Forum Forum finansoweKonta

getin bank gra w kulki

getin bank gra w kulki

Wolfhound / 2009-01-30 14:08
GETIN gra w kulki…

Mam kredyt samochodowy indeksowany w CHF z Getin ze stycznia 2008, na warunkach: podstawowe oprocentowanie zmienne 9,2%, w tym marża banku 0,3% niezmienna na cały okres umowy. Mimo tak nieprzejrzystego ustawienia wysokości oprocentowania, jasnym jest, że różnica między LIBOR (w momencie zawierania umowy kredytu o. 2,55%) a stawką 8,9% służy pokryciu ryzyka danego rodzaju kredytu (ale już nie zysku – bo marża ponad to 0,3%). Poniżej trzykrotności stopy międzybankowej na ryzyko -znałem to za do przyjęcia, zwłaszcza, że jest zabezpieczenie umowne możliwości obniżki
Klauzula zmienności: Art. 7.1 „Bank jest uprawniony do zmiany oprocentowania kredytu w przypadku zmiany, co najmniej dwóch z poniższych warunków: a. poziomu kosztów refinansowania Banku; b. poziomu stóp procentowych na rynku międzybankowym; c. poziomu stóp procentowych ogłaszanych przez Narodowy Bank Polski; d. wskaźnika zmian cen towarów i usług konsumpcyjnych”. Do tego: (7.3): „W zakresie zmian oprocentowania kredytu, dokonywanych przy spełnieniu kryteriów określonych w ust.1: a. w przypadku jego zmniejszenia, dokonywana jest na pisemny wniosek Kredytobiorcy. Jest też 7.2., o obniżce przez bank w przypadku przekroczenia limitu oprocentowania wyznaczonego przez KC w oparciu o stopę lombardową (klauzula lichwy).
W listopadzie bank zażądał podwyżki oprocentowania o 1 p.p. ze względu na „rosnący koszt pieniądza”. Na pytanie jakiego, odpowiedział wzrost LIBOR CHF 3M 09-10 o „ok. 0,4 p.p.” (faktyczny wzrost wg EconStat wyniosł 0,219 p.p.), i wzrosły marże banku, i że stosują do nowych takich kredytow o 2 p.p. wyższe oprocentowanie (list nadany 02.12, od początku grudnia GETIN nie może oferować kredytow w CHF). Nic to, że LIBOR do tego czasu znacznie spadł i że żadne z pozostałych kryteriow zastrzeżonych, nie zostało spełnione, że mam zagwarantowaną niezmienną marżę.
31.12 ja wystąpiłem o obniżkę oprocentowania na warunkach art. 7.3 w powołaniu na kryteria: 3krotnej obniżki stopy stopy ref. przez szwajcarski bank centralny, znacznego spadku LIBOR CHF, plus obniżenia przez NBP wysokości wymaganych rezerw obowiązkowych, plus obniżki przez RPP stopy referencyjnej.
Stanowisko GETIN: dwukrotna odmowa: z uwagi na „brak przesłanek do obniżenia”, bo wysokość oprocentowania nie przekracza maksimum dozwolonej prawem wysokości. (sic! – dzwonią, ale nie w tym kościele..). Obniżka w takim przypadku następowałaby niejako „z urzędu”, tu sprawa dotyczyła obniżenia na wniosek kredytobiorcy motywowany innymi zmianami warunkow rynku.
Ani razu nie zająknęli się na temat absolutnej niezgodności odmowy z warunkami umowy, które sami określili. Ani razu nie było nawet proby merytorycznego uzasadnienia odmowy okolkicznościami dozwolonymi w umowiestosunkowania się do zarzutu niezgodności z warunkami Nie mogą też twierdzić, że oprocentowanie jest niezależne od kosztu waluty na rynku międzybankowym, bo oprocentowanie kredytow indeksowanych w pozostałych walutach (USD, EUR i PLN)jest zrożnicowane odpowiednio do rożnic w stopach LIBOR USD, EURIBO i WIBOR.

W USA, gdyby bank tak postępował, byłby to „event of default” oznaczający unieważnienie umowy, z koniecznością rezygnacji Banku ze swoich należności i jakichkolwiek innych roszczeń wobec kredytobiorcy – dlatego też tam default popełniają wyłącznie kredytobiorcy, w zasadzie nigdy banki.
Wyświetlaj:
Tomasz Nowak / 150.254.212.* / 2011-08-24 07:56
Witam wszystkich rolowanych:) Wyobraźcie sobie że ja mam jednak ochotę wziąć kredyt w GETINIE. Nie uwierzycie pomimo spełnienia wszystkich warunków, pozytywnej decyzji te nieudolne dupki nie umieją napisać umowy kredytowej i od trzech tygodni się zajmują napisaniem standardowej umowy kredytowej na kupno nieruchomości. Dzięki ich opieszałości zapewne stracę rabat jaki wytargowałem za szybsze załatwienie kredytu a to 6%. Teraz zastanawiam się czy podpisać z nimi umowę i stracić ten rabat, ale otrzymać wymarzone cztery kąty, czy stracić parę tysiaków (umowa przedwstępna z developerem) ale nie wpieprzać się w umowę z bankiem, który może mnie załatwić nie tylko na parę tysięcy.
ANIA217 / 78.133.199.* / 2012-06-11 20:49
miałam lokate ,no ja tak myslałam bo pani założyła mi ubezpieczenie na życie,pieniądze moje dziś miałam wypłacić po 2,5 miesiecznym chodzeniu do banku,okazało się że z 8tys zrobiło się 4,7tys reszty nie ma straciłam na giełdzie na o której nie miałam istnienia..pani z Getin Banku stwierdziła że miała produkt i musiała to sprzedać a ja się trafiłam...czy odzyskam kase NIE WIEM OSZUKANO MNIE
Raffau / 83.4.175.* / 2011-02-25 13:31
Też uważam, że Getin Bank przygrywa w kulki. Wzrost raty o 60% (kurs CHF) i zmiana stów tylko w jedną stronę (+). Mamy stanowczo za mało banków w Polsce, skoro te co są stawiają beznadziejne warunki i mają wysokie ceny produktów a wciąż brylują. W regulacje jakich instytucji publicznych nie wierzę, bo to tylko kwestia kto (poza okradanymi podatnikami) ich sponsoruje. W TV urzędnicy powiedzą dowolne brednie bez zająknięcia. A wolnych mediów nie mamy, nawet internet władza państwowa próbuje okiełznać. Smute to, po prostu...
vds / 80.51.153.* / 2009-04-01 19:40
Ma ktos konto w getinbanku ??
ja mam zamiar załozyc sobie pakit e-getin ,
za polecenie czyli rekomendacie jakiejs osoby ( otrzymuje osoba rekomendujaca i rekomendowana po 60 zl na konto ROR

Promocja GETIN Banku
Rachunek rekomendowany plus 60 zł
Jeżeli posiadasz rachunek ROR w GETIN Banku wystarczy, że polecisz osobę, która założy konto ROR w ramach pakietu e-GETIN, to Ty jako Osoba Rekomendująca i Osoba Rekomendowana otrzymacie co miesiąc przez pół roku doładowanie rachunku w wysokości 10zł.
Jak zyskać 60 zł?
Wypełnij czytelnie Certyfikat Rekomendacyjny i przekaż go osobie Rekomendowanej, która wypełniony Certyfikat przekaże pracownikowi placówki, u którego podpisze umowę o e-GETIN.


Wiec jak ktos ma tam konto to prosze o kontak :
p.kaminskii@wp.pl
aia / 78.133.199.* / 2012-06-11 20:50
nie zakladaj w getin z dala od tego banku....oszukuja jak sie da.....
Klient Getin / 87.204.0.* / 2009-03-16 10:47
Niestety kredyty samochodowe w GetinBanku nie osą oprocentowane na podstawie LIBOR, ani żadnych takich. Jeden z pierwszych punktów umowy informuje, iz oprocentowanie kredytu to OPROCENTOWANIE PODSTAWOWE BANKU (Bank ustala oprocentowanie-coś jak MBank i zarząd :) ) + MARŻA (zazwyczaj 0%).
Dlatego dziś wiem, na co zwracać uwagę w przyszłości. I na tym, mam nadzieję że zaczniemy czytać umowy, się przejadą :) Tylko dlaczego żadnej ekonomista się nie wypowiedział w tej sprawie? Szkoda było kasy na listy i papierologii. W tym kontekście nawet list odmowny o obniżce oprocentowania miał sens :)
Pozdrawiam
klient50 / 83.11.27.* / 2009-03-26 07:48
Ja mam podobną umowę jak Wolfhound, też wysttąpiłam o zmiejszenie oprocentowania,
też otrzymałam odpmowę - muszą być spełnione 2 warunki z przesłanek (Bank nie cytuje na jakich danych się opiera):
- zmiana stopy podstawowej NBP, - zmiana stopy Libor dla 3 m-cznych lokat na rynku międzynarodowym, - zmiana poziomu kosztów refinansowania Banku, - zmiana wskaźnika cen towarów i usług ogłaszonych przez GUS,
Od 11.08 te wszystkie koszt się obniżyły - szukajcie w komunikatach na stronie NBP i ECB (Europejskiego Banku Centralnego) Bank nie przywołuje żadnych danych - ja się odwoluję od tej decyzji przesyłająć im komunikaty
zuzaaaaa / 87.96.127.* / 2012-03-03 16:37
Zapraszam na BEZPŁATNE forum pozywamy-zbiorowo.pl i tam zajmujemy się sprawa Getin Banku i razem możemy więcej osiagnąc i możemy nawet zlozyć pozew zbiorowy przeciwko owemu bankowi.

Zapraszam na pozywamy-zbiorowo.pl
Klient Getin / 87.204.0.* / 2009-03-16 10:51
Przynajmniej ja i paru znajomych tak mam. Ciekawi mnie dlaczego autor posta ma oprocentowanie zmienne i marże? :) Chyba jest w lepszej sytuacji :)
GetOutBank / 89.76.19.* / 2009-03-15 18:11
Zanim cokolwiek napiszecie, niech ktos sprecyzuje chociażby te DWA WARUNKI, które musza byc spełnione. Na dzień dzisiejszy uzyskałem odmowe, ale jestem laikiem i aby odać sprawę do sądu arbitrażowego przydałoby sie mieć jakieś podstawy, czy wogole rzeczywiście coś mi sie należy. Samo obniżenie oprocentowania nie wystarcza. w każdym razie dobrze byloby wiedzieć.
Jak Get'out'bank bedzie podwyższal oprocentowanie również możemy sie nie zgodzić, tylko musimy znac te MINIMUM DWA WARUNKI.
kaśka75 / 62.21.68.* / 2009-02-20 16:23
Witam w gronie ROLOWANYCH!
Mam kredyt w złotówkach. Zapisy w umowie dotyczące zmiany orocentowania, są identyczne jak w powyższym artykule: „Bank jest uprawniony do zmiany oprocentowania kredytu w przypadku zmiany, co najmniej dwóch z poniższych warunków: (...)" oraz „W zakresie zmian oprocentowania kredytu, dokonywanych przy spełnieniu kryteriów określonych w ust.1: (...)". Na pisemny wniosek o obniżkę stóp procentowych, argumentowaną opniżką stóp przez NBP, otrzymałam tożsamą odpowiedź: "brak przesłanek do obniżenia...". W odpowiedzi na kolejne pismo, Bank UWAGA: udawadnia mi utrzymywanie obecnego oprocentowania wzrostem kursu CHF, oraz LIBOR3M indeksowanym kursem CHF z IX i X 2008r! Mam pytanie, czy ktoś może mi wyjaśnić :co ma kurs CHF do kredytu w ZŁOTÓWKACH? Tym bardziej, że wcześniej Bank podnosił oprocentowanie kredytu wraz z wzrostem stóp NBP,a w umowie nie ma wzmianki o jakim kolwiek powiązaniu przyznanego kredytu z CHF, USD lub EURO!!!! Mam propozycje do "ROLOWANYCH" :) piszmy pisma do Banku, im więcej tym lepiej. Nie poddawajmy się, nawet jeśli w odpowiedzi dostajemy bzdurne uzasadnienia. Jak zamilkniemy tzn., że zgadzamy się, z nie mającymi nic wspólnego z rzeczywistością, argumentami Banku. Niech przynajmniej mają świadomość, że klienci nie barany i nie dadzą sobie kitu wciskać!!!
iwonac / 79.163.26.* / 2009-02-18 10:46
To samo mam i ja ale czy jest jakis sposób na to ,żeby im dopiec?bardzo proszę o pomoc
Kraśnicki Adrian / 87.205.229.* / 2009-02-18 02:22
Mnie ten złodziejski bank potraktował identycznie!!!!
Odpowiedź co najmniej nie merytoryczna, jednoznacznie wskazująca na niechęć i brak szacunku dla klienta odmawiająca obnizenia oprocentowania z uzasadnieniem, które juz samo w sobie jest sprzeczne!!!!
zuzaaaaa / 87.96.127.* / 2012-03-03 16:39
Zapraszam na BEZPŁATNE forum pozywamy-zbiorowo.pl i tam zajmujemy się sprawa Getin Banku i razem możemy więcej osiagnąc i możemy nawet zlozyć pozew zbiorowy przeciwko owemu bankowi.

Wejdź na forum i opisz swoją sytuację a zajmiemy się nią !!

Zapraszam na pozywamy-zbiorowo.pl

Razem możemy więcej !!
Lolcio / 94.254.217.* / 2009-02-14 15:19
Mogę się tylko pod tym podpisać, nie bierzcie żadnego kredytu w GETIN!!!!!!!!!!!!
Wzrost miesięcznych kosztów raty z 620 PLN do 1100 PLN to jest jakaś paranoja!!!
alearek / 89.78.204.* / 2009-02-11 22:05
Pewnie jest wielu takich oszukanych! ja też... czesc bankow gra uczciwie i tam niech sie udadza przysli kredytobiorcy, my mozemy tylko OSTRZEGAC przed GETIN BANKIM!!!!!!!
Zniesmaczony kredytobiorca / 83.10.41.* / 2009-02-09 20:22
Dokładnie mam tak samo, ten bank jest beznadziejny, powinienem mieć oprocentowanie około 7,40 % a jest 9,90 %. Zamiast spadac jak spada stopa procentowa CHF to rośnie, to jest oszustwo, a najgorsze jest to ze nie potrafia mi tego uzasdanić. Jedyna odpowiedż to taka ze zarząd banku nie podjał decyzji o obniżce oprocenotwania. A co zarząd ma do tego czy narodowy bank szwajcarii obniża stopy?
Momik / 2009-02-25 21:17
mój kredyt w CHF jest oprocentowany UWAGA UWAGA......... 14,9 % ;) u tych szmaciarzy !!!!!!!!
Anka25 / 91.225.9.* / 2012-01-26 22:33
Pobije cię kredyt samochodowy w chf oprocentowanie 16,9% Nienawidzę tego banku!!!
maja1223344 / 83.238.201.* / 2009-07-17 20:54
to sobie teraz usi�dź - mój kredyt samochodowy równieş w CHF w tym Z�ODZIEJSKIM BANKU jest oprocentowany.......................................................18,9%. SZL..G BY ICH TRAFI�:/
Sebastian1984 / 83.6.77.* / 2009-02-01 15:43
Mam dokładnie ten sam problem. Widziałem na forum innego serwisu że ludzie wysyłali wnioski Urzędu Ochrony Konsumenta, ale póki co nie ma żadnego odzewu. Pozostaje zrobić dobrą reklamę Getin Bank w Internecie i więcej tam nic nie brać :/
zuzaaaaa / 87.96.127.* / 2012-03-03 16:40
Zapraszam na BEZPŁATNE forum pozywamy-zbiorowo.pl i tam zajmujemy się sprawa Getin Banku i razem możemy więcej osiagnąc i możemy nawet zlozyć pozew zbiorowy przeciwko owemu bankowi.

Wejdź na forum i opisz swoją sytuację a zajmiemy się nią !!

Zapraszam na pozywamy-zbiorowo.pl

Razem możemy więcej !!
Sebaskow / 87.205.136.* / 2009-03-10 18:27
Również nie będę więcej miał doczynienia z tym bankiem i nie polecę go.

A pozatym prawdopodobnie przeniosę kredyt do innego banku w lipcu gdy wejdzie ustawa że będzie można spłacac raty we frankach.
Jeszcze nie wiem do jakiego.
Sebaskow / 87.205.136.* / 2009-03-10 18:21
Witam.

Ja rownież mam kredyt w Getin we Frankach i zaraz coś mnie trafi.
Brałem kredyt po kursie 2.05 a teraz zapłaciłem po 3.25 ( 1250zł a tera 2060zł )
Co dziwne to jeszcze w październiku wzrosła mi rata około 30 franków!!!??? jakiś wzrost oprocentowania....
Ponieważ jestem laikiem w sprawach bankowych to może ktoś posiada wzór pisma w którym można złożyc reklamacje do Getin??? Nie obniżył raty a jeszcze podniósł. :-/
Najbardziej mnie złości fakt żę nie mogę nic załatwic w moim mieście w którym jest Getin a muszę jechac lub wysyłac pisma do Jastrzębia.
zawiedziona / 80.48.225.* / 2009-02-22 14:50
Zgadzam się z wszystkimi tymi komentarzami i również jestem zdania,że Getin Bank stosuje "Wolną Amerykankę" udzielając kredytów.Ich kredyt im dłużej się uczciwie spłaca to zamiast spadać,ciągle rośnie!!!
Dayson / 88.199.56.* / 2009-02-25 20:45
Witam, Ja również mam problem z kredytem samochodowym w CHF. Pomoże ktoś w napisaniu pisma o obniżenie oprocentowania kredytu.
Momik / 2009-02-25 21:14
po wysłaniu pisma z prośbą o obniżenie oprocentowania dostanie pewnie jak i my wszyscy odpowiedź, że ten k...... nie widzi przesłanek ku temu
reniutek / 195.26.76.* / 2009-02-26 14:11
mnie też dotyczy ten problem i drodzy Państwo pozostaje tylko
Bankowy Arbitraż Konsumencki
ul. Kruczkowskiego 8
00-380 Warszawa

telefon (0-22) 48 68 400
złożenie wniosku gwarantuje załatwienie sprawy i zawarcie ugody. DZIAŁAJMY
rolo / 89.76.19.* / 2009-03-15 17:28
Piszmy tteż skargi do KNF wraz z wnioskiem o ingerencje w naszej sprawie.

http://www.knf.gov.pl/dane_wspolne/kontakt.html

Najnowsze wpisy

Kredyty gotówkowe - najlepsza oferta: