Forum Forum prawnePracy

Wypowiedzenie pracy - odprawa

Wypowiedzenie pracy - odprawa

mradam3 / 2008-10-03 10:32
Pracuję w szpitalu miejskim od 20 lat. Chcę zmienić szpital w którym pracuję w innym województwie. Przyjmą mnie tam lecz muszę zwolnić się w tym którym obecnie pracuję. Czy należy mi się odprawa oraz wypłata za urlop.
Wyświetlaj:
robert453 / 109.173.149.* / 2015-05-28 19:08
Witam mam pytanie Chce wypowiedziec umowe o prace z winy pracodawcy w trybie natychmiastowym gdyz nie odprowadza mi podatku i zusu od realnej kwoty zarobkowej czy w takim wypadku nalezy sie odprawa w takim przypadku? i jak to napisac Prosze o pomoc
szklarek / 2015-05-28 22:36
No więc nie wypowiedzenie, ale rozwiązanie umowy o pracę BEZ wypowiedzenia w trybie art. 55, par. 1'1 KP czyli z powodu ciężkiego naruszenia przez pracodawcę podstawowych obowiązków wobec pracownika.

kwestia finansowa to poza ekwiwalentem za urlop - odszkodowanie w wysokości wynagrodzenia odpowiadającego obowiązującemu Pana ( co wynika ze stażu, rodzaju umowy ) okresowi wypowiedzenia.

Co do odprawy pracowniczej- taki tryb rozwiązania umowy ma skutek taki jak wypowiedzenie przez pracodawcę, a więc kluczowa jest jego 'wielkość'.

Choć są też opinie wykluczające prawo do odprawy z tzw. Ustawy o zwolnieniach grupowych w tej sytuacji:

http://e-prawnik.pl/porady-prawne/prawo-pracy/rozwiazanie-bez-wypowiedzenia-a-odprawa.html
olgierd / 2008-11-14 11:38 / Bywalec forum
Odprawa należna jest tylko wówczas, gdy rozwiązanie stosunku pracy następuje za wyłączną winą pracodawcy. Jeśli pracownik chce się zwolnić z pracy -- odprawy nie dostanie.

Natomiast ekwiwalent za zaległy urlop, oczywiście, należy się :-)

Najnowsze wpisy