Forum Polityka, aktualnościKraj

RUM ratunkiem dla finansów służby zdrowia?

RUM ratunkiem dla finansów służby zdrowia?

Money.pl / 2008-03-11 07:30
Komentarze do wiadomości: RUM ratunkiem dla finansów służby zdrowia?.
Wyświetlaj:
Stary doktor / 62.87.237.* / 2008-03-20 20:43
kto zganie gdzie są najbardziej zadłuzone szpitale
Gorzów - 215 mln zł, Zielona Góra okolo 50 mln itd.
Panie Premierze Tusk, gratuluje wyboru ministra zdrowia. Przeciez ta kobieta nie wie co mówi, albo robi nas za błaznów
Lubuszanin / 212.109.157.* / 2008-07-23 10:02
Co ma zadłużenie szpitali do sytemu RUM? Braki w kasach lubuskich szpitali to przede wszystkim wynik zbójeckich działań Centrali NFZ. Jej motto, to: zabierzmy biednym i dajmy sobie - chciałoby się rzec. Zlikwidowano Chore Kasy Chorych, czas zlikwidować Złodziejski Fundusz Zdrowia, bo to worek na pieniądze, który nie ma dna. Moim zdaniem szpitale powinno się skomercjalizować, oczywiście w rozsądnych granicach.



2008-03-20 20:43:33 | 62.87.237.* | Stary doktor
Re: RUM ratunkiem dla finansów służby zdrowia? [0]
kto zganie gdzie są najbardziej zadłuzone szpitale
Gorzów - 215 mln zł, Zielona Góra okolo 50 mln itd.
Panie Premierze Tusk, gratuluje wyboru ministra zdrowia. Przeciez ta kobieta nie wie co
mówi, albo robi nas za błaznów
pacjent / 217.11.139.* / 2008-03-12 15:26
Jedyny ratunek to walec i wyrównać. System dotychczasowy zdemoralizował ludzi. Nierozumieją co jest ich powołaniem. Mogąpatrzeć bezdusznie na umierającego
i jedynie co myślą dobrze Ci tak , za takie pieniądze mam się tobą zajmować.Jako pacjent mam dość tych wiecznie naciągnietych i niezadolonych gemb tych ludzi.
+med / 83.22.13.* / 2008-03-12 21:48
A ja mam dość tyCh niezadwolonyh gemB pACJENTóW, którzy by chcieli moje wysokospecjalistyczne usługi natychmiast,w pełnym zakresie o każdej porze dnia i nocy i oczywiście ZA DARMO!!!
Lasic / 83.25.102.* / 2008-03-13 10:53
I znowu kasa.... człowieczku lec do Anglii tutaj takich nie potrzebujemy
waz(USA) / 64.21.104.* / 2008-03-15 18:07
Wiec z pewnoscia potrzebujecie wuja z Ameryki. Takiego jak ja, ktory rozda wam pieniadze. Podaj swoj adres to ci przysle juz na Wielkanoc.
cav / 2008-03-12 01:30
Zauważyliście że NFZ działa za darmo? suma wydatków podanych w artykule to 100%. Wierzycie w cuda? Wiecie ile tam zarabia byle sprzątaczka? I to wszystko na temat rzetelnosci tego tekstu. A fakt jest taki, że fundusz tylko przeszkadza zżerając nasze pieniądze. Kiedy byłem niedawno na "negocjacjach" w NFZ dowiedziałem się że najlepiej gdyby poradnie specjalistyczne były tylko w miastach wojewódzkich i powiatowych. na moja uwagę że biedni ludzie z małych miejscowości będą mieli problem żeby dostać się do lekarza bo dla nich wydatek na podróż to poważne obciążenie Pani z funduszu stwierdziła "ja jako urzędnik widzę to inaczej" I to jest sedno sprawy. Nie chodzi o pacjenta o ludzi i system tylko o urzędniczy punkt widzenia nie mający nic wspólnego z rzeczywistością. A wprowadzenie i utrzymywanie RUMu to wielki koszt i masa pracy dla lekarzy i pielęgniarek. Zamieniają się oni w urzędy statystyczne. Fundusz wymaga tylu numerów przy wprowadzania danych że głowa boli. W ofercie na 2007r musiałem złożyć 600 stron dokumentów (dla niewielkiej przychodni) po kilka razy te same. Horror. Ale urzędnik widzi to inaczej. A wiecie jak działa system informatyczny ZUS? Tak samo będzie działał (znaczy nie działał) system NFZ. Od 3 miesięcy nie da się uruchomić połączenia pomiędzy kompem w przychodni a funduszem bo ktoś coś tam zawalił. od 3 miesięcy udajemy więc że dalej jest rok 2007. ale urzędnik widzi to inaczej.
Krzysztof Olszewski / 217.115.75.* / 2008-03-12 11:06
Zupełnie się nie zgadzam z Pama poglądem. Dobrze zaprojektowany system wymaga wprowadzenia dużej ilości danych podstawowych jedynie na samym początku. Potem dane się tylko aktualizuje, co nie jest żadnym problemem (czy wizyta w banku jest uciążliwa z powodu wprowadzania danych do komputera?). Wypisanie recepty, wpisanie danych o poradzie, hospitalizacji itp przy użyciu systemu "user friendly" powinno byc bardzo proste. Problemy techniczne, np zwiazane z transferem danych są też do rozwiązania (odpowiedni help desk - jak np w każdej firmie telekomunikacyjnej). A korzyści wynikające z wprowadzenia systemu (przede wszystkim kontrola kosztów) są olbrzymie. Naprawdę jestem zbulwersowany tym, że do tej pory taki system nie został wdrożony - czuje się tu jawny sabotaż będący w interesie niektórych grup, związanych z ochroną zdrowia (np firm farmaceutycznych).
Wiechs / 77.253.118.* / 2008-03-12 09:19
Nkt nie chce być kontrolowany i podlegać zasadom rynkowym. Lekarze, farmaceuci, a zwłaszcza koncerny farmaceutyczne zrobią wszystko, żeby za dużo nie zmienić.
A zasada jest prosta. TRZEBA DAĆ JAKIKOLWIEK INSTRUMENT NACISKU NA SŁŻBĘ ZDROWIA PACJENTOM. Najlepiej jak to są pieniądze. Kartki, bony, dodatkowe ubezpieczenia itp. cokolwiek jest lepsze niż nic.
Obecnie pacjent, tak naprawdę przeszkadza służbie zdrowia. Co do lekarzy, to pytanie jest proste: po cholerę szedłeś na studia medyczne skoro wiadomo było, że płace w sł. zdrowia są liche a studia długie i ciężki.
+med / 83.22.13.* / 2008-03-12 21:54
To jest zupełnie popaprane stanowisko. po pierwsze to pacjent jest petentem i on potrzebuje pomocy. azatem to pacjent powinien mieć za soba gwarancje ubezpieczalni, która sfinansuje jego potrzeby medyczne. ale u tego lekarza lub w tym szpitalu , który pajent wybierze.Poronionym pomysłem jest to,że to ja mam sie starać o to byzbiurokratyzowany NFZ łaskawie mi zapłacił ( średnio po ok 6 tyg) za moją pracę z chorym i to ja musze sie wykazać tym że taka poradę za zgodą NFZ mogłem udzielić. Przechodze do sektora 100% prywatnego!!!
historyk / 89.76.205.* / 2008-03-11 22:53
Tylko największe podmioty i to powiązane w konsorcja będą wstanie szybko, czyli w ciągu 2-3 lat, wdrożyć taki system. Jego koszt wzrośnie do około miliarda złotych, biorąc pod uwagę dodatkowe wydatki związane choćby ze sprzętem
a resztę systemu wprowadzi się w 2022 r jak p. Kopacz odejdzie
kiedy skończy sie ta obłuda i hipokryzja czy naprawdę wszystkich uważacie za kretynów
no i jeszcze projekt ustawy o informatyzacji za pół roku i jakie pieniądze na jego wprowadzenie
za dwa lata cała służba zdrowia będzie prywatna na którą dalej będą płacone obowiązkowe składki zdrowotne
a system informatyczny zafunkcjonuje w XXII w
Bernard+ / 79.187.8.* / 2008-03-12 11:33
historyk nie jest autorytetem dla informatyków i specjalistów od organizacji i zarzadzania a tego najbardziej brak w Polskiej administracji państwowej. Obojetnie czy administruje służbą zdrowia, drogami czy podatkami wszędzie obserwujemy braki wiedzy i umiejętności w zakresie organizacji i zarządzania wspieranego dobrymi systemami informatycznymi. Przykład z wczoraj po 41 latach pracy zdarzyło mi się jako osobie prowadzącej działalność gospodarczą zachorować i z tego tytułu otrzymacczwrot zapłaconej skłądki otrzymując za okres zwolnienia lekarskiego od ZUS zasiłek chorobowy. Od 1990 roku opłacam składki do ZUS przelewami z tego samego konta bankowego. Ale ZUS 280 złotych zasiłku Chorobowego przysłał mi Przekazem pocztowym do odbioru na poczcie. czym spowodował u siebie wyższe koszty bo przekaz jest droższy od przelewu!Gdy obowiązki pracy wiodły mnie w pobliże poczty wstępowałem sądząc naiwnie że debranie zasiłku to chwila ale w ciągu 2 dni byłem 3 razy o różnych godzinach na poczcie i zawsze zastałem kilkadziesiąt osób stojących w kolejce do 2 okienek. Więc 3- go dnia widząc, że kolejka jest stałym elementem w pomieszczeniu poczty stanąłem w niej i musiałem stać 1 godzinę i 20 minut aby dostać się przed oblicze urzędniczki, która po wylegitymowaniu mnie wypłaciła mi należne 280 zł. Obserwowałem przez czas stania w kolejce organizację Polskiej Poczty na przykładzie głównego urzędu w mieście 45 tysięcznym. I tak przez te 80 minut 2 okienka obsłużyły 14 osób czyli po 7 osób jedno co daję średni czas obsługi jednego klienta 11,42 minuty. Co tak długo trwa? Otoż każda pracownica ma w okienku komputer ale całość dokumentacji prowadzona jest potrójnie bo oprócz wypisywania ręcznego dokumentów prowadzona jest ewidencja komputerowa dokumenty są wystawiane w 2 albo i 3 egzemplażach ilość papierów na biurku jest większa niż była wtedy, gdy nie było na poczcie komputerów. Odbiór czegokolwiek to wpierw szukanie w komputerze numeru potem przeszukiwanie pudełek kartonowych, w których są listy i przekazy a potem wypełnianie przez pracownicę ręcznie wielu dokumentów mimo, że te same dane są już w komputerze ale muszą być naniesione na papier z pieczęcią dzienną . Komputeryzowałem w swojej praktyce zawodowej kilka firm i jeden urząd miasta a pracuję od 30 lat jako specjalista organizacji i zarządzania więc potrafię ocenić, co jest wart wdrożony system obsługi klientow na poczcie jest wart tyle samo co 3-ci rodzaj prawdy wg św. pamięci księdza Tischnera. I w wielu państwowych firmach komputery są bo trzeba je mieć, gdyż to jest niezbędne aby nie zarzucono urzędnikom zacofania ale pracę wykonuje się nadal w systemie papierowym komputer tylko pozwala generować więcej szablonowych papierów, w których potem toną biurka co uzasadnia niby konieczność wzrostu zatrudnienia w urzędach i państwowych firmach.
A nie słyszałem jeszcze nigdy o tym żeby gdzieś na świecie adwokaci wybrali sobie na prezesa prokuratora albo gangsterzy, policjanta, Lekarze i farmaceuci przyzwyczaili się przez 40 lat, że nie byli kontrolowani więc teraz zawsze będą przeciwni ograniczeniu swojej swobody i konieczności rozliczenia się z pieniędzy.
Anest / 194.126.147.* / 2008-03-16 06:46
Otóż nic własnie Pisze Pan " lekarze przyzwyczaili sie , że nie byli kontrolowani". Pracuję w szpitalu powiatowym i od dawna rozlicza sie każdego pacjenta. Na 5 łózkowej intensywnej terapii codziennie po dyzurze rozlicza się każdego pacjenta wypełniajac mu różne skale itd. co razenm z pisaniem obserwacji zajmuje mi ok 1 godziny. Tak samo jest na innych oddziałach , a na niektórych ( np. chirurgia ) zatrudniono dodatkowo sekretarkę "medyczna" , żeby 1 chirurg dziennie nie był zablokowany przy papierach i mógł operować. Ba , od 1 stycznia 2008, a później od 1.04. 2008 miały być wprowadzone tzw. jednorodne grupy pacjentów : chorzy o "podobnych" schorzeniach mieli miec przypisaną podobna ilość punktów - żeby ułatwic procedury rozliczeniowe. Czyli działania miały iśc w innycm kierunku niz jest obecnie ( prawie że rozliczanie kazdego gazika ). skąd zaś wziął sie ten postulat powołania ( odtworzenia ) RUM ?.To decyzja polityczna , a nie ekonomiczna. Zamiast zdecydować sie na wiekszy dopływ pieniedzy zadekretowano , że system trzeba uszczelnic ( oczywiscie jakies tam przecieki są jak w każdym systemie - jest to kwestia statystyczna tak jak i błedy w kazdej dyscyplinie sa nieunuknione - teoria błędów) i tym hasłem operuje sie do odkazu. Tymczasem swoje działania konczy " biały szczyt " i wnioski juz można znależc w internecie . A nie są one na rękę Rządowi. Postuluja np. wprowadzenie drobnych opłat, zrównania rolników z innymi swiadczeniobiorcami ( albo rolnik płaci, albo panstwo za niego płaci ale stawka ta nie moze byc niższa niż dla innych ) Jest tez zgoda na przekształcenie szpitali w spółki prawa handlowego ( ma to zdyscyplinować finanse ) Ale przed chwilą czytałem o szpitalu miejskim w Ełku, który od 7lat jest taka spółka i własnie ma problemy , bo lekarze , którzy zarabiają ok. 2000 brutto nie chcą się " o zgrozo" utozsamiać ze swoim zakładem no i szpital zaczyna upadać. ( czyli samo przekształcenie w spółkę , bez zasilenia - nic nie da ) Wszyscy lubią tanio dobrze, a najlepiej za darmochę. więc i ja lubię. I żałosne okrzyki o konowałach , którzy przeciez wiedzieli na studiach , że mało będa zarabiać nic nie pomogą . Idz kolego pod sklep z transparentem ,że oczekujesz obniżek cen i tam zostaniesz odpowiednio wysłuchany. A generalizując każdy rząd chce niby zmian a tak naprawdę chce żeby sie zmieniło ale zostało po staremu co jest niemozliwe. Rząd Tuska chce dojechać do wyborów prezydenckich a głosy rolników będą kosztowały kilkanascie miliardów niepłaconych składek zdrowotnych.
waz(USA) / 64.21.104.* / 2008-03-15 18:21
Zgadza sie! Gdy jestem w kraju unikam Poczty Polskiej jak ognia. Chcac zalatwic 5 roznych spraw nalezy stac po kolei w 5-ciu roznych kolejkach, przy tym przerwy na sniadania. Do tego mam wrazenie, ze jestem u szewca - walenie stemplami po trzy razy na kazdej kopii, itp, itd. jak w szewskie kopyto. A na dodatek wyzsze oplaty anizeli tutaj w USA! PEEREL pelna geba.
historyk / 80.50.180.* / 2008-03-12 19:32
całkowicie się zgadzam z tymi uwagami również z tym że moja wiedza historyczna jest skromna w zakresie systemów informatycznych, ale jako historyk lubie uogólniać rózne zjawiska i moj sceptyzm w sprawie realnego wprowadzenia systemu bieże się właśnie z ogromnego przywiązania do nawyków biurokratycznych zarządzających firmami a oni z kolei opierają swoje postępowania tworząc dublujace się rozwiązania jak na poczcie na przepisach prawa i zasadach kontroli.
Jestem chory jak mam odbierać list na poczcie gdyż stoje z numerkiem i wcale niewiem czy nie dłużej niz bez numerka i kiedy panienka szuka po wykazach i pudełkach listu domnie to zaczynam chorować ale do rzeczy i tu właśnie jest sedno sprawy - kiedy czytam isłucham tych utopijnych wywodów polityków PO to wiem że ich plany projekty ustaw są dadaiczne wobec powszechnie panującego systemu biurokracji, pisowcy powiedzieliby systemu korupcji. Jest kontrola jest prawo a biurokracja tworzy systemy ją chroniące i ma to charakter ponadludzki gdyż w tym systemie jak mówi Kopacz mozna zaoszczędzić 5 mld, nigdy się to nie uda gdyż ten system po unowoczesnieniu wraca z powrotem na swoje tory i przy zgłoszeniu do szpitala w Kartuzach Izba Przyjeć nie pyta co ci dolega tylko daj skierowanie a jak nie masz to spieprzej po niego i co po tych systemach zarządzania informatycznego. Potęcjalny chory który wchodzi do szpitala jest rzeczą która będzie wyposarząna w kartę kredytową NFZ i co usawi sie tak stawki aby szybko ta karta sie wyzerowała i dalej płać chłopie z własnej kieszeni. To nie od systemów informatycznych zależy dostępnosć usług. Ja widzę rozwiązanie proste zlikwidować ZUS składki wypłacać pracownikom niech się leczą gdzie chcą ale liberalizm to zagłada dla ludzi słabych trzeba więc z budżetu finansować tych co ich naprawdę niestać nikt od placówki służby zdrowia nie powinien odejść bez otrzymania niezbędnej pomocy. Skąd na to brać a z podatku dochodowego tych biednych lekarzy i z podatku dochodowego przychodni spółek prawa handlowego Ile lat ludzie płacą składki i co na stare lata i tak nie mogą w ramach tych składek sie leczyć na badanie czeka się rok A tu chce sie zrobić inaczej zachować składki i zrobić jeszce dodatkowe opłaty, to zwyczajna obłuda gdyż to nic nie poprawi. Oby słuzba zdrowia rosła w siłe a lekarzą żyło sie dostatniej a kto sprawdzi z jakiej przyczyny ludzie umierają szybciej może żyliby dłuzej gdyby rzeczywiscie słuzba zdrowia była powszechnie dostępna
Anest / 194.126.147.* / 2008-03-16 06:57
Do znudzenia piszę to samo; w 2007 roku w systemie ochrony zdrowia było 42 zł na osobe na miesiąc ( tyle tylko bo ci płacacy składki muszą nia jeszcze obdzielić rolników, bezrobotnych , uczących się ) . Jestem za systemem - pacjent płaci pieniedzmi lub karta kredytowa z ZUS czy NFZ ( bo w tym systemie nie da się brać od szpitali usług za darmo lub póldarmo ( nie płaćić za nadwykonania ) a ZUS mu zwraca.Trzeba też pokazywać ludziom ile płaca i co za to mają ( za 42 zl nie da sie kupić dobrych butów , a ty chcesz przeszczep serca ?). Nic mnie tak nie bawi jak rolnik , kyóry mówi, że tyle lat płaci składki( a przeciez nie płaci wcale ) Tak samo brzmi hasło pieniedzy jest dosyc : przeciez mozna przedstawic rachunki , bilans .
Łasic / 83.25.85.* / 2008-03-11 21:35
W 100% zgadzam się z Szmaterlokiem z Bytomia. Są to skur.......... Którzy są obłudni i bardzo często niekompetentni, gdyż pewnie dyplom dostali za kilogram kalafiora (wtedy nie było ich stać na nic innego) A teraz poczuli się "panami" i próbują dorobić się szybko i kosztem nas pacjentów. Chylę czoła bardzo nisko lekarzom którzy są
z powołania a nie dla kasy...( tacy nie robią problemów z wprowadzeniem kas fiskalnych BO SĄ UCZCIWI )
Korol / 194.126.147.* / 2008-03-16 06:59
Mysl głowa tłomoku
+med / 83.22.13.* / 2008-03-12 22:00
I co za prąd ,gaz, benzynę, art.spożywcze płacą kalafiorem???Na kasach fiskalnych nzarobi tylko zbiurokratyzowane Państwo a zapłaci pacjent. A dlaczego ja mam sie nie dorobić wykonując rzetelnie mój zawód lekarza???I to nie średniej krajowej a 3-5 tak jak jest na całym cywilizowanym świecie. Czy ktoś robi referendum lub pisze taki bzdety na wieść o podwyżce prądu, gazu, żywności. A za usługi medyczne trzeba wreszcie zacząć oficjalnie sporo płacić!!!
MAREK1954 / 87.116.220.* / 2008-03-15 10:49
+med, odbija Ci i to nieźle!
Wyraźnie Łasic napisał: ''i próbują dorobić się szybko i kosztem nas pacjentów''. Kto Ci broni się dorobić? Widzisz tu choć jednego takiego?
3 średnie, a niby za co? Za to co wykułeś? A może wnosisz jakiś wkład w rozwój nauki i medycyny? Popracujesz z 5 lat, nauczysz się trafnie diagnozować , to może powinieneś zarabiać ze 2 średnie!!
Szmaterlok z Bytomia / 83.9.131.* / 2008-03-11 20:51
Hołota lekarska to bardziej groźna banda niż gag pruszkowski czy wołomiński. Dlaczego nie wprowadza się
kas fiskalnych tym bandytom, bezkarnym zbrodniarzom .
Przepracowałenm pół wieku prawie. Nie chodziłem i w tej chwili jeszcze nie chodzę do lekarzy, ale już słyszę, ze mając tyle lat ile mam, nie mogę spodziewać się leczenia. Pytam się gdzie to całe draństwo z agencji towarzyskiej podziało moje pieniądze. Gdzie ta palanteria je wydaje? Zlikwidować, i to natychmiast , klinikę rządową a tym sukinsynom w białych kitlach kazać natychmiast rozliczać się wg kas fiskalnych. Znam konowała, który ma dwa domy, jeden śliczny i volvo w garażu i to wszystko kupił w ostatnich czterech latach , mimo takich wydatków, głodem nie przymiera s - syn jeden jak to, ten złodziej z Gdańska, który zaprasza po osiemset ludzi na imieniny, mówi.
Pol^^ / 213.158.197.* / 2008-03-11 19:34
Kolejny temat dla głupich pismaków do ględzenia o chcicach konDonka i jego POpapranej ekipy
Jarkt / 213.238.82.* / 2008-03-11 19:15
Przed wyborami Platforma głosiła, że polska ochrona zdrowia imponuje gospodarnością.
To, że "gabinet cieni" zmarnował całą energię na walkę z PIS-em, a rzekomo gotowe plany na modernizację Polski to wierutna bzdura widzi teraz każdy.

Wprowadzanie RUM-u bez uprzedniej reorganizacji całego systemu to zatrudnianie kolejnych ochroniarzy do walącej się rudery.
Wbrew pozorom w tym szaleństwie jest jednak metoda. Ukrywając własną indolencję i strach przed prawdziwymi reformami wykonuje się kolejny ruch pod publikę.
Już widzę ekstazę na twarzach dziennikarzy, rzeczowe, ale jakże optymistyczne debaty ekspertów.
A tymczasem bez rozgłosu, zgodnie z prawem i etyką rozstrzygną się RUM-owskie kontrakty.
Wszak w rządzie jest przynajmniej jeden człowiek, który swoim podpisem góry może przenosić.
Czy społeczeństwo to kupi? A macie jakieś wątpliwości?
Saranova / 88.156.234.* / 2008-03-11 17:59
Wszyscy Polacy, zapewne poza jakąś uprzywilejowaną grupą (polska specjalność) mają potrącane składki na opiekę zdrowotną. Często jedna osoba płaci je kilkakrotnie. Gdzie się podziewają te pieniądze? Każdy obywatel powinien otrzymać własne konto, na którym wyraźnie byłoby widać ile pieniędzy na opiekę zdrowotną posiada. To pacjent, po zarezerwowaniu części środków na nieprzewidziane leczenie szpitalne, powinien decydować na jaką usługę medyczną chce przeznaczyć swoje środki. Każdy lekarz powinien wystawiać rachunek za swoje usługi pacjentowi, skierowane na numer jego konta. Tylko tak można wreszcie ukrócić powszechne praktyki lekarzy, którzy leczą tzw "martwe dusze". Pieniądze ze składek zdrowotnych znikają jak kamfora a nikt nie potrafi dokładnie ustalić na co własciwie są wydawane przez Fundusz.
harypoter / 195.116.192.* / 2008-03-12 11:06
leczą nie tylko "marwe dusze" ale także chorych pacjentów tyle tylko że pacjent nie widzi lekarza miesiącami a w karcie wizyty wpisane co najmniej raz w miesiącu
harypoter / 195.116.192.* / 2008-03-12 11:06
leczą nie tylko "marwe dusze" ale także chorych pacjentów tyle tylko że pacjent nie widzi lekarza miesiącami a w karcie wizyty wpisane co najmniej raz w miesiącu
Anest / 194.126.147.* / 2008-03-11 18:31
Jako lekarz ( intensywna terapia ) nie rozumie tych wszystkich narzekań i mowienia o odrębnych kontach itd.1.W tej dziedzinie jak i w innych obowiazuje zasada solidaryzmu społecznego ( wiec indywidualne konta zdrowotne sa niemozliwe ) W tej zasadzie jedni płacą mniej, jedni wiecej , a inni wcale ( rolnicy i bezrobotni ) Do tego ci maja czworo dzieci dostaja ubezpieczenie n.p. od dwóch pracujacych rodziców ( 2 składki) dla 6 osób - wiec o jakch kontach mowa? widziałem gdzies wyliczenie za 2007 rok że pieniedzy na w systemie ochrony zdrowia jest 42 zł na osobę na miesiąc. ( w Czechach powyżej 90 U Niemców > 200/miesiąc ) Ja mowie, że mało. Pan może powiedzieć, że duzo. Ano nich idzie do sklepu spozywczego i kupi zaopatrzenie na cały miesiąc ( ?!!!:) )za 42 zł. Po drugie : w moim rejonbie od poczatku kas chorych do dziś funkcjonuja tzw książeczki RUM ( rejestr usług medycznych ) Do dzis maja je ludzie i do dzis pacjenci je pieczołowicie przechowują bo myslą, ze trzeba je miec - a nie trzeba. I nie sa one przy tym zadnym dowodem ubezpieczenia. Nie bardzo rozumie te komentarze, ze lekarze tego nie chca itd - skoro sprawa 1 i 2 to decyzje polityczne. Po 3 zawsze będzie racjonalizacja zachowań i jeżeli będą pacjenci z pogranicza " przyjąc / nie przyjąć do szpitala " to jesli się opłaci przyjąc - przyjmę. Dlaczego nie ma takiego systemu, że pacjent płaci w szpitalu z portmonetki? i idzie po zwrot do NFZ - bo mogłoby się okazać, że pieniędzy za mało. No i przy kontraktach ze szpitalem mozna mu jeszcze cos uszczknąć n.p. za nadwykonania ( NFZ umawia sie ze szpitalem , że ten wykona 120 operacji protez ale tak sie złozyło ze trzeba było tych operacji wykonac 200.Za nadwyzke NFZ nie płacił kiedys wcale a teraz albo trzeba isc do sądu ( sprawa trwa kilka lat ) albo isc " na ugode " a wtedy nigdy nie dają 100 % kosztów ( na tym polega chyba komunistyczna gospodarka rynkowa ) a raczej daja ok 30%.I wreszcie sprawa zarobków. Czara goryczy u lekarzy sie przelała bo od powstania kas chorych mnie w szpitalu od 1999 roku do 2006 roku nie było praktycznie zadnej podwyżki a pensja lekarza specjalisty ( czas szkolenia studia plus specjalizacja aktualnie minimum 13 lat ) wynisiła 1350 zł. i nawet swiety nie przekona mnie , ze pracujac na oddziale intensywnej terapii mam zarabiac kilkanaście do 20 zł brutto za godzinę . Czyli tyle jest warte dla mnie Twoje życie 20 zł/ godzinę. A więc Ludzie spijcie spokojnie. Politycy zagospodarują wasze pieniądze , dostaniecie za nie zapewnienie, ze wszystko za to wam sie nalezy. Oprócz zapewnienia dostaniecie to co niezbedne ale bez fanaberii i dalej jakos to pójdzie. czasem skoczycie do prywatnego. I nie martwcie sie o moje zarobki: ja juz dawno zrozumiał, ze jak nie wydusze to nie bedę miał. I wasze oburzone okrzyki na szpitalnych korytarzach latają mi koło uszu.Pozdrawiam
elczajgrze / 2008-03-11 22:02
Miły Panie doktorze do czego doprowadzą ciągłe podwyżki lekarzy i innych co za tym idzie zdrożeją wszelkie usługi i kółko się zamyka, dojdziemy ponownie do obracania milionami. Jak Pan twierdzi musi się Pan szkolić ale takich jak Pan jest wielu tylko ich nie widać , każdy ambitny człowiek wiecznie się uczy ja też z tą różnicą że Panowie lekarze macie doskonałe warunki aby nas wszystkich szantażować , tak nas pacjentów kierownictwo i Rząd . To jest obrzydliwe jesteście bandytami mafią tak jak wielu słusznie sądzi , wykonujecie prywatne usługi na naszym sprzęcie w naszych gabinetach , żyjecie za nasze pieniądze i jeszcze macie czelność upominać się o podwyżki, powinniście mieć płacę za wykonaną solidnie pracę i tak jak wszyscy rozliczać się z godzin.Jak komu mało otworzyć prywatny gabinet zapłacić za lokal kupić wyposażenie , opłacić pracowników , ZUS , podatek wtedy nie będzie narzekania , jak będzie usługa droga nie będzie kogo leczyć a o podwyżkę do Bozi a doszkalać się też trzeba, wstyd pazerni a pielęgniarkom / masz nie borze co mi w d,,ę wejść nie może /
+med / 83.22.13.* / 2008-03-12 22:04
Jezu STALIN wstał z grobu.Chopaki chodu!!!!!!!!
MalaRysa / 83.220.113.* / 2008-03-11 20:40
Dlaczego tak się bronisz przed wprowadzeniem uszczelnienia. Dlatego że wykryje to martwe dusze. Dlaczego się bronicie przed prywatyzacją, bo ukruci to wydawanie pieniędzy bez wszelkiej odpowiedzialności bo przecież szpital musi istnieć, zlikwiduje przerosty zatrudnienia. Spytaj swoich kolegów, którzy mają własne przychodnie czy chcą powrotu do czasów przed reformą.
obserwator / 2008-03-11 21:29 / Tysiącznik na forum
art 68 Konstytucji jest martwy i nie pozwala na kontrolę wydatkow na leczenie. Z tym problemem nie poradzil sobie Rzecznik Praw Obywatelskich, zacząl sprawę i zamilkł, chyba problem go przerasta. Lobby lekarskie zawlaszcza wszystko nie dając wiele. Panowie około 50 lat padaja jak muchy, nikt nie leczy z pasja, jakby komuś zależało żeby nie leczyc bo za pogrzeby mozna wziąć duże pieniądze. Wszystko zostało sprywatyzowane mimo pozorow ze jest inaczej. Tylko pacjent, podatnik obywatel dostaje łupcia tu i teraz i będzie dostawal zawsze i wszędzie > system korporacyjny jest przeciwko zwyklym kowalskim...niestety.
Podziałkraju / 87.206.233.* / 2008-03-11 17:42
Wszystkich w kraju podzielić:
1) - na tych, których "stać" - i dla nich prywatna służba zdrowia + podatek 5% przeznaczony...
2) - na tych, których "nie stać" - i oni leczeni z podatków pierwszej grupy.

btw. drugi podatek ma być podatkiem malejącym, a jeśli nie to znaczy, że politycy są do d..y, bo mają tak krajem organizować, aby wszystkich było stać na służbę zdrowia.
tata Stasia / 2008-03-11 22:03 / Bywalec forum
Chemioterapia kosztuje kilkadziesiąt tysięcy złotych. Zważając na to, że rocznie na raka umiera ok. 100.000 Polaków, odpowiedz sobie na pytanie kogo będzie na to stać.
PSF / 79.188.238.* / 2008-03-11 13:37
Już odpowiadam;

slowami koleżanki SAWICKIEJ : ( a co w jej sprawie ? )

>jeżeli tylko za friko to to pieprzę, (…). Ty mi nie mów (…….). Ja zaczynam ten drugi wątek bo jest coś do wzięcia (….).
Ku...wa mać , tyle mam układów wypracowanych i to wszystko w łeb weźmie, bo nie problem byłoby gdybyśmy my wzięli władzę (….).
No dojście zawsze jest (….) i kręcimy lód (…..), żeby robić biznes z polityką, trzeba w ukryciu i tak dalej trzymać (…), w politykę się nie musicie mieszać, tylko kasę dajcie <

…Natomiast ja mam grupę ludzi, to nie jest duża grupa, bo nas jest troje”, którzy mają , tworzą wiadomo, prawo i tak dalej, ale przede wszystkim mają ogromna wiedzę, na temat tego co się będzie w przyszłości, czyli prywatyzacja jednostek organizacyjnych służby zdrowia”

Będzie racjonalizacja sieci szpitali, będą samorządy
zbywały majątki trwałe, czyli będą i sprzedawać i przekształcać szpitale w spółki prawa handlowego””.
No wiadomo, że będzie medycyna prywatna, będą szpitale prywatne. Od czego się będzie zaczynało? Od tego, że trzeba będzie stanąć do przetargu i kupić szpital, natomiast jeśli będzie ..na przykład , ze szpitala czy przychodni tworzona spółka prawa handlowego, to przejmujesz i budynek i strukturę i ludzi „

slowami koleżanki SAWICKIEJ : ( a co w jej sprawie ? )
sękacz / 79.188.238.* / 2008-03-11 13:56
musimy pomóc platformerskiej Indiana Jones w tych poszukiwaniach, a może burmistrz z zadłużonego Żarowa na coś wpadnie ? a tymczasem;
Z najnowszego raportu Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, roczne dotacje

To kto wypłaca pensje pracownikom polskim ?
-kocern LG 441,2 miliona zł.
-Hewlett Packard 8,6 miliona złotych
-MAN 52,5 miliona złotych
-ISUZU 40,8 miliona złotych
-FIAT 31,7 miliona złotych
-Volkswagen 24,2 miliona złotych
Itd., itp……
a do tego zerowe stawki CIT i PIT za inwestycje w SSE

To kto wypłaca pensje pracownikom polskim ?
man13 / 2008-03-11 12:57 / Tysiącznik na forum
Lekarstwem na chory system opieki medycznej byłby rejestr usług. Jednak politycy z NFZ-em na czele, nie chcą kontroli wydatków.
andowc / 83.30.115.* / 2008-03-11 12:34
Gadał "dziad" do "obrazu", a "obraz" ani razu.
Z gadania nic nie przyjdzie, tylko z czynów.(roboty,pracy).
PSF / 79.188.238.* / 2008-03-11 13:49
na tytm polega tuskowe reformowanie ! żeby zawłaszczyć telewizję to od razu ustawa gotowa a jeśli chodzi o lecznictwo .... A przecież 2 lata Gabinetu Cieni, te konferencje i pliki gotowych ustaw...
arch / 2008-03-11 13:05 / Tysiącznik na forum
"-nikt nie chce uszczelniać systemu ,
bo nikomu to się nie opłaca -
- ani koncernom farmaceutycznym
- ani lekarzom ,
- ani aptekarzom !!!"
-Prezes Izby aptekarskiej Piechula ,styczeń 2008
8ka / 83.26.244.* / 2008-03-11 12:11
Składkę zdrowotną można monitorować tak abym nie zalegała nawet złotówki,ale w drugą stronę cieżko? Wyzwolić Polaków od terorystów w białych kitlach. Oni żądają-my też żądamy żeby wreszcie przestali kombinować tylko wzięli sie do pracy. Tylko kto to zrobi? Kto im się przeciwstawi? Lekarz minister?
man13 / 2008-03-11 12:55 / Tysiącznik na forum
To obraz sie na lekarzy i przestan sie leczyc. Namow jeszcze sasiadow by poszli w twoje slady. Ciekawe jak wyjdziesz na takim protescie? Na kominiarza sie obraz, na energetyke, smieciarzy, itd... itp.
absurd / 83.143.213.* / 2008-03-11 13:34
o to chodzi aby się nie bać .. strach wywołują środowiska zainteresowane żerowaniem na społeczeństwie

i to tyczy nie tylko srodowiska medycznego ale wszelkich innych środowisk zerujących na budzecie

pozatym protest nie ma polegać na nieleczeniu się .. tylko na nie uleganiu szantarzowi personelu medycznego bez wzgledu na rangę tego personelu

personel to personel .. i ma słuzyc pracodawcy i klientowi .. czyli społeczeństwu

nikt nikogo do pracy nie przymusza .. jeżeli jest tak źle to nikt presonelu medycznego nie zmusza do pracy .. zawsze moga się zwolnic i szukać szczęścia w innych zawodach czy zakłądach lub za granicą (jestem za uwolnieniem pracy na rynku medycznym - tzn za zniesieniem wszelkich ograniczeń jakie nazucaja korporacje lekarskie lekarzom z innych krajów)

nie znaczy że jestem za marnym wynagradzaniem .. wręcz przeciwnie .. wiedza a szczególnie umiejętnosć stosowania tej wiedzy powinny byc dobrze wynagradzane

ale intrygujący jest opór srodowiska medycznego przed restrukturyzacją .. odnosze wrażenie że w polsce chodzi jedynie o płace i o zachowanie mijsc pracy .. a im mętniej tym lepiej

niestety restrukturyzacja i uszczelnienie systemu wiąze się z zamykaniem niepotrzebnych placówek .. oraz redukcjami personelu .. nie mówiąc juz o mniejszych dochodzch całej otoczki np. aptek czy producentów leków lub innych medycznych..czy farmaceutycznych specyfików

nic dziwnego ze jest sporo zainteresowanych aby jedyną zmiana było więcej pieniędzy z budzetu ,, czyli wieksze obciązenie społeczeństwa
man13 / 2008-03-11 14:48 / Tysiącznik na forum
Czlowieczku, bladego pojecia nie masz o opiece medycznej i wyciagasz wnioski ze zdawkowych informacji ukazujacych sie dla gawiedzi. Lekarzy w RP brakuje tak wielu ze trzeba zamykac oddzialy i szpitale. Praca po 400 godzin w miesiacu przestala byc mozliwa do kontynuowania przez osaczonych i zmeczonych lekarzy. Szpitale nie moga utrzymac sie finansowo przy ciaglych wzrostach oplat stalych / gaz, prad, scieki, woda, koszty materialow i sprzetu oraz place. Dewastuja sie budynki.
LEKARZE domagaja sie restrukturyzacji i prywatyzacji, DOMAGAJA sie wprowadzenia RUM, DOMAGAJA sie uszczelnienia systemu, DOMAGAJA sie nakladow umozliwiajacych NORMALNE dzialanie w leczeniu na poziomie Slowacji, Rumunii, Wegier czy Czech .
MAREK1954 / 87.116.220.* / 2008-03-15 10:59
man13; sam jesteś człowieczek i to lichutki człowieczek!
Skoro się tak puszysz, bufonie, to pewnie co najmniej doradcą ministra jesteś? No to rozumiem skąd ten burdel w służbie zdrowia!!!
absurd / 83.143.213.* / 2008-03-12 11:00
obawiam się że man13 nie ma pojecia o czym mówi czy raczej pisze

albo ma pojecie życzeniowe .. tzn potrzeby swojego srodowiska lekarskiego czy ogólniej medycznego

ciągłe podwyzki sa elementem gospodarki rynkowej .. wiec i słuzba zdrowia tez powinna byc tym elementem

zła jakośc leczenia skutkuje złym leczeniem czyli wieloma powrotami do szpitala .. efekt sztuczne zwiekszenie obłozenia łużek szpitalnych ..

dlaczego tak boicie sie kontroli wszych poczynań .. dlaczego tak boicie się urynkowienia lecznictwa .. dlaczego tak boicie się aby to pacjent decydował dzie się leczy i komu zapłaci????
lekarz / 83.19.196.* / 2008-03-15 11:25
Człowieku! My właśnie chcemy urynkowienia lecznictwa, tylko politycy bronią się przed tym jak mogą. Jest jeden szkopuł - musi być to powiązane z urynkowieniem systemu ubezpieczeń - przy utrzymaniu monopolu NFZ padnie nawet najlepszy, prywatny szpital, chyba że jego dyrektor/właściciel będzie miał dobre układy w centrali NFZ. Spróbuj ocenić ile osób pracuje w centrali NFZ, ile osób pracuje w każdym Oddziale wojewódzkim NFZ - w dawnych, okrutnych czasach komuny tą samą pracę w każdym z województw wykonywały 3-4 osoby w wydziale zdrowia urzędu wojewódzkiego. Właśnie tam należy szukać oszczędności.
leiho / 2008-03-11 12:07 / "Tu Ne Cede Malis"
Jak widac, lekarzom nie zalezy na poprawie stanu słuzby zdrowia, tylko utrzymaniu tego bajzlu. Mozna miec wtedy praktyke prywatną, a ZUS i staz emerytalny wyrobi się w panstwowej placówce. JEDYNYM lekarstwem na to bagno jest 100 % prywatyzacja tego bałaganu - sytuacja oczysci sięw ciagu 2 miesięcy. Ale do tego trzeba mieć jaja, a PO jako typowa partyjka socliberalna nie ma tego za grosz.
man13 / 2008-03-11 12:51 / Tysiącznik na forum
Jak widac lekarzom zalezy na poprawie oraz likwidacji tego stanu patologii. Wprowadzenie RUM jest im tak samo na reke jak prywatyzacja szpitali czy przychodni. Normalnosc jest zawsze cenna w uczciwej pracy. Problem jest jednak z politykami mamiacymi pacjentow wizja rozdawnictwa opieki nad chorymi bez mozliwosci zaplaty na nia.
do początku nowsze
1 2

Najnowsze wpisy