakos dowiedziec kto mnie tak urzadził
Zmargerita / 2007-07-11 17:32 / "Zielona Niedojrzała"
Jak nie popełniłeś przestępstwa skarbowego tylko jakieś uchybienia to nie możesz mówić o uprzykszaniu życia. Urzędnicy kontroli wiedzą gdzie szukać, aby sprawdzić czy firma płaci uczciwie podatki. Poza tym są jeszcze dwa tygodnie od otrzymania protokołu z kontroli na dokonanie korekty deklaracji i odprowadzenie podatków. Jedyną karą są w tym przypadku odsetki budżetowe.
SŁAWA / 2006-05-20 22:51
DONOS JEST OBRZYDLIWY jakkolwiek sprawy by się miały.Ostatnio oglądałam program telewizyjny, którego przesłaniem było nakłonienie obywateli do donoszenia na siebie.Takie propagowanie właściwej postawy obywatelskiej.Kij ma zawsze dwa końce.Społeczeństwo powinno ,moim zdaniem, mieć w tej sytuacji instynkt samozachowawczy.Latwo można ukręcić stryczek na własną szyję.Państwo ma całą armię opłacanych darmozjadów odpowiedzialnych za wykrywanie przestępstw.Niech więc wykonują swoją pracę rzetelnie i skutecznie.Kto sieje wiatr ten zbiera burzę.Ty jeszcze chcesz za to forsę.Też obrzydliwe.Chyba, że masz odwagę podpisać się pod tym donosem i masz dowody na te przekręty.
daanka / 83.82.217.* / 2006-05-20 23:05
Od kilku lat mieszkam za granica z powodow finansowych.Za kazdym razem gdy przyjezdzam do Polski ,najdalej na trzeci dzien zjawia sie komornik.Najpierw nie zwracalam na to uwgi ale kiedys byl nieuwazny i w jego papierach zobaczylam notatke.Sasiadka,Elzbieta M.poinformowala...itd. Zeby sie upewnic,powiedzialam sasiadom,ze przyjechalam na dwa dni i jutro wieczorem wyjezdzam.Po poludniu,moj"przyjaciel" komornik juz byl u mnie.Jak myslicie,ile za to biora? Ja nie mam pojecia za ile moga szmacic sie ludzie nie biedni.Ohyda.
mkopek / 194.237.142.* / 2009-09-15 14:45
daanka, jestes obrzydliwa. Uchylasz sie od placenia swoich dlugow. Niejedna firma juz padla z powodu nieuczciwych dluznikow i niejedn pracownik stracil przez to prace. Osoby takie jak Ty sa winne glodu dzieci tych pracownikow.
Poszkodowany / 212.2.99.* / 2007-07-11 11:21
Komornik nie przychodzi bez powodu. Trzeba mieć wyrok sądu. Czyli masz na sumieniu egzekucję wyroku, od której się uchylasz.
Kuba - komornik / 84.40.231.* / 2007-07-05 15:58
Z czystym sumieniem mogę wyrazić swoją opinię iż należy tępić nieuczciwych obywateli... Którzy jak czytam w innych wypowiedziach uciekają za granicę by uniknąć egzekucji komorniczej, najprawdopodobniej zarządzonej przez Sąd I Instancji, czyli zostałeś kolego uznany za winnego zadłużenia się. Jako urzędnik informuje Państwa że żadna osoba, która informuje "polskie urzędy pościgowe" o miejscu gdzie znajduje się poszukiwana osoba, nie dostaje nawet czekolady :) Robi to z patriotycznych pobudek, by zmniejszać liczbę złodziei i oszustów, jakich w naszym Państwie nie brakuje.
Paffel / 2009-09-15 23:26
komornicy czasem sa bezwzgledni i nie odruzniaja niuansow, nie maja za grosz wspolczucia dla ludzi ubogich, zamiast scigac mafje i prawdziwych przekreciarzy
to poluja na latwy lup , czyli biednego szarego polaka.
Kuba ...wez sie za tych z rzadu oni to dopiero kradna ....
michał 3322 / 195.239.36.* / 2011-04-01 17:13
złożyłem taki donos i nawet odpowiedzi nie dostałem-dlaczego?
US nie musi informować o przebiegu kontroli ani o jej zakończeniu zasłaniając się tajemnicą skarbową! heh niezle co! więc radze odpuścić bo oprucz braku poinformowania przez US będzie jeszcze jakiś przeciek i wam morde obijom.
To jest właśnie Polska.
nicki519 / 109.243.64.* / 2017-07-09 19:40
hmmm US powinno odpisać o tym że dziękują ale o wyniku kontroli nie mogą informować donosiciela zgodnie z kodeksem karno skarbowym heheh
trzeba odróżnić donos anonimowy i donos podpisany tj zawiadomienie...

Najnowsze wpisy