Forum Forum emerytalneZUS

Jak odebrać nienależnie płacone składki emerytalno-rentowe

Jak odebrać nienależnie płacone składki emerytalno-rentowe

oszukana / 2008-07-16 23:51
Uwaga dla ludzi płacących składki dobrowolnie na ubezpieczenie społeczne do ZUSu, w celu zaliczenia ciągłości stażu pracy, a pracujących w krajach unijnych i tam też
odprowadzających składki na emeryturę. Polski ZUS nie zalicza i nie oddaje składek!!!!
wydaje decyzję odmowną, że "zgodnie z art.24 ust. 6a ustawy o systemie ubezpieczeń
społecznych nienależnie opłacone składki podlegają z urzędu zaliczeniu na poczet zaległych, bieżących lub przyszłych składek" dalej o nieprawidłowościach w dokumentach, które zawsze są sprawdzane, opieczętowane i przyjmowane przez pracowników ZUSu. Od 2004r jestem po 32 latach pracy na proporcjonalnej emeryturze mniejszej o 130 zł niż faktycznie wypracowana, z uwagi na pracę za granicą. O tamtejszą emeryturę za 4 lata pracy, ze względu na wiek, mogę się starać w 2016r. Złożyłam wniosek do ZUSu o zwrot składek dobrowolnie płaconych w moim interesie ok. 13 tyś, dostałam cytowaną odpowiedź i klauzulę, że do Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych mogę się odwołać. Adwokat chce 7 tyś zł. Zagraniczne składki uznano za obowiązkowe. Płaciłam podwójnie, tam i tu, i nie dostałam emerytury faktycznie wypracowanej, tylko jej
wyliczenie, miałabym taką, gdybym cały czas pracowała w Polsce. Przed wyjazdem na
kontrakt obowiązkiem było dobrowolne płacenie składek emerytalno-rentowych do ZUSu i składek na fundusz pracy do Urzędu Pracy z mojego konta przelewem i mam mniejszą proporcjonalną emeryturę, choć cały czas pracowałam w tym samym zawodzie wyuczonym, na dodatek w polskich placówkach, za granicą też w polskiej instytucji.
Wyświetlaj:
mavforex / 121.74.177.* / 2012-09-03 23:07
Mam takie pytanie, jezeli jestem obywatelem Polskim, ale mieszkam za granica i nie zamierzam juz wracac do polski. ( nie mieszkam tez europie ). Czy istnieje mozliwosc wyplacenia moich wszystkich skladek zaplaconych do Zus ? ( mowie o skladkach ktore odprowadzal pracodawca )
Pozdrawiam
wiwan / 2012-09-04 11:47
NIE istnieje. Jest możliwość "odebrania" ich dopiero w postaci emerytury po spełnieniu polskich warunków emerytalnych. Albo, czego nie życzę, w postaci renty rodzinnej dla uprawnionych, gdyby Pan zmarł lub renty z tyt. niezdolności do pracy, gdyby takie orzeczenie Pan w kraju uzyskał.

Te dwa drugie świadczenia- z ubezpieczenia rentowego.

Jeśli z obecnym krajem Pana pobytu jest dodatkowo zawarta umowa w ramach koordynacji świadczeń/ubezpieczeń społecznych- długość okresu ubezpieczenia w Polsce może być uwzględniona w łącznej długości ubezpieczenia na potrzeby emerytury zagranicznej.

Reasumując- wypłata na żądanie niemożliwa, hasło do zgłębienia- 'koordynacja emerytur'.
dorciaa 2 / 89.229.28.* / 2008-07-20 15:06
Dotyczy to tylko nadpłat, które nie są jeszcze przedawnione, tj. dokonanych po 8 maja 2003 r. Zwrotu nadpłat przedawnionych oraz dokonanych przez nieistniejących już pracodawców mogą żądać jedynie sami ubezpieczeni (i to tylko w ciągu 12 miesięcy od wejścia w życie ustawy, czyli do 8 maja 2009 r.).
philips1 / 89.229.28.* / 2008-07-20 15:00
Od 8 maja 2008 r. termin na wystąpienie do ZUS z wnioskiem o zwrot nienależnie opłaconych składek został przedłużony z 5 do 10 lat. Termin na złożenie wniosku liczy się od dnia zapłacenia składek. P
dorciaa 2 / 89.229.28.* / 2008-07-20 15:00
Od 8 maja 2008 r. termin na wystąpienie do ZUS z wnioskiem o zwrot nienależnie opłaconych składek został przedłużony z 5 do 10 lat. Termin na złożenie wniosku liczy się od dnia zapłacenia składek.
oszukana / 2008-07-20 22:52
Serdecznie dziękuję za podpowiedzi! Składki płaciłam w latach 2000-2003, wniosek o zwrot nienależnie płaconych składek złożyłam w styczniu 2008, otrzymałam decyzję odmowną uzasadnioną jw.,że składki z urzędu podlegają zaliczeniu na poczet zaległych, bieżących lub przyszłych, co w moim przypadku jest bzdurą, gdyż cały czas pracując odprowadzałam składki, jestem już na emeryturze. Od decyzji mogę odwołać się do Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych, czyli tylko ta droga mi pozostaje?
szpenio / 79.186.48.* / 2008-07-22 19:46
A może by tak zgodzić się na zaliczenie składek na poczet przyszłych należności i spieniężyć je potrącając nadpłatę ze składek należnych w przypadku prowadzenia działalności gospodarczej jako osoba fizyczna, lub zatrudnienia pracowników we własnym biznesie, albo może scedować na kogoś, kto prowadzi firmę?

Najnowsze wpisy