Forum Forum prawneBankowe

czy musze splacac kredyt z karty debetowej syna

czy musze splacac kredyt z karty debetowej syna

lwowianka / 2009-02-28 18:36
moj syn mial ror, karte bankomatowa debetowa. w banku pkobp. syn zmarl .wezwano mnie do splaty tego kredytu. czy to jest zgodne z prawem. czy bank nie powinien ubezpieczac kart debetowych lub przynajmiej sprawdzac plynnosc splat. syn czekal na wyjazd do pracy za granice ,ale nie mial wplywow. moim zdaniem bank powinien zablokowac wyplaty ,do czasu pierwszych wplywow. czy musze splacac. kredyt syna.
Wyświetlaj:
miklosz135 / 90.141.75.* / 2009-03-06 14:47
Będzie Pani zmuszona spłacić odpowiednią część długu syna w stosunku do banku odpowiadająca udziałowi Pani w spadku po nim, jeśli: została Pani powołana do dziedziczenia i spadek przyjęła prosto lub z dobrodziejstwem inwentarza( ale wtedy tylko do wysokości wartości spadku ). Jeśli nie dziedziczy Pani po synu, bądź też spadek Pani odrzuciła, to nie będzie Pani musiała niczego po synu spłacać. Chyba że podżyrowała Pani tę kartę kredytową, ale nic Pani o tym nie pisze, więc pewnie Pani tego nie zrobiła.
lwowianka / 2009-03-06 16:14
dziekuje za komentarz.spadkobiorca jest maloletnia corka syna, ktora jest u mnie jako rodzina zastepcza. w sadzie wniesiona jest sprawa opieki prawnej nad maloletnia corka syna. czy bank moze wejsc na spadek maloletniej , a tym samym mnie obciazyc. dziekuje .
miklosz135 / 90.141.83.* / 2009-03-11 13:04
Jako że córka jest małoletnia, to zgodnie z kodeksem cywilnym będzie dziedziczyć z dobrodziejstwem inwentarza, tzn. w skrócie za długi odpowiadać będzie tylko do wysokości spadku- czyli np. spadek wynosi 10000 zł a długi 12000 zł, to spłaci tylko 10000zł. Za debet swym majątkiem pochodzącym z dziedziczenia odpowiadać będzie tylko Pani wnuczka, Pani absolutnie nie odpowiada. Proszę się nie martwić, Pani wnuczka nic nie straci na dziedziczeniu, przed długami powyżej wartości spadku chroni ją, jako małoletnią, kodeks cywilny.

Najnowsze wpisy