Forum Forum ubezpieczeńSamochodowe

problem z wypowiedzeniem oc

problem z wypowiedzeniem oc

rafal-net / 2007-08-14 09:31
Witam
Mam poważny probem z wypowiedzeniem oc. Ściągnąłem samochód z Belgii i go ubezpieczyłem na siebie jeszcze przed zarejestrowniem. Niestety po 2 tygodniach nie rejestrując samochodu doszedłem do wniosku, że nie stać mnie na utrzymanie auta, więc postanowiłem go sprzedać. Sprzedałem go osobie, która wzięła pustą umowę z Belgii i zarejestrowała samochód na siebie, na podstawie umowiy kupna pomiędzy nią a Belgiem. Teraz ja nie mam danych tej osoby oprócz imienia, nazwiska i numeru dowodu osobistego i nie wiem w jaki sposób wypowiedzieć umowę. Dowiadywałem się w moim towarzystwie ubezpieczeniowym i postanowiłem sprzedać fikcyjnie samochód koledze, więc ja problemu się pozbyłem, niestety do mojego kolegi przychodzi pismo z koniecznością uregulowania składki.
Co zrobić, żeby odkręcić wszystkie moje błędy?
Dziękuję za poradę
Wyświetlaj:
haluiq / 85.89.185.* / 2007-08-28 23:50
Ściągnąłem samochód z Niemiec i go ubezpieczyłem na siebie( na podstawie umowy kupna - sprzedaży W PZU) przed zarejestrowaniem. Po dwóch tygodniach doszedłem do podobnego wniosku ,ze jednak nie stać mnie na jego utrzymanie. Postanowiłem go sprzedać. Klienta już mam, tylko pojawia się problem z ubezpieczeniem OC. Przedstawiciel firmy PZU u którego zawarłem polise OC oznajmił mi ,ze w Polsce nie ma możliwości sprzedania auta niezarejestrowanego! Powiedział ,ze najpierw muszę auto zarejestrować na swoje nazwisko a później dopiero mogę je sprzedać! Agent oznajmił , ze umowa OC nie może przejść na nabywcę wraz z autem niezarejestrowanym. CZy naprawdę muszę zarejestrować auto??? proszę o pilną odpowiedź...

Myślałem nad tym ,żeby napisać nabywcy umowę bezpośrednio z Niemcem, ale czy nie będzie z tego jakichś konsekwencji... bo teoretycznie kupiliśmy to samo auto od tego samego Niemca. Najlepiej było by przekazać to OC wraz z autem nowemu właścicielowi, Ale gość mówi ,ze się tak nie da? naprawdę? proszę o możliwie szybką odpowiedź...pozdrawiam Łukasz SZ.
Zuzeńka / 2007-08-16 19:50
No to masz mały problem. wszystko zależy kiedy została zawarta fikcyjna umowa między Tobą a kolegą. Jeśli od tej daty nie minęło 30 dni to kolega składa pisemną rezygnację z kontynuacji polisy zbywcy i sprawa załatwiona, on ma anulowaną polisę, Ty dostajesz zwrot składki. Jeśli termin minął to niestety ubezpieczyciel przekalkuluje składkę na nabywcę i jeśli wyniknie jakaś dopłata to on ma obowiązek ją uiścić a Tobie pieniądze przepadły. Następnym razem jak będziesz chciał tak przekombinować to upewnij się jak to załatwić od początku do końca. Życzę Ci powodzenia i oby udało się odzyskać pieniądze. Pamiętaj ze jeszcze w ostateczności Twój kolega może podpisać fikcyjną umowę kupna sprzedaży, tylko nabywca ma zaraz złożyć pisemną rezygnację:-)
t77 / 87.239.27.* / 2007-09-09 10:39
Zobacz na motofinanse.pl - tam znajdziesz konkretne info nt wypowiedzenia oc
gu / 88.156.156.* / 2007-11-27 23:23
15. Jeżeli umowa ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych, o których mowa w art. 2 pkt 10 lit.a uoUFG jest zawierana przed rejestracją pojazdu,
na żądanie przedstawiciela PZU S.A., posiadacz pojazdu obowiązany jest przedstawić zaświadczenie o pozytywnym wyniku badania technicznego tego pojazdu lub wyciąg ze świadectwa homologacji albo odpis decyzji zwalniającej
z konieczności uzyskania świadectwa homologacji na dany pojazd mechaniczny (art. 29 ust. 2 uoUFG).
16. W przypadku umów, o których mowa w ust. 15, należy wprowadzić do umowy klauzulę, iż ,,Każda ze stron ma prawo odstąpić od umowy, jeżeli pojazd w terminie 30 dni od dnia zawarcia umowy nie zostanie zarejestrowany”. Klauzula zamieszczana jest na polisie (nr druku 6456). Oświadczenie o odstąpieniu od umowy doręczane jest posiadaczowi pojazdu na piśmie za potwierdzeniem odbioru (art. 29 ust. 3 uoUFG). W piśmie tym należy wskazać nr umowy, dane dotyczące pojazdu i dane posiadacza oraz poinformować, iż wskutek złożenia oświadczenia o odstąpieniu umowa rozwiązuje się z dniem doręczenia tego oświadczenia.

Najnowsze wpisy