Forum Forum inwestycyjnePierwsze kroki

Stopa zwrotu wolna od ryzyka

Stopa zwrotu wolna od ryzyka

bzul85 / 90.156.85.* / 2009-05-06 19:12
Witam.
zwracam sie do Was z ogromna prosba. a mianowicie chodzi mi o wyliczenianie miar treynora i sharpe'a ... niby nic w tym szczegolnie trudnego tylko nie wiem skad wziasc srednia stope zwrotu wolna od ryzyka potrzebna do obliczenia wskaznika. dodam ze potrzebuje srednia stope wolna od ryzyka dla akcji pekao (lata 2004 maj do 2008 maj). mam juz wyliczone srednia stope zwrotu , odchylenie standartowe i brakuje mi tylko tego jednego elementu. prosilbym o wyjscnienie na prosty chlopski rozum ... moze jest jakis sposob na wyliczenie tego w excelu..? pozdrwiam bzul85
Wyświetlaj:
my_butterfly / 62.21.122.* / 2009-05-15 16:05
jak sie czegos dowiesz to daj znac , mam ten sam problem :P pozdrawiam
Aga
Kroghot / 78.28.5.* / 2009-05-16 16:20
hmm trochę to nie tak. Nie możesz obliczyć średniej stopy zwrotu pozbawionej ryzyka dla akcji PEKAO :), bo to się liczy na podstawie czegoś co nie przyniesie nam ryzyka. Np: obligacje skarbu państwa są takim nie ryzykownym interesem. Uwzględniają one inflacje.

a więc weź pod uwagę właśnie ów obligacje i oblicz jaka jest "stopa zwrotu pozbawiona ryzyka" w tych właśnie latach.

Jest do tego specjalny wzór ale go nie pamiętam. Znajdź w googlach

Pozdrawiam,
forum.gpwinfo.pl
Kroghot / 78.28.5.* / 2009-05-16 16:37
ehh przypomniałem sobie.

Np: bierzesz sobie % z tych lat2004-2008 bonów skarbowych czy czegoś tam innego ale pewnego czyli państwowego co nie zbankrutuje. I liczysz średnią w tych latach.

Gdzieś wyczytałem że średnia ważona powinna być ale ja to robiłem na średniej arytmetycznej.

Pozdrawiam,
forum.gpwinfo.pl
Karin / 2009-05-17 15:05
Średnia arytmetyczna wystarczy w 100%.
Wpisy na forum dyskusyjnym Money.pl stanowią wyraz osobistych opinii i poglądów ich autorów i nie powinien być traktowany jako rekomendacja kupna bądź sprzedaży papierów wartościowych. Money.pl nie ponosi za nie odpowiedzialności.

Najnowsze wpisy