Forum Forum prawnePracy

wypowiedzenie a nowa praca

wypowiedzenie a nowa praca

tulipanek00 / 2008-05-18 11:25
witam,prosze o pomoc.Mam 2 tygodniowe wypowiedzenie,czy w jego trakcie moge podjac nowa prace i czy pracodawca moze odmowic mi udzielenia urlopu przyslugujacego w trakcie pracy u niego?
Wyświetlaj:
pakpol / 2008-05-30 21:29
Oto skutki komuszego kodeksu pracy nic dodać nic ująć.
gavia / 62.148.83.* / 2008-05-30 13:26
A mam takie pytanie:
pracuję na 1/2 etatu (w nieregularnych porach, raz więcej raz mniej)
do polowy miesiaca wyrobię już swoje godziny
w polowie miesiaca skladam wypowiedzenie (dwutygodniowe)
oczywiscie moge dalej chodzic do pracy i robic nadgodziny, ale jesli nie chce, to moga mnie zmusic do chodzenia do pracy? w sumie zadeklarowana ilosc godzin mialabym juz przepracowana.

i pytanie tez tyczace sie tego, czy pracodawca moze kazac zostac w pracy i robic nadgodziny, czy to moja dobra wola?
przewodnick / 2008-05-18 14:18 / portfel / Uznany Gracz Giełdowy
Pracodawca może odmówić udzielenia urlopu. Będzie zmuszony jednak zapłacić ekwiwalent za niewykorzystany urlop. Jesli pracodawca zgodzi się na urlop nic nie stoi na przeszkodzie podjęcia nowej pracy.
[DeL] / 83.16.13.* / 2008-05-30 10:38
Po pierwsze, można jednocześnie pozostawać w dwóch stosunkach pracy w różnych firmach (pomijam wypadki, gdy zabrania tego umowa o zakazie konkurencji). Jednak wykonywanie pracy dla dwóch szefów może być nie do pogodzenia, głównie ze względu na czas pracy.

Kolejnym rozwiązaniem jest rozpoczęcie pracy w nowej firmie podczas urlopu wypoczynkowego w dotychczasowej. Jest to niezgodne z celem urlopu, jakim jest wypoczynek, jednak nie ma zakazu pracy w tym czasie. Kiedyś istniał, ale teraz prawo nie reguluje tego, co pracownik ma robić na urlopie.

Szef nie może więc obniżyć pracownikowi wynagrodzenia ani zwolnić dyscyplinarnie z tego powodu, że naruszył swe podstawowe obowiązki pracownicze. Do ich naruszenia nie dochodzi, bo szef nie może wnikać w to, jak pracownik wykorzystuje swój wolny czas.
Udzielenie urlopu wypoczynkowego to jednak uprawnienie pracodawcy. Co prawda art. 1671 k.p. przewiduje, że może on wysłać pracownika na przymusowy urlop w trakcie wypowiedzenia, ale w drugą stronę ta zasada nie działa. Maksymalny wymiar takiego przymusowego wypoczynku to cały urlop zaległy i proporcjonalny za dany rok z art. 1551 k.p.

Jeśli natomiast to pracownik występuje z wnioskiem o urlop, to ostateczna decyzja, czy dać wolne, należy do pracodawcy. Może on udzielić więcej dni bieżącego urlopu, niż wynika to z wyliczenia proporcjonalnego. Zwykle pracodawcy zgadzają się na urlop zaległy i proporcjonalny w okresie wypowiedzenia (lub sami go udzielają), bo inaczej za niewykorzystany wypoczynek musieliby zapłacić przy rozwiązaniu umowy ekwiwalent pieniężny.

Oczywiście na urlopie można też przebywać przy rozwiązaniu umowy za porozumieniem stron, z tym że wówczas pracodawca nie może na urlop wysłać przymusowo. Warto pamiętać, że pracodawca może odwołać pracownika z urlopu, ale wolno mu to zrobić tylko wtedy, gdy wymagają tego okoliczności nieprzewidziane w chwili rozpoczynania urlopu (art. 167 k. p.).
bognap / 81.243.235.* / 2012-03-08 11:19
A czy ktos sie orientuje jak jest np w Belgi.CZy mozna podjac nowa prace w trakcie urlopu ktory konczy okres wypowiedzenia.
benon / 2008-05-20 22:46
Nieprawda!!!!! w czasie urlopu nie można podejmować nowej pracy, mozna to zrobic gdy skonczy się czas wypowiedzenia. Można też skrócić okres wypowiedzenia za porozumieniem stron i wtedy podjąć nową pracę
przewodnick / 2008-05-23 19:07 / portfel / Uznany Gracz Giełdowy
Do benon - Proszę o podanie paragrafu z kodeksu pracy, który zabrania podejmowania pracy w więcej niż jednej firmie. Proszę nie wprowadzać forumowiczów w błąd.
benon / 2008-05-30 14:15
Ok. sprawdziłem i przyznaję się do błędu - mozna podjąć inną pracę w czasie urlopu. Moje poprzednie przekonanie wynikało stąd, że sam miałejm podobną sytuację, ale nie mogłem podjąć w tym czasie pracy u kolejnego pracodawcy. Tylko, że u mnie zadziałała klauzula o zakazie konkurencji. trzeba jednak pamietac o tym, że w razie nieprzewidzianych okoliczności pracodawca ma prawo odwołać nas z urlopu.
kantor / 193.201.167.* / 2008-05-30 09:12
Temat bycmoze bedzie dotyczyl w niedalekiej przyszlosci i mnie. Czyli rozumiem, ze mozna podjac nowa prace bedac na wypowiedzeniu i urlopie u obecnego pracodawcy, tak?

Najnowsze wpisy