Forum Forum emerytalneZUS

Ubezpieczenie KRUS i ZUS jednocześnie

Ubezpieczenie KRUS i ZUS jednocześnie

jurek103 / 213.77.199.* / 2010-08-23 21:12
Witam
Mam pytanie czy można być ubezpieczonym w ZUSie i dobrowolnie jeszcze ubezpieczyć się w KRUSie. Pracuję zawodowo na etacie i prowadzę także 20 ha gospodarstwo to że nie jestem ubezpieczony w KRUSie nie pozwala mi na korzystanie z wielu dodatkowych środków/programów z uni. Czy mogę być ubezpieczony w KRUSie i ZUSie jednocześnie?
szklarek / 2010-08-23 22:15
W zasadzie nie- wynika z Ustawy z dnia 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników. ( art 7 ust.1,art 16, ust. 3)
Jedynie może Pan podlegać dobrowolnemu ubezpieczeniu wypadkowemu, chorobowemu z KRUS, ale wyłącznie w zakresie ograniczonym do jednorazowego odszkodowania z tytułu stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu albo śmierci wskutek wypadku przy pracy rolniczej lub rolniczej choroby zawodowej (nie będzie miał Pan prawa do zasiłku chorobowego .
Jako osoba podlegająca ubezpieczeniu społecznemu w ZUS nie może zostać Pan objęty dobrowolnym ubezpieczeniem emerytalno-rentowym z KRUS.
A chyba właśnie te ubezpieczenia są podstawą tych unijnych bonusów.

ustawa:
http://prawo.money.pl/akty-prawne/dziennik-ustaw/obwieszczenie;marszalka;sejmu;rzeczypospolitej;z,dziennik,ustaw,2008,050,291.html

Najnowsze wpisy