Forum Forum prawneCywilne

zwrot kaucji a zerwanie umowy na czas oznaczony

zwrot kaucji a zerwanie umowy na czas oznaczony

irka6800 / 2008-03-24 18:21
Wynajelam mieszkanie na czas oznaczony do 30.06.2008. W tym czasie najemca poinformowal mnie ze musi sie wyprowadzic i opuscil lokal. Ja poinformowalam go ze w zwiazku z tym zatrzymuje kaucje. Nie dochodzilam zaplaty za kolejne miesiace bo od razu po opuszczeniu mieszkania wynajelam je ponownie komus innemu. Poprzedni najemca zada zwrotu kaucji twierdzac ze umowa zostala zerwana za porozumieniem stron i ze nie ponosze straty z tego tytulu bo dalej je wynajmuje. Kto ma racje w tej kwestii?
Wyświetlaj:
Młody Rentier / 2008-03-24 19:11 / Bywalec forum
jeżeli umowa została wypowiedziana z zachowaniem terminów to musisz zwrócić kaucję.
Antoni 1995 / 88.156.139.* / 2021-04-11 21:55
Dzień dobry! Jeśli umowa najmu zawarta została na czas określony i najemca wypowiada ją przed terminem, to muszę oddać kaucję? W umowie jest zapis, że jeśli wypowie umowę przed terminem, na który została zawarta, to mam prawo zatrzymać kacuję. Jeśli okaże się, że są nadpłaty w rachunkach, to czy nadwyżki muszę oddać czy też istnieje ewentualność, że mogę je zatrzymać na poczet przyszłych czynszów?
--
Komentarz wysłany ze strony mobilnej
http://m.money.pl/
irka6800 / 2008-03-24 19:52
W umowie jest nastepujacy zapis:
"Umowa została zawarta na okres 6 miesięcy od dnia 01.01.2008 do dnia 30.06.2008. Po tym okresie umowa przechodzi w umowę na czas nieokreślony z jednomiesięcznym wypowiedzeniem."
Co oznacza wypowiedzenie umowy z zachowaniem terminów w tym przypadku??? Bo ja rozumiem, ze jeśli została zawarta na czas określony do 30.06.2008 to najemca wczesniej nie może zerwac umowy (jesli nie ma ku temu ważnych przesłanek; umowa nie mowi o żadnych okolicznosciach dodatkowych w ktorych moznaby ja wczesniej rozwiazac). Dla mnie informacja po 2 miesiacach wynajmowania, że najmujacy sie wyprowadza była duzym utrudnieniem i zaskoczeniem. Zawarlam umowe do konca czerwca tego roku chcac miec gwarancje ze do tej pory najemca bedzie mieszkanie wynajmowal i placil czynsze. A tymczasem wyprowadza sie pod koniec 3 miesiaca i jeszcze zada zwrotu kaucji. Ja z mojej strony wypełniałam wszystkie warunki umowy i to druga strona jej nie dotrzymała dlatego poinformowalam najemce ze w tej sytuacji zatrzymuje kaucje. Najemca mimo to wyprowadzil sie i domaga sie zwrotu. To po co ta umowa na czas okreslony?
Młody Rentier / 2008-03-25 11:46 / Bywalec forum
jeżeli w umowie najmu zawartej miedzy wami nie było okreslonych terminów wypowiedzenia umowy to stanowi to zakaz wypowiedzenia umowy przed upływem terminu najmu tak wiec w Twoim przypadku można by wywodzic ze kaucja nei podlega zwrotowi.
Natomiast pozostaje kwestia kaucji czego ona była zabezpieczeniem czy jest to okreslone w waszej umowie??

W związku z tym że umowa najmu zawarta na czas oznaczony nie moze byc wypowiedziana przed uplywem terminu najmu, najemca powinien nadal placic czynsz za najem do czasu wygasniecia umowy.

Jeżeli wiec kaucja która pobrałaś przewyzszała by sumę kwot które uzyskała bys od najemcy do czasu wygasiecia umowy najmu to musisz ta nadwyzke zwrocic najemcy.

Natomiast jeżeli kwota kaucji jest mniejsza niz suma czynszów które uzyskała bys gdyby najemna placił normalnei czynsz do czasu wygasniecia najmu to wtedy musi ci doplacic brakujaca sume.
irka6800 / 2008-03-25 16:10
w umowie nie ma okreslonych terminow wypowiedzenia umowy, jest rowniez napisane, ze kaucja jest zabezpieczeniem czynszu i szkód w wyposażeniu lokalu przekraczajacych normalna eksploatacje, tak wiec zatrzymalam kaucje na podstawie zabezpieczenia czynszu, kaucja stanowi miesieczny czynsz a do wygasniecia umowy pozostaly trzy miesiace
zastanawia mnie jeszcze tylko kwestia czy najemca ma prawo żadać zwrotu kaucji w sytuacji kiedy opuscil to mieszkanie przed wygasnieciem umowy a ja je wynajelam komus innemu w tym czasie? czy wedlug prawa to on musi wciaz doplacic brakujaca sume?
dziekuje za wszystkie odpowiedzi
Sławek__ / 78.31.139.* / 2008-03-26 10:53
nie ma prawa żądać takiego zwrotu, najemcę obowiązuje tylko umowa którą sam zawarł i umowy które ty zawarłeś z innymi osobami nie mają wpływu na jego umowę.

to mniej więcej tak jakbyś wygrał w totka i najemca tłumaczył że i tak jesteś na plusie :)
Młody Rentier / 2008-03-27 10:41 / Bywalec forum
to prawda moze wynajmowac innej osobie ale jezeli by kaucja przewyzszala sume czynszow ktora by uzyskala od najemcy to nadwyzke musialaby zwrocic.

Najnowsze wpisy