Forum Forum podatkoweInterpretacje

podatwk od darowizny pieniężnej od babci dla wnuczki?

podatwk od darowizny pieniężnej od babci dla wnuczki?

monia00718 / 80.54.21.* / 2006-10-02 12:15
Witam, mam pytanie? Dostałam pewną kwotę ( około 75 000) od mojej babci na zakup mieszkania ( co już zrobiłam) Dowiedziałam się nie dawno z telewizji że od darowizn się płaci podatek. Ile będę musiała zapłacić tego podatku? Czy da się to jakoś ominąć?
Wyświetlaj:
jędrzej / 2006-10-07 00:43 / portfel / Uznany Leszcz giełdowy - III miejsce w Konkursie giełdowym
A zgłosiłaś do US, że dostałaś tą darowiznę? To było "do ręki" czy notarialnie?
Jeśli US nic nie wie, to się nie dowie sam i nie będziesz musiała nic płacić. Mogą zacząc pytać skąd miałaś pieniądze na mieszkanie i wtedy będziesz musiała się wykazać dochodem lub umową darowizny. Ja bym do oporu udowadniał, że pieniądze miałem z dawnych oszczędności.
Nie wiem ile masz lat i czy pracujesz. Jeśli masz pokrycie na to mieszkanie w dochodach własnych z poprzednich lat, to zawsze może mieszkałaś przy rodzicach i Cię karmili i ubierali, a ty całą pensję odkładałaś.
A może dostałaś tą darowiznę od kilku bliskich osób, ale od każdej mniej niż 9 tys. (tyle jest chyba zwolnione z podatku) - tyle że to trzeba mieć chyba notarialnie, a Ty już wydałaś tą kasę - czyli już popełniłaś przestępstwo skarbowe.... zatem przeczytaj początek raz jeszcze.
jędrzej / 2006-10-07 00:46 / portfel / Uznany Leszcz giełdowy - III miejsce w Konkursie giełdowym
Nie jestem na bieżąco w stawkach, ale chyba 10% od nadwyżki ponad kwotę wolną. To będzie około: (75000-9000)*10% = 6600 zł

Najnowsze wpisy