Forum Forum prawnePracy

studia a lata pracy

studia a lata pracy

monikap1984 / 2008-01-09 12:34
Mam pytanie. Studiuję zaocznie, nie pracuje jestem zarejestrowana w Urzędzie Pracy. Ostatnio wysłyszałam, ze niepotrzebnie jestem zarejestrowana, bo studia liczą mi sie do lat pracy...czy to prawda? nie musze byc w UP jak studiuję?
Wyświetlaj:
SBD / 95.50.169.* / 2012-01-13 18:03
Mam 21 lat i jeżeli studiuje zaocznie i nie pracuję to:
- czy jestem ubezpieczony w NFZ ?
- czy muszę zarejestrować się w urzędzie pracy ???
bardzo proszę o odpowiedź. Pzdr.
szklarek / 2012-01-16 11:57
Rodzic miał obowiązek zgłosić Cię do tego ubezpieczenia. Przy braku tej możliwości- brak rodziców lub oboje są nieubezpieczeni- czyni to uczelnia na Twój wniosek.
Nie ma więc sensu rejestracja w PUP jedynie z tego powodu, zwłaszcza, że stwierdziłbyś nieprawdę podpisując oświadczenie, że do podjęcia pracy jesteś gotów.
czytel / 87.205.238.* / 2009-02-26 20:17
Czy np.,umowa o pracę w szkole była do 30 czerwca 1983 r. a następna od 1 września to wakacji nie można wliczyć do stażu lat pracy
Leh / 2008-05-25 19:13 / Bywalec forum
Okres studiów bierze się pod uwagę przy obliczaniu wymiaru urlopu tak jakby się miało 8 lat pracy. Okres studiów to okres nieskładkowy przy obliczaniu kapitału początkowego a więc ma wpływ wysokości emerytury. Do stażu pracy chyba się nie liczy.
2wb / 2008-05-23 14:24 / Tysiącznik na forum
Do stazu pracy zaliczaja sie studia dzienne jako nieskladkowy okres ubezpieczenia Tak wiec po skonczonych studiach dziennych masz juz 5 lat pracy. Zaoczne sie nie licza do niczego. Ale teraz jako studentka przechodzac na emeryture w wieku 60 lat juz to nie bedzie ci do niczego pewnie potrzebne bo i tak do tego czasu wczesniejsze emerytury, do wyliczania ktorych potzrebne sa lata pracy pewnie znikna.
krakuska / 89.77.76.* / 2012-03-01 18:38
bzdura !! oczywiście, że studia zaoczne się liczą ! sama studiowałam zaocznie i pracowałam jednocześnie , i po skończonych studiach zwiększył mi się wymiar urlopu. Nie wiem kto takie bzdury wypisuje.
Alex_Andersson / 2008-01-09 16:50
dokładnie tak - za ukończone studia do ogólnego stażu pracy dolicza się 8 lat, niezależnie od trybu studiowania.
monikap1984 / 2008-01-09 18:22
super, czyli nie musze byc zarejestrowana w Urzedzie Pracy? a do renty mi sie to tez bedzie liczyło?
Alex_Andersson / 2008-01-10 09:46
do renty to nie, chyba, że planuje Pani wypadek przy pracy czy zapadnięcie na inną przewlekłą chorobę... Co do emerytury to nie... Natomiast lata szkoły liczą się do ogólnego stażu pracy od którego zalezy wymiar urlopu wypoczynkowego. I tak: z tytułu ukończenia szkoły zawodowej - 3 lata; średniej szkoły zawodowej: 5 lat; średniej szkoły zawodowej dla absolwentów szkół zasadniczych zawodowych: 5 lat; średniej szkoły ogólnokształcącej: 4 lata; szkoły policealnej: 6 lat oraz studia to 8 lat. (vide art. 155 par. 1 k.p.). Oczywiście tych okresów nie można sumować, tylko wybrać jeden najkorzystniejszy dla pracownika. Pozdrawiam :-)
marcinkurzawski / 2008-05-23 09:39 / portfel
a co jeśli ktos studiuje zaocznie i pracuje ? jak wtedy jest staż liczony ?
Lanki / 2008-05-25 12:15
Okres wlicza sie do czasu pracy i wynosi 8 lat (niezaleznie czy magister lub inzynier,badz magister). Pracujac podczas studiowania wybiera sie oczywiscie korzystniejszy dla osoby okres skladkowy wtedy bedzie wyzsza emerytura (w teori).
Viti44 / 83.21.93.* / 2008-05-24 21:39
wtedy wybiera dla siebie wariant korzystniejszy w praktyce okres zatrudnienia i przypadający na ten czas okres składkowy jest dla pracownika korzystniejszy .Pozdrawiam
sfgsgd / 79.173.21.* / 2009-12-14 23:29
W przypadku normalnych studiów - po ich ukończeniu mamy 8 lat do przodu jeżeli chodzi o urlop (czyli wystarczy 2 lata przepracować do 26 dni urlopu :) Mamy też 8 lat do przodu jeżeli chodzi o czas pracy, czyli jeżeli wymagane są do emerytury 65 lat pracy to my pracować musimy 57. Ale jako okres nieskladkowy ubezpieczenia nie podnosi nam emerytury. Czy trzeba zachować jakąś ciągłość od razu po studiach iść do pracy albo zarejestrować się w urzędzie ? Jeżeli tak to ile wynosi okres przejściowy ? I co z studiami podyplomowymi ?

Najnowsze wpisy