Forum Forum prawneZmiany w prawie

Przepis prawa Unijnego z dnia 01.08.2003r., o gwarancji.

Przepis prawa Unijnego z dnia 01.08.2003r., o gwarancji.

pitekxx / 2007-11-20 13:46
Sprzedaje różne przedmioty na serwisach aukcyjnych, jako osoba prywatna.
Nie są to nowe rzeczy, bądz pozyskane przez barter - drogą wymiany.
Czy w myśl przepisów Unii Europejskiej z dnia 01.08.2003r.
o zakupie towaru od osób prywatnych.
Nie daję gwarancję na sprzedawane artykuły, informuję kupującego:
"Przedmioty wystawiane na moich aukcjach nie podlegają gwarancji
(tylko gwarancja producenta), rękojmi ani zwrotowi po
zakończeniu transakcji." Jak orientowałem się taka informacja
powinna być pod każdą aukcją on-line,
bądź zamieszczona w opisie sprzedającego ( w widocznym miejscu).
Inaczej ja jako sprzedawca (osoba prywatna) zobowiązuję się do
rocznej gwarancji na sprzedany towar nowy jak i używany.
Jest to uzasadnione prawnie?, chciałbym uzyskać tylko potwierdzenie.
Wyświetlaj:
pf82 / 2007-11-28 23:53
popierwsze jeśłi ta działalność jest wykonywana w sposób zorganizowany i ciągły to jest działalnością gospodarczą. Kłaniają się podatki, VAT, ZUS i urząd skarbowy.
Co do tych przepisów UE jakbyś mógł podać dokładną nazwę, ciekawy jestem co to za przepisy UE, czy to jest rozporządzenie czy dyrektywa?
Jeśli sprzedaje osoba fizyczna - osobie fizycznej to stosujemy przepisy o rękojmi z kodeksu cywilnego art 556- art 576. Co do zasady za wady fizyczne sprzedawca odpowiada przez 1 rok od momentu wydania kupującemu towaru.
Chociaż są też poglądy, że obowiązują w takiej sytuacji przepisy ustawy o szczególnych warunkach sprzedaży konsumenckiej.
Pozdrawiam i czekam na informacje o tych przepisach UE;)
pitekxxxx / 87.205.239.* / 2007-12-02 10:49
Dowiedziałem się od jednego z pracowników Izby Konsumentów.
Troszeczkę byłem zaskoczony tą wypowiedzią, więc postanowiłem,
że zapytam tu na forum specjalistów.

Tak, jestem osobą fizyczna sprzedającą, osobie fizycznej.
Nie posiadam działalności gosp., nie prowadzę sprzedaży zorganizowanej.
Tzn. sprzedaję to co akurat mam (zazwyczaj używane rzeczy), na serwisie aukcyjnym
(i tu nie będę reklamował tego portalu ;-) ).

Pytania:
Czy jeśli serwis odciąga prowizję od sprzedaży (oni to raczej nazywają opłatą za udostępnienie, korzystanie) i ja muszę rozliczyć się z tego (urząd skarbowy) choć
dokonując sprzedaży na odległość nie podpisuję z kupującym umowy kupna- sprzedaży?.

Czy taka sprzedaż bez umowy kupna-sprzedaży jest legalna, jest zgodna z prawem? (wiążą się z tym wszelkie konsekwencje jak:. rękojmia, podatek skarbowy, podstawa do wniesienia postępowania karnego z jednej ze stron etc.?).

Czy rękojmia obejmuje rok na ruchomości czy nieruchomości - czy to i to?.

No i czy jest możliwość, podstawa prawna, żeby chronić się jako sprzedawca do odpowiedzialności po sprzedażowej - np. rękojmi?
pf82 / 2007-12-04 20:54
1. Jeśli wartość sprzedanej rzeczy przekracza 1000 zł. to należy zapłacić podatek od czynności cywilnoprawnych tzw.PCC. trzeba wypełnić odpowiedni formularz PCC-1 bodajże.
2. Sprzedaż jest umową, jej forma w zasadzie jest dowolna (z wyjątkiem sprzedaży nieruchomości). Zawarcie z klientem tzw. "umowy na gębe" też jest skuteczne. Forma pisemna jest wskazana dla celów dowodowych, na wypadek gdyby druga strona nie chciała się przyznać, że zawarła umowę.
3. Rękojmia na rzeczy ruchome to 1 rok, na budynki 3 lata. (art. 568 Kodeksu Cywilnego)
4. patrz art 558 kodeksu cywilnego

Czekam na szczegóły co do tej ustawy europejskiej. jak Pan nie odpowie to więcej nie doradzę;)
iiilo / 82.139.154.* / 2010-04-26 22:46
wydaję mi się, że sprzedaż przez portal allegro jest umową zawieraną na odległość (rozdział 2, ustawy z dnia 2 marca 2000 o ochronie niektórych praw konsumentów(...), kupującemu przysługuje zwrot zakupionego towaru, bez podania przyczyny w ciągu 10 dni (art. 7)

Najnowsze wpisy