Forum Forum prawneCywilne

Data naliczania odsetek

Data naliczania odsetek

Ewa Franiak / 83.10.41.* / 2007-07-11 19:34
Szukam usilnie art KPC; na podstawie którego może być wpisana data naliczania odsetek od zasądzonej kwoty. Już kiedyś czytałam lecz nie pamiętam jaki to był art i paragraf mówiący, że
- datę naliczania przyjmuje się dzień złożenia pozwu (jeżeli sprawa się zamyka w I instancj -wyrokiem skazującym)
-datę naliczania odsetek przyjmuje się od uprawomocnienia wyroku S.Apelacyjnego
-datę naliczania odsetek zgodnie z datą wezwania do zapłaty (nakaz zapłaty w postępowaniu nakazowym)

odnośnie tego ostatniego to , czy musi być dokument czyli wezwanie do zapłaty i czy musi być potwierdzony podpisem osoby do które jest kierowane.
Jeżeli takiego dokumentu nie otrzymałam a wyrok I S.O w 1999r -oddala powództwo
kolejny wyrok II S.O w lutym 2004r. - oddala powództwo a S.A. w pażdzierniu 2004r. zasądza zapłatę to jaka data naliczania odsetek powinna być wpisana w uzasadnieniu tegoż wyroku ? Bardzo proszę (jeśli można) o obszrną wypowiedź na dręczące mnie pytania.

z poważaniem
Ewa Franiak
Wyświetlaj:
windyk / 213.134.135.* / 2007-07-21 12:35
Art. 481 §1 k.c.: (...) Jeżeli dłużnik opóźnia się ze spełnieniem świadczenia pieniężnego, wierzyciel może żądać odsetek za czas opóźnienia, chociażby nie poniósł żadnej szkody i chociażby opóźnienie było następstwem okoliczności, za które dłużnik odpowiedzialności nie ponosi

Art. 481 §2 k.c. : jeśli stopa odsetek za opóźnienie nie była z góry oznaczona, należą się odsetki ustawowe (...). Zgodnie z art. 359 k.c. §3: Rada Ministrów określa, w drodze rozporządzenia wysokość odsetek ustawowych(...):



Od 10 stycznia 2005r. – 13,50% w skali roku
Aktualnie 11,50%

Wyrok Sądu SN z 2 001.06.07 III CKN 369/00:
Odsetki z chwilą powstania uzyskują byt niezależny od długu głównego.
Powoduje to odrębny bieg terminu przedawnienia tego roszczenia, przy czym roszczenie to ma charakter okresowy i przedawnia się z upływem lat trzech, ale przedawnienie następuje za każdy dzień z osobna - art. 118 k.c.

Art. 118 k.c.: Jeżeli przepis szczególny nie stanowi inaczej, termin przedawnienia wynosi lat dziesięć, a dla roszczeń o świadczenia okresowe oraz roszczeń związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej - trzy lata.
Art. 119 k.c.: Terminy przedawnienia nie mogą być skracane ani przedłużane przez czynność prawną.

Art. 117 § 2 k.c.: Po upływie terminu przedawnienia ten, przeciwko komu przysługuje roszczenie, może uchylić się od jego zaspokojenia, chyba że zrzeka się korzystania z zarzutu przedawnienia. Jednakże zrzeczenie się zarzutu przedawnienia przed upływem terminu jest nieważne.


Podsumowanie:

Odsetki beda naliczone Pani od kowty zadluzenia z ostatnich 3 lat (maja odrebny bieg)
od kosztow sadowych beda naliczone od daty doreczenia nakazu

- w przypdaku braku doreczenia stosuje sie tzw doreczenie zastepcze ("fikcyne"
olgierd / 2007-07-24 12:55 / Bywalec forum
A szczerze mówiąc nie spotkałem się z tym, aby od kosztów były jakiekolwiek odsetki...

Najnowsze wpisy