Forum Forum prawneCywilne

co robic do sądu nie chce isc bo strace prace

co robic do sądu nie chce isc bo strace prace

tina 48 / 195.114.186.* / 2007-07-29 09:29
pracuję na umowę-zlecenie juz dwa lata ,składki są opłacane rentowe , chorobowe emerytalne , zdrowotne i podatek oraz składki ZUS finansowane przez zleceniodawce, lecz nie mam urlopu.Pracuje pięć dni w tygodniu po osiem godzin i czasami soboty , to zalezy czy jest duzo pracy. Podobno nie mozna pracowac cały czas na umowe zlecenie , Jesli pracuje w soboty to czy są to nadgodziny, i dlaczego nie mam urlopu jesli cały czas pracuje [ cały miesiąc]. jak potrzebuje wolne to mam niepłatne . Dziekuje za odpowiedz
Wyświetlaj:
redank / 90.195.220.* / 2007-08-23 01:53
Jeżeli wykonuje Pani pracę określonego rodzaju na rzecz pracodawcy (np. kasjerka w sklepie) i pod jego kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonym przez pracodawcę i otrzymuje Pani za tę pracę wynagrodzenie to zatrudnienie na tych warunkach jest zatrudnieniem na podstawie stosunku pracy, bez względu na nazwę zawartej przez strony umowy. Nie jest dopuszczalne zastąpienie umowy o pracę umową cywilnoprawną przy zachowaniu w/w warunków wykonywania pracy.

Jeżeli z obawy o utratę obecnego miejsca pracy nie decyduje się Pani na dochodzenie swoich praw pracowniczych na drodze sądowej to pozostaje zgłoszenie się do PIP z wnioskiem o kontrolę pracodawcy i wyłączenie Pani danych personalnych z protokołów w oparciu o art. 23.2 ustawy o PIP.
wojcher / 2007-08-09 21:33 / Pan Forumowicz (ponad 500 wypowiedzi)
Rozumiem, że wykonujesz pracę pod nadzorem pracodawcy, na jego sprzecie oraz w miejscu i czasie wyznaczonym przez niego. Wówczas takie wykonywanie obowiązków nosi znamiona umowy o pracę.
Jeśli w Twojej firmie pracuje więcej osób (a zapewne tak jest) na podobnych zasadach jak Ty to śmiało zgłoś to do PIPu -zgłoszenia można dokonać anonimowo
Możesz zasugerować pracodawcy, iż jest to niezgodne z prawem, lub w jakiś inny (delikatny) sposób z nim porozmawiać-nie wiem na ile "normalny" jest twój szef. Zawsze możesz czekać i "rozliczyć" się ze swoim pracodawcą po zakończeniu pracy- w końcu znajdziesz coś innego. Ale pamiętaj, że możesz swoje pretensje rościć tylko do trzech lat wstecz. Z drugiej strony, nie wiem, czy Twój pracodawca teraz bardziej nie boi się sądu niż Ty utraty pracy. W końcu teraz to jemu bardziej powinno zależeć aby się z Tobą dogadać (ewentualne sankcje i koszty)
Ivon / 62.180.229.* / 2007-08-08 07:58
pracując na umowę zlecenie urlop się nie należy. Urlop nalezy się osobom zatrudnionym na umowę o pracę. Jeżeli twoje "zlecenie" z tyt. umowy zlecenie wygląda tak, że musisz stawić się w określonym miejscu o okreslonej godzinie i masz swojego przełożonego, który zleca Ci wykonanie zadań i tak naprawdę wykonujesz normalna pracę, to Twój pracodawca POWINIEN zatrudnić cię na umowę o pracę. A to że zawarł z Tobą umowę zlecenie, to jest obejście prawa, bo dla niego jest tak prościej i łatwiej.

Najnowsze wpisy