Forum Forum prawnePracy

skrócenie wypowiedzenie umowy na czas okreslony

skrócenie wypowiedzenie umowy na czas okreslony

ponus / 2008-09-30 18:14
Pracodawca zaproponował ( z przyczn ekonomicznych) pół etat lub zwolnienie z pracy.
Chcę się zwolnić. Mam umowe na czas określony, w firmie pracuje 3 lata.
- czy mogę skrócic dwutygodniowe wypowiedzenie i jakie beda tego konsekwencje finansowe
- urlop czy nalezy mi sie cały urlop w danym roku czy proporcjonalnie do dnia wypowiedzenia
- dwa dni na poszukiwanie pracy czy w tym wypabku mi sie nalezy
- czy dostane odprawe
olgierd / 2008-11-14 11:44 / Bywalec forum
ad. 1) zgodnie z art. 36(1) kp skrócenie okresu wypowiedzenia możliwe jest tylko w przypadku pracownika zatrudnionego na czas nieokreślony, nie krócej jednak niż do 1 miesiąca. W takim przypadku należy mu się odszkodowanie w wysokości pozostałego wynagrodzenia.
Potrafię sobie jednak wyobrazić sytuację, w której pracodawca i pracownik dogadują się: pracownik skraca okres wypowiedzenia, bierze całą kasę i idzie do domu.
Ale jaki interes miałby w tym pracodawca?

ad. 2) urlop się należy, oczywiście proporcjonalnie do okresu przepracowanego (z uwzględnieniem okresu wypowiedzenia, czyli jeśli okres wypowiedzenia zahacza o kolejny miesiąc -- urlop liczy się także za ten miesiąc)

ad. 3) tak, zgodnie z art. 37 par. 2 pkt 1 kp jeśli pracodawca wypowiada umowę pracownikowi, pracownikowi przysługują 2 dni na poszukiwanie pracy. Uwaga! uprawnienie to nie jest 'wymienne' na ekwiwalent!

ad. 4) tak, jeśli pracodawca zatrudnia przeszło 19 pracowników (jednomiesięczne wynagrodzenie, jeśli pracujesz do 2 lat, 2-miesięczne jeśli pracujesz 2-8 lat).

Najnowsze wpisy