Forum Forum prawneKarne

więzienie za mandaty

więzienie za mandaty

zaniepokojona / 85.14.84.* / 2008-12-02 15:39
Proszę o kompetentną pomoc. Osoba na której mi zależy dostała wyrok 15 dni plus 15 dni, odbył karę. Zmienił nastawienie do życia uświadomił sobie błędy znalazł pracę. Nie minął miesiąc do mieszkania zapukała policja (własciwie wtargnęła o 6.00 rano po cywilnemu, bez nakazu) i zabrała daną osobę za nie wstawianie się do prokuratury (pewnie wszystkie awiza była własnie stamtąd,jednak nie miał dowodu osobistego).Dowiedzialam się, że dostał kolejne 30 dni.Proszę mi wyjaśnic dlaczego postępuje sie w taki sposób, "kara w ratach"? co z pracą, jeśli to sie będzie powtarzało? Czy wszystko to jest zgodne z prawem? Jak mogę pomóc tej osobie jako najbliższa rodzina?
Wyświetlaj:
gue / 87.205.233.* / 2008-12-02 18:38
pewnie niestety kolejna zmartwiona i oszukiwana przez synka mama... albo przez narzeczonego dziewczyna

Podajesz mało konkretnych informacji, więc i moja odpowiedź będzie ogólna:

- skoro odbywa 2 kary zastępcze (15+15) to widocznie jest to z 2 różnych wyroków (nie płacił dobrowolnie grzywny, to musi siedzieć)
- skoro zabrali go do Prokuratury, to oznacza, że ma nową sprawę karną i nie stawiał się na wezwania
- jak nie mógł rzekomo odebrać przesyłki, to chociaż mógł się domyślić, kto do niego pisze i sam się zgłosić do Prokuratury...
- te kolejne 30 dni to albo tymczasowe aresztowanie do tej nowej sprawy (orzeka sąd na wniosek Prokuratury) albo jakaś kolejna kara, o której ci nie wspomniał
- wygląda mi to wszystko na zgodne z prawem, pisac skarg nie radzę, bo pewnie nie macie racji, a wyjdziesz na oszołoma/oszołomkę
Szymon171 / 83.9.71.* / 2009-02-26 10:20
A czy taka osoba bedzie figurować w Krajowym Rejestrze Karnym? Sam odbywałem areszt tymczasowy 15dni i także za mandaty. Ale ciekawi mnie czy jestem w rejestrze karnym? Z góry dzieki za udzielenie mi informacji!
zaniepokojona / 85.14.84.* / 2008-12-04 21:31
Dzisiaj otrzymałam zgodę na jednorazowe widzenie. Zastanawia mnie fakt, że w sposób uniemożliwiający bezpośredni kontakt z tymczasowo zatrzymanym. Prosze mi wyjasnić różnicę, dlaczego ten kontakt jest ograniczony? Czy tymczasowo aresztowany oznacza, że sprawa jest w toku? czy może to oznaczać dłuższy wyrok i dlaczego skazuje się kogoś bez wyroku na tymczasowy areszt? Są to sprawy dla mnie mało jasne. Proszę o pomoc
dziękuję
gue / 77.253.194.* / 2008-12-05 16:32
Jeśli Pani dostała widzenie w sposób uniemożliwiający bezpośredni kontakt, to znaczy że on został tymczasowo aresztowany, czyli ma nową sprawę karną w toku.
Skoro zgody na widzenie udziela Prokurator, to znaczy, że sprawa jest jeszcze na etapie postępowania przygotowawczego, czyli akt oskarżenia nie trafił jeszcze do sądu (ale na 99 procent wkrótce trafi).

Trochę pocieszające jest, że areszt orzeczono na 1 miesiąc (o ile to prawda), bo zazwyczaj orzeka się go na 3 miesiące. Być może oznacza to, że zarzuty karne nie sa zbyt ciężkie. Ale na pewno nie są jakieś błahe, bo wtedy raczej się nie stosuje TA.

Wyrok jaki on dostanie zależy od wagi czynu i od tego ile razy wcześniej był karany i za jakie przestestwa. Jak będzie miał szczęscie + drobne pzrestepstwo + grzeczny na sali, to może dostanie karę w zawieszeniu.
Gorzej jeśli czyn będzie poważny (rozbój albo kilka włamań albo zgwałcenie itp) + klient wiele razy karany + cwaniaczek - może wtedy dostać karę bez warunkowego zawieszenia.

Tymczasowe aresztowanie to instytucja znana i stosowana na całym świecie.
Owszem, klient nie jest jeszcze skazany i może nawet być teoretycznie uniewinniony przez sąd, ale już teraz siedzi, bo dowody już teraz wskazują na wysokie prawdopodobieństwo, że podejrzany popełnił przestpstwo mu zarzucane.

Celem TA jest zabezpieczenie prawidłowego toku postępowania, zwłaszcza gdy oskarżony utrudnia postępowanie (ukrywa się, nie stawia na wezwania, zastrasza świadków itp.).
Orzeka o zastosowaniu TA sąd rejonowy, od tego służy odwołanie do sądu II instancji.

W razie stosowania TA prokurator albo sąd ma prawo do ograniczania kontaktów aresztowanego: udziela zgody na widzenia (ale może równie dobrze tej zgody odmówić), może dać widzenie bezpośrednie (tzw. przy stoliku) albo nie (przez kratę), przepustki dl apodejrzanego nie są możliwe, korespondencja aresztowanego jest cenzurowana, nie może on telefonować.
Chodzi o to, aby uniemożliwić aresztowanemu utrudnianie postępowania, bo np. w czasie widzenia mógłby przekazywać grypsy.
zaniepokojona / 85.14.84.* / 2008-12-07 13:31
Bardzo wyczerpująca odpowiedź, jestem wdzięczna.
Otrzymałam zgode na widzenie, przez szybę, rozmawialiśmy przez telefon, pewnie romowa była kontrolowana. Widziałam, że nie najlepiej wyglada i ma gorączkę.Twierdził, że dostał "leki", ale sam nie wie jakie, ponieważ sa bez opakowania. Przywiozłam cieplejsze ubrania,ale straznik nie może przyspieszyć, by móc je wcześniej otrzymać (min 3 dni się czeka). Postanowiłam dokonac zakupu art. spozywczych i tu juz doznałam szoku! Tylko chemia, zadnej żywności! Dlaczego nie mogę kupić żywności, czy ma jeśc chemię i kosmetyki. Dowiedziałam się, że wyslano za nim list gończy w czasie, gdy przebywał w areszcie!!! Zła komunikacja?
zaniepokojona / 85.14.84.* / 2008-12-02 20:21
Dziekuję za odpowiedź.
Nie znam szczegołów, niestety. Dowiem się w sobotę jeśli prokurator udzieli zezwolenia na widzenie.
Podejrzewam, że jednak ma Pan rację. Przecież musiał wiedzieć skąd te wezwania...przykre

Najnowsze wpisy