Forum Forum prawneCywilne

Rozdzielność i podział majątku

Rozdzielność i podział majątku

proM / 193.172.150.* / 2008-08-12 09:52
Przed rozwodem postanowiliismy zawrzeć rozdzielność majątkową - o ile dobrze rozumiem stanowi ona o tym, że wszystkich działania podejmowane po podpisaniu takiego aktu będą przeprowadzane na własne konto każdego z małzonków.

Czy do rozdzielności można również w jakiś sposób dodać klauzulę o podziale dotychczasowego majątku? Czy wiąże się to dodatkowymi kosztami? Czy można tam zawrzeć klauzulę stanowiącą iż zrzekam się mieszkania na rzecz małżoniki?
Wyświetlaj:
JoannaKiel / 178.37.224.* / 2021-03-19 18:53
Mam za sobą sprawę o podział majątku po rozwodzie. Na szczęście miałam obcykanego w temacie adwokata z kancelarii Cejrowski w Gdańsku i wszystko poszło po mojej myśli:)
apopta / 5.173.177.* / 2020-09-25 15:22
Ja korzystałam z pomocy adwokatów z kancelarii Cejrowski z Gdańska. Bardzo doświadczeni.
Ka.Ja / 77.79.235.* / 2008-08-13 14:22
jeśli zawarta była jedynie zwykła umowa majątkowa małżeńska, a posiadali Państwo już w tym czasie mieszkanie, notariusz powinien złożyć wniosek do sądu wieczystoksięgowego o wpis państwa jako współwłaścicieli mieszkania w udziałach po 1/2 części.
Podział (przekazanie mieszkania małżonce) najlepiej zrobić poprzez umowę o podziale majatku dorobkowego małżonków (jest najkorzystniejsza podatkowo). Można zrobić rozdzielność i podział majątku dorobkowego w jednej umowie przed notariuszem.
proM / 193.172.150.* / 2008-08-13 15:26
Zależy nam obojgu na uniknięciu dodatkowych kosztów - sam podział przebiega dość zgodnie.

Zamierzamy rozliczyć się w następujący sposób: małzonka przekaże mi ustaloną przez nas kwotę stanowiącą prawie 50 % wartości rynkowej mieszkania. Jakie są możliwości dokonania przeniesienia własności i jaki mają one wpływ na opłaty? Jakie opłaty pociąga za sobą wymieniona przez Panią podziale majatku dorobkowego małżonków. NAsze rozliczenie opiewa na sumę 80 000 tys - w kancelarii notarialnej poinformowano mnie, ze opłaty wyniosą 1059 zł. Czy to najtańszy sposób?

Czy istnieje mozliwość ograniczenia kosztów w przypadku zrzeczenia się własności na rzecz małzonki? Wydaje mi się, że bylibyśmy skorzy porozumieć się tak aby przekazać sobie kwotę poza trybem oficjalnym...

Dziekuję za odpowiedź i proszę o jeszcze ...
Pozdrawiam
Ka.Ja / 77.79.235.* / 2008-08-13 15:42
w przypadku wystąpienia spłaty, w grę wchodzi umowa sprzedaży Pana udziału. Taksa fartycznie będzie w przedziale podanym przez notariusza - może Pan jedynie negocjować stawkę.
Bez spłat wchodziłaby w grę jeszcze darowizna, wtedy taksa byłaby o połowę niższa:).
Mogę polecić kancelarię notarialną, z której usług jakiś czas temu miałam przyjemność korzystać - tam notariusz jest skłonny do negocjacji stawek.
proM / 193.172.150.* / 2008-08-13 15:46
Pochodzę z Kalisza - pewnie nie zna Pani tutejszego rynku. W jakim zakresie można negocjować taksy? Pewnie istnieją jakieś widełki/ granice rozsądku?

Darowizna jest vbardziej korzystna - miło słyszeć, a czy nie niesie ze sobą konsekwencji podatkowych? Pytam jako czysty amator...

Spłata ... tak jak napisałem możemy ją ukryć przed notariuszem i 'udać' zwykłe, bezgotówkowe zrezczenie się własności. Pewnie nie zaoszczędzimy zbyt wiele?

Jaką częśc opłat u notaiusza stanowią taksy a jaką podatki?

Dziękuję za pomoc
Ka.Ja / 77.79.235.* / 2008-08-13 16:09
Rozporządzenie w sprawie taksy notarialnej określa stawki maksymalne - notariusz może wcale nie pobrać taksy, jak bedzie miał taką wolę.
Jeśli się jeszcze Państwo nie rozwiedliście, to będziecie Państwo zwolnieni z podatku od darowizny na podst. art. 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn. Jeśli jest już po rozwodzie, będziecie traktowani jako osoby obce - III grupa podatkowa, i wtedy podatek będzie już znaczny.
Taksa przy darowiźnie Pana udziału to połowa kwoty 1090 zł czyli 545 zł plus 22% VAT
do tego dochodzi oplata sądowa za wpis do księgi wieczystej - 100 zł
nie jestem w stanie Panu powiedziec jak opłaty mają się do siebie stosunkowo ale podatek od czynności cywilnoprawnych w przypadku umowy sprzedaży Pana udziału wyniósłby 2% kwoty 80.000 zł, czyli 1.600 zł
Czyli z tymi taksami nie jest tak źle, jak krzyczeli co niektórzy:) Daniny publicznoprawne są o wiele wyższe.
proM / 193.172.150.* / 2008-08-14 10:05
Podsumowując:
- udzialając darowizny przed rozwodem unikam zapłaty podatku - czy wymieniona taksa 545 + VAT to całość opłaty czy drugie tyle płaci małżonka? Pytam ponieważ chcę aby wszystkie opłaty pozostały po mojej stronie
- darowizna po rozwodzie = podatek - czy jest to 2 % czy więcej? Dodatkowo rozumiem taksa, tak?
- Sprzedaż to 2 % podatku + zapewne kolejne opłaty związane z czynnościami notarialnymi.
- A typowy podział majątku? To rozumiem ok 1059, o których mnie poinformowano

Podsumowując - najlepiej będzie dokonac aktru darowizny jeszcze przed rozwodem tutaj pozostaje kwestia naszego rozliczenia się poza ificjalnym obiegiem. Drugą bezpieczniejszą opcją jest podział majątku z wymienioną kwotą w akcie i opłatą ok 1059.
Czy moja wizja powoli staje się klarowna?

Dziękuję pozdrawiam
Ka.Ja / 77.79.235.* / 2008-08-14 11:45
545 plus VAT to całość opłaty notarialnej. Do tego dojdzie jeszcze opłata sądowa za wpis do księgi wieczystej (100 zł) i koszty wypisów (pewnie również ok 100 zł).
Darowizna po rozwodzie to o wiele większa suma - przy wartości połowy mieszkania w kwocie 80.000 zł będzie to podatek 14.766,70 zł.
Po rozwodzie bardziej opłaca się Panu sprzedać żonie swój udział, wtedy podatek od czynności cywilnoprawnych wyniesie 1.600 zł.
Typowego podziału majątku już nie będzie, bo Państwo po zawarciu umowy o rozdzielności majątkowej już wspólnego majątku nie posiadacie.
Obcja druga, czyli moja pierwsza propozycja umowy o podziale majątku dorobkowego nie wchodzi w grę, skoro już jest rozdzielność. Mój błąd, przepraszam.
proM / 193.172.150.* / 2008-08-14 12:03
Nie ma rozdzielności jak na razie
Ka.Ja / 77.79.235.* / 2008-08-14 12:07
no to najlepiej zrobić rozdzielność z podziałem majątku dorobkowego. Wtedy, co prawda taksa jest wyższa, ale spłatę od małżonko ma Pan zagwarantowaną aktem notarialnym (będzie Pan mógł jej dochodzić przed sądem). Poza tym taksę można negocjować:) Taka umowa nie niesie za sobą żadnych obowiązków podatkowych

Najnowsze wpisy