Forum Forum prawneBankowe

Obciazenie odsetkami za splacone w czasie transakcje

Obciazenie odsetkami za splacone w czasie transakcje

pkawelczyk / 2008-08-29 13:09
Przyklad: do 18.07 mam do splaty kwote 30.000, ktore sa wynikiem transakcji w ostatnim okresie rozliczeniowym (tzn. zadne oplaty za wczesniejsze spoznienia itd).
Dnia 17.07 splacam 29.500, czyli brakuje do calkowitej splaty 500 zl.

Zapisem w moim regulaminie dot. kart kredytowych w Lukas Banku:

"Jezeli posiadacz rachunku kredytowego nie dokona splaty calosci zadluzenia w terminie okresklonym (...) WSZYSTKIE transakcje bezgotowkowe wykazane na wyciagu dotyczacym ostatniego okresu rozliczeniowego sa oprocentowane zgodnie z regulaminem."

Czy taki zapis jest legalny (bank odtrzymal ponad 90% wymaganej kwoty, a mimo to splacam odsetki za ten przelany na ich konto kapital)? Jesli nie jest legalny, gdzie mam sie zwrocic o pomoc.

Dziekuje za podpowiedzi, Pozdrawiam
Wyświetlaj:
ODFIK Katowice / 83.22.237.* / 2008-08-29 14:12
Witam,
Rzeczywiście cytowany zapis budzi również moje zdziwienie. Dotychczas w przypadku kart kredytowych i nie spłacania w 100% wykorzystanej kwoty z karty, bank naliczał odsetki od kwoty niespłaconej.
Aby potwierdzić, czy jest to zgodne z prawem proponuję zwrócić się do rzecznika praw konsumenta, który może sprawdzić zgodność przepisu z prawem, może również w razie naruszenia prawa wystąpić do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów o dodanie tego punktu jako klauzuli niedozwolonej do rejestru takich klauzul, może Pan również wystąpić do UOKiK osobiście. W razie konfliktu z bankiem polecam Bankowy Arbitraż Konsumencki.
W razie czego proszę o kontakt na nr tel. 032 202 67 35.
pkawelczyk / 2008-09-08 14:07
Witam, dziekuje z wsparcie. Dzis wyslalem reklamacje do banku. Wiadomosc wyslana mailem do katowickiego biura UOKiK na razie bez odzewu.

Lukas Bank policzyl moje odsetki nie tylko od wszystkich transakcji z ostatniego wyciagu lecz wyliczenie nastapilo od daty wystawienia ostatniego wyciagu, czyli w moim przykladzie od 28.06. Wniosek jest taki, ze przy braku calkowitej splaty odsetki liczone sa z pominieciem okresu bezodsetkowego (!). Czy to jest normalne zachowanie bankow czy wlasnie moj jest ponadprzecietnie pazerny?
pkawelczyk / 2008-10-09 19:05
Pisemna reklamacja zostala uznana w banku. Calosc odsetek zostala zwrocona na moje konto. Jestem ciekawy czy bank w najblizszym czasie zmieni swoj regulamin. Pozdrawiam
ODFIK Katowice / 83.22.202.* / 2008-10-14 13:28
Dziękuję za informacje i gratuluję sukcesu. To ciekawe, że uznano reklamację pomimo innego zapisu w regulaminie. Pozdrawiam.
wiórka / 193.111.166.* / 2008-09-08 14:29
bank ma prawo naliczać odsetki za faktyczne wykorzystanie kredytu, lub w nielicznych przypadkach za kwotę niewykorzystaną (nie dotyczy to kart). Banki czasami żerują na niewiedzy konsumentów i dopóki wykorzystywany klient się nie upomni o swoje prawa, bank bezkarnie go "kroi".
Według mojej opinii to, czego dopuścił się Bank w Twoim przypadku jest bezprawne, nawej jeśli ma podstawę w umowie.

Najnowsze wpisy