Forum Forum podatkoweOdliczenia

ulga internetowa a adres zameldowania

ulga internetowa a adres zameldowania

paulcity / 2007-11-09 13:19
Witam i proszę o poradę:
wybudowałem dom w którym mieszkam i mam pozwolenie na jego użytkowanie ale nie jestem w nim zameldowany tylko w moim poprzednim domu u moich rodziców.
W związku z tym proszę mi wyjaśnić czy jeżeli faktura VAT wystawiona jest na adres w którym ja mieszkam i użytkuję internet a nie jest to adres zameldowania to czy ta ulga mi przysługuje.
Z góry dziękuję
Wyświetlaj:
kar1881 / 195.242.253.* / 2009-04-08 09:03
no dobrze a ja mam taka sytuacje ze w weekendy mieszkam z żoną a w tygodniu pracuje w innym mieście i tam mam internet - czyli mieszkam w dwóch miejscach - jakiś pomysł? NIP-3 mam na adres "z żona" a rachunki za net na adres "pracy", nie mam zamiaru zmieniać adresu z NIP-3
belladonna / 2009-04-08 17:44 / Tysiącznik profesjonalny
A ciekawe co z PIT-11, jaki adres ma płatnik i jakie KUP stosujesz. Bo powinieneś mieć w takiej sytuacji podstawowe, bo nie mieszkasz poza miejscem pracy. Jak to jest z tymi KUP?
torwan / 2009-03-26 00:03
...można tez zrobić tak, że jak się jest gdzieś zameldowanym a się fizycznie mieszka gdzie indziej...to się fakturę za internet w miejscu zamieszkania bierze na adres zameldowania, a nowego adresu zamieszkania się nie zmienia NIPem-3 (zataja się zmianę faktycznego miejsca zamieszkania/przebywania) - i wszystko w papierach gra i właściwie nie do sprawdzenia...
JaPier.olę / 194.187.74.* / 2010-01-13 16:05
Bo największą bzdurą jest uzaleznienie odliczenia od adresu a nie od FIRMY na którą się bieże rachunek. Jak firma ma 45 oddziałów to co wtedy? Paranoja? Kogo oszukiwać, US czy dostawcę Internetu?
kryt / 83.28.6.* / 2009-02-25 20:09
miejscej zamieszkania wskazane na fakturze za internet musi być zgodne z miejscem zamieszkania zgłoszonym do urzędu skarbowego.
macijka74 / 78.8.106.* / 2009-02-27 10:52
proszę doradźcie czy odliczyć internet jeśli mieszkam tam gdzie użytkuje internet, a zameldowany jestem pod innym adresem, a w US nie zgłosiłem zmiany miejsca zamieszkania, chociaż mieszkam już 10 lat.
belladonna / 2009-02-27 19:17 / Tysiącznik profesjonalny
US właściwy dla podatnika jest wg miejsca zamieszkania. W NIP-3 jest na 1 stronie adres zamieszkania (na podstawie którego ustala się właściwość urzędu), dlatego podatnik ma mieć Internet w miejscu zamieszkania i PIT składa w US właściwym wg tego miejsca zamieszkania :-))
księżna / 79.186.197.* / 2009-02-15 21:41
potrzebuje pomocy odnosnie odliczenia za intenet. w miejscowości w której jestem zameldowana wynajmujęmieszkanie jednak w nim nie mam meldynku żadnego a faktury za internet sa na to mieszkanie. czy moge się rozliczyć?
belladonna / 2009-02-16 07:24 / Tysiącznik profesjonalny
W US do miesiąca czasu powinnaś zgłosić m.in. zmianę adresu zamieszkania. Do tego potrzebne jest wypełnienie NIP-3 (czy NIP-1 dla osoby z działalnością) i data obowiązywania nowego adresu, to data kiedy zaczęłaś tam mieszkać. US nic nie sprawdza, czyli nie wnika w sprawy meldunkowe (to nie ta instytucja) :-))
Aby odliczyć Internet musisz mieć faktury z adresem, który pokrywał się w US (bo w końcu odliczasz net z miejsca zamieszkania, a w US zgłaszasz też miejsce zamieszkania). W PIT posługujesz się adresem zamieszkania na dzień 31.12 danego roku, który rozliczasz, a Twój pracodawca też powinien mieć aktualny adres Twojego zamieszkania, żeby wiedzieć gdzie wysłać PIT-11 (tutaj też ma znaczenie jak w zeznaniu adres zamieszkania na dzień 31.12 rozliczanego roku podatkowego) :-))
andy2024 / 213.199.195.* / 2009-02-17 14:37
A mam pytanie z innej beczki - pół roku mieszkałem pod jednym adresem, pół pod innym, w us oczywiście zgłaszałem zmianę miejsc zamieszkania, czyli logiczne jest że mogę odliczyć za 6 miesięcy faktury z jednego miejsca zamieszkania i za pozostałe 6 miesięcy z drugiego miejsca zamieszkania. Czy tak to wygląda wg US?
andy2024 / 78.131.143.* / 2009-02-17 19:01
Dzięki, a wynika to z jakieś pisemnej interpretacji lub ustawy?
belladonna / 2009-02-17 20:10 / Tysiącznik profesjonalny
Wynika, z ustawy pdof, że możesz odliczyć Internet w miejscu zamieszkania. A że US właściwy jest dla podatnika właśnie wg miejsca zamieszkania, a podatnik zmianę miejsca zamieszkania powinien zgłosić do 30 dni, wiec? Nie trudno stwierdzić w razie czego, czy adres na fakturach pokrywa się z tym co było zgłaszane w US :-))
jawin23 / 145.237.92.* / 2009-02-13 14:48
Przychodzi Podatnik do urządu w Starachowicach i pokazuje faktury na internet w Warszawie, boja mówi tam mieszka na stancji. No to po wpisujesz adres zamieszkania w Starachowicach, wpisz miejsce zamieszkania w Warszawie i tam sie rozliczaj.
belladonna / 2009-02-15 14:57 / Tysiącznik profesjonalny
Bo US właściwy dla podatnika jest wg miejsca zamieszkania, a nie stałego zameldowania. A do miesiąca czasu należy zgłosić np zmianę miejsca zamieszkania. Jak ktoś mieszka w wawie na stancji to jego USem powinien być jeden z warszawskich USów... jest ich tam kilka w zależności od miejsca zamieszkania :-))
gierzu / 2008-09-23 23:02
A wystarczyłoby zlikwidować PIT i nie zajmoalibyście się Państwo tym tematem.
ASA / 193.41.231.* / 2008-04-15 16:40
Właśnie zakończyła się kontrola US w sprawie mojego PIT za 2007. Sprawdzono wydruki przelewów potwierdzające dokonanie zapłat za faktury telefoniczne (stacjonarny i komórkowy), gdyż na fakturach były kwoty oddzielnie za usługi telefoniczne i usługi internetowe. Nie zakwestionowano żadnej zapłaty i mam protokół z kontroli. Czekam na zwrot z US.
michals / 2008-04-15 10:16
Kilkanaście minut temu kontaktowałem się z US W-wa Mokotów celem uzyskania odpowiedzi na podobne pytanie i stanowisko US jest takie:
faktura wystawiona na adres zamieszkania (faktyczny pobyt) - można odliczyć
faktura wystawiona na adres zameldowania różny od miejsca zamieszkania (czyli faktycznego korzystania z Internetu) - nie mozna odliczyć
rozliczać się należy w urzędzie właściwym ze względu na miejsce zamieszkania na 31.12.2007 r. (ostatni dzień roku podatkowego)

na marginesie - nie ma znaczenia czy dostęp jest przewodowy czy via komórka, znaczenie ma miejsce zmieszkania = miejscu korzystania z Internetu

dodatkowo trzeba pamiętać, że przy weryfikacji poprawności rozliczenia czy innej kontroli US będzie wymagał potwierdzenia dokonania płatności (czyli koszt faktycznie poniesiony)
niektórzy upatrują tu pułapek związnych z danymi na przelewie vs. tytuł przelewu - tego nie sprawdzałem
belladonna / 2009-01-22 21:04 / Tysiącznik profesjonalny
Jeśli masz fakturę na której pisze płatność: gotówką, to jest zapłacone i dowodów żadnych nie trzeba. Dowody są potrzebne jak z faktury wynika, ze płatność ma nastąpić później (termin zapłaty). Bo jak ktoś ma fakturę z grudnia 2008 z terminem płatności na styczeń 2009 i zapłacił w 2009 roku, to ta faktura będzie odliczana w PIT za 2009 rok, a nie 2008 :-))
Reasumując przy płatnościach z góry (później wystawiają fakturę) dowodów wpłaty nie trzeba.
I fakt, jak faktura na męża (z płatnością późniejszą), a przelew z konta żony (które wspólne nie jest), to mogą się czepnąć :-))
topmekk / 81.190.227.* / 2008-04-15 09:21
Mam trochę inne pytanie jeżeli rozliczam się wspólnie z żoną to czy umowa na internet może być zawarta na mnie czy na na 2 osoby? Dzięki za pomoc.
editk / 89.151.8.* / 2008-04-26 16:15
Jeżeli odliczasz tylko ulge Ty we wspólnym picie do kwoty 760 zl to FV mogą być tylko na Ciebie, a jak chciałbys odliczyć ponad 760 zł to wtedy FV musiałby byc na Ciebie i żone
Casandra / 2008-03-23 13:12
Jak jednak postąpić w sytuacji jeśli w umowie z pracodawcą podałam adres zameldowania (adres faktycznego zamieszkania go nie interesuje) i na taki adres został wystawiony PIT a mieszkam pod innym adresem (który jest przyporządkowany do innego US w tym samym mieście), gdzie korzystam z internetu? Z którym US powinnam się rozliczyć, właściwym dla miejsca zameldowania czy zamieszkania?
kowalski-jan / 83.7.107.* / 2008-01-21 11:27
Moim zdaniem nie jest ważne gdzie się mieszka, tylko ważne jest aby płacić podatki prawidłowo i ulga powinna być przypisana do podatnika a nie do miejsca zamieszkania, dla ważne jest aby skarb państwa nie ponosił strat, a wymyślanie przez urzędnikow coraz głupszych przeopisów jest nie na miejscu, przecierz każdy obywatel ma nr. NIP i Pesel
a kraj jest skomputeryzowany, więc w czym problem ? to pytanie do urzędników skarbówki.
bmu / 77.254.18.* / 2009-01-21 20:06
Urzednik skarbówki, o którym piszesz otwiera ustawę o podatku dochodowym od osób fizycznych i widzi w niej zapis art. 26 ust.1 pkt 6a mówiący o odliczeniach kwot " wydatków ponoszonych przez podatnika z tytułu użytkowania sieci Internet w lokalu (budynku) będącym miejscem zamieszkania podatnika w wysokości nieprzekraczajacej w roku podatkowym kwoty 760 zł". I może zadać pytania jw., z tym że winny być one skierowane do posłów tworzących ustawy?
arturro1976 / 193.201.167.* / 2008-01-04 14:46
Moi drodzy

pojawia się pytanie gdzie rozlicza się podatnik czy według miejsca zamieszkania w dniu 31.12 czy też zameldowania - czyli u rodziców , bowiem jeżeli rozlicza się z US według miejsca zameldowania a nie zamieszkania ( jak powinien ) to pojawia się problem ...
sack / 77.112.193.* / 2008-02-01 20:47

bowiem jeżeli rozlicza się z US według
miejsca zameldowania a nie zamieszkania ( jak powinien ) to pojawia się problem ...


dlaczego przeciesz US o tym nie wie gdzie mieszkam tylko gdzie jestem zameldowany.
sep / 83.28.112.* / 2008-01-20 21:41
według miejsca zamieszkania w dniu 31. grudnia . Jeżeli jest inne niż zameldowania to należy z zeznaniem złożyć formularz NIP-3 aktualizacyjne ( jeżleli nie prowadzisz działalności gospodarczej )
arturro1976 / 193.201.167.* / 2008-01-04 14:52
dodam interpretację

Miejsce zamieszkania, w stosunku do którego dokonywane jest odliczenie, powinno być zgodne z miejscem zamieszkania, określonym w formularzu NIP-1 lub NIP-3, złożonym w urzędzie skarbowym. Nie musi to być miejsce zameldowania, jednak musi to być faktyczne miejsce zamieszkania podatnika. W przepisie mowa jest o jednym lokalu (budynku), toteż podatnicy posiadający więcej niż jeden lokal mieszkalny połączony z Internetem, będą musieli się zdecydować na odliczanie wydatków z jednego z nich.
Jeżeli podane w formularzu NIP-1 masz inne miejsce zamieszkania, niż to, w stosunku do którego odliczasz Internet, złóż formularz aktualizacyjny NIP-1 albo NIP-3.
Leh / 2007-12-11 19:30 / Bywalec forum
Tak . Przysługuje. "Odliczeniu podlegają wydatki poniesione przez podatnika z tytułu użytkowania sieci internet w lokalu (budynku) będącym miejscem zamieszkania podatnika". To cytat z przepisów.
kibic997 / 83.238.15.* / 2007-12-04 09:04
Witam,
należy się, w przepisach napisano, że ulga na internet przysługuje w miejscu zamieszkania a nie zameldowania, śmiało można odliczać. Proszę sobie zobaczyć jak jest w formularzu PIT zapisane, adres zamieszkania jest ważny (czyli płacimy faktury tam gdzie mieszkamy) a nie zameldowania.
beatka-c / 77.112.190.* / 2009-03-04 20:12
Witam!
Mam trochę bardziej zawiłą sytuacje w związku z ulga na internet. Otóż czy mogę ja odliczyć jesli fakturze wystawiona jest na adres zameldowania (pod którym nie mieszkam), a przesyłana na adres korespondenyjny (obecny zamieszkania), pół roku temu był on jednak inny, czyli na fakturze teraz sa 2 adresy. US sie nie zmienił mimo zmiany miejsca zamieszkania ale zmiany adresu nie zgłaszałam do urzędu.
lofina / 213.25.69.* / 2009-03-14 09:43
Mam pytanie. Czy moge odliczyc internet jesli miejsce zamieszkania jest inne niz zameldowania i nie zostalo to zgloszone do US. Dodam jeszcze ze oba miejsca naleza do tego samego US. A z miejsca zameldowanie rodzice odliczaja internet.
belladonna / 2009-03-15 17:00 / Tysiącznik profesjonalny
Internet ma być w miejscu zamieszkania, a US jest właściwy właśnie wg miejsca zamieszkania. Nie ma znaczenia, ze to ten sam US. Podatnik do miesiąca czasu powinien zaktualizować zmianę miejsca zamieszkania :-))
lofina / 83.19.25.* / 2009-03-16 14:02
a jesli mieszkam juz tak od ponad pol roku i nie zglosilam tego to moge odliczyc ten internet
belladonna / 2009-03-16 17:57 / Tysiącznik profesjonalny
To musisz to zgłosić po czasie, ale nie kombinuj w NIP-3 z datą zamieszkania tylko wpisz rzeczywistą (czyli wstecz, to ponad pół roku). Ja jeszcze nie słyszałam, żeby za coś takiego karali :-))
1111111111111 / 212.244.51.* / 2009-03-24 12:53
niestety czasem trzeba troche poudawać z datą. ja mieszkam w mieście x od urodzenia ale zameldowana jest w mieście y gdzie rozliczałam się zawsze z US. przyszedł czas, że trzeba było się rozliczyć w mieście x i co miałam podać, że mieszkam w mieście x od urodzenia? to poprzednie pity z miasta y byłyby błędne!dlatego rozliczając się za 2007 r. wpisałam, że w mieście x mieszkam od 31.12.2006 r. i nikt się o nic nie czepiał a nip3 poszedł ostatniego dnia kwietnia 2008 r. razem z pitem, bo ponoć tak można zrobić i nie jest to karalne.

Najnowsze wpisy