Forum Forum inwestycyjneOpinie o spółkach

Spółki, które przyniosą pewny długofalowy zysk

Spółki, które przyniosą pewny długofalowy zysk

Redakcja forum / 2006-05-09 20:10
Zbieramy Wasze opinie o spółkach, które dają graczom pewność, że ich przyszłość jest stabilna, a zysk adekwatnie do sytuacji na giełdzie - PEWNY. W tym wątku pilnujemy porządku. Prosimy o nazwę spółki i uzasadnienie. Za wypowiedzi kubek Money.pl
Wyświetlaj:
Anakin / 2006-09-25 03:42
EFEKT – RAPORT ANALITYCZNY
Przy cenie zamknięcia 22,50 PLN z 21.09.2006 r.


Podstawowe PKD: 5212Z (usługi wynajmu oraz dzierżawy lokali i urządzeń handlowych)
Dodatkowe PKD (między innymi): 55.1 (prowadzenie hoteli); 4521A (prowadzenie działalności turystycznej oraz świadczenie usług gastronomicznych);
31-323 Kraków; ul. Opolska 12
tel. +48 12 420 33 30; faks +48 12 420 33 44
http://www.efektsa.pl; e-mail: korporacja@efektsa.pl

Prezes Zarządu: Bogumił Adamek
Biegły rewident: Kancelaria Biegłych Rewidentów Konto Sp. z o.o. w Krakowie

Aktualna cena akcji – 22,50 PLN (2006-09-21)
Wartość 100% akcji Spółki – 37,5 mln PLN


Największe zalety Firmy:
1. Atrakcyjne nieruchomości w Krakowie niedoszacowane w bilansie Spółki (wzrost wartości rynkowej nieruchomości należących do Spółki w samym 2006 roku można szacować na 15 – 26 mln PLN).
2. Nowe perspektywiczne działalności Grupy Kapitałowej– udane wejście w działalność turystyczną.
3. Ciekawa struktura akcjonariatu.
4. Atrakcyjne wskaźniki rynkowe.

Największe wady Firmy:
1. Kompostownia (Ekokonsorcjum Efekt Sp. z o.o.) przynosząca znaczne straty (0,69 mln PLN straty netto w 2005 roku) negatywnie rzutujące na wyniki skonsolidowane Grupy Kapitałowej. Minus ten jest równoważony informacją Zarządu, że jeżeli kompostownia nie stworzy szybkiej perspektywy poprawy wyników zostanie ona sprzedana. Wartość zaangażowania Efekt S.A. to ok. 6 mln PLN (w formie kapitału własnego spółki) oraz około 2 mln PLN w formie pożyczek długoterminowych.
2. Nieudane wejście Spółki na Ukrainę (Ukraińsko-Polskie Przedsiębiorstwo „PIK” Sp. z o.o.). Spółka także przewidywana jest do sprzedaży (wartość zaangażowania Efekt S.A. to 374,5 tys. USD).


Ad. 1. Atrakcyjne nieruchomości w Krakowie i Myślenicach
Firma wraz ze swoimi spółkami zależnymi posiada liczne nieruchomości w Krakowie. Ich wycena w księgach firmy pochodzi w większości z epoki, kiedy ceny polskich nieruchomości komercyjnych były śmieszne niskie. Od blisko dwóch lat trwa boom na polskim rynku nieruchomości, którego szczególne nasilenie możemy obserwować właśnie w Krakowi, który został uznany przez światowe organizacje turystyczne za jedno z pięciu najbardziej atrakcyjnych turystycznie miast Europy.

W raporcie skonsolidowanym Spółki na koniec 2005 roku wartość gruntów i budynków wynosiła 52,2 mln PLN (w tym grunty 14,3 mln PLN, zaś budynki, lokale i obiekty 37,9 mln PLN). Wzrost wartości nieruchomości w Krakowie w 2006 r. wynosi wg różnych szacunków od 30% do 50%. Tak więc, przyjmując założenie, że wartość księgowa na koniec 2005 roku dokładnie odzwierciedlała wartość gruntów i budynków Efektu, wzrost ich wartości rynkowej w samym 2006 roku można szacować w przedziale 15,0 – 26,0 mln PLN (tj. od 9 do 16 PLN na 1 akcję Efektu).

Podstawowe nieruchomości Grupy Kapitałowej Efekt (w każdej polskiej spółce zależnej Efekt S.A. posiada bezpośrednio lub pośrednio 100% udziałów) to:
• Hotel w Krakowie (jeden funkcjonujący, drugi w przygotowaniu).
• Nowoczesny biurowiec w Krakowie (biurowiec klasy A o powierzchni około 1,6 tys. m2).
• Inne nieruchomości w Krakowie (m.in. sklepy, teren na którym zlokalizowany jest rynek hurtowy Kompleks Handlowy „Rybitwy” i inne).
• Inne nieruchomości w Myślenicach (Efekt Bis Sp. z o.o.).

Atrakcyjność krakowskich nieruchomości Efektu wzrasta dodatkowo dzięki ich coraz dogodniejszemu położeniu komunikacyjnemu związanym z przebudową głównych dróg tranzytowych miasta.



Ad. 2. Nowe perspektywiczne działalności Grupy Kapitałowej– udane wejście w działalność turystyczną.
W 2003 roku spółka zależne Efekt-Hotele Sp. z o.o. uruchomiła hotel w Krakowie Express by Holiday Inn (http://www.krakowexpress.pl) (m.in. 182 dwuosobowych pokoi, 7 sal konferencyjnych, parking na 120 samochodów). W 2005 roku działalność hotelowa przyniosła 1,6 mln zł zysku netto (tj. około 50% zysku netto Grupy Kapitałowej). Efekt dysponuje środkami (nieruchomości oraz zdolność kredytowa) umożliwiającymi rozbudowę posiadanej bazy turystycznej. Do końca 2006 r. plany Spółki w tym zakresie powinny zostać ostatecznie ukształtowane (Efekt powołał w tym celu specjalną spółkę zadaniową Lider-Hotel Sp. z o.o.).

Działalność w branży turystycznej będzie stopniowo zwiększała udział zarówno w przychodach jak i w zyskach Grupy Kapitałowej co będzie pozytywnie przekładało się na postrzeganie Spółki przez potencjalnych inwestorów – w tym przez inwestorów instytucjonalnych.



Ad. 3. Ciekawa struktura akcjonariatu



• Kapitalizacja Spółki oraz wielkość free float sprawia, że spółka stanowi bardzo ciekawy obiekt dla potencjalnych inwestorów giełdowych. Akcje Spółki cechują się stosunkowo niską płynnością, wzrastającą jedynie na pojedynczych sesjach w trakcie, których następuje silny wzrost ceny akcji. Czynnik ten może być interpretowany negatywnie (trudno zainteresować tą Spółką większych inwestorów instytucjonalnych), jak również pozytywnie (Spółka może stać się ciekawym obiektem dla kapitału spekulacyjnego).
• Większościowy pakiet akcji jest w rękach akcjonariuszy współpracujących z obecnym Zarządem i Radą Nadzorczą Spółki. Akcjonariusze Ci popierają obraną strategię rozwoju oraz nie zamierzają sprzedawać swoich akcji traktując je jako inwestycję długoterminową. Największy pakiet posiada Spółka „Inwest-efekt” Sp. z o.o., która nie jest bezpośrednio częścią Grupy Kapitałowej Efektu, jednakże jest personalnie powiązana z Zarządem, Radą Nadzorczą oraz największymi akcjonariuszami Spółki (w 2003 roku nastąpiło zmniejszenie udziałów Efekt S.A. w „Inwest-efekt” Sp. z o.o. do poziomu 18,9%). Wg bilansu Efektu na 31 grudnia 2005 r. wartość posiadanych przez Efekt S.A. udziałów w „Inwest-efekt” Sp. z o.o. wynosiła 350 tys. PLN (dodatkowo Efekt S.A. udzielił w 2005 roku spółce „Inwest-efekt” Sp. z o.o.” pożyczkę w wysokości ok. 0,5 mln PLN).
• W 2001 roku grupa inwestorów skupiona wokół inwestora indywidualnego Roberta Orła skupiła znaczny pakiet akcji i próbowała uzyskać decydujący wpływ na zarządzanie Spółką. Próba ta skończyła się niepowodzeniem, zaś procesy sądowe wytoczone przez Orła Zarządowi Firmy zakończyły się sukcesem Zarządu Efektu. Akcje skupione przez inwestorów powiązanych z Robertem Orłem zostały prawdopodobnie wyprzedane na początku 2002 roku powodując spadek kursu z poziomu około 20 PLN do około 7 PLN za walor.



Ad. 4. Atrakcyjne wskaźniki rynkowe
Spółka jest notowana nieznacznie poniżej swojej wartości księgowej, która biorąc pod uwagę wzrost cen nieruchomości na rynku krakowskim jest zdecydowanie zaniżona. Aktualne wskaźniki P/E, P/BV, MC/S, P/CE kształtują się na atrakcyjnym poziomie (znacznie poniżej średnich dla całego rynku).
Maksiu / 2006-08-19 08:18 / Bywalec forum
Mostostalexport zapowiadaja sie swietne wyniki 3 kwartalu
AG / 213.158.197.* / 2006-08-09 12:58
Kupujcie jest jeszcze tani !
bollullos / 2006-07-27 22:18 / portfel / Uznany Muł Pancerny
DZ Bank - niemiecki bank, ma baaardzo niewielkie obroty ale akcjonariuszem głównym jest duuuży bank niemiecki, notowany w 2-krotnych, generalnie profesjonalny bank a w ogóle jeszcze nieznany, operuje w konsorcjach na rynku dużych pożyczek korporacyjnych, na pewno się rozwinie... Sam chyba kupię.
liberal / 82.141.192.* / 2006-06-30 12:52
moim zdaniem SANWIL to spólka o silnych fundamentach inwestor 50%
restrukturyzacja, nowe lepsze wzory(wloski projektant), nowe maszyny.
SANWIL< RULEZ
slow / 2006-06-29 12:08
hmm.... ja bym polecil 7 bullsa, tka do 7zl gdyz jest to moim zdaniem spolka mega spekulacyjna :) wiec jesli ktos ma nerwy i wie jak sie ustawic ... to ta spolka daje niezle dochody , poza tym to pgnig pewnie bedzie sie podnosil po spadku tak do 3,7 hhmmmm co jeszcze pewnie orlen urosnie ale juz nie az tak bardzo.. pozdrawiam
tom&jerry / 2006-06-21 21:04
MCI i NFI 12Piast(bardzo dobra opcja, polecane przez wielu graczy i wyjadaczy),
bioton,
betacom(o ile w 2 kwartale pokażą dobre wyniki to wyskok będzie całkiem pokaźny!),
boryszew(teraz jest dobra cena do zakupu - choć może być niższa w przypadku dalszej przeceny...)
computerland(szcególnie teraz atrakcyjna cena i bardzo pomyślne rekomendacje),
lentex(troche ryzyka w tym jest ale w moim odczuciu pewny zysk - nieźle radzą sobie dywaniarze!, no i jeszcze niedługo pp na nowe inwestycje),
PBG(super spółeczka, mój kumpel tam pracuje i od wewnątrz ją poznałem, polecam, poza tym dobrze rekomendowana),
Prokom(zdecydowanie jest to pewny długofalowy zysk, ale kokosów wielkich się nie zbije, tu również kieruję się także rekomendacją),
Sfinks(szczególnie długoterminowo ekstra spółka),
TVN(jestem z nimi duchem i udziałami ;) - nie jestem w stanie określić jakie zyski może przynieść, ale jestem pewien, że je przyniesie!, z podziwem patrzę jak się rozwijali i rozwijają)
Średnioterminowo poleciłbym też: , energopn(pp), gino rossi(myślę, że w ciągu paru dni od debiutu będzie niezły zysk, na dobrą sprawę potem należałoby odkupić i siedzieć w tej spółce i sie nie martwić!)
Napisałem się trochę...
To taka troche propozycja mojej wizji dobrego i pewnego portfela średnioagresywnego ;)
W razie uwag poprostu je wyraźcie... Pozdrawiam i życzę żeby wszystkim na nowo rogi urosły i żebyśmy się "byczyli" pożądnie przez wakacje i później!
silwiog / 83.22.210.* / 2006-06-01 17:14
MNI - spółka ma bardzo dobre wyniki a we wrześniu czeka nas emisja akcji. Wszystko wskazuje na to, że po emisji cena może znowu dojść do poziomu 10 zł a to da świetną stopę wzrostu.
dakel / 87.207.62.* / 2006-06-04 23:16
Nie sądze aby cena po emisji spadła do 10 zł, zwłaszcza że członek zarzadu kupuje 50000 papierow po 12 zł. Dodatkowo 5 09 2006 mają być akcje z PP, a ponadto to MNI ma obsługiwać wybory Miss Word w systemie sms, a więc kolejne intratne pociągnięcie, no trzeba pamietać że chcą wdrażać nowe system WIMAX. Podsumowujac przyszłosć przed nimi wygląda obiecująco
maly inwestor / 217.173.192.* / 2006-05-29 12:31
co myslicie o stalexport ? niekorzy spekuluja ze bedzie wybicie rzedu kilku tysiecy?Jest to mozliwe w?
Gerwazy / 2006-05-28 11:23
Dla mnie na długi termin pewniakiem jest ostatnio mocno zapomniana spółka - Motostal Warszawa,
po pierwsze najgorszy okres (rok 2005) ma za sobą - świdczą o tym kolejne raporty kwartalne, które są coraz lepsze - w I kwartale był już minimalny zysk (biorąc pod uwagę że pogoda była kiepska dla budowlańców-podnosi to wartość osiągniętych wyników), dla porównania w I kwartale ubiegłego roku strata ponad 7 mln,
po drugie o coraz lepszej kondycji finansowej świadczą kolejne komunikaty spółki informujęce o nowych kontraktach zawieranych przez samą spółkę i spółki zależne,
po trzecie - jesteśmy po emisji nowych akcji, kóre rozeszly się jak świeże bułeczki w piekarni, emisja jest prawie dokończona, czekamy tylko na poczatek notowań akcji V emisji,lada dzień, akcje są już zarejestrowane i po małej korekcie w dniu rejestracji - jednak trzeba uważać na termin debiutu - pewnie będzie znowu nieduża korekta
po czwarte - jak ktoś śledził kurs tej spółki w zeszłym tygodniu to zgodzi się ze mną że kurs zachował sie rewelacyjnie, przez wszystkie dni korekty spadł nieznacznie, w zasadzie przez te dni stracił miej niż wzrósł przez jeden dzień na sesji 16 maja
i to na tyle, dla mnie to pewniak, pozd
ToMi / 2006-05-29 12:01
a co sadzisz o motostalexp?? tez niezle moga ruszyc a cena niejest wysoka
Gerwazy / 2006-05-29 21:20
Ostatnio nie śledziłem na bieżąco komunikatów, praca zawodowa nie pozwali mi na śledzenie na bieżąco większej ilości spółek, mam zawsze na względzie tak do 10 spółek i tak się kręci; w zeszłym roku dość długo miałem akcje tej spółki i troszke na nich zabiłem ale cena była poniżej 1,5; na wzrosty na początku tego roku się nie załapałem, ostatnio cena rzeczywiście jest dość dobra, pojawiają się dobre komunikaty, zobaczymy jak uporządkują sprawy w spólkach zależnych, jest dość ciekawie, w najbliższych dniach będzie w MIDWIGU, warto się nią zainteresować w bliskiej przyszłości
marcinnicram / 80.53.206.* / 2006-05-26 15:19
dzieki Krzych -u ale powiedz mi jeszcze co sadzisz o tej splce gino rossi ? jak to swie moze potoczyc?
Krzych / 2006-05-26 18:09 / Płoteczka na forum
Nie obserwuje jej.W tej zabawie na poważną kasę należy jeszcze mieć nosa.
marcinnicram / 80.53.206.* / 2006-05-25 21:18
czesc jestem tutaj nowy i mam pytanie co sadzicie o debiucie takiej spolki jak gino rossi i czy wogole dojdzie do tego ze ta spolka sie znajdzie na gieldzie? jestescie tutaj bardzo opanowani i dosc racjonalnie podchodzicie do problemow - wiec moja sytuacja jest taka mam 22 lata mam troche oszczednosci ze USA ale nie chce tam wiecznie jezdzic rozumiecie - wiec prosilbym was o rzetelne wypowiedzi z gory wielkie dzieki. skomentuj
Krzych / 2006-05-25 21:39 / Płoteczka na forum
Nie kupuj za całą kasę tylko jednej sp.Podziel na kilka mądrych.
Krzych / 2006-05-25 21:35 / Płoteczka na forum
Sugestia.
parkiet.com. piguła i przeswietl prokom tam kilka sp. rekomendują.Ale nie wierz wszystkiemu.Pozdrawiam.Tez długo siedziałem za oceanem.
Krzych / 2006-05-22 18:33 / Płoteczka na forum
GTC - o ile będzie split.
paweł.f / 83.7.240.* / 2006-05-22 17:46
z góry przepraszam,że nie podam nazwy spólki, która taki zysk przyniesie, natomiast moge podać które przyniosą strate : WSZYSTKIE do końca tego roku, niestety;(

proszę o kubek na drobne, od jutra obstawiam rondo Mateczny w rakowie:)
eeee, .... lepiej nie, nie będe podawał maila, podrzućcie mi na miejsce
AK / 217.153.146.* / 2006-05-22 15:25
A co myslicie o Commarchu mi sie zdaje ze to moze być niezla inwestycja do konca grudnia maja naprawde niezle produkty i ciagna kontrakt za kontraktem wyniki tez maja niezle.Juz raz na nim zarobilem 20 % a teraz Zamiast trzymac ten pamier sprzedalem po 150 a teraz chyba pojdzie w gore i wd. mnie zatrzyma sie gdzies w okolicach 200 w grudniu
do początku nowsze
1 2 3
Wpisy na forum dyskusyjnym Money.pl stanowią wyraz osobistych opinii i poglądów ich autorów i nie powinien być traktowany jako rekomendacja kupna bądź sprzedaży papierów wartościowych. Money.pl nie ponosi za nie odpowiedzialności.

Najnowsze wpisy