Forum Forum prawneCywilne

przekształcenie własności mieszkania i testament

przekształcenie własności mieszkania i testament

ajlla / 2008-03-17 08:13
Mieszkanie społdzielcze lokatorskie zajmuję (jestem zameldowana od urodzenia) wraz z moim ojcem,jest on glównym lokatorem (nabył prawo na warunkach lokatorskich po śmierci mamy).Obecnie skorzystaliśmy z nowej ustawy i złozyliśmy podanie o przeksztalcenie.Tutaj narodzil się pierwszy problem:wczesniej nie została przeprowadzona sprawa spadkowa o nabyciu spadku (wkladu społdzielczego) i na chwilę obecną należy zlozyc wniosek o stwierdzenie nabycia spadku.
Prosze o odpowiedz jaki wpływ bedzie miał podzial tego spadku (gdyz spadkobiercami jesteśmy oboje) w momencie kiedy zostanie on nam wypłacony przez spółdzielnię a przeciez żeby nabyc to mieszkanie ,na podstawie obowiazującej ustawy, ojciec zobowiązany jest do uzupełnienia wkladu mieszkaniowego o całą kwotę.Co stanie sie z moja częścia?Czy moge sie jej zrzec tak aby calość spadku zostala wpłacona z powrotem do spółdzielni?Jeśli tak to w jaki sposób sie to realizuje-czy notarialnie?
Czy sprawa moze odbyć się w ramach postepowania o dział spadku prowadzonego w trybie nieprocesowym?Jestesmy z ojcem zgodni co do podzialu i póżniejszego przepisania wlasności mieszkania,jestem jedynaczką,nie mam rodzenstwa.

Drugi problem dotyczy wybrania najkorzystniejszej w tej sytuacji formy przekazania wlasności mieszkania.
Czy sporządzenie testamentu jest najprostszą formą przekazania mieszkania od strony podatkowej i prawnej.A może korzystniejsze bedzie nabycie wlasności mieszkania w drodze przekazania darowizny.Może istnieje jeszcze jakiaś inna forma pozwalajaca przekazac własnośc.
Mój ojciec jest na I grupie inwalidzkiej.Mieszkanie ma powierzchnie 37metrow kwadratowych a ja nie posiadam innego zameldowania ani lokum.
Wyświetlaj:
Młody Rentier / 2008-03-18 00:28 / Bywalec forum
tak musisz złożć wniosek o stwierdzenie nabycia spadku, które to sprawy rozpoznawane sa jak zauważyłas w trybie nieprocesowym. Przed sądem mozesz się zrzec częsci spadku przysługującego Ci zgodnie z dziedziczeniem ustawowym i wtedy głównym spadkobierca zostanie Twój ojciec i tym samym nabędzie całe prawo do lokalu a i nie bedzie musiał płacić podatku od spadków i nie będziecie musieli także później przenosić własności lokalu itp co wiązało by się z kosztami.
Równie dobrze jednak to Ty możesz nabyc cały spadek po matce i wtedy to Ty wystapisz do spółdzielni o przekształcenie. A wtedy z czym wiąże sie Twój drugi problem, bedziesz włascicielem mieszkania więc nie będziesz musiała nabywac tego mieszkania np w drodze spadkobrania po smierci ojca a przeciez ojciec będzie w twoim mieszkaniu mieszkał do smierci. Wydaje sie ze takie rozwiazanie było by najtańsze i najprostsze.
ajlla / 2008-03-18 09:23
Dziekuję za odpowiedz :)
..mimo że wiele wyjaśnia to mam jeszcze jedno pytanie: czy według prawa spoldzielczego to ja mogę wystapić o przeksztalcenie mieszkania mimo ze glównym lokatorem jest mój ojciec który nabył przydział lokalu na podstawie statutu spółdzielni,decyzja jest imienna.Zawiera klauzulę "uprawnionymi do korzystania z przedmiotowego lokalu są"i tu jestem wymieniona jako corka.
Rzeczywiscie byloby to najprostszym rozwiazaniem:)
ajlla / 2008-03-18 09:40
Czy w postępowaniu nieprocesowym sąd zarządza rozprawę?
Młody Rentier / 2008-03-18 11:40 / Bywalec forum
to zależy czego dotyczy postepowanie nieprocesowe ale w postepowaniu o stwierdzenie nabycia spadku przeprowadza się rozprawę.

Najnowsze wpisy