Forum Forum dla firmDotacje

Dotacja dla osób bezrobotnych niepełnosprawnych

Dotacja dla osób bezrobotnych niepełnosprawnych

Pytanie do eksperta / *.*.*.* / 2009-05-29 16:02
01 czerwca zostane świeżo upieczonym bezrobotnym. Korzystając z tej okazji
chciałbym rozpocząc własną działalność gospodarczą świadcząc usługi IT oraz cześć usług zlecanych przez internet. Mam pytanie odnośnie dotacji z Urzędu pracy oraz z PEFRON-u (posiadam starą III grupę na 3 lata), czy te dotacje sie wykluczją ? oraz czy mogę część pieniędzy z PUP przeznaczyć na zakup narzędzi pracy (w tym wypadku laptop będzię takim narzedziem pracy u klienta).
kpoplawska / 2009-05-29 16:03 / Katarzyna Popławska, doradca klienta
Osoby zarejestrowane w urzędzie pracy, posiadające statut bezrobotnego (w tym również osoby niepełnosprawne), zainteresowane otwarciem działalności gospodarczej mogą aktualnie ubiegać się o przyznanie jednorazowej dotacji z Urzędu Pracy w ramach Funduszu Pracy. Procedura ubiegania się o środki wygląda następująco: należy być zarejestrowanym w urzędzie pracy oraz wypełnić wniosek z krótkim kosztorysem. Wysokość dofinansowanie nie może przekroczyć sześciokrotności przeciętnego wynagrodzenia, aktualnie jest to ok. 19 tys. zł. Środki mogą być przeznaczone bezrobotnym:
• zamierzającym prowadzić działalność gosp. na terenie RP
• zamierzającym prowadzić działalność gospodarczą co najmniej 12 miesięcy
Procedura ubiegania się o środki wygląda następująco: należy być zarejestrowanym w urzędzie pracy oraz wypełnić wniosek zawierający uproszczony biznesplan wraz z niezbędnymi załącznikami. Następnie wniosek jest rozpatrywany pod względem formalnym i merytorycznym.
Formą zabezpieczenia ewentualnego zwrotu ww. środków jest: akt notarialny, powinien być on zawarty na podstawie umowy i złożony w terminie do 14. dni od dnia podpisania umowy, w którym bezrobotny wraz ze współmałżonkiem poddał się egzekucji w trybie art. 777 § 1 pkt 5 k.p.c., podpisany przez bezrobotnego i współmałżonka obejmujący okres od dnia podpisania umowy do 3 lat od dnia wypłaty środków na podjęcie działalności gospodarczej.
W przypadku bezrobotnych, nie posiadających stałego adresu zameldowania formą zabezpieczenia ewentualnego zwrotu przyznanych środków, jest poręczenie majątkowe dokonane przez dwóch poręczycieli posiadających stałe udokumentowane źródło dochodów wynoszące dla każdego z nich co najmniej przeciętne wynagrodzenie, wraz z aktem notarialnym, zawartym w terminie do 14 dni od dnia podpisania umowy, w którym bezrobotny i współmałżonek oraz poręczyciele wraz ze współmałżonkami poddali się egzekucji w trybie art. 777 § 1 pkt 5 k.p.c., podpisanym przez bezrobotnego i współmałżonka oraz poręczycieli obejmujący okres od dnia podpisania umowy do 3 lat od dnia wypłaty środków na podjęcie działalności gospodarczej. Koszty związane z zabezpieczeniem ewentualnego zwrotu przyznanych środków pokrywa bezrobotny.

Środki na podjęcie działalności gospodarczej mogą być przeznaczone m.in. na: zakup maszyn, urządzeń, sprzętu, komputera z oprogramowaniem, zakup towarów, materiałów, surowców, zakup materiałów na adaptację lokalu oraz na reklamę.
Jednym z warunków otrzymania dotacji z UP jest fakt nie otrzymania w okresie ostatnich 5 lat poprzedzających dzień złożenia wniosku, pożyczki z Funduszu Pracy lub innych funduszy publicznych na rozpoczęcie działalności gospodarczej, co wyklucza jednoczesne pozyskanie dotacji z PEFRONu.

Ze względu na to, iż regulamin otrzymania środków jest ustalany przez każdy Urząd Pracy z osobna, więcej informacji na ten temat uzyska Pan w Urzędzie Pracy w miejscu zamieszkania.

Katarzyna Popławska, doradca klienta

SOHOfinance

Kredyty, inwestycje, podatki i księgowość, ubezpieczenia - kompleksowa opieka
doświadczonych doradców.

Najnowsze wpisy