Forum Forum prawneCywilne

Odmowa wydania wypisu z księgi wieczystej

Odmowa wydania wypisu z księgi wieczystej

ZygmuntS / 82.160.43.* / 2008-03-18 19:57
Dzień dobry
Uprzejmie proszę o pomoc w następującej sprawie. W listopadzie ub. roku aktem notarialnym nabyłem na własność spółdzielcze mieszkanie lokatorskie. Ponieważ do połowy lutego br. nie otrzymałem wypisu z ksiąg wieczystych udałem się do sądu, aby wyjaśnić zaistniałą sytuację. Pracownica Wydziału Ksiąg Wieczystych poinformowała mnie wówczas, że na załatwienie sprawy Sąd ma 3 miesięczny termin. Po bezskutecznym oczekiwaniu i upływie tego terminu ponownie udałem się do sądu o wyjaśnienie sprawy. Wówczas inna pracownica stiwerdziła, że odpis z księgi wieczystej został do mnie wysłany, a ja pomimo awiza listu nie odebrałem. Moje wyjaśnienia, że żadnego awiza nie otrzymałem nie odniosły skutku. Pracownica z Wydziału Ksiąg Wieczystych stwierdziła, że obecnie nie może wydać mi tego listu, gdyż przesyłki nie podjąłem na poczcie i poczta list zwróciła do sądu. To jakaś paradoksalna sytuacja, ale czy jest z tego jakieś sensowne wyjście? Bardzo proszę o pomoc.
Zygmunt
S.M. / 82.143.149.* / 2008-03-26 19:35
Jeżeli rzeczywiście nie otrzymał Pan awiza, istnieje możliwość, że przesyłka została wysłana na błędny adres. Proponuję sprawdzić to w aktach księgi wieczystej. Często bowiem bywa tak, że przesyłka wysyłana jest na błędny adres tj. nie na taki jaki został wskazany we wniosku albo zamiast na adres do doręczeń wysyła się na adres zamieszkania.
Wydaje się, że tylko w ten sposób może Pan otrzymać znajdującą się w aktach sprawy przesyłkę zaadresowaną do Pana.
Z opisanego stanu faktycznego wynika natomiast, że dokument, którego wydania odmawia pracownik Sądu Rejonowego Wydziału Ksiąg Wieczystych nie jest odpisem z księgi wieczystem lecz zawiadomieniem o założeniu księgi wieczystej dla lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną własność. To z kolei znaczy, że to zawiadomienie jest orzeczeniem. W takiej sytuacji - zakładając, że przeyłkę wysłano na prawidłowy adres -
niestety słusznie odmawia się Panu wydania tego orzeczenia. Przesyłka ta tj. zakopertowane zawiadomienie o założeniu księgi wieczystej dla lokalu mieszkalnego musi pozostać w aktach, gdyż jest dowodem na to, że właśnie to konkretne zawiadomienie zostało wysłane na wskazany przez Pana adres oraz na to, że jest ono prawomocne tzn. nie przysługuje Panu na to orzeczenie zwykły środek zaskarżenia.
W takiej sytuacji musi Pan złożyć wniosek o wydanie odpisu z księgi wieczystej oraz opłacić go kwotą 30 zł. Teraz orzeczenie jest już prawomocne.
Pozdrawiam S. M.

Najnowsze wpisy